Prepar3D v4 & v5 [ana konu]

P3D kullananlar gerçek simulasyoncu bana göre bu toplulukta. PMDG’nin özellikle bunda payı büyük. Boeing sevmemin nedeni bu firma.
FS2004’ten beri bende kullanıyorum default 737-400 ile uçmalar mı dersin, Posky mergeleri ile uçmak mı dersin çok zevkliydi. 2011’den sonra 737 ngx ile işler değişti tabi.

2 Beğeni

Prepar3D’nin stabilitesi bir X-Plane olmadığı için, Pmdg ve Fslabs tarzı StudyLevel uçak isteyen mecbur Prepar kullanıyor. Livery kurulumları, Scenery kurulumları, xml dosyalarıyla cfg dosyalarıyla çok uğraşılıyor olması da Prepar’ı kötü kılan şeylerden. Gülü seven dikenine katlanıyor şuanlık, PMDG’nin tüm uçaklarının Msfs’e çıktığı gün Sistemi iyi olanlar Prepar da 5dakika kalmaz gibi :smiley: Stabilite demşken havada uçağı kurcalayıp grafik ayarı değiştirmedikçe kolay kolay crash vermiyor, yine de Fsuipc çalıştırıp autosave almak lazım kimse 5 saatlik uçuşu mahvetmek istemez

5 Beğeni

FSlabs’ın öğrendikten sonra PDMG bıraktım arada heavy uçmak istediğim zaman artık 777 ile. Bana kalırsa da en iyi simüle edilmiş uçak FSLabs’tır. Hele ki yen çıkan SL eklentisi ile ayrı doruk noktalara ulaştı. PMDG hakkını yiyemem ama artık Airbus sevgimden mi ?

5 Beğeni

X-Plane’de nasıl bir fark varmış merak ettim doğrusu, touchdown fizikleri açısından şuan en iyi üçlü benim için şu şekilde; Prepar3Dv5 + PMDG 737NGXu + ChasePlane. Gerçeğinden daha gerçekçi uçuyorum. Hatta bana kalırsa MSFS’den sonra oyun olmasına rağmen simülasyon denmeye çalışılan bir diğer oyun da X-Plane’miş gibi geliyor. Grafik olarak gerçekçi olsa da 737 inişleri berbat (hangi videoya bakarsam bakayım) ayrıca Lockheed Martin grafik dalında da gün geçtikçe kendini düzeltiyor. En nihayetinde kullandıkları simülatörün temeli 2006 yılına hatta daha eskiye dayanıyor. Bu öğlen farkettiğim bir detaydan bahsedeyim; scenery v5 ile yenilenmiş. FSX’in 2006’dan kalma scenerysini kullanmıyorlar artık. Gittikçe de güncelleniyor.

Öte yandan PMDG MSFS için ürün çıkarsa bile çalıştığı platform belli; MSFS… 747’nin 125kt’la iniş yaptığı, scenery ve grafik (o da şimdilik) dışında hiç bir özelliği olmayan bir oyun. Fizik farklı mıdır? Bence olmaz çünkü MSFS çıkmadan önce geliştiricilerin paylaştıkları bir videoda kanattaki kaldırma kuvvetinin eşzamanlı simüle edildiğine şahit olmuştum. Şimdi bu kötü demiyorum elbette fakat bu sistem sonuçta bir şekilde hatalı çıktı. PMDG’nin gerçekçi bir ürün sunabilmek için bu sistemdeki hatayı bertaraf etmesi gerekiyor ki bu gerçekçiliğe takmış ve her detayı uçaklarında işlemeye özen gösteren PMDG için çok uzun sürecek gibi duruyor. Başarırlar, orası ayrı. O zaman MSFS şöyle bir düşündürür kendini yine. Fakat Prepar’ın köklülüğünü ve eklenti çeşitliliğini bir süre daha kimse geçemeyecek gibi duruyor.

