ETS 2 - Türkiye “Road to the Black Sea DLC” Trakya Otobüs Modu Projesi Olabilir Mi ?

DLC’nin ana konusunda yer verip,DLC çıkmadan konuyu dağıtmak veya bölmek istemediğim ve yazdığım bir senaryo veya fikir beyan ettiği için ayrı konu olarak paylaşmak istedim.

Tekrardan da belirtmek gerekirse aşağıda yazmış olduklarım olası bir senaryo veya şimdiye kadar mod yapmış veya mod yapan arkadaşlara bir fikir veya öneri olarak düşünebilirsiniz.

Malum SCS’nin ETS 2’ye Türkiye’nin Trakya kısmının gelecek olması hepimizde büyük bir heyecan uyandırdı.Özellikle İstanbul’da yaşayan bir Edirneli ve sürekli Trakya’da gezmekten ve bulunmaktan keyif alan bir insan olarak hem yaşadığım yerin hemde memleketimin oyuna gelecek olması bende daha da ayrı bir heyecan uyandırdı ve akabinde daha öncesinde de düşündüklerimi ve kurduğum hayalleri bana tekrar anımsattı.Öncelikle sadece Türkiye’nin Trakya kısmının gelecek olması ülkemizin tamamının olmayacak olmasından dolayı genel olarak Türkiye’deki oyuncu topluluğunda üzüntüyle karşılanmış olsa da,en azından Türkiye’nin bir kısmının da olsa gelecek olması da gelecekte olabilecek oluşumlar ve yapılacaklar adına umut verici.Mod konusunda da iyi bir seviyede olduğumuz Türk oyuncu topluluğu için,ülkenin gerisini oyuna aktarmak veya yapılan oluşumları modernize ederek oyuna uyarlamak artık eskiye göre daha kolay ve oyunun ana haritasınada orjinal olarak bağlanmış olacağından daha yerinde ve düzenli olacağı kanısındayım.Bunun dışında tır kadar otobüse olan hatta kısmen otobüse daha da çok olan eğilimimiz ve otobüsü sürekli ETS 2’de görmek istediğimiz de aşikar bir durumdur.SCS’nin zamanında verdiği umut bir çoğumuzda çoktan kırılmış olsada,hala içinde umudunu yitirmeyenler olduğunu düşünüyorum.Ama oyunun yakın zaman içinde geldiği,gelebileceği noktaları da düşünürsek illa herşeyide SCS’den beklememiz,mod konusuna açık ve sıcak bir oyun içinde kaçınılmaz gözüküyor.ECS belki yakın zamanda gelmeyecek,belki de hiç gelmeyecek ama mod ile gerçeği yansıtır bir şekilde ilk etapta Trakya bölgesi için bir otobüs modu yapılabileceği düşüncesindeyim.Bunun için yapılacaklar sıralandırılıp,planlandırılıp gerçeğe de uygun bir şekilde uyarlanabilir.Mod konusunda bir bilgim ve tecrübem yok ama diğer konularda yapacak veya yapma girişiminde bulunacak arkadaşa veya arkadaşlara elimden gelen desteği vermeye şahsım adına hazır olduğumu söylemek isterim.Şuan için erken olabilir,ancak önceden en azından planlama ve programlama yapılırsa gidişatın daha kolay olacağı kanısındayım.

Planlama konusuna ufaktan adım atacak olursak;

-DLC’de Türkiye’de yer alması muhtemel şehirler İstanbul,Tekirdağ,Edirne ve Kırklareli gözüküyor.İlçeler konusunda hepimizinde bildiği üzere şuan bir bilgi yok.

-Yazdığımız bu 4 şehrinde merkezlerinde otogarları mevcut.İstanbul’da Esenler Otogarı,Alibeyköy Cep Otogarı,Tekirdağ Otogarı,Edirne Otogarı ve Kırklareli Otogarı.

-Peki İstanbul’dan kalkıp DLC içindeki Trakya illerine giden firmalar kimler? İstanbul Seyahat,Pamukkale Turizm,Metro Turizm,Nilüfer Turizm,Kale Seyahat.

*İstanbul Seyahat sefer bilgisi; İstanbul-Çorlu,İstanbul-Çorlu-Muratlı,İstanbul-Tekirdağ,İstanbul-Lüleburgaz-Babaeski-Uzunköprü,İstanbul-Şarköy,(Çanakkale yönüne giden araçlar için Malkara ve Keşan) İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize,İstanbul-Lüleburgaz-Hayrabolu,İstanbul-Çerkezköy-Saray-Demirköy-İğneada.

*Pamukkale Turizm sefer bilgisi; İstanbul-Çorlu ,İstanbul-Tekirdağ,İstanbul-Lüleburgaz-Kırklareli, İstanbul-Kırklareli(Ekspres), (Çanakkale yönüne giden araçlar için Keşan) İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize.

*Metro Turizm sefer bilgisi; İstanbul-Çorlu,İstanbul-Tekirdağ,İstanbul-Lüleburgaz-Babaeski-Uzunköprü,İstanbul-Lüleburgaz-Babaeski,Kırklareli,İstanbul-Kırklareli(Ekspres),İstanbul-Şarköy,(Çanakkale yönüne giden araçlar için Malkara ve Keşan) İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize,İstanbul-Lüleburgaz-Pınarhisar-Demirköy-İğneada,İstanbul-Edirne.
*Kale Seyahat sefer bilgisi; İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize.

*Nilüfer Turizm sefer bilgisi;İstanbul-Edirne.

Aynı zamanda İstanbul kalkışlı yazmış olduğumuz bu seferlerin doğal olarak gittikleri noktadan da İstanbul’a dönüş seferleri mevcuttur.

Bunun dışında sadece Türkiye sınırları için değil,Türkiye’den Avrupa bölgesine çalışan firmalarda olabilir.Bir kaç örnek verecek olursak;Almanya’ya çalışan Yazıcıoğlu Turizm,Bulgaristan’a çalışan İstanbul Seyahat,Metro,Lüks Yonca Turizm,Nişikli Turizm,Romanya’ya çalışan Öz Troy Turizm,Balkanlar’da bir çok bölgeye giden ve DLC ile birlikte ETS 2 haritasında gidebileceği yerler Almanya,Bulgaristan,Romanya olan Alpar Turizm,Romanya’ya çalışan Bosfor Turizm,Almanya’ya çalışan Ulusoy,Bulgaristan’a çalışan Huntur Avar ve bunların dışında Makedonya bölgesine çalışan birkaç firma daha mevcut.Ayrıca bu firmalar İstanbul’da Esenler Otogar dışında,Fatih’te bulunan Emniyet garajından da hareket etmektedir.Ama o kadara da gerek yok. Oyunda Esenler’den hareket etseler kafidir bence. :slight_smile:

Bunun yanı sıra kurgulanabilirse belirli bölgelerden turizm taşımacılığı da olabilir.

Hatta abartmış olacağız belki ama @HasanOfke 'de iyi bilir ,Çorlu’dan Edirne’ye veya Tekirdağ’dan Edirne ve Kırklareli’ye de büyük firmalarda dahil olmak üzere Sultan ve Sprinter gibi araçlarla da yolcu taşımacılığı yapılmakta.Belki bu biraz abartı kaçar sözün başında da bahsettiğim gibi ama,işler belirli bir noktaya gelirse yapılamayacakta bir şey değil.

Yapabilecek,yapmayı düşünen veya planlayan arkadaşlara bu ve bunun gibi konularda desteğimi esirgemeyeceğimi tekrardan söylemek isterim.Bence üzerine durulursa çok kaliteli bir iş ortaya çıkabilir kanaatindeyim.

4 Likes

Modların bir araya gelmesi lazım. Otobüs altyapısı olmadıkça da kimse uğraşmak istemiyor. mods.simulasyonturk.com’u düzenli, derli toplu olsun diye açtım. Niyetim bu yönde ama Türkiye’nin de gelecek olması hareketlendirecektir. Sadece ETS2 değil diğer oyunları da düşünerek yerelleştirme yapabiliriz.
Daha önce çıkan minibüs, otobüs vb. modlar güncel sürümlerine düzenli şekilde uyarlanıp geliştirilebilse harika olur ama zor. TR haritası yine de her şeyi güzelleştirecek. Zaten oyunda duraklar, otobüs terminali yine yer alır.

1 Like

Kamil Koç da gitmiyor mu Trakya’ya?

DLC içinde yer alacak şehirlere gitmiyor.Sadece Çanakkale ve Çanakkale üzeri seferlerinde Tekirdağ ve Keşan’dan geçiyor.Tekirdağ Otogar’a girmiyor,ancak Keşan’a bilet kesiliyor ve otogara girip yolcu alıp indiriyor. Kamil Koç ve buna benzer firmalar için mesela böyle bir mod olsa ne olabilir? O bölgelerde AI araç olarak mesela yoldan geçebilirler.

1 Like

Bazı şehirlere scs mini otogar koyuyor bu otogarları aktif eden modlar var, dlc çıkınca yapması kolay olur.

mod yapacaklara şimdiden tavsiye Tekirdağ-İstanbul arasındaki her üst geçite yolcu koyun. :grinning:

1 Like

İstanbul ile Tekirdağ yolcu açısından canlı bir bölge.Özellikle yazın sadece Tekirdağ değil bölge ve geçiş olarakta hareketli bir nokta.Kışında üniversite v.s durumlardan ötürü belli bir yolcu potansiyeli var.Ayrıca ara duraklarıda hesaba katarsak yolcu açısından potansiyeli genelde yüksek.Tekirdağ Otogarı zaten SCS’nin koyduğu otogarlara benzer bir yapıda.SCS’nin otogarına ufak tefek dokunuşlarla Tekirdağ Otogarı diğer otogarlara da bakacak olursak olanın üzerinden yapılabilecek en kolay yapı olabilir.

1 Like

Aslinda bi yardim foni gibi bisi acsak bertan bey ve emre beye teklif etsek bi otobus modeli yaptirsak cok iyi olabilir bence ama onlar kabul edermi bilinmez otobus modlari olsa asiri iyi olurdu

İyi otobüs modelleri var ama trde bu otobüs duraklarının da çalışabileceği mod yok normal şirkete gidip yolcu almak çözüm değil
Belki yıl sonuna kadar başka adımlar atılır bir şeyler daha güzel olur
Öyle ya da böyle bu konudaki olaylar gerçekleşecek

1 Like

Oyun daha fazlasını desteklemiyor ki benzinlik yerine durak prefabı mı koyacak yapımcılar motoru durdurup benzin alıyormuş gibi yolcu almak aslında iyi fikirmiş :sweat_smile:

ECS’yi bekleye bekleye ömür bitti zaten, benim umudum bu yıl sonu yeni bilgiler gelmesi 2020 başları gibi artık duyurunun yapılması seneler oldu en baştan yeni oyun motoruyla oyun yapılırdı ayıp yani

Harbiden Ecs yi 6 yıldır bekliyoruz nerdeyse 7 yıl olcak ama hala ecs ile ilgili haber yok

Güya hala daha geliştiriliyor ama bari arada ufak ufak bir kaç bilgiler verseler oda yok…

1 Like

Kişisel dorse bile daha kolay olduğu halde yıllar sonra geldi. Otobüs mü o da ne :joy:

1 Like