Spintires - The Original Game [Ana Konu]

Aynı kişi nasıl olurda rezalet fiziklere sahip bir oyun geliştirir. 3 sene olacak düzeltmenin yanından bile geçmediler.

1 Beğeni

Kaynak kodları tersine geçti swarm engine ile motor değişti ama fizikleri tamamen bitirmemişler gibi havok kullandıkları için de sürüm eski yenisine güncellemediler zaten asıl mesele havok değil yeni oyunun bir sürü yeni özelliüi var aylarca yeni fizik motorunu yapıp daha önce yaptıkları lastikler upgrade olayları vs bunları tekrar yapmak istediler normal düzeltmeler ve eksim olan mod yapıları oyun özellikleri geldi. Haklılar ama işte artık engelleri kalmadı. Yeni oyun o yüzden ooveesiz spintires geçmişsiz bişey olmalı. Pandemide öyle bi oyun çıkarıp binlerce bug ile uğraşmak plana uymak derken en önemli şey her zaman olduğu gibi es geçiliyor

2 Beğeni

Yeni oyundan da pek ümidim yok açıkçası.

1 Beğeni

şu halinin renk paleti grafikleri düzeltilmiş ve fizik motoru düzeltilmiş hali yeter zaten
şun yapmaları gerek tek şey bu gerisi süs falan bunlar da bunca yılda zor şeyler değil. 2023’e bi girelim anlaşılır.

2 Beğeni

Ya fizik olarak tamam Spintires çok daha iyiydi, Snowrunner’ın fizikleri de kötü tamam da, kötü olmasının yanında çok yanlış olaylar var.
Mesela Snowrunner’da çamura saplanınca daha çok gaz vermek çamurdan çıkmanızı sağlıyor. Bu yüzden güçlü kamyonlar daha az çamura saplanıyor. Halbuki tam tersi olması lazım. Spintires’da çamurda saplanıp gidemeyen kamyona daha çok gaz verince kamyon iyice batıyordu. Orada yapılabilecek tek şey daha az ve daha hafif gaz vermek, olmadı vinç desteği almak. Snowrunner’da ise güçlü bir kamyonda gazı iyice aşağı ittiğimde çok rahat çıkıyor saplandığı yerden. Sırf bu yüzden ihtiyacım olmamasına rağmen en güçlü kamyonları kullanmaya çalışıyorum.

Diğer bir hatalı yaklaşım da AWD açınca yakıtın artması. Yani AWD açınca evet yakıt sarfiyatının artmasını beklersiniz ama ben AWD açık sürüşten bahsetmiyorum. Sadece “AWD On” yapınca yakıt yarı yarıya artıyor. Yahu boş viteste bekliyorum AWD devrede olsa ne olmasa ne rölantideki yakıt tüketimi niye arttı? Sırf bu yüzden mesela yükleme boşaltma yaparken AWD’yi özellikle kapatıp açmak zorunda kalıyorum. Hele AWD’si kapanmayan ANK38 Civilian gibi kamyonlarda bu olay çok daha büyük bir sorun haline geliyor. Tamam Spintires’da da rölantide yakıt tüketimi tamamen 0’a düşüyordu ama en azından yükleme boşaltma esnasında AWD kapat aç yapmak zorunda kalmıyordum.

Bir kaç tane de teknik görsel hata tespit ettim ki teknik konulara hakim olmayan birini üzmez ama beni şahsen mutsuz etti.
Şöyle ki, diferansiyel kilidini açtığım zaman sağ ve sol teker arasını kilitliyor buraya kadar tamam. Eğer çok zor bir yerde yaparsam bunu, gaza basınca sanki diferansiyel kilidi hiç yokmuş gibi boşta kalan teker dönmeye devam ediyor yük altındaki teker sabit kalıyor. Sınırlı kaymalı diferansiyelmiş de, diferansiyeli sıyırıyormuş gibi yani. Bu esnada diferansiyel hasar alsa o zaman başım üstüne, diferansiyeli kırdım derim ama yok sanki diferansiyel açıkmış gibi kaymaya devam ediyor. O zaman diferansiyel kilidi biraz anlamsız kalıyor. Zaten ben mümkün mertebe kilit açık sürüyorum yoksa en ufak gazda dahi arka iki dingilden birisi patinaja düşüyor. :smiley: Sırf o görüntü oluşmasın diye kilit açık sürüyorum.

Bir de şaft animasyonu var, bu oyun zaten gerçekçilik anlamında sıkıntılı bir oyun ve bu tür ufak detayları kaçırmış olmaları oyunu iyice gerçekçilikten uzaklaştırıyor. Kamyon saplanmış vaziyette bir yere gidemiyorum, AWD’yi kapatıp gaza bastım. Arka tekerler tamam boşa dönüyor, şaft da dönüyor. E peki dönmeyen ön tekerlere giden şaft niye dönüyor? :smiley: Oraya güç aktarımı yok ki? Yani ön tekerler normal dönse şaftı onlar dönüdürür ama burada ön tekerler dönmezken ön şaftın dönmesi saçma. Yine araç yürüdükten sonra şaftlar dönmeye başlıyor bu da tamamen fiyasko. Normalde aracı yürüten şafttır, tekerleklerle boşluksuz bir uyumla dönmesi gerekirdi. Yani lastik yere değmiyor, ağırlık fizikleri sıkıntılı, motor sesleri sıkıntılı, motor / şanzıman uyumu sıkıntılı üstüne de bunu görünce oyuncak kamyon sürmek bile daha gerçekçi oluyor.

Hani ilk yaptıkları oyun Snowrunner olsa bunlar affedilirdi de, Spintires ve Mudrunner’dan sonra bunları görmek, doğrusunu bile bile yanlışı yapmışlar dedirtiyor.

