Formula 1 Kulübü

Max geri döndü, McLaren’den çifte podyum. Ferrari ve Mercedes stabil bir yarış geçirdi. Fernando her yarış tempo olarak geriye düştüklerini söyledi. Carlos, Singapur’da Lando’ya yaptığı taktiği bu sefer burada Mercedes tarafından kendi silahıyla vuruldu. Yerel kahraman Yuki puan alamadı. Alpine’ler puan alırken yarışın ortalarına gelirken herkes yaprak dökümü birer birer döküldü. Nispeten stabil sayılabilecek bir yarıştı.

Perez’in çekildikten sonra neden tekrar piste dönmesini bir türlü anlamadım.

cezasını çekebilmek için

Max Verstappen dünya şampiyonu

5 Beğeni

Oh be sonunda matematiksel olarak ihtimalleri bitirdi Max Verstappen. Piastri’ye helal olsun, F2’de takip etmiştim ama burda daha yakından tanıdıkça sevdirdi kendini üstelik bu performansıyla çaylak yılında müthiş iş çıkarıyor. Norris hafta sonu boyunca mükemmel noktada değil ama Mclaren araca ne yaptıysa birden uçuşa geçti. Hatırlarsanız ilk testlerde Norris duvarları yumrukluyordu şimdi podyumlar üst üste gelmeye başladı. Lance Stroll’e ne demeli cidden bilmiyorum.

2 Beğeni

Klasik Verstappen galibiyeti olsa da genel olarak güzel ve keyifli bir yarıştı. Daha ilk virajda birbirine giren Mercedes’ler azıcık keyfi baltalasalar da yarış keyifliydi. Mercedes’ler resmen kendi topuklarına sıktılar.
Yağmur gibi pist ihlali cezası yağdı. Bu piste özel bir şey miydi ya da bu yarışta pist ihlali kuralını mı çok sıkı uyguladılar bilmiyorum yağmur gibi ceza vardı. 17 turda bir lastik değiştirme zorunluluğu sıkıcıydı.
Mclaren’ler uçuşta, Alonso da yine pist dışına güzel bir ziyaret yaptı, bu ziyaretleri alışkanlık haline getirdi sanki.

Hem Sprint hem de yarış gayet çok iyiydi. İlk olarak Max’in 3. şampiyonluğunu kutlayarak başlamak istiyorum. Sprint’te Oscar’ın kazanması hem kendi değeri için hem de Red Bull’a rakip olabilecek tek takım olduklarını gösterdiler ancak şu da var, GP sonu Max ile McLaren’lar arasında 5 saniye vardı. Her iki takımın pistte daha iyi uyum sağladıkları için mi, 3 pit-stop olduğu için mi yoksa Max fazla zorlamadığı için mi ya da pist limiti ihlallerine uyabildikleri için mi bunu bilemeyiz. Mercedes’ler birbirini katletti, o ve Carlos yarışsaydı, yarışa daha çok keyif katarlardı. Finish çizgisini geçerken Red Bull ve McLaren, arkadakiler ile neredeyse 30 saniye fark atmışlardı. Katar pisti gerçekten çok zor pist, ben de oynarken hem kollarım hem bacaklarım ağrıyor. Romeo’lar çifte puan kazandılar, Logan’a kızmıyorum, Aston’lar stabildi.

2 Beğeni

Yeni bir F1 belgeseli geliyor.

4 Beğeni

Drive to Survive pembe dizisinden gına gelmişti. Belgesel dediğin böyle olur.

brazilya gp heyecanlı başladı bakalım umarım farklı bir kazanan görürüz…

Alonso yine müthiş iş çıkardı ve son turda geçiş yapıp 3. bitirdi. Uzun süredir podyumda görmüyorduk kendisini bence tartışmasız günün pilotu oldu. Verstappen bu galibiyetle yeni bir rekoru ele geçirmiş oldu. 1952 Alberto Ascari’den beri kırılamamış, bir sezonda alınabilecek en yüksek galibiyet oranına ulaşmış oldu. Ascari 8 yarışta 6 galibiyetle %75 orana sahipken Verstappen kalan yarışları kazanmasa bile %77 orana ulaşmış oldu. Leclerc sinir hastası olacak genç yaşta ama burası yıllardır böyle biz taraftarları olarak takıma alıştık. Mercedes için kötü bir yarış oldu geçen seneyi mumla aradılar. Alpha Tauri en sondayken bir anda Williams’la arayı ufaktan kapatıyor ama son iki yarış kaldı işleri zor.

3 Beğeni

Alonso Perez kapışması son zamanlarda izlediğim en iyi F1 anlarıydı.

