Euro Truck Simulator 2 [Ana Konu]

Pubg oynayan ergen beyanı. ETS2 bu haliyle bile ilk 5’te yazılacak PC oyunlardan biridir.

Zaten gelmeyecek demiş.?

1 Beğeni

Bunların hepsi ve çok daha fazlası illaki SCS ninde farkında olduğu bildiği şeylerdir eminim ama onlarında oyunun ilerleyişi gelişiminde bir hiyerarşiye bir plana sadık kalmaları için birsürü sebepleri vardır. Diyeceksinki SCS para kazanmak için kurulmuş bir işletme ve müşteri her zaman haklıdır onada eyvallah ama bu oyunu zevk almak için önyargısız oynadığın zaman eşi benzeri yok. Beklentilerle, nereden baktığınla orantılı bu tartışma bence.

2 Beğeni

Beyler düşüncelerinizi sordum neden beni azarlıyormuş gibi konuşuyorsunuz anlamadım? Ayrıca desteklenen oyunlarda RAY TRACING teknolojisi isteğe bağlı bir özellik istiyorsan aç oyna istemiyorsan kapat.

2 Beğeni

Ai konusunda gta 5 ile karşılaştırmak aşşırı saçma ama, artık belli zamandan sonra şeridi hizalayan araçları veya şerit ihlali yapmayan otobüsleri görmek birazcık beni sıktı sizi sıkıyor mu bilemem. (gerçek hayatta yapılan şeylerden biri mesela otobüslerde şöförlerin yaptığı bir durum şerit ihlali.)

1 Beğeni

Range t man tgxde olduğu gibi sadece araç için bi güncelleme ile mi çıkar acaba? Bence öyle olabilir çünkü çok bekledik.

ETS biraz "ne kuş;ne deve"hükmünde bir oyun.Ne simülasyon diyebiliyorsun;ne de oyun.
Multide D/C yolunda volta atan adamları ve yaptıklarını da yadırgamamak lazım.Çünkü gerçekten bu oyunun,bir müddet sonra simülasyon yönünün olmadığını;olanın da bir yapmacıklık bir roleplay olduğunu fark ediyorsun
Mesela oyunda gerçekte olduğu gibi şehiriçi hız sınırı 50 km/saat.Fakat kim buna riayet ediyor ki.
Zira oyun bu kurala riayet ettirecek bir imkan veya şart sunmuyor.Riayet etmek ise tamamen roleplay ve yapmacıklık;haliyle bu yapmacıklık bir müddet sonra insanı sıkar.

Yapay trafik ise tamamen oyuncunun kullanımı ile alakalı olarak işliyor.Bazı arkadaşlar konsoldan trafik değerini arttırarak güya daha gerçekçi bir simülasyon deneyimi elde edecekleri sanıyorlar ama trafik değerini arttırmak; kasmaktan,stabilizyonu bozmaktan başka bir şeyi değiştirmiyor.
Zira 1’deki değerde şerit ihlali yaptında solundan akan trafiği durdurduğun gibi;9’daki değerde de aynı şey oluyor.Neticede senin şerit ihlaline bağlı olarak yapay zeka trafiği duruyor;solunda o esnada bir trafik akışı olmadığı için;değeri değil 9’a,999’a çeksen yine bir şey değişmez.
Israrla belirttiğim üzere bu ve daha başka pek çok sıkıntının sebebi de 900 derece direksiyon
Belki gaz-fren değerleri de biraz yükseltilebilir.Zira standart değer 0.5,bu durum da ne aracın kalkışı tıra benziyor,ne de mesela 23 tonla bir rampayı tırmanmak aracı etkiliyor.Oyunun standart kullanımında 23 tonunun belli-belirsiz bir etkisi varsa da;o kadar da ahım,şahım bir etkiyi oyuncuya hissettirmiyor.
Yani ETS2 aslında %90 oranında direksiyon,şanzıman,gaz ve frenden ibaret fakat bunların değerleri simülasyon dan ziyade oyun ağırlıklı değerler

1 Beğeni

Bize başka bir TIR simulasyonu göster. YOK!

2 Beğeni

Oyunun grafik motoru sizce değişir mi ?

Ölmezde ömrümüz olursa meehh belki :joy:

1 Beğeni

Şu 900 derece takıntını anlamadım gitti… Öyle bi dünya yok kimse Dandik bir simulasyon için özel direksiyon üretmez dandik simulasyon burda SCS’nin yaptığı oyun/lar oluyor evet. Niye mi dandik orasını yıllardır söylüyoruz gelenler yarım yamalak geliyor geldimi yıllar sonra gelir vs vs bu ayrı konu. 900 derece olayında bi beklenti bekleme 900 derece zaten çok çok yeterde artar bile yarış oyunlarının çoğunda direksiyonu 600 derece kullanıyorlar oynayan kişiler mesela ben F1 de direksiyonu 360 ile 400 derece arası kullanıyorum pistten piste değişiyor… Demem o ki ETS gibi bi oyuna 900 derece çok bile. Gaz Fren tepkileri daha rezalet olan oyunlarıda gördüm ama ETS üzerinden gideyim pedallar gerçek araçlardaki özellikle tırlardaki gibi direksiyon setlerinde yukardan asılı olmadığı için gaza frene normalde bastığından daha fazla basıyorsun az basmak istediğindede ayağını yukarı doğru oturma pozisyonunuda zorlayacak şekilde zorluyorsun ve bu rahatsızlık veriyor. Gerçek hayatta saatlerce araç kullanmış hatta Ankarada trafikte 4 saat boyunca manuel vitesli araç kullanmış birisi olarak söylüyorum ets de d-c arasında manuel vites kullananların elinden öperim ve bacak kasları cidden çok gelişmiştir çünkü ayağını aşırı derecede rahatsız pozisyonlara sokuyorsun tabi basit yöntemlerle bunu düzelte bilirsin alçak bi koltuk alıp oturma pozisyonunu alçaltırsın ya da F1 deki kokpitler gibi hafif yatar pozisyonda bi kokpit düzeneği kurarsın hiç olmadı pedalların altına bişeyler koyup onu yerden yükseltirsin… Oyun içerisinde gaza bastın mı gaz tepkisinin bu denli abartılı olma sebebide buyüzden ayağını pedalın üzerine bıraksan bile pozisyondan dolayı istemsizce fazla basıyorsun gaza bunu törpülemek için ölü bölgelerle oynaya bilirsin ama o da her oyunda işe yaramaz… Oyunu klavye mouse ile oynayanlar olarak w ya bastığında araç otomatikman full gaz yiyor ve tüm beygirini torkunu kullanıyor bunu engellemek için pedal alman gerek pedalında ergonomik sorunları var eğer güzel bir kokpit kullanmıyorsan… Oyunda değil 23 ton 100 tonda taşısan o tır o rampayı çıkmak zorunda niye dersen bu bi oyun simulasyonda olsa sadece oyun hiç bir oyun %100 gerçeklik deneyimi yaşatacak diye bir kaide ya da bi kural yok gerçeğe yakınlığıyla değerlendiririz. ki zaten ets ninde tonlarca saçmalığı varken gelip sadece gaz tepkimesine takılman çok saçma oyunda daha abs bile yok frene basınca tır dımdızlak kayıyor okadar yol tutuşu yola basma fizikleri vırt zırt hepsi boşa gibi hissediyorsun çünkü dorse tekerleri kilitleniyor böyle bişeyin olması yeteri kadar saçmalık katıyor. Oyuzden oyna geç çok fazla takılma ve bu kadar laf edip hala klavye ve mousela falan oynuyosanda oyunu acilen gidip bi set al setin varsa eldeki imkanlar bunu sunuyor iyileştirmek için ekstra para dökmen lazım dediğim kokpitlerle mesela ben forzayı direksiyonla oynayamıyorum dediğimde direksiyon kullanmayan arkadaşlar bana diyor ki sen salak mısın nasıl oynayamazsın abi oynanmıyor gaz gaz değilki az bişey bastım mı göt atıyorum vitesi manuel kullansak vites 6 vites arabada 8 vites force feedback açınca direksiyon okadar sertleşiyor ki parmaklarını kıracak dereceye geliyor savrulmalarda force feedback kapatınca araba kayıyo uçup gidiyosun vs vs Gerçek hayattaki araba kullanma zevkini bana direksiyon vermiyor ne yazıkki hatta direksiyonla kullanırken çoğu zaman diyorum keşke almasaydım… Tek hoşuma giden yanı F1 de çok iyi oluyor. Force feedback forzadaki gibi parmaklarını kıracak düzeyde olsada kıstığında forcefeedback’i genede tamamen törpülenmiyor ve şuan sadece F1 için tutuyorum yoksa şimdiye satmıştım…

Bu arada dipnot olarak ekleyim tırlarda direksiyon açısı yüksek olsada bu direksiyonların hepsi yarış oyunları için üretildiği için şöyle bi durum var günümüzdeki çoğu araç artık Elektronik Hidrolik direksiyon kullanıyo ve direksiyon açıları 1,5 tur civarına düşüyor bundan dolayı yani derece olarak sanırsam gene 600 civarına yakın bi dereceye tekabül ediyor. Basit bi örnek 10. nesil Honda Civic ler de direksiyon açısı düşük

6 Beğeni

Bu gönderi topluluk tarafından bildirildi ve geçici olarak gizlendi.

4 Beğeni

Benim aklımda buna benzer olarak işe alınacak şoförleri ETS2 de ufak bir simülasyon testine sokmak var. Ciddi ciddi bunu teklif edeceğim çalıştığım yerde.

3 Beğeni

sıkıntı aslında şu :

Ets 2 artık ömrünü doldurmuş bir oyun.Ne kadar yenilik ne kadar güncelleme gelirse gelsin en fazla 2 gün heyecan veriyor.Dolayısıyla scs bu oyunu artık bitirip yeni bir tır simulasyonuna geçmeli.Yeni bir oyun motoru, yeni animasyonlar ya da yeni bir oyun senaryosu vs …Ama yapmayacaklar tabi ki de

6 Beğeni

Katılıyorum sana haklısın.

Ben açıkçası farklı bir yerde geçen bir TIR similasyonu bekliyorum; Avusturalya, Asya, Güney Amerika filan, ama çok bekleyeceğiz.:slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Yeni grafik motoru, yeni gerçek sesler, yeni senaryo gelirse, bize yeni bir oyun oynuyormuş havası verir bence.

1 Beğeni

Ets’nin veri tabanına yeni bir şey eklendi
Ekran%20g%C3%B6r%C3%BCnt%C3%BCleri_20190703-190554

3 Beğeni

Gumenzi’nin anlamı ne acaba?