Ha bir de şu var; Snowrunner fizikleri kötü evet, firma da sağ olsun oyunun kötü fiziklerini bol bol kullandıracak haritalar yapıyorlar. Mesela Spintires’da koca taşların arasından gitmek tam bir işkence çünkü her bir taş gerçekten kamyona engel oluyor, mümkün mertebe taşlara bulaşmak istemiyorum. Snowrunner’da ise taşların kimisi lastiğin içinden geçiyor kimisi takılıyor, kimisini öndeki lastik içinden geçerken arkadaki lastik üstünden atlıyor falan, madem öyle, yola taş koymayın yani. Ayrıca araziden kısa mesafe olan yerlere asfalt olarak uzun yol da koyun da hem Transtar gibi kamyonlar bir anlam kazansın hem de asfalt fizikleri fena değil, bari oralarda sürüş yapalım.

Son bir not: Spintires oynarken olabildiğince yavaş, aracın salınımlarını, süspansiyon hareketlerini izleye izleye giderken, Snowrunner’da bir an önce varacağım yere varma gayreti ile gitmeye çalışıyorum. Çünkü kamyonun gidişi rezalet. Ya her şeyi kenara bırakıtm Low Gear’da asfaltta boş kamyonla giderken durduk yere yürüyen aksam niye hasar alıyor ya? Lastikte abuk subuk çatlak iziyle gezmek zorunda mıyım?

3 Beğeni

o iki oyunu eski altyapı ile yapıldı ancak saber’da snowrunner aktarılınca pavel’in görevi farklı bir yere geldi ve geri kalan her şey oradaki çalışanlar tarafından yapıldı. dediğim gibi tüm içerikler vs. yayın planına sadık kalındı bizi bitiren şey bu yoksa ooo hatalar ilk çıktığında saymakla bitmez. eğer yeni oyunda dediğim mantık hataları düzeltilir ve iyi bişeyler olursa sorun yok ama gerçekten spintires mirasını devralan iyi bir fizik sistemi oynanışlı gelmezse geçmiş olsun. hızlı gitmek de mesele değil gidelim ama her şeyin çözümü vardı. snowrunnerda aptal aptal değişik haritalar tasarlandı hep. saçma sapan engeller aracı sürekli sallandıran titreten aptal aptal gidiyormuş hissi veren şeyler.

1 Beğeni

Aynen ve şu anda geldiğimiz nokta o kadar kötü ki; Spintires açıyorum 15-20 dakika sonra sıkılıyorum çünkü atlımda zaten Ural 4320, yapacak hiç bir şey yok öylesine gidiyorum. Snowrunner’a geçiyorum, evet yapılacak çok şey var ama arabanın azıcık yürüdüğünü görünce ondan da sıkılıyorum. :stuck_out_tongue:
Kısır döngüye girdim.

ben bu histen dolayı oynayamadım geçen yayın mesela aslında çok güzel başladı sonra sıkmaya başladı keyif alamadık sürüşten geziyoruz çok iş var ama artık anlamı yok. ama yine de snowrunner bir şeyleri değiştirdi ve güzel şeyler olabileceğini gösterdi. umarım yenisi daha iyi olur. spintires için benim için sıradan bir oyun değil. ha ets2 ha spintires serisi :slight_smile: ya da farming. bunlar bu olayların temel taşlarıydı. :smiley:

2 Beğeni

Bak söylüyorum, Spintires fizikleriyle Snowrunner içerği ile bir oyun gelirse 1000 saatimi gömerim. :smiley:

2 Beğeni

bu oyun bir harika dostum :slight_smile: Chine DLC si vardi bende, ilk ciktiginda almistim bugune nasip oldu oynamak ve ortaya karisik birde video cektim, suanda yukleniyor. sabah 09:00 da yayinda olur.

1 Beğeni

Uzun zamandır kamyon sürmediğimi fark ettim. :smiley: Çamurda ve arazide kamyon sürmek böyle bir şeymiş demek ki.

Mudrunnerı’da deneyebilirsiniz,aynı fizikler devam ediyor.Atölyede’de bir sürü modu var.Çok kaliteli de bir grafik modu var,arada giriyorum tavsiye ederim.
:

2 Beğeni

iyi seyirler. Bu arada video 4K olmasina ragmen 360p de kalmis, hatta gecen gunki videoda halen 4K olmamis. ilk defa bukadar uzun suruyor.

3 Beğeni

Ee sen körü körüne navigasyona uyarsan böyle elini başına koyarsın :smiley:

4 Beğeni

Tekerime değen taşı bertaraf edişimin ekranlara yansıyan görüntüsü. :smiley:

4 Beğeni

saf simülasyon oyunu keyfi vallah

4 Beğeni

Bir taş için yaktığın mazota değmez. :smiley: Bu oyunu görünce Snowrunner’a giresim gelmiyor. Tüm DLC’leri fulledim, ucuzken almak lazım.

1 Beğeni

Her geçişimde tekere takılıyordu gıcık oldum aldım kenara attım. :smiley: Snowrunner’dan buna geçince bir “Oh be” oldum resmen. Evet ben de DLC’leri fulledim ama oynayasım gelmiyor. Giriyorum biraz oynuyorum, fizikler bir saçmalık yapıyor sinir olup çıkıyorum. Kozmetik hasar ayrı bir dert, yoldan hasar almak ayrı bir dert. Şu oyunun fizikleri ile Snowrunner olsa tek geçerdim. :star_struck:

@HasanOfke Vallahi saf simülasyon ya. Keyif alıyorum bildiğin.

2 Beğeni

Spintires için demiştim onun tüm DLC’lerini aldım. :slight_smile:

Ben alamadım :cry: Çernobil ile Çin kaldı.

1 Beğeni