Formula 1 Kulübü

Aslında tur sayısı yeterliydi. Lando biraz heyecan yaptı. Tecrübe eksikliği diyelim. Max Verstappen bu kadar “düşmezdi” ama bu yarışta lastiklerini çok hırpaladı.

Charles Leclerc sonunda kendi evinde, Monako’da yarış galibi oluyor.

3 Beğeni

Uzun zaman sonra en önde giden Ferrari görmek garip geldi.

Charles Leclerc, sonunda kendi evinde yarış kazanan ilk Monaco’lu pilot oldu. Aradan 2 sene geçmesine rağmen bu çok büyük bir moral oldu. İlk on değişmezken, ilk yedinin yarış temposu bu pistte diğerlerine göre çok daha üstündü, ayrıca ilk dörtlünün diğer üçlüye göre de temposu çok daha üstündü ve ilk dört birbirinden hiç kopmadı. McLaren ve Ferrari, Red Bull’a daha çok yaklaştığını kanıtlamış oldu. Ancak Mercedes hala geride ve yapacak çok işleri var. Alex ve Pierre ilk puanlarını alırken, Yuki de değerli puanlar aldı. Kevin, kendi ayağına sıkarak beraberinde Checo ve Nico’yu da götürdü. (Esteban’da…) Kanada’da görüşürüz…

Verstappen bütün aksiliklere rağmen kazanmayı bildi. Haas’ın ve Ferrari’nin stratejisi gözümü kanattı resmen. Son zamanlarda en çok eğlendiğim yarışlardan birisi oldu.

Yarış başlangıcında Haas’ın strateji tuttu ve neredeyse podyumu zorlayacaklar sandım fakat diğerlerinin lastikleri ısınınca farkı açmaya başladılar. Yine de çok heyecanlıydı. Geçen hafta çifte podyum yapan Ferrari, bu yarış ortada yoktu ve sıfır çektiler. McLaren bir zafer daha kazanır mı diye düşündüm ama SC bu sefer Lando için yanlış zaman da çıktı. Mercedes’in ne kadar geliştiği bu yarışta görmüş olduk ve ön tarafa biraz daha yaklaşmış oldular. Çok iyi giden Williams’da sıfır çekerken, Lance kendi evinde puanlarla ayrıldı. Alpine ve Daniel, puanlarla ayrıldılar. Yuki, şanssızdı. Son turlarda McLaren vs Mercedes çekişmesi gördük, bu da tabii, Max’in işine geldi ve yarışı kazandı. İki hafta sonra takımların büyük güncellemelerle gelmesi bekleniyor…

2 Beğeni

Aslında güzel strateji yapmışlar dedim ama yapmamışlar. Sadece salgaraya kumar oynamışlar.
İnsan havanın gelişimine göre lastiğini hazır tutardı onun hesaplamasını bile yapmamışlar. Yine de güzel bir kesit izlettiler diyelim.

Parodi diye izledim ama Ferrari Pitinde gerçekten olan biten bu olabilir. :smiley:

1 Beğeni

Getirilen güncellemelerle Mercedes doğru yolu bulmuşa benziyor. Ancak, aynısını RB için söyleyemeyiz. Alpine güçlenmişe benziyor. Yarışta, ilk sekizin yeri hiç değişmedi gibi. Araçları test edilebilmesiyle bilinen bu pist, takımlar için doğru yolda olup olmadıkları bir yarış oldu. Heyecanlı ve çekişmeli bir yarış oldu.

3 Beğeni

O ne yarıştı be? Bu hikayede yanan Verstappen oldu. Lastiği patladıktan sonra yaptığı defans çok hoşuma gitti ama. Tek çeker lastikle tutunma bulup hızlanması çok güzeldi.
Kabahat nasıl Verstappen’de oldu onu anlayamadım ama. Sanırım bu tür kurallara pek hakim değilim.

Sprint yarışında Max’i iki araç birden zorlayabilen tek takım McLaren oldu ve bu sürecek gibi geliyor. Ana yarışta ise, Oscar’ın zamanı silinmeseydi yine aynı olaylar yaşanabilirdi. Haas’lar çok değerli puanlar aldılar. Yarış heyecanlı ve bol geçişli olurken, yarışın en heyecanlı ve çok konuşulacak olayı Max vs Lando çekişmeseydi. Pitte zaman kaybetmeseydi, Lando’ya bu fırsat gelmezdi. Yaşanan kazadan sonra George yarışı kazanırken, Oscar ikinci ve Carlos üçüncü oldu. Yarışı izlerken baya zevk aldım, haftaya yine zevkli olacağını düşünüyorum. Geçen sene de, iki McLaren takipteydi. (SC zamansız çıkmasaydı.) :slight_smile:

@Nomrukan kurallara göre, takip edilen aracın hem düzlükte hem de frenleme noktasında bir kez savunma manevrası hakkı vardır. Bu ikisin de birçok kez oldu ancak bunlar son derece adil savunmalardı. Yaşanan temas anında ise 1 numaralı araç, frenleme esnasında savunma manevrası yaparken 4 numaralı araca isteyerek/istemeyerek zarar verdiği için saniye cezası aldı. Sonuçta bu olayın sonuçlarını ikisi de çekmiş oldu.