Kısaca TSW ve TS2020 karşılaştırması gibi bir şey bu yaptığım. TSW mis gibi grafikli bir sim fakat tüm eklentiler cartlar curtlar TS2020 için yapılıyor. Haliyle TSW kendi sunduğu özellikler tükenince zorunlu olarak oyuncu kaybetmeye başlıyor. :frowning:

Dipnot; fanboy değilim, MSFS trailerını 2019’da ilk gördüğümde ağzım açık kalmıştı. Çıkması için sabırsızlıkla bekliyordum. Sonra o grafiklerin, scenery’nin falan işin havası olduğunu görünce Prepar’da kalma kararı aldım. Pişman da değilim. Umarım MSFS gerçekçilikte de iyi yerlere gelir de oynarız. :slight_smile:

3 Beğeni

X-Plane daha stabil dediğim; crash, donma, fps açısındandı. Fizik olarak da X-Plane de iniş yapmak daha zor. Ek olarak X-Plane dediğimizde 737 ve Zibo dan ibaret bir simülatör değil, payware çok güzel uçakları var onun da. Dediğim gibi sadece fizikleri ve stabilitesi Prepar’dan daha iyi. Yoksa FF777 ile Pmdg 777’yi kıyaslamak en büyük hata. Flightfactor konusunda da A320 ve A350 dışındaki uçakları uçulası değil zaten.

Msfs’da Ifr long range uçak (Pmdg ayarında) yok, o olsa Prepar’da dakika durmaz kimse. Pmdg 777 gelsin geçeceğim Msfs’ayanına da X-Plane durur çok yatırım yaptım o tarafa :slight_smile:

Kısacası Prepar ın eziyetine sadece Pmdg için katlanıyorum, Amacım fanboyluk değil ama boş zamanımda açtığımda 2-3 saat keyifli zaman geçirebileceğim bir simülatör olmalı. Yok şu scenery bozukmuş, yok şu addon bozukmuş. Kafa kaldırmıyor :smiley:

4 Beğeni

Prepar3d çokta sorunlu değil.Ortalama sistemlerde gayet iyi kullanılabiliyor.FSX zamanı çok uğrastirirdi,bıktırırdı kendinden ama P3d v4 ten itibaren kendini düzeltiyor.
MSFS iyi bir hype yaptı. Ama uçak konusunda eksikliği var biraz daha zaman lazım eklentiler için.
X plane aslında gayet iyi ama onda da eklentiler PMDG,FSlabs gibi değil.Millet Airbus uçuruyor ama sistemlerine hakim olmadiktan,prosedürleri tam bilmedikten sonra oyundan bir farkı yok.
Birkaç eklenti ile P3D gayet iyi.Uçuş simülasyonunun hakkını verir.PMDG bazı klasik modelleri de çıkarsa keşke çok daha iyi olacak ama 737,747,777 gayet yeterli şu anda.

2 Beğeni

Fslabs’in kokpit texture’ları bana aşırı kaliteli gelmedi, o açıdan pek beğendiğim söylenemez. Toliss’in kokpiti daha kaliteli gözüküyor, sistemsel olarak toliss basitleşitirilmiş bir uçak. Init’in 2.sayfasını toliss de hiç doldurmazdım, Fslabs de doldurmadım uçak speed managed’e geçmedi. Simüle olarak iyi ama kokpitinin doku kalitesi zayıf, verdiği fps ile orantısız bir kalite düşüklüğü gördüm. Şimdi diyeceksiniz ki “beğenmiyorsan uçma”. Sadece deneyimimi aktarmak istedim, elimdeki tek A320 Fslabs. Mecbur uçacağız o’nla :smiley:

X-Plane de Toliss için söyledikleriniz doğru ama bir parantez açalım, İnibuilds A300’ü deneyimleme fırsatım oldu. Sistemsel olarak, mcdu ve prosedürleri açısından Toliss den kat kat daha iyi yapmışlar.

