Ulanalp 3D Model Çalışmaları

Sinyalizasyon sistemi de oluşturulduktan sonra tünel için hazırlanan her şey tamamlanmış olacak. :sun_with_face: :relieved:

14 Beğeni

Ufak bir güncelleme kapıları elektrikliye çevirmişler ve klima da revizyona geçilmiş sanırım ve kapı açılınca kırmızı ışık yanıyor.

1 Beğeni

Sadece birkaç vagonun kapılarını elektrikliye çevirdiler. Klimada revizyonu hiç duymadım.

1 Beğeni

Bu olay nedir? Eskiden nasıl kapanıyordu ilgili kapılar?

Havalı idi. Koltukların altında kompresör vardır.

@Efehan valla denk geldiğinde orda kısmda siyah bir klima ızgarası gelmiş gibi + eskisine nazaran daha bir serinlik veriyordu gibi.

1 Beğeni

Hocam aracın kapıları biraz dar olmuş ve camların köşeleri biraz fazla sivri gibi duruyo onun dışında ellerinize sağlık :D, eğer bunlarla oyun yaparsanız çok mükemmel olur bence bu fikri bi gözden geçirin :smiley:

1 Beğeni

Hocam bazı vagonlarda kapılara elektrikli motor takıldı eski vagonlarda kapılar hidrolik sistemle çalışırdı, elektronik kapılar hidroliklere nazaran daha yumuşak kapanır ve daha az ses çıkarır
Aşağıdaki ekte elektronik kapıları görebilirsiniz:

Her hafta içi bu metroyu kullanıyorum isterseniz soru sorabilirsiniz :smiley:

1 Beğeni

bu konu başlığı canlanır Alphan hocam tekrar çalışmalara dönerse gerisini düşünemiyorum :fire: :smiley:

@Emirpro2244 hocam kapılar hidrolik değil pnömatikler.

ABB’nin kapıları elektrikli olmaya başladı fakat ben bir model yapılacaksa kapıların havalı olması gerektiğini düşünen taraftayım çünkü tüm kapılar elektrikli olduktan sonra eski kapılar nostalji olacak.

1 Beğeni

Kapı ölçüleri @Efehan hocamızın verdiği doğrultuda yapılmıştı. Trenin orijinal kitapçığında yazanları uyguladık aslında :smile: oyun yapma fikri düşüncelerim arasında var aslında ama zaman ne gösterir bilemeyeceğim o sebeple söz vermek hoş olmaz. Net bir kararla yola çıkarsam burada konu v.b. açmış da olurum görürsünüz zaten :slight_smile: sevgiler

Doğrudur hocam pnömatik nedir pek bilmem ama elektrikten farklı oldukarı kesin

1 Beğeni

saygılar hocam :smiley:

1 Beğeni

Son birşey daha bu kapının yanındaki plastikler modellemeye nazaran daha kalın gibi duruyor

image
image

Bir şeye daha değineceğim kapılardaki kapı kolu gibi şeydeki yuvarlak biraz daha yukarda oluyor, dış kısımdan emin değilim ama iç kısımda 2 tane yuvarlağımsı birşey oluyor biri üstte biri altta

image

1 Beğeni

Bu fotoğraf içinde değineceğim bu sanırım biraz eski bi fotoğraf şuanda bu tutamaçlar kullanılmıyor ve aracın ortasındaki direkler yok(ortada 3e ayrılan direkten bahsediyorum)

2 Beğeni

Gerçekten kaliteli çizimler! Bunları hiç Blender’da tasarlamayı denediniz mi?

1 Beğeni

Blender’ı çözmeye çalışıyorum ama henüz öğrenme aşamasındayım. Programı tam olarak öğrendiğimde neden olmasın :slight_smile:

2 Beğeni

turuncu tutamaçların yerine gri olanlar geldi, ortadaki tutunma direkleri kaldırıldı, boş gördüğünüz yerlerde eskiden koltuklar varmış. Araçlar ilk geldiği zaman İstanbul’un nüfusu bugüne nazaran çok düşük olduğu için zamanla yolcu sayısı arttıkça araç kapasitesini en kısa sürede en etkili şekilde arttırmak için çözümler üretilmiş.

1 Beğeni

Şimdi bir olay daha farkettim hocam ben bu vagona geçen denk geldim, vagonun nosu 510, koltuk kaplamaları diğer vagonlara nazaran farklı ve imdat freninin kapağı yok, bu vagonda şuan halen koltuk kaplaması ve fren kapakları yok, bence başka bir vagon fotoğrafını referans alın veya kendiniz çekin, ben yinede boş bir vagon fotoğrafı ekleyeceğim.

1 Beğeni

Yedek parça kalmadığı zaman başka araçların parçaları takılabiliyor haliyle. Bazı araçlarda yolcular parçalara zarar verdiğinden dolayı da parçalar eksik olabiliyor. Zaten @Ulanalp hocam araçları düzenli olarak kullanan biri, o da fark etmiştir bu araçların vagondan vagona değişikliklerinin olduğunu. Bir aracı referans alıp değil bütün araçlara ne uygulanırsa onu modele koyacağından eminim.

1 Beğeni

Hocam ben nadiren biniyorum m1 araçlarına. Haliyle internetteki fotoğraflara bakarak modellemek durumundayım. Bu tutamaç muhabbeti konusu hiç dikkatimi çekmemişti. Henüz modellenmedikleri için şanslıyız. :smile:

Ciddi bir modelleme söz konusu olduğunda muhtemelen gidip aracı istediğim açılardan fotoğaflamaya çalışırım diye tahmin ediyorum. (Ciddiden kastım simülasyon yapım amaçlı gibi)

İstanbul için ise daha çok M2 ve Marmaray hatlarının gurmesiyim denebilir :star_struck:

İstediğiniz hatlar olursa, seyahat ettiğim esnada gerekli fotoğrafları çekebilirim :wink:

1 Beğeni