ETS 2 - Türkiye “Road to the Black Sea DLC” Trakya Otobüs Modu Projesi Olabilir Mi ?

Modelleme kalitesi berbat çoğu araçların. O403 standardın biraz üstünde diğer modlar zaten kötü gözüküyor. Ayrıca iyi bir KODLAMA yapımladığı sürece o modlar çakışabilir.

Tabii canım öyle hop diye konulmayacak hepsi elden geçecek kodları vs. vs. birbirine çakışmayacak şekilde düzenlendikten sonra oyuna konulacak yoksa tabii ki de kötü olur

Oyun motoru hakkında söylediğinde haklısın ama bir yere kadar. Ki şöyle söyleyeyim scs nin o kısıtlı oyun motoruna rağmen çıkmış mod yapımcılarının yapmış olduğu gerek araç olsun gerek ses olsun gerekse harita olsun veya gerekse başka herhangi bir şey olsun scs nin yapamayacağı demiyorum ama yapmadığı kalitede modlar çıktı piyasaya. Ki bir çoğu mp ciler haricinde bu modlar olmadan veya olmasaydı oyunun yüzüne dahi bakmıyor. Hadi lisansa takılan veya oyun motorunun yapamadığı şeyleri geçtim. Ama en basit bir örnek eskiden beri promods kullanan bilir ki o zaman bu kadar da gelişmemişti oyun motoru. Mesela ben promodsun eski versiyonun da frankfurttan geçtiğim de kendimi gerçekten de frankfurttan geçiyomuş gibi hissediyordum. Ama ne zamanki scs haritayı güncelledi. Frankfurt oldu 2 sokağı olan kasaba. Dedim ki promods gibi harita yapan bir ekip bu kadar kallavi bir frankfurt yapıp ta scs bunu neden yapmadı. Oyunsa aynı oyun motorsa aynı motor. Ki adamlar bu derece büyük bir şehir yapabiliyorken scs gibi kaliteli bir firma nasıl bu kadar basit bir şehir ki bildiğin 2 sokaklı kasaba yaptı. Kusura bakma arkadaşım ama ben bunda kasıt ararım. Eksiklik ararım. Mod yapımcısının o kısıtlı imkanlarla scs den daha iyi bir şekilde yaptığı bir şehri yapmayan scs den. Scs nin harita güncellemesine karşı değilim. Ama yani scs gibi bir firmanın en azından promods ekibinin yaptığı kalitede bir haritayı hadi haritayı geçtim bir frankfurtu bu şekilde yapması ne oyun motorudur. Ne lisanstır ki öyle birşey olması saçma yani adamlar gidipte frankfurtu en az bir eski promods kalitesinde yapmak için frankfurt belediyesinden lisans almazlar. Hadi onu geç bugün tmp nin çıkarttığı sanal şirket sistemini getirebilirdi. En basitinden boş beleş kimsenin kullanmadığı almadığı veya alsada sırf destek olsun diye aldığı benim gibi alıp ama kullanmadığı saçma sapan skin paintjoblar yerine ets de olan bütün firmaların skinlerini tırlara da yapıp yada en azından bunu dlc olarak yapıp sanal şirket sistemi gibi birşey getirebilirdi. bu sınırlı oyun motoruna rağmen. Daha bunun gibi niceleri var o sınırlı özelliklere sahip kısıtlanmış oyun motoruyla yapabileceği. Yani demek istediğim o sınırlı oyun motoruna rağmen mod yapımcıları scs den daha kaliteli iş yapabiliyorsa yani sınırları zorlayabiliyor sa scs benim gözümde en ufak bir özelliği çıkarmak için yıllarca bekleyen yada yapmayan hadi bırak yapılmasını yapılmasına engel veya sınır koyan ve kendi kendine koyduğu o engelleri de kolay kolay aşamayan bir firma. Yani oyun motoru kısmı doğru ama bu sınırlı oyun motoruna rağmen yapılabilecek veya yapılan nice özellik var o sınırlı ve kısıtlı oyun motoruna rağmen mod yapımcılarının yapıpta scs nin yapmadığı. Buradaki amacım scs yi kötülemek karalamak değil sadece sınırlı imkanlara rağmen yapılabilecek tonla şeyi yapabilecek imkanı olmasına rağmen yapmaması kendine veya biz oyunculara sürekli engel kısıtlama koyması daha fazla seçenek koyabilme potansiyeli varken daha azını koyması yönünde eleştirim. Yani scsnin politakası yönündeki eleştirim ki bu eleştiriyi bir tek ben değil bir çok kişi yaptı ve yapıyor. Zaten bu tarzdaki similasyon oyunlarının kaderi bu. Diğer bir konu ise otobüs yani detbitin 0403 hakkında diğerlerinden biraz daha iyi demiş arkadaş. Bilmiyorum alıp kullandımı yada denedimi ama kesinlikle şunu söyleyebilirim bu kalitede özellikte seçenekte daha önce hiç bir otobüs kullanmadım. Dahası şunu söyleyeyim birçok otobüs kulandım ama kullanmaktan ziyade en başta sercanın bahsettiği otobüsçülüğü otobüsçülük olayını ne yazık ki yapamadım o diğer modlarla sadece bi çoğunu boş boş sürdüm hevesimi aldım ve bıraktım. Yukarıda da yazdığım gibi kalite algısı kişiden kişiye hatta sürşten sürüşe oyanıştan oynanışa göre değişir. Diğer arkadaşın dediği otobüs yapımcılarını toplama konusu da açıkcası imkansız hayal gibi birşey. Adam modunu güncellemiyor. Bırakıp gitmiş. Yapılan fixlere bile itiraz ediyor. Benim modumu oynamak istiyosa hangi sürümde düzgün çalışıyosa sürümünü ona çek diyor. Yani bu adamı tutupta böyle bir proje yapamazsın. Ki yaptın farzet ilerde mutlaka patlak verir. ki gerek de yok hazır bu işi yapabilecek bir yetenek varken. Başkalarını beklemeye yada böyle bir işe kalkışmasına ikna etmeye hiç uğraşmayın ve bunun olmasını da beklemeyin. Ki bu işi yapcaksa 1 2 kişi yapsın detbit gibi kaliteli yapan yoksa 20 kişiyi al böyle bir projeye başla. Açıkcası sonu Yks turkey map gibi bir şey olur. Çünkü türkiyede çok kişiyle başlanan projelerin bir çoğu ya çıkmamıştır. Çıkanda yarım yamalak eksik çıkmıştır. Çünkü türkiyede bir Eaa gibi yada ne bilim bir promods gibi ekip halinde gerek fikir olarak gerekse başka nedenlerden dolayı çatışma ortamına girmeden böyle bir projeyi yapabilecek yapsa bile yürütebilecek veya birbirine destek verecek her konuda bir ekip ortamı kuramazsın.

