Formula 1 Kulübü

Ferrari’yi ancak 2019 motoru kurtarır.

1 Beğeni

Motor sesleri serimize devam ediyoruz…

Part 1:

Part 2:

Part 3:

Part 4:

2 Beğeni

Güzel çalışma ancak müşteri takımlarını eklemeye gerek yok diye düşünüyorum. Nihayetinde hepsi ana takımların motorlarını kullanıyor. Bu şekilde mesela Haas’ın kendi motoru varmış gibi algılanıyor.

1 Beğeni

Evet ancak dikkat ettiysen aynı motoru kullanan araçlardan farklı sesler çıkıyor.

2 Beğeni

Evet bunun nedeni motor yataklamasından veya egzoz sisteminden dolayı olabilir bilemiyorum.

2 Beğeni

Her ne kadar Ferrari, Monza’da çok hızlı gözükse de diğer takımlar gibi Red Bull’un yarış temposundan hala uzaklar. Liam, bence deneyimsiz birine göre gayet iyiydi. Hollanda GP’sin de Leclerc’e yaptığı atak gibi, Alex yine arkadakilerin saçını başını yoldurttu. Bu sefer ki kurbanlar McLaren’di. Onun dışında yarışa heyecan katan tek şey Red Bull vs Ferrari savaşıydı.

3 Beğeni

Red Bull vs Ferrari mi? Ortada Red Bull ile Ferrari arasında bir kapışma yoktu ki. Ferrari biraz direndi baktı olmuyor kendi içinde kapışmaya başladı. 1. liği 2. liği boş verdiler 3. olabilmek için hem kendilerini hem arabalarını hırpaladılar başka bir şey yoktu.

2 Beğeni

Verstappen atak bile yapmadı, sadece hata yapmasını bekledi ve oldu.

1 Beğeni

Cidden Ferrari’de Red Bull ile kapışacak kalibre yok. Ancak Ferrari’nin de 3. olmak için birbirini yemesi, Red Bull arabaları önde güle oynaya giderken arkada Ferrari’ler birbirini parçalayacaktı neredeyse.
Yahu Monza gibi bir yerde 1. olamıyorsan 3. olmak için de kendini paralama. Şu verdiğin fotoğraf nedir ya?
image

2 Beğeni

Bu olay kesinlikle rezillikti. Leclerc’in “No Risk” diyip Carlos’u yenebilmek için ilk viraja kasap gibi girmesi onun daha şampiyonluk için yeterli düzeyde bir pilot olmadığını gösteriyor, maalesef son 10 senede ne kadar rezil olay varsa hepsinde Ferrari var. Tifoso olmaktan utanıyorum :slightly_smiling_face:

Çeşitli sebeplerden ötürü F1 seyircisi olamadım. Yeni yeni izleyebilmeye başladım. Sonuna kadar izleyemesem de 2022 sezonunu bir de bu sezonu izliyorum.
Genel olarak gördüğüm Red Bull doğru olanı yapıyor. Bu iş sırf pilot becerisi değil. Hadi Verstappen çok iyi bir pilot desek bile Perez de öne geçti mi arayı aça aça gidiyor.
Red Bull’un arabası da iyi, pit stop stratejisini de beceriyorlar. Ferrari ise bence isminin hakkını veremiyor. Yani Ferrari her daim 1. olma mücadelesi vermesi gereken bir takım olmalı ancak şu anda bunun epey gerisindeler.

2 Beğeni

RedBull kazansada kaybetsede operasyonel olarak iyi bir takım oldu yıllardır. Ferrari’nin şampiyon olması içinde bir çok şeyin değişmesi gerek. Saymakla bitmez ama en basitinden baskıyı yok etmek lazım. Mercedes pit duvarı ve Hamilton’da bi kaç sezondur hatalar yapıyor ama eleştiren yok. Leclerc spin atsa vay efendim bu haftada aracı parçalayacak mı, pite gelse lastik takılacak mı diye dalga geçenlerle doldu ortalık. Geçen sene Ferrari 4 yarış kazanıp eleştiri alırken gerileyen Mercedes’in galibiyet alma çabası kahramanlık hikayesi olmuştu. Bazıları algıyı istediği yöne çekebiliyor bu sporda ama dur diyen biri yok maalesef.