Her Simülatörün kitlesi ayrı tabi, ben 2 simülatörü de yakalamaya çalışıyorum. 2sini de deneyimlemek güzel oluyor farklar ortaya çıkıyor, ama şu bir gerçektir ki Prepar bitmiş bir simülasyon olmadığı için bazen yaptığı o crashler insanı soğutuyor. (Bknz; 5 saatlik uçışun ardından gelen dxgı_error_device_hung hatası)

1 Beğeni

Fslabs’ın kokpiti evet dediğiniz gibi 2D gibi ama Aerosoft A32X eklentisinde ki kokpite baktığınızda 3D ama uçakta 0 optimizasyon var. Yapımcısı bile diyor ki sistemin iyi değilse uçma. İlk başlarda Aerosoft ile uçuyordum anlık olarak bilgisayarında bir performans düşmesi yaşa uçak anında VS +9999, toga lock giriyor sonra da stall. Ancak bu olay ben hiç fslabs da yaşamadım. 2. Fslabs’ın AOC menüsü bile tek başına hepsini geçer. Hiç INOP olmayan bir tuş ben görmedim. Ki bu insanlar bir uçağı yakından inceleyip ya da uçak üreticisinden destek aldığını görmedim. Örneğin PMDG ürünlerinde Boeing Licensed diyor. Son olarak toplarsam şuan da eğitim alan bir Airbus pilotu bile FSLabsı övüyor.

X-Plane 11 içinde evet grafikler on numara ama içerisinde uçak yok. Özellikle heavy olarak sadece A350 ve A300 ( hiç deneyimim olmadı.) var. Prepar3D bitmemiş denmez de kodları taa FSX ten kalma bir simülatör. Hadi kalk baştan yapalım desen zaten o zaman başka bir sim ortaya çıkar. Ancak milyon tane eklenti yayınlanıyor P3D için. Örneğin;

Benim bilgisayarım asla bu seviyeye ulaşamayacağından sadece izlemekle yetiniyorsun.

2 Beğeni

“Bitmiş” dediğimde kastım “adamlar yapmış” denecek bir grafik ve Terrain kalitesi olmaması aslında, Addon’lar ile güzel görüntü yakalayabiliyoruz sadece. Attığınız videoya baktım, bu kadar eklentiyi birleştirmek için güzel bir depolama alanı gerekiyordur.

X-Plane tarafında da xEnviro falan almak gerekiyor grafiklerin iyi olması için, ona bütçesi yetmeyenler de SkyMaxxPro’yu tercih ediyorlar.

Prepar için bildiğiniz ışıklandırmayı düzenleyen bir eklenti var mıdır hocam? yansımalar falan çok az bende

2 Beğeni

Prepar3D tarafinda uçaklara özel PBR profiller oluyor. Bunun içinde TomotoShade ve DynamicReflectionMaker kullanıyorum. Gerçi artık yeni çıkan uçaklarda PBR içinde geliyor. Reflection Profiles – iniBuilds Bu sitede bazı uçaklar için profiller mevcut. Güncelliği konusunda bir şey diyemem.

Evet P3D gelecek olursak terrain gerçekten de kötü. Ancak buna çözüm olarak ORBX var genel anlamda güzel gösteriyor. Nitekim bir yerden sonra o da yetersiz kalıyor. Ama ben bu sorunu kendim çözdüm. Artık kendim terrain i yapıyorum. Google mapsden aldığım uydu görüntülerinden simin içine aktarmaya çalışıyorum. Onda da şöyle bir durum var. Ne kadar uğraşsam da örneğin taksim 2021 yılı görüntüsü eminönü 2020 görüntüsü bu kadar göz bozan bir şey.

Örnek bir yapımım. [ Büyükçekmece]

3 Beğeni

P3D başlatacaksınız beni… Eski günlerdeki gibi heavy + sivil ucasım geldi bir an :smiley: ama ABD dışında uçmam full United+AmericanAirlines :))

1 Beğeni

Ortho4xp işlemezmi Prepar’a :smiley: Orbx global yetmiyor, görüntü iyi hoş da Terrain işi bozuyor, birde p3dwx :slight_smile:

Görüntü hep böyle olsa keşke

Renk farklılıklarından kaynaklanıyordur, photoshopta birkaç hamleyle uyumlu hale getirilebilir bence. Ya da ortak bazı zamanlar oluyor mesela son uydu görüntüsü uyumsuzsa birkaç sample öncesinde mesela 2020 ya da 2019 mutlaka tüm istanbulun aynı anda çekildiği sample’lar oluyor.