Sc çıkmasaydı Oscar yarışı alırdı diye düşünüyorum Mercedes’tense yarışı McLaren kazanmasını daha çok istiyordum. Ama maalesef dediğin gibi Oscar’ın turu silinmiş olmasaydı yarışın yarısına kalmadan McLaren liderlik için çok iyi konumda olurdu.

Aslında birazcık daha geçmişe gitmek lazım. 7 saniye farkla liderken 4 küsur saniyelik pit stop sonrası ara çok kapandı. Böylece McLaren umutlanıp daha çok saldırdı, Verstappen ise sürüşüne odaklanmak yerine savunmaya odaklandı. Yananın Verstappen olduğunu düşünmem bu sebeple.

Kaza anında kurala göre kim kusurlu konusuna gelince, Norris’in bu kadar kontrolsüz atak yapması normal miydi bilemiyorum. Yani kazaya gelene kadar kaç kere tehlike atlatıldı. Vestappen savunmasını yapıyor da Norris de çok biçimsiz geldi gene. Orada Verstappen önüne çıkmasa da o virajı dönemeyecekti.

@Ali_Yavuz Ben geçen seneki Britanya yarışından bahsetmiştim, orda Max’in arkasında iki McLaren vardı. Burada dediğin gibi SC olmasaydı, Oscar yarışı kazanırdı çünkü George’un lastikleri çok ısınmıştı.

@Nomrukan Farklı bir bakış açısı, bir şey demem. Yarışı izleyenlerin %80’i senin görüşünün aksini destekliyor, geriye kalan kısım Red Bull fanı olarak açıklanmış. Genele bakarsak Max, liderliği kaybetmekten aslında korkuyor, korktuğu için oyunu sert oynuyor. Eskiden çok baskındı ve rahattı, şimdi ise bu azalmaya başladı. Bu da, onun zamanında ceza almasına, yarış dışı kalmasına bazen de yarışı kazanamamasına sebep oldu. 2022’den bu yana iki aracı geçtim, bir araç bile bu kadar çok zorlamamıştı. Şimdi ise, bir değil iki araç var, Oscar’ın şanssızlıklarını saymazsak. İçimden bir ses, sezonun geri kalanında farklı olaylar göreceğimizi söylüyor…

1 Beğeni

Valla bu hafta Britanya yarışı çok süper geçeceği belli oldu. Zaten geçen sene de dediğin gibi Max’i McLaren araçları zorlamıştı. Benim tahminim bu hafta yarışı McLaren’in kazanacağı, artık Redbull’dan bı tık daha hızlı gibi McLaren, üstüne Lando çok iyi ve Oscar bı şanssızlık yaşamaz ise double podyum yaparlar.

1 Beğeni

Uzun bir aradan sonra Mercedes ve Lewis için 2,5 yıl sonra yarış galibiyeti geldi. Lewis için çok duygusal bir zaferdi çünkü büyüdüğü takımıyla geçirdiği son yılında evinde kazandı. Mercedes geri gelmiş olabilir mi? Toto, doğru yönü bulduklarını söylemişti. George’un aracındaki su sistemiyle sorun çıkmasaydı, daha iyi bir sonuç olabilirdi. Liderliğin ve havanın sürekli değiştiği yarışta hem McLaren hem de Mercedes 1-2 olma şansını kaçırdı. Checo ve Charles’ın yanlış stratejisiyle onlar için yarış başta bitmiş oldu. Fazla geçiş olmasa da havanın etkisi ile yarış heyecanlı geçti. Keyif aldım, iki hafta sonra iki yarış ard arda izleyeceğiz ve sezon arasına çıkacağız…

5 Beğeni

Sevgili Formula 1 sever dostlarım, geriye dönük eski yarışları tam yarış olarak izleyebileceğim herhangi bir platform var mıdır? Ne kadar eskiye gittiğinin önemi yok, istediğim belgesel gibi atıyorum 2000 yılından itibaren bugüne kadar koşulmuş tüm yarışları arka arkaya izlemek, böyle bir şey mümkün mü?

F1 TV’den tüm arşivi izleyebilirsin.

Yıllık 2500 liralık bir üyelik istiyor sanırım. Değer mi bilemedim. :slight_smile: Teşekkürler bilgi için.