1 Beğeni

Ferrari’nin üzerinde baskı olmak zorunda. Onlar bu sporun en iyisi, en başından beri bu sporu yapıyorlar. Markalar şampiyonluğuna en çok ulaşan takım aynı zamanda. Yani Mercedes’in 7 şampiyonluğu var ama hepsi 2014’den sonra bir seri halinde alınmış şampiyonluklar. Öyle tarihe yayılmış bir başarı yok. Red Bull deseniz daha 20 yıl mazisi olmayan takım. Ferrari ise 15 senedir şampiyonluk yüzü görmüyor. Bu çok uzun bir süre. Aralarda 3-5 şampiyonluğu olsa Ferrari sadece tam hakkını veremiyor derdim ama şu anda takımın adı Ferrari ama performansı kesinlikle Ferrari değil. Şu performası bir Aston Martin ya da bir Mclaren sergilese bu kadar baskı altında kalmazlar doğru ama bu takım Formula 1 denince akla gelen ilk ve tek takım. Bu takım başarılı olmak zorunda. En azından 15 sene şampiyonluktan uzak kalamaz.
O yüzden Mercedes’in galibiyet için mücadele vermesi kahramanlık kabul edilebilir ama Ferrari için 2. olmak bile bir başarısızlık olmalıdır.

Ne yarıştı ama. Sainz harika bir yarış ortaya koyarak Ferrari’ye güzel bir galibiyet getirdi.

1 Beğeni

Şükür ferrari galibiyeti görebildik çok iyi yarıştı

1 Beğeni

Red Bull ve Mercedes’in kumarı tutmadı. Sainz ise pistin avantajını zekice kullandı.
Alonso ve Ocon için kâbus gibiydi. Max Verstappen her ne kadar kazanamamış olsa da puansız geçmedi.
Lawson da sanırım ilk puanını aldı. Güzel bir yarıştı ben beğendim.
Son zamanlarda böyle heyecan görmez olmuştum.

Mercedes’in kumarı tuttu aslında ama norris çok iyi direndi sainz ise çok iyi taktik yaptı yoksa leclerc’in durumuna düşerdi güvenlik aracında ferrarilerden en az biri pite girmeliydi

Sainz orada Norris’i resmen “kullandı”. Yoksa Russel Norris’i geçse Sainz’i de geçerdi ya da en azından daha çok zorlardı. Mercedes’in kumarının tutmamasından kastım neticede istedikleri sonucu alamadılar dahası Russel kaza yaptı alacakları puanın neredeyse yarısını orada bıraktılar.

1 Beğeni

Son turlar gerçekten çok heyecanlıydı, George’nin kazası tamamen talihsizlik ufak bir an bütün yarışı mahvetti. Aston sıfır çekti, bir ara Red Bull’da sıfır çekecek zannettim ama puan aldılar. Carlos, çok akıllıca davranıp Ferrari’ye sezonun ilk galibiyetini getirdi. Bugün Oscar ve Liam iyiydi ayrıca nihayet Red Bull dışında bir yarış galibiyetini es geçtim, farklı takımların olduğu podyumu gördüm ya, o bana yeter.

3 Beğeni

Sainz iki yarıştır maksimum sürüşler çıkarıyor büyük ihtimal kontratı ve fazladan bir kaç milyon doları aldı sayılır. Lawson daha 3. yarışında q3 yapıp puan aldı ve koltuklarda kimler kalacak belli değil Alpha Tauri’de. Motorsport sitesinde haberin altına Stroll yoksa güvenlik aracının girme ihtimali %99 azaldı yazmış biri ona cevap olarak Yok Sergen de var diye yazmış. SC girince hemen o yorum geldi aklıma :slight_smile: harbiden Sergen yüzünden girdi sc.