1 Beğeni

Aslında yavaş yavaş sıfırdan yapılıyor gibi. Temel aynı olsa da zamanla onu da değiştiriyorlar. Yeni versiyonlar gelecek vaadedince millet de eklenti yapıyor ve bu kısır döngüde bayağıdır yaşıyor Prepar. Bu videodaki arkadaş biraz sinematik takılmış. Bu videoyu 1/4 hızda çekip hızlandırmış da olabilir bilemeyiz. Fangzahn Aviation Studios kanalı bazen öyle yapıyordu video açıklamalarında okuyordum. Ki zaten tweak diye bir seçenek var. Kaldı ki yeni ekran kartları bayağı güçlü artık. Çip teknolojisinin logaritmik gelişimi sayesinde belki bu videodakini bile birkaç yıl sonra çerez diye oynayabilir hale geleceğiz. Tabi bazı düzeltmeler de şart. Hangi sisteme geçersek geçelim FSX’den kalma bazı ayarlar var ki… (scenery ve grafik sekmelerinde) sonuna kadar açmaya hiç bir sistem hala cesaret edemez. Prepar’ın bir avantajı da gelen ayarlar oldu. Sim artık kurulunca otomatik yaptığı ayarlarla kasmadan çalışıyor bende.

Üstte FSX’den kalma ayar diye bahsettiğim kısım aslında FSX’in suçu değil. Adamlar bir gün bu kadar yüksek grafikte oynanır bizim simülasyon diye ayarları o kadar ekstrem yapmışlar. Şuan bile o ayarları köklememize daha var. :slight_smile:

1 Beğeni

@Betagamer022 Hocam valla bulutlar için REX SKYFORCE 3D çok güzel iş yapıyor. Bilemiyorum sizin sürüm kaç V5 in kendi bulutları da on numara ama V4 için REX öneririm. Galiba bir de ActiveSky ın soft cloud diye eklentisi var o da çok iyi denebilir. Ancak bildiğim kadarı p3dwx simülatör için bir motoru yok bir ActiveSky ve REX de var diye biliyorum.

@Ulanalp hocam bu PTA Tweak biliyor musunuz? Ben kurmaya çalıştım ama çalışmadı. Bana Tomoto daha iyi falan dediler.

1 Beğeni

Rex Enviroment Force’u kurdum 2 gün önce, ama bazı bulutlar kötü gözüküyor anlamadım. bende v5.1 var, truesky açamıyorum vram den dolayı, default bulutlar da yetmiyor işte :slight_smile:

Dynamic Lightning diye birşey buldum youtube da, deneyeceğim. Umarım Simülatörü bozmaz

2 Beğeni

Ben eski sistemdeyken tweak denerdim ama şuan iyi bir sisteme geçtiğim için, fps düşüşü de gözüm sezmediği için bir tweak uygulamadım. Hayatın da yoğunluğu falan derken çoğu eklenti ya da ayar olmadan uçuyorum artık. Tabi tweak’in de performans arttırdığı bir gerçek. Eğer bu saydıklarınızdan işinize yarayan olursa bir ara burada değerlendirme niteliğinde ufak bir biçimde bahsederseniz çok seviniriz. Tomato denen şey sanırım ışıklandırma ile ilgili ama yanlış da olabilirim.

1 Beğeni

Prepar3D v5.2 Out Now! – Prepar3D v5.2 çıktı!

2 Beğeni

:confused: yeni m2 ssd olmadığı için geçemiyoruz prepara

2 Beğeni

Gerek yok bence geçmeye. X-Plane yeni isiklandirma denersin sonra msfs zaten. Değmez uğraşmaya artık.

1 Beğeni