Kendin Yap / DIY FFB 900° Direksiyon Seti

Şöyle bir şey yapmak istiyorum bende ama malum tr de fiyatlar fena bu sisteme Bi 10 20 bin harcamak gerekiyor herhalde

5 Beğeni

Çok iyimser düşünüyorsun :slight_smile:

2 Beğeni

40 50 diyelim o zaman :smiley:

2 Beğeni

Al altına bir araba, tak Scania direksiyonu oldu bu iş :smiley:

3 Beğeni

Güzel bir kokpit ancak orjinal çıkma olduğu için TR de evet çok pahalı. Fakat estetik olarak daha basitini çok daha ucuza mdf, servo ve led lambalar kullanarak yapabilirsiniz 1000-1500 tl civarı harcarsınız maksimumda. Tabi ciddi bir el işçiliği de gerekiyor bunun için

1 Beğeni

Neyi değiştirdiğin zaman çalıştı tam olarak? EMC Utility i yüklediğinde her şey çalıştı mı? Bir de motor sürücüsünün (BTS 7960) bağlantılarını da değiştirdin mi? Ben de senin kullandığın encoder ı almayı düşünüyorum da ondan sordum. İyi günler dilerim…

Taze taze. Mekanik yapım videosu yayında. Elektronik aksam için video çekmeye başladık. Artık sırası ile hepsi gelecek inşallah

9 Beğeni

En sonunda geldi beee. abi eğer zamanın var ise şema çıkartma şansın var mı? Eğer şema çıkartırsan nereleri nasıl deleceğimizle alakalı çok makbule geçer. Biraz göz kararı zor olacak gibi. Gene de video geldiği için beklememize rağmen karşılığını aldığımız için çok memnunum teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba,evet sadece emc yazılımına geçince herşey çalıştı ama emc nin de free versiyonunu kullandığınız zaman herhangi bi tuş ekleyemiyosunuz yani sadece direksiyon ve pedalları çalıştırabiiliyosunuz. Bağlantıları emc utility nin yanında gelen bi wiring dosyası var,oradaki bağlantı şemasıyla değiştirdim. Enkoder konusunda da benimkini tavsiye ederim hassasiyeti falan gayet iyi, ben robotistandan almıştım ama stok kalmamış galiba şuan,herhangi bir 400ppr üzeri bi enkoder alırsanız sıkıntı çıkmaz.

1 Beğeni

Şema işini yapıcamda çok zor geliyor :smiley: vektörel çizimde çok el çabukluğum yok ama ilerleyen zamanlarda o da olacak :smiley:

EMC de button matrix yapılıyor ben çok uzun zaman o şekilde kullandım Lite versiyonu. Dikkatli incelerseniz diyagramı bağlanabildiğini göreceksiniz.

1 Beğeni

Diyagramda bağlantısını gördüm ama uygulamanın içinde butonla ilgili bişey bulamadım ve diyagramda vites için xshifter ve yshifter diyo ve potansiyometreyle bağlıyo onu da anlamadım. H shifter ı lite versiyonunda çalıştırabilirmiyim? Bi de emc nin pro versiyonunda çok büyük farklar var mı? Bu arada videonuzu izledim youtube tr de daha detaylısını görmedim devamını bekliyorum :slight_smile:

Vites zaten button matrix mantığı ile çalışıyor ekstra bir alana gerek yok bağlantıyı yaptığın anda otomatik olarak görüyor onu. XY shifter yani potansiyometreli shifter g27-g29 gibi shifterlarda vardır iki potansiyometre olur biri x eksenini biri y eksenini kontrol eder. Aslında daha kullanışlıdır çünkü totalde 2 slot kaplar ama yapması biraz zahmetlidir. Teşekkür ederim güzel geri bildirimleriniz için.

Merhaba, motor olarak sistemimde bu motoru kullanmayı düşünüyorum ancak motorun force feedback torkunu nasıl hesaplayabilirim ve dişli oranları neye göre hesaplanıyor?

Merhaba orhan bey,

Buradaki sistem güncel kullandığınız sistem mi. Video da farklı sistem var. Bu sistem yapsak bir problem olur mu. Yapım videosun da da farklı sistem var. Size vermiş olduğum resimde kayışı gerginleştirmek için mi bu işaretlediğim yerleri yaptınız? Bu şekilde yapsak kayışı da gerginleştiremez miyiz mi?

Merhabalar dostlar bu konuyu görerek üye oldum foruma , bend eklendi çapımda biseyler yapmaya çalıştım ancak ben ffb siz yapmak istedim güzel de oldu ancak bir çok kez çok turlu potansiyometre kırınca soğudum ve el emeği direksiyon, pedal ve direksiyon kutusunu almak isteyen olur ise özelden yazabilir

Fotoğrafıda ekliyorum ki yapmak isteyene fikir olur aynı zamanda

Düzenleme (yeni üyeler resim yükleyemiyormus) :

2 Beğeni

Direk potansiyometreye bağladığını düşünüyorum. Daha sağlam olacak bir yöntemle yapsan olur bence?

potansiyometre yerine encoder kullanmak daha mantıklı ve titreşim hiç olmuyor ve motorlu alırsanızda fbb de yapabilirsiniz

Farklı sistem yok yapım videosundaki sistem bu sistem. Evet rulmanlar kayışı germek için. Sonradan kayışı rulmanın üstünden değil altından baskı yaparak geçirdim daha iyi kavraması için. Dostum sen snoopy sisteme sonradan bişeyler eklemek istiyorsun ben sıfırdan direksiyon sistemi yapıyorum. İnan nereye ne yapmak istediğine dair en ufak bir fikrim yok. Hazır yapılı sistemlere birşeyler eklemeye asla yanaşmadım asla da yanaşmıcam :slight_smile: üzgünüm ama senin sorularının cevabı bende değil malesef.

Aynen saplamanin ortası delik ve oraya potans giriyor , dişliye geçmeyi düşündüm ama onun yerine motor ile ffb ye geçsem mi yada uğraşmasam mi karar veremedim