Ulanalp 3D Model Çalışmaları

Sinyal modelini Unreal Engine 5’e aktarıp birkaç videodan öğrendiğim blueprint bilgileri ile harmanlayarak basit bir sinyal sistemi kurgulamaya çalıştım :slight_smile: iyi seyirler. (Sinyalin yanındaki collision box’a girince sönüyor, normalde tam tersini hedefliyordum, blok olarak onu ayarlayıp içinde tren varken kırmızı ışığın yanmasını sağlayacaktım :smiley:)

10 Beğeni

Eline sağlık. Kendini geliştirmeye çalışman çok güzel. Doğru yoldasın. :+1:

3 Beğeni

Teşekkür ederim, vakit buldukça deniyoruz bir şeyler ama henüz yolun çok başında sayılırım. Gerçi yol çok uzun durmuyor o da ayrı bir konu :sweat_smile:

2 Beğeni

Gerçek fiziklere dayanan bir teker sistemi denedim, tabi 10 vagonlu trende 40 çift tekerle nasıl bir performans verir emin değilim. Şimdilik başarılı görünüyor. Stabil hale geldiğinde treni geliştirmeye başlamayı düşünüyorum. Resmen sanal dünyada tekerleği icat ediyorum :rofl: haftaya da ateşi bulsak tamamdır bu iş :slight_smile: tabi önce tekerin dönmesi gerek. Bir şeye takılıyor gibi ama ne olduğunu bulamadım :shushing_face:

9 Beğeni

Gidiyor ama bu kez de raydan çıkıyor saçma sapan yerlerde. Sorunu tam olarak saptayamıyorum bir türlü. Henüz gaz - fren gibi şeyler eklemediğim için eğimli rayda test ediyordum, eğimi arttırınca ilerlediğini gördüm bayağı ama halen geliştirilmesi gereken şeyler çok fazla. Bu boji konusunun üzerine fazla düşüyorum, belki de flood oluyor ama işin bel kemiği sayılır. Bu çözüldü mü gerisi çorap söküğü gibi gelecek buna eminim. :slight_smile:

5 Beğeni

Yeni Araç Modelleme Çalışması: ABB-SGP (Yapım Aşamasındadır)

• Günümüzde kullanıldığı hat: M1 Yenikapı-Atatürk Havalimanı Hafif Metro Hattı
  • Geçmişte kullanıldığı hat: T1 Zeytinburnu-Eminönü Tramvay Hattı (Önüne ızgara ve yan kısımlarına etek parçaları monte edilmiş olarak)

Çeşitli teknik bilgileri ve aracın gerçek ölçülerini verdiği için @Efehan hocamıza çok teşekkürler :slight_smile:

Aracın gerçek görselleri:

Tramvay olarak kullanıma ait görselleri:

14 Beğeni

Dostum cidden hayran kaldım :smiley: Ellerine sağlık

1 Beğeni

Marmaray Modelinin Üzerinde Çalışmaya Devam :sunglasses:

:white_check_mark: Tampon kısmı oluşturuldu

:white_check_mark: Sürücü kabininin arka duvarındaki incelik hatası düzeltildi ve tavan detayları eklenmeye başlandı

:white_check_mark: Camın arkasına yerleştirilen rota kartları eklendi

:white_check_mark: Kabindeki göstergeler ve düğmeler geliştirilmeye / yenileri eklenmeye yavaşça devam ediliyor

17 Beğeni

Daha yapım aşamasında olmasına rağmen çok güzel gözüküyor ellerine sağlık hocam :heart_eyes:

3 Beğeni

Durak isimlerinin yazdığı yapıştırma da güncellendi. Şimdi soru zamanı, park içerisinde illa ki konuyu bilen ve nasıl bir yol izlemem gerektiği ile ilgili bilgili kişiler vardır.

• TCDD’nin ve Marmaray’ın logolarını modelimde kullanıyor olmam, gelecekte bu modeller kullanılarak yapılacak olan olası bir simülasyon oyununda sıkıntılara yol açar mı?

• Eğer bir sorun oluşturuyorsa @bertan06’nın geliştirdiği oyunda MAN’ın MOON olarak çevirilmesi gibi değişiklikler önerilir mi? Ya da risksiz olması için tamamıyla yazısız bir biçimde mi çıkarılmalıdır?

• Lisans alma imkanı var ise ve almam mantıklı bir kararsa zamanı geldiğinde hangi kurum ile görüşmeliyim?

• Yakın zamanda Train Simulator’a mod geliştiren bir ekip tüm lisans işlerinin geri teptiğini ve trenlerdeki tüm yazıları kaldırdıklarını anlatmışlardı. Sizce TCDD herkese karşı böyle bir tavır mı almakta?

• Son olarak; izinsiz bir biçimde bunu yaparsam ve fark edilirse bir cezai yaptırımı bulunmakta mıdır / ‘Reklamınızı Yapıyorum’ tadında bir geri dönüşle bertaraf edilebilir mi (hiç sanmıyorum ama bi umut sormak istedim :))

14 Beğeni

Lisans konuları genellikle resmî bir çalışma söz konusuysa sıkıntı oluyor. Bireysel çalışmalarda problem yarattığını şu zamana kadar ben görmedim (örneğin modlamalarda gerçek markaların kullanılması gibi). Şirket adı altında yapılınca sıkıntılar başlıyor adamlar mimari yapılar askeri yapılar vs. bunların bile modellenmesini istemiyor geçtim markayı falan. Üzerinde çalışmak istediğin bölgenin valiliğiyle iletişime geçiyorsun sanırım oradan yönlendiriyorlar da karışık meseleler. TCDD ile de iletişime geçmen gerekiyor tabii de başkalarına yok dedilerse sana da aynı şeyi derler ve buna rağmen gerçek marka kullanman yasal olmayacağı için elbette görülürse mahkemelik olabilirsin.

8 Beğeni

Some graphicworks :pencil2:

9 Beğeni

Güzel detaylar hocam ellerinize sağlık :hugs:

1 Beğeni

Bu da tamam :slight_smile:

Dipnot: Her bir görselin ekranlarda 10 saniye durduğunu Yılan hikayesi - Kürşat’ın metro sahnesindeki gibi içimden sayarak buldum…

6 Beğeni

Eksik olan alt parçaların yapımına yavaştan başlandı :pencil2:

7 Beğeni

Devam devam devam :station: :construction:

8 Beğeni

8 Beğeni

İlk tünel modeli ve doku oluşturma çalışması olduğundan çeşitli doku tekrarları ve üst kısımda belirli hatlarda aşırı kararmalar gibi hatalar normal fakat ilk deneme için gayet başarılı :slight_smile:
(Tüneldeki diğer öğeler sonra eklenecek :))

11 Beğeni

Ha gayret!

Güneşin her yeri aydınlatması aldatıcı olmasın, dışını hazırlamadan import ettiğim için böyle duruyor şimdilik :slight_smile:

8 Beğeni

Tünel ışık olarak çok başarılı duruyor, sizlerle doğrudan paylaşmak istedim :slight_smile: bugün biraz flood oldu ama bu adeta bir görsel şölen :blush:

İlk görsel günışığının tünelden içeri girdiği uçtan:

Diğeri ise güneş ışığının doğrudan tünelin içini aydınlattığı uçtan :slight_smile:

15 Beğeni