Peki şimdi Formula 1’i yeni takip etmeye başlamış birisi olarak soruyorum. Red Bull ve Max Verstappen’in başarısı ne kaynaklı?
Red Bull araba konusunda mı çok iyi yoksa Max Verstappen mi çok iyi bir pilot? Ya da iyi pilot iyi araba ikilisi mi?
Yani Hamilton, Leclerc ya da Noris’i şu anki Verstappen’in kullandığı arabaya oturtsak sonuç nasıl olur? Ya da Max Verstappen McLaren, Mercedes ya da Ferrari’lerden birisini sürse nasıl sonuç olur?

Aracın zaten eline su dökülmez üstüne Versonun da sürüş kısmında her geçen gün daha ileriye gitmesi böyle bir sonuç ortaya koyuyor bence.

Son yarışlardaki performanslarına bakılırsa Noris ve Ham ciddi mücadeleye dahil olurdu bence. Araçlar eşit olsaydı efsane bir şampiyonluk ve taktik savaşları izlerdik.

Yani anladığım kadarıyla Vestappen iyi bir pilot ama diğer pilotlardan fersah fersah önde değil. Sadece kendisi gibi arabası da iyi yani.
Diğerlerinin arabası iyi olmadığı için bu fark ortaya çıkıyor. Doğru muyum?

Hem yarış hem de sprint baya heyecanlıydı, bir ara Lando vs Max kapışması izledik ama çok kısa sürdü. Aston’lar geri dönmüş gibi. Alonso vs Checo yarışı örnek bir yarıştı. Charles, geçen sene ki gibi deja vu yaşadı. Logan puanın ucundan dönerken, Alpine ve özellikle Alpha’ların temposu gerçekten çok iyiydi. Daniel ve Yuki, Ferrari’leri gerçekten kovalıyordu. Haftaya…Günah ve Kumar Şehri Vegas’tayız… :sunglasses:

@Nomrukan Bir araçtan maximumu çıkarabilmek için hem pilotun yarışı çok iyi okuyabilmesi hem de aracın kendisine çok uyumlu olabilmesi gerekiyor. 2022 sezonuna başlarken Ferrari vs Red Bull izliyorduk fakat zaman ilerledikçe, Red Bull aracın felsefesini diğerlerinden daha iyi anladı ve Max’in de şampiyon olmasıyla birlikte ve ayrıca yapılan feedback’ler ise etkileyen faktörlerden biri olarak arayı açtılar. Son zamanlara baktığımız zaman ise McLaren aracını daha iyi okuyabilmeyi hem de gelecek güncellemeler konusunda hiç acele etmedi. Bunu Avusturya’da bize hissettirdi. Daha sonra ise İngiltere, Katar, Brezilya, Meksika, Texas, Japonya ve Belçika’da Red Bull’un sadece birkaç saniye arkasındaydı. Bence 2024’de Red Bull’un 2. rakibi kuşkusuz McLaren olacak.

1 Beğeni

F1 öldü yas tutanı yok.

1 Beğeni

Aynen öyle hocam, yani kendime çocukken izlediğim F1’se şuan izlediğim ne diye sormuyor değilim. Sıfır rekabet, sıfır heyecan, tamamen paranın kölesi olmuş bir spor şuan F1 :confused:

2 Beğeni

Sezon başında heyecanım vardı Alonso sayesinde. Ama artık Alonso bile heyecanımı geri getiremez. Bomboş Amerikan haftasonu eğlence programı oldu.

Çoğu spor öyle oldu maalesef.
Formula 1’de özellikle güvenlik uğruna tüm heyecan kaybolmuş. Evet tamam kimse kaza yapmasın kimse ölmesin tabii ki ama en ufak şeyde de risk almamak uğruna yarışı durdurmalar, bütün her şeyin katı kurallara tabii olması…
Geçenlerde yarışın birinde (Belçika olabilir emin değilim şimdi) yağmur yağmaya başladı. Herkes yeşil renk intermediate lastiklere geçerken Ocon galiba mavi renkli wet lastiğe geçti. İlk başlarda “Berbat bir karar aldık” derken yağmur şiddetlendi. Tam aha yanlış dedikleri karar doğru çıktı millet şimdi ne yapacak derken yarışı durdurdular. E o zaman abi Wet lastiği hiç olmasın yani?
Arabaları iyice büyütmüşler, bazı pistlere sığmıyor bile arabalar, geçiş yapılabilsin diye DRS olayını getirmişler. Resmen öndekini arkadakine karşı savunmasız bırakmışlar. DRS ile gelenin geçmesi garanti.
Kurallar biraz esnek olmalı, arabalar küçük olmalı, biraz da risk olmalı ki heyecan olsun. Yoksa daha bol bol tren izleriz.
Ben sırf arabaların yoğun stres altında çalışmasını görmek için seyrediyorum.