ETS 2 - Project Turkey Haritası

Ama bazı yerlerde iyi sistemleri olanda aynı sorunu yaşıyor harita yapımcıları en iyisini bilirler en doğru olan neyse onu yaparlar

şikayetleri dikkate almak kadar normal birşey yok bu oyunda garip bir sorun var fps diye ve sistemle falanda alakası yok adam gta 5 oynuyor takır takır şu oyunda garip bir şekilde fps sorunu yaşıyor neyse ben gördüğümü dile getirdim bu forumunda amacı bu zaten gördüklerimizi yaşadıklarımızı anlatmak teşekkürler

Arkadaşlar tam sürüm çıkınca tekrar kontrol edin fps performansını.

Fakat bu fps olayını detaylı anlatayım size.
Harita editöründe bazı fps rakamları vardır. Harita yaparken orta seviye bir sistemin kaldırabileceği rakamlar hedeflenir zaten. Yani eğer harita yaparken bu rakamları tutturursanız, orta seviye bir bilgisayarla rahatça oynayabilirsiniz. Ki bu haritada da onu yaptık. Tabiki de mevcut haritada bazı yerlerde (özellikle ilk 2 sürümde) bu rakamları aşan yerler var. Fakat öyle aşırı değiller.

Yani kısacası biz harita yaparken ortaya zar atıp da tutar mı diye bakmıyoruz. Ordaki SCS’nin verdiği rakamlar doğrultusunda bir çerçevede kalmaya çalışıyoruz. Buna rağmen aşırı fps kasması oluyorsa bu öncelikle oyunun kendi motoruyla alakalı. Mesela oyunu modsuz oynadığınızda bile trafik bomboş oluyor. Scs bile biliyor malzemesinin ne olduğunu ki trafik hep minimumda. He bir de trafik yoğunluğunu artıranlara veya ilave modlar kullanıp grafik ayarları maksimumda oynayanlara birşey diyemiyorum artık.

Neyse… Şu fps olayı tam sürümle çözülmüş olacak zaten. Ben rakamsal ve performans olarak görebiliyorum değişimi. Artık tam sürümde de sorun yaşarsanız, ya grafiklerinizi kısmalısınız, yada sisteminizi güncellemelisiniz.

6 Beğeni

bekliyoruz teşekkürler

aynen abi doğru söylüyorsun tam sürüm çıktığında fps artışı olur beta olduğundan böyle oluyordur belkide tabi sen daha iyi bilirsin abi

Merhaba ben haritayı kurup oyunu açıyorum m ye basınca beni oyundan atıyor bana yardım eder misiniz

Çok fazla harita modun varsa onları kontrol et, güncel mi diye. Ayrıca bazı haritaların fix’leri var, onları kontrol et. Son olarak arkaplan modu kullanıyorsan onun da fixleri var.

Hocam fps düşüşler ağaçlardan dolayı çünkü otoban veya otoyolların bazı yerlerin normale çıkıyor 30’a ama bakat Antalya yaklaşınca fps 12 13 düştü ağaçları %30 indirirseniz ciddi bir şekilde fps yükselmesi olur kolay gelsin

Kusuruma bakmayın ama anlatmaya çalıştığım olay şuydu ben de bir harita yapımcısıyım ve elbette bu fps değerlerini miniconsoldan takip ederek haritayı yapıyorum ama bazen haritada öyle noktalar oluyor ki bazı değerleri aşmak gerekiyor işte o da drobun ana sebebi…keşke haritanın en güzel yerlerini yaparken az malzemeyle çok iş yapabilsek ama bazen mümkün olamıyor…bu durum benim de çok canımı sıkıyor. Hem ülkemizi güzel yansıtmak istiyorum hem de sistemleri zorlamamak istiyorum. Ama her ikisini yapmak inanın akla karayı seçmek gibi zor oluyor bazen. Şehirlerde şehir bölgelerinde özellikle etrafı doldurmak öyle bir zulüm ki yani scs belirli bir ölçeğe göre belirli malzemelerle şehir yapmaya bizi zorluyor. Ama biz ne yapıyoruz mesela Türkiye haritası yaparken avrupa şehirleri gibi yapamıyoruz çünkü her şehrimizin ayrı bir tipi ayrı bir yapısı var ayrı bir coğrafyası var…işte bu sebeple çok sorun yaşıyoruz evet…Ama Gönenç abi bu durumu da çözecektir eminim… 1:19 ölçekli harita da çalışanlar bu konuda biraz şanslı ama diğer ölçekler (1:5 1:3 1:1 gibi) gerçekten tam bir mağduriyet yaşayabiliyor… :slight_smile:

1 Beğeni

sadece project turkey ve roex aktif mod sıralamasını atabilir misiniz

Demek istediğim bu ağaçların %70 azaltılsa yine aynı görüntü olucak 1.40 tam sürümde inşallah azaltılır umarım çünkü çok ama çok fazla fps düşüşü yaşıyoruz.

1 Beğeni

@Halil346 game.log dosyanı paşlaşır mısın?

@gonenc_mentese full sürüm çıkmadan salihli-uşak arasına kula rampalarından önce dinlenme tesisi yada yakıt dolum tesisi gibi benzeri bir tesis eklenebilir mi malum otobüs firmalarının çoğu o arada ilk molalarını verir ikinci olarak aynı bölgedeki kula rampalarının virajları biraz daha keskinleştirilip eğimi arttırılabilir

Evet bu konuda haklısın…burlarda sanırım yüm ağaçlar detaylı olmuş…bilemiyorum editörden ben bakmadım bu duruma ama bunlar evet fps düşüşüne sebep olabilir…fazla ağaç hem de detaylı şekilde yani low poly vegetation olarak ayarlanmadıysa sıralaması fps düşüşü yaratabilir mesela editör kullananlar bilecektir bunu vegetation sekmesinde belli aralığa belli sıklıkta ağaç ayarı var ilk sırayı 10-20 arası 600 sıklıkta yaptık diyelim 20-50 arası sırayıda 500 ama low poly olarak yaparsak mantıklı olabilir gibi gibi yani bunun ince detayları çok editör içerisinde tabi haritanın yapıldığı sistem de önemli mesela gidip de monster oyuncu bilgisayarında yaparsak bizde kasmıyor dersek orta halli bir bilgisayarda kasabilir o yüzden harita yapımcıları bunu orta halli bir sistem de yaparsa ortaya güzel birşey çıkabilir tabii

3 Beğeni

abi anamurun otogarında sıkıntı var otogara giderken bi anda binalar ve otogar kayboluyor

cutplane kaymıştır oraya @gonenc_mentese abi bakar ona :slight_smile:

Arkadaşlar 1.3 RTP tam sürümü çıktı. Bug raporları için teşekkürler. Tabiki Okan Avcı ve Arayas’a da teşekkürler.

İyi oyunlar.

https://roextended.ro/forum/viewtopic.php?f=3&t=1879

5 Beğeni

indiriyorum hocam bakalım nasıl olmuş

Farkedilir derecede FPS artisi mevcut.

Tekrardan ellerinize saglik :pray:t2:@gonenc_mentese @okanavci

Fps sorