ETS 2 - Türkiye “Road to the Black Sea DLC” Trakya Otobüs Modu Projesi Olabilir Mi ?

DLC’nin ana konusunda yer verip,DLC çıkmadan konuyu dağıtmak veya bölmek istemediğim ve yazdığım bir senaryo veya fikir beyan ettiği için ayrı konu olarak paylaşmak istedim.

Tekrardan da belirtmek gerekirse aşağıda yazmış olduklarım olası bir senaryo veya şimdiye kadar mod yapmış veya mod yapan arkadaşlara bir fikir veya öneri olarak düşünebilirsiniz.

Malum SCS’nin ETS 2’ye Türkiye’nin Trakya kısmının gelecek olması hepimizde büyük bir heyecan uyandırdı.Özellikle İstanbul’da yaşayan bir Edirneli ve sürekli Trakya’da gezmekten ve bulunmaktan keyif alan bir insan olarak hem yaşadığım yerin hemde memleketimin oyuna gelecek olması bende daha da ayrı bir heyecan uyandırdı ve akabinde daha öncesinde de düşündüklerimi ve kurduğum hayalleri bana tekrar anımsattı.Öncelikle sadece Türkiye’nin Trakya kısmının gelecek olması ülkemizin tamamının olmayacak olmasından dolayı genel olarak Türkiye’deki oyuncu topluluğunda üzüntüyle karşılanmış olsa da,en azından Türkiye’nin bir kısmının da olsa gelecek olması da gelecekte olabilecek oluşumlar ve yapılacaklar adına umut verici.Mod konusunda da iyi bir seviyede olduğumuz Türk oyuncu topluluğu için,ülkenin gerisini oyuna aktarmak veya yapılan oluşumları modernize ederek oyuna uyarlamak artık eskiye göre daha kolay ve oyunun ana haritasınada orjinal olarak bağlanmış olacağından daha yerinde ve düzenli olacağı kanısındayım.Bunun dışında tır kadar otobüse olan hatta kısmen otobüse daha da çok olan eğilimimiz ve otobüsü sürekli ETS 2’de görmek istediğimiz de aşikar bir durumdur.SCS’nin zamanında verdiği umut bir çoğumuzda çoktan kırılmış olsada,hala içinde umudunu yitirmeyenler olduğunu düşünüyorum.Ama oyunun yakın zaman içinde geldiği,gelebileceği noktaları da düşünürsek illa herşeyide SCS’den beklememiz,mod konusuna açık ve sıcak bir oyun içinde kaçınılmaz gözüküyor.ECS belki yakın zamanda gelmeyecek,belki de hiç gelmeyecek ama mod ile gerçeği yansıtır bir şekilde ilk etapta Trakya bölgesi için bir otobüs modu yapılabileceği düşüncesindeyim.Bunun için yapılacaklar sıralandırılıp,planlandırılıp gerçeğe de uygun bir şekilde uyarlanabilir.Mod konusunda bir bilgim ve tecrübem yok ama diğer konularda yapacak veya yapma girişiminde bulunacak arkadaşa veya arkadaşlara elimden gelen desteği vermeye şahsım adına hazır olduğumu söylemek isterim.Şuan için erken olabilir,ancak önceden en azından planlama ve programlama yapılırsa gidişatın daha kolay olacağı kanısındayım.

Planlama konusuna ufaktan adım atacak olursak;

-DLC’de Türkiye’de yer alması muhtemel şehirler İstanbul,Tekirdağ,Edirne ve Kırklareli gözüküyor.İlçeler konusunda hepimizinde bildiği üzere şuan bir bilgi yok.

-Yazdığımız bu 4 şehrinde merkezlerinde otogarları mevcut.İstanbul’da Esenler Otogarı,Alibeyköy Cep Otogarı,Tekirdağ Otogarı,Edirne Otogarı ve Kırklareli Otogarı.

-Peki İstanbul’dan kalkıp DLC içindeki Trakya illerine giden firmalar kimler? İstanbul Seyahat,Pamukkale Turizm,Metro Turizm,Nilüfer Turizm,Kale Seyahat.

*İstanbul Seyahat sefer bilgisi; İstanbul-Çorlu,İstanbul-Çorlu-Muratlı,İstanbul-Tekirdağ,İstanbul-Lüleburgaz-Babaeski-Uzunköprü,İstanbul-Şarköy,(Çanakkale yönüne giden araçlar için Malkara ve Keşan) İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize,İstanbul-Lüleburgaz-Hayrabolu,İstanbul-Çerkezköy-Saray-Demirköy-İğneada.

*Pamukkale Turizm sefer bilgisi; İstanbul-Çorlu ,İstanbul-Tekirdağ,İstanbul-Lüleburgaz-Kırklareli, İstanbul-Kırklareli(Ekspres), (Çanakkale yönüne giden araçlar için Keşan) İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize.

*Metro Turizm sefer bilgisi; İstanbul-Çorlu,İstanbul-Tekirdağ,İstanbul-Lüleburgaz-Babaeski-Uzunköprü,İstanbul-Lüleburgaz-Babaeski,Kırklareli,İstanbul-Kırklareli(Ekspres),İstanbul-Şarköy,(Çanakkale yönüne giden araçlar için Malkara ve Keşan) İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize,İstanbul-Lüleburgaz-Pınarhisar-Demirköy-İğneada,İstanbul-Edirne.
*Kale Seyahat sefer bilgisi; İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize.

*Nilüfer Turizm sefer bilgisi;İstanbul-Edirne.

Aynı zamanda İstanbul kalkışlı yazmış olduğumuz bu seferlerin doğal olarak gittikleri noktadan da İstanbul’a dönüş seferleri mevcuttur.

Bunun dışında sadece Türkiye sınırları için değil,Türkiye’den Avrupa bölgesine çalışan firmalarda olabilir.Bir kaç örnek verecek olursak;Almanya’ya çalışan Yazıcıoğlu Turizm,Bulgaristan’a çalışan İstanbul Seyahat,Metro,Lüks Yonca Turizm,Nişikli Turizm,Romanya’ya çalışan Öz Troy Turizm,Balkanlar’da bir çok bölgeye giden ve DLC ile birlikte ETS 2 haritasında gidebileceği yerler Almanya,Bulgaristan,Romanya olan Alpar Turizm,Romanya’ya çalışan Bosfor Turizm,Almanya’ya çalışan Ulusoy,Bulgaristan’a çalışan Huntur Avar ve bunların dışında Makedonya bölgesine çalışan birkaç firma daha mevcut.Ayrıca bu firmalar İstanbul’da Esenler Otogar dışında,Fatih’te bulunan Emniyet garajından da hareket etmektedir.Ama o kadara da gerek yok. Oyunda Esenler’den hareket etseler kafidir bence. :slight_smile:

Bunun yanı sıra kurgulanabilirse belirli bölgelerden turizm taşımacılığı da olabilir.

Hatta abartmış olacağız belki ama @HasanOfke 'de iyi bilir ,Çorlu’dan Edirne’ye veya Tekirdağ’dan Edirne ve Kırklareli’ye de büyük firmalarda dahil olmak üzere Sultan ve Sprinter gibi araçlarla da yolcu taşımacılığı yapılmakta.Belki bu biraz abartı kaçar sözün başında da bahsettiğim gibi ama,işler belirli bir noktaya gelirse yapılamayacakta bir şey değil.

Yapabilecek,yapmayı düşünen veya planlayan arkadaşlara bu ve bunun gibi konularda desteğimi esirgemeyeceğimi tekrardan söylemek isterim.Bence üzerine durulursa çok kaliteli bir iş ortaya çıkabilir kanaatindeyim.

6 Beğeni

Modların bir araya gelmesi lazım. Otobüs altyapısı olmadıkça da kimse uğraşmak istemiyor. mods.simulasyonturk.com’u düzenli, derli toplu olsun diye açtım. Niyetim bu yönde ama Türkiye’nin de gelecek olması hareketlendirecektir. Sadece ETS2 değil diğer oyunları da düşünerek yerelleştirme yapabiliriz.
Daha önce çıkan minibüs, otobüs vb. modlar güncel sürümlerine düzenli şekilde uyarlanıp geliştirilebilse harika olur ama zor. TR haritası yine de her şeyi güzelleştirecek. Zaten oyunda duraklar, otobüs terminali yine yer alır.

2 Beğeni

Kamil Koç da gitmiyor mu Trakya’ya?

DLC içinde yer alacak şehirlere gitmiyor.Sadece Çanakkale ve Çanakkale üzeri seferlerinde Tekirdağ ve Keşan’dan geçiyor.Tekirdağ Otogar’a girmiyor,ancak Keşan’a bilet kesiliyor ve otogara girip yolcu alıp indiriyor. Kamil Koç ve buna benzer firmalar için mesela böyle bir mod olsa ne olabilir? O bölgelerde AI araç olarak mesela yoldan geçebilirler.

1 Beğeni

Bazı şehirlere scs mini otogar koyuyor bu otogarları aktif eden modlar var, dlc çıkınca yapması kolay olur.

mod yapacaklara şimdiden tavsiye Tekirdağ-İstanbul arasındaki her üst geçite yolcu koyun. :grinning:

1 Beğeni

İstanbul ile Tekirdağ yolcu açısından canlı bir bölge.Özellikle yazın sadece Tekirdağ değil bölge ve geçiş olarakta hareketli bir nokta.Kışında üniversite v.s durumlardan ötürü belli bir yolcu potansiyeli var.Ayrıca ara duraklarıda hesaba katarsak yolcu açısından potansiyeli genelde yüksek.Tekirdağ Otogarı zaten SCS’nin koyduğu otogarlara benzer bir yapıda.SCS’nin otogarına ufak tefek dokunuşlarla Tekirdağ Otogarı diğer otogarlara da bakacak olursak olanın üzerinden yapılabilecek en kolay yapı olabilir.

1 Beğeni

Aslinda bi yardim foni gibi bisi acsak bertan bey ve emre beye teklif etsek bi otobus modeli yaptirsak cok iyi olabilir bence ama onlar kabul edermi bilinmez otobus modlari olsa asiri iyi olurdu

İyi otobüs modelleri var ama trde bu otobüs duraklarının da çalışabileceği mod yok normal şirkete gidip yolcu almak çözüm değil
Belki yıl sonuna kadar başka adımlar atılır bir şeyler daha güzel olur
Öyle ya da böyle bu konudaki olaylar gerçekleşecek

1 Beğeni

Oyun daha fazlasını desteklemiyor ki benzinlik yerine durak prefabı mı koyacak yapımcılar motoru durdurup benzin alıyormuş gibi yolcu almak aslında iyi fikirmiş :sweat_smile:

ECS’yi bekleye bekleye ömür bitti zaten, benim umudum bu yıl sonu yeni bilgiler gelmesi 2020 başları gibi artık duyurunun yapılması seneler oldu en baştan yeni oyun motoruyla oyun yapılırdı ayıp yani

Harbiden Ecs yi 6 yıldır bekliyoruz nerdeyse 7 yıl olcak ama hala ecs ile ilgili haber yok

Güya hala daha geliştiriliyor ama bari arada ufak ufak bir kaç bilgiler verseler oda yok…

1 Beğeni

Kişisel dorse bile daha kolay olduğu halde yıllar sonra geldi. Otobüs mü o da ne :joy:

1 Beğeni

Merhaba. Ben konuyu yeni gördüm. Benim yapmış olduğum terminal modunu denediniz mi bilmiyorum ama şu ana kadar yapılan yolcu modları içinde en kapsamlısı olduğunu düşünüyorum. Daha da geliştirmeyi planlıyorum ama SCS’nin kod yapısının elverdiği kadarını yapabiliyoruz. Ayrıca otogar modunda otobüs modlarının düzgün çalışabilmesi için ne şekilde modellenmesi gerektiği konusunda bilgi vermeme rağmen otobüs yapımcıları ciddiye almadılar şimdiye kadar. 1.32’den beri benim fixlediğim otobüslerle otogar modu hala kullanılabiliyor.

Bundan sonra da belki köklü değişikliğe giderek, belki mevcut sistemi geliştirerek otogar/yolcu modunu canlı tutmayı ve geliştirmeyi amaçlıyorum. Aldığım geri dönüşler arasında oyunu ECS’ye çevirdiğime dair yorumlar da var. Eğer şimdiye kadar denemediyseniz denemenizi ve yorumlamanızı isterim. En son sürümde YKS Türkiye haritasındaki tüm illere uygunluğuna göre otogar/durak ekleyerek oynanabilmesini sağladım (YKS haritayı geliştirmeyi bıraktığını açıkladığı için editleyerek uygun hale getirdim).

Buradan Terminal Modu tanıtımına,

Buradan da Türkiye Haritası eklentisine ulaşabilirsiniz.

11 Beğeni

@deTbiT Bu modla hiç oynamadım,ama videolarınızı görmüştüm.YKS’den ziyade ben ETS 2’nin Road To The Black Sea DLC’si ile birlikte Trakya’nın gelmesi ve devamında belki de daha güzel bir Türkiye haritasına kavuşabilmemiz adına umutluyum açıkçası.Böyle bir projeyi de bu sebepten düşünmüş ve fikir olarak sunmuştum.Aslında bir çoğumuzun zaten hep böyle bir hayali var ama Türkiye’nin oyuna resmi olarak geleceğinden ötürü hayalimi fikir olarak yazıya döktüm.Olur mu olmaz mı yukarıda da yazdığım gibi bilmiyorum.Çalışmalarınız için tebrik ve teşekkür ederim. Konunun baş yazısındaki paralelde oluşabilecek bir mod ortaya çıkarsa gerçekten şahane bir şey olur.Çalışmalarınızda başarılar dilerim.Destek olabileceğim bir durum varsa yine en başta da belirttiğim gibi elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım. :wink:

1 Beğeni

sadece şu kadarını söyleyebilirim oturupta boşu boşuna ecs yi mcs yi beklemeyin kardeşim. detbit(Tolga abi) scs’nin verdiği sınırlı imkanlara rağmen otobüs konusunda bugüne kadar hiç kimsenin yapmadığı bir işi yapıyor. üstelik de ecs kalitesinde gerek yapmış olduğu bugüne kadar kimsenin yapmadığı kalitede otobüs moduyla gerekse sürekli güncellenen modlarıyla bu işin hakkını fazlasıyla veriyor. Bu adam bildiğin scsnin yapmadığı belki 5 belki de 10 sene sonra yapacağı ecs kalitesinde ki ecs den daha kaliteli hemde mükemmel bir şekilde gerek otobüs olsun gerekse terminali olsun bildiğin ecs inşa ediyor. Ha eksiklikleri var mı var ama bu eksiklikler scs kısıtlamalarından kaynaklı. Yani şu bir çok kimsenin en ufak bir dlcsine bile tonla para verip te adamakıllı bir şekilde oynayamadığı fernbus taki otobus alt yapısı ets de olsaydı eminim tolga abi yani detbit ecs kalitesinde hatta ondan daha da kaliteli bir mod hatta moddan da fazlasını yapardı. Sizlere tavsiyem ets 2 camiasında kaliteli ve mükemmel otobüs sürmek yolcu taşımak yani kısacası ecs çıkmadan ecs tarzında bir oyun deneyimi yaşamak istiyorsanız ki ben istiyorum detbite destek verin yaptığı kaliteli ve mükemmel otobüs modunu alın kullanın terminal modunu da aynı şekilde ve ecs yi beklemek veya fernbusun düzelmesini beklemek yerine şimdiden bunun keyfini çıkartın. Ve detbit bu yukarıda bahsettiğiniz kaliteli ve mükemmel bir şekilde otobüs-yolcu işini yapabilecek bana göre tek ama nadir insanlardan biri.

EAA Bus Map o işi zaten yıllardır yapıyor. Güzel bir proje ama ilk değil. Önemli olan devam ettirmek. ECS kalitesinde vs. demek koca stüdyoya haksızlık.

1 Beğeni

İlk olarak EAA bus map güzel olabilir ama adamlar haritası olsun otobüsleri olsun brazilyaya özgü yapıyor ki açıkcası brezilyelılar da otobüsleri de haritaları da beni ilgilendirmiyor. Ama türk olarak bu işi yapan yada bu kalitede iş yapan birine daha önce rastlamadım türklerden. Ecs kalitesinden kastım ise özellik seçenek anlamında söyledim.Amacım scs yi kötülemek değil veya ecs yi hafife almak.Ama şu da var örnek veriyorum mesela bugün Ecs çıksa veya geçmişte çıksaydı aşağı yukarı bugün oynayacağımız ecs fernbus un ama bir eksik yada iki fazla ets 2 de stabileze oynanabilir versiyonu şeklinde olacak veya olacaktı. Ama şu da var eğer fernbus taki otobus altyapısı animasyonları vs. vs. ets ye gelmiş olsaydı ki ileride geleceğini ümit ediyorum bu adam yani detbit kralını yapacaktı. Neden? Çünkü scs politakasını az çok biliyorsam sürekli kısıtlama var gerek lisanslardan gerekse başka nedenlerden dolayı sürekli kısıtlama yapıyorlar veya yapmak zorundalar. Ama bu durum yani kısıtlanma olayı modçular için geçerli değil. Benim scsyi ecsyi veya başka birini kötülediğim kıyasladığım veya karşılaştırdığım veya övdüğüm yok. Sadece bu otobüs işini scs kısıtlamalarına rağmen kaliteli bir şekilde en iyi yapan üstelikte türk olarak yapan en iyi kişi detbit. Yani şu da var gidipte brazilya mapına kaliteli otonüs yapan birine ilerde edirne çıktığında veya istanbul kardeşim şuraya bi terminal yapta içine travego 403 yada türklerin kullandığı otobüslerden firmalardan koy diyebileceğin birisi yok Eaa bus mapde. Ya da gidipte brazilyalı bir adama kardeşim benim memleketimin şu otobüüsünü şu kaplamasını yaparmısın diyemessin ki desen de yapmaz. Benim kastettiğim yukarıda sercan arkadaşımın bahsettiği olayı yapabilecek nadir insalardan birisi varsaki benim gördüğüm bunu yapabilecek tek insan var ki şu anda zaten bununla uğraşıyor. Tolga abi. yani detbit. otobüs modu olayına gelince tabiki ilk değil sonda değil elbette yapan yapabilen bir sürü insan vardır onlara lafım yok hatta emeklerine saygım var. Ama ne anlamda tabiki de Kalite Özellik anlamında. 1.13 tede otobüs kullandım atıyorum 1.25 tede otobüs kullandım. 1.27 .hatta 130 dan 1.35 e kadar da kullandım ama hangisi modunun arkasında durdu her sürüme güncelledi ya da yeni özellikler ekledi yada hangisine kardeşim benim memleketin firmasını da ekleyebilirmisin diyebildik. Güncellemeyi bırak yapılan fixlere bile karşı çıktılar. hangisi otogar terminal modu yaptı hayalet dorseyle yolcu taşıyabilme yaptı standart çalıştan yolcu taşıma olayını yaptı. Ya da kullananlar bilir yolcuyu aldığında otobüste gözüktü bıraktığında otobüs boşaldı olayını veya hepsini geçtim modla ilgiili bir sorun yaşadığımda veya sıkıntı veya olmasını istediğim bi özelliği en basitinden memleketimin firmasını hangisi bana canlı destek sağladı. Türk mod yapımcısı veya otobüs modu yapan türk modçu olarak. Açık konuşayım Hiç biri. Üstelik bazısıda sanki otobüsü kendi icat etmiş gibi başkasının yaptığı farklı modada benden çaldı diye laf attı. Ki bu benden çaldın diyenlerin yapmış olduğu modları da kullandım ha emeğine saygı duyarım o ayrı ama bildiğin çöptü. Ya da yapılan otobüslerin güzel olsa dahi güncellenmediği için bırakıldığı için destek verilmediği için kaç tanesi yok olup gitti. Bu arada ben bu adamın bir tanıdığı değilim bir şeyi değilim yada avukatı filan da değilim ya da babamın oğlu da değil sevdiğim saydığım bir insan bir abim kaliteli mod yapan üstelikte bugüne kadar otobüs olsun yolcu terminal olsun bu kalitede mod yapan ve benim gördüğüm tek üstelik türk bir mod yapımcısı ben otobüs olsun fixlerim olsun ya da ne bilim bir sorun yaşadığımda veya bir isteğim olduğunda mümkünatı varsa bakarız yaparız diyen diğer modcular gibi terslemeyen biri olma konusunda ve yukarıda en başta sercan arkadaşın bahesettiği otobüs konusunu olayını yapabiicek şu an için tek bir türk kişi olma konusunda faydasını gördüm isterim ki herkes faydalansın kıymetini değerini bilsin destek versin. Şu da var herkes beğenecek alcak kullanacak diye bişide yok beğeni ve kalite algısı kişiden kişiye değişir. Ama şu da varki mod var vay be adam oyun içinde bildiğin oyun yapmış adeta destan yazmış dedirtsin ki bence detbit bunu yapıyor hatta yaptı ama mod da var ulan bu ne be bildiğin çöp zamanıma yazık dedirtsin.

SCS’nin kısıtlama sebebi başlıca oyun motoru.

Aslında bütün scs simülasyonlarına otobüs modelleyenleri toplamak lazım mesela Can Sökmen var bildiğiniz gibi ETS 2 de Travego SE Travego 2016 Setra S516 S517 S519 S431DT S531DT Temsa Maraton MAN Lion’s Coach araçlarını modellemiş sonra Cenker Seçkin diye biri vardı Haulinde bir sürü araç modellemiş böyle adamlar var bunların hepsine ulaşmak lazım bir de tabii oyuna aktarım var oyuna aktarımcılar da var Commodore olsun detbit abimiz de olsun bunlar da oyuna aktarırlar otobüs modelleme ve aktarım istiyorsanız Haulindeki adamlara bakmak lazım onların hepsini bulup modellerini alsak elimizde temsa diamondundan tut mercedes intourosuna, O304 ünden tut viseonuna kadar şuana kadar neredeyse tüm Türkiye’de 20 yıldır kullanılan otobüslerin, midibüslerin tamamına yakını çıkar