Scs promods gibi bir haritaya sahip olsaydı eminim çoğu kişinin bilgisayarı kaldırmayacaktı. Şu anda bile optimizasyon sorunları var promods’da. Ayrıca bizim bu otobüs sevdamız avrupada yok yani pek ilgi görmüyor. Biz Detbit’e burada bir şey demedik demiyoruz yaptığı işe saygımız var ama SCS’nin EA, R* veya başka bir şirket kadar çalışanı yok yaptıkları işe saygı duymak lazım. SCS olmasaydı promods olmazdı. Burada bu tartışmayı yapmamış olurduk lütfen. Otobüsçülük istiyorsan git omsi oyna fernbus oyna. Tır simulasyonu bu evvela ecs çıktığı zaman düşünürüz…

Doğrudur ama Türkiye’de şuanda güncel olarak kullanılan otobüslere bakarsak bir 10-15 tane araç var ve bu araçların tümü 1-2 kişiyle detbit abinin o403 ü kalitesinde yapılırsa aylar sürer. O yüzden eğer araç modellerine bakılacaksa daha önceden yapılmış modelleri kullanmak daha kolay olur ve kısa sürer. Ayrıca ECS ETS 2 nin dlc si olabilir diyenler de var bence olmaz çünkü adı üstünde bu bir tır simülasyonu eğer otobüs dlc si çıkarsa oyunun adının ve amacının değişmesi gerekir.

Kardeşim bu otobüs projesi desteklensin güncellensin yapılsın da kaliteli bir şekilde ki Detbit zaten şu an da bunu yapıyor. varsın senede 1 otobüs çıksın. 0403 kalitesinde veya ilerde imkanlar daha fazla olursa 0403 ten daha kaliteli bir şekilde. Benim bütün temennim bu yönde. Ecs nin dlc veya oyun olması yönünde ki görüşüm ise ben açıkçası her ne kadar dlc olarak çıkmasını istesem de hem oyun hem de dlc olarak çıkmasını isterdim. Çünkü Ecs sadece oyun olarak çıkarsa hem bu çok daha fazla uzun sürer gerek lisansıydı haritasıydı osuydu busuydu derken hem de bugün ets de nasıl ki çok az neredeyse 1 2 tane otobüs görebiliyosak muhtemelen yarın ecs oyun olarak çıktığında trafikte bir iki tane tır görebiliceğiz diğer araçların dışında. Diğer bi sebebi ise profil birleştirme olayı Yani scs nin amerika ve avrupa tamamlandığında iki oyunu birleştirme olayı. Yani ecs dlc olarak çıkarsa aynı profilde istediğin zaman bir tıkla kendi şirketinin otobüsünü sürebilme veya sıkıldın kendi şirketinin tırını sürebilme veya tır kullandığında tırdaki fiziklere özelliklere animasyonlara vs… geçer otobüs kullandığında ise ondakine geçer imkanına sahip olabilirsin. Bütün bunları bugünün vermiş olduğu özelliklere göre imkanlara göre söyledim. Belki ilerde farklı bir teknoloji getirir onu bilemem. Belki oyun olarak aldığımız ecs ye ets den veya tam tersi şekilde oyundan çıkmadan veya çıkmak zorunda kalmadan aynı profilde tek bir tıkla tırdan otobüse veya tam tersi şekilde geçiş yapabiliriz iki oyun arasında. Ama bu söylediğimi yapmak oyun olarak yapmak daha zor ve uzun hatta çok uzun zaman alır. Ama dlc olarak bunu yapmak 0 dan bir otobüs similasyonu yapmaya göre daha kolay ve basit olur ve de daha erken çıkar.