Kendin Yap / DIY FFB 900° Direksiyon Seti

Canon yazıcılar dan çıkan DC motorlar var kendinden enkoderli letgo yada sahibinde de denk geliyor 50lira gibj bir fiyatı var acaba çift motor ile benim direksiyonu döndürür mu emin olamıyorum, işin aslı birazda soğudum hiç aklımda ki gibi olmadıkça

Orhan abi RS 775 motor baya bi düşmüş giriş yapmak için alıyım diyorum senin linkinden. Güvenli midir o linkteki motor? (youtube videosundaki link) Bide rs motor kullanırsam 2 tane mi bir tane mi olmalı?

yani bende de aynısı var tek motor denemedim ama büyük ihtimal benim direksiyonu döndürmez sanayiden almıştım sanarım tofaş direksiyonu gücü yetmez nasıl bi şey yapsam bende çözemedim

Birde bir şey daha soracağım. Abi biz vitesi usb encoder board kullanarak yapamaz mıyız? Oradaki tuşların hepsi ayrı bir tuş şeklinde bilgisayara otomatik olarak bağlanıyor gene vitesten çıkan kabloları bağlayarak yaparız sanki?

Böyle bir şeye bağlamak yani demek istediğim.

zero delay encoder harika bir şey :slight_smile:

1 Beğeni

Enkoderli yazıcı motorlarının gücü bu tip sistemlerde malesef çok güçsüz kalmakta

Dostum rs motor zaten ucuz bişey pandemi döneminde fiyatı çok yükseltmişlerdi neden bilinmez. Kullandığın kabloları kalın elektrik kablosundan yaptığın sürece, motoru da fanla soğuttuğun sürece hiçbir problem olmaz.

Zero Delay pahalı bişey ya h shifter için pro mikro al daha ucuz :smiley:

Şimdi arkadaşa 3d yazıcıda h vites bastırıyorum da pro micro şart mı Leonardo nün dijital girişlerine switch bağlasam olmaz mi ?

1 Beğeni

olur çalışır

1 Beğeni

Olur tabiki Leonardo zaten pro mikro ile aynı şey tek farkı motor sürme desteğinin olması :slight_smile:

Beyler pedalları hallettim pot ile ama şöyle bı durum var benim pot 270⁰ ancak ben gaza basinca ben pot u 90 derece dondurebiliyorum yani tam gazı 90⁰ ile yapabiliyorum bunu nasıl ayarlarım acaba

yazılımdan kalibre ediyorsun potlar sabit olsun 90 derece dönsün yeter

Mmjoy yazılımını kullanıyorum da hangi ayar sekmesi bulamadım okuyup yapabileceğim bı link varsa okumak isterim yada başka program ile mi yapmam gerekir

@spitintomyjar Abi bende kalkıştım bu işe yaptık bi şeyler
bi sorum olacak sana
ben rs 775 motor kullandım
iki tane saplama ayarladım biri direksiyon mili diğeri de boşta dönen bi mil. motordan boştaki mile 3:1 oranla, boş milden de direksiyon miline yine 3:1 oranda kayış kasnak taktım torku arttırmak için.
bts7960b motor sürücüsü kullanıcam
EMC v0.9 firmavare - v.081 free unility (yabancı bi forumdan buldum lite versiyon kullanmaktan iyidir dedim)
sorum şu; bts7960b ye 24v mu 12 volt mu vererek besleceğim? 12 volt yapanlar var ama baktığım şemada 24 volt gösteriyor.(ekte şemayı koyacağım)
ayrıca bi sorum daha var; pwm+dir mi pwm +/- mi seçecem bts7960b için ?

elimde şemadaki 30 amper VNH2SP30 motor kartı da var bts7960 da var hangisini kullanmalıyım ?

bu videonun bi kısmında anlatıyor kalibre yerini.

mmjoyu ffb ye ve encodere geçince kullanamayacaksın. EMC ye geç. Daha basit ve kullanışlı.

1 Beğeni

Elimde arıtma pompası var boşta duran bunun su basan kısmını çıkarıp motor kısmını kullansam diyorum uygun olur mu.

Eldeki pompa şundan:
https://www.hepsiburada.com/su-aritma-cihazi-su-aritma-cihazi-pompa-75-gpd-pm-HB000004XWWJ

24V 12V motorun kapasitesi ile ilgili 12V da atıyorum 10bin rpm ise devir süren 24v da 15bin rpm dir ancak 24 Voltta yüksek amper çeker yük altında rs775 o yüzden 12v da kullanmaya devam et baktın tatmin etmiyor birara yapıştırırsın 24ü :smiley: EMc de 2PWM + 1EN seçeceksin.(Pardon ben seni tamamen yanlış anlamışım. Diğer motor sürücü hakkında pek bir bilgim yok. birde gördüğüm kada
rıyla paylaştığın sürümün şeması da farklı ) buarada programı bana özelden linkini atabilirsen sevinirim.

randuman alabileceini sanmıyorum ama bu motor fazlasıyla iş görüyor.
https://urun.n11.com/arduino-urunleri-ve-setleri/rs-775-dc-motor-12v-36v-7500-15000-rpm-P370270032
piyasada en ucuza burası satıyor bende buradan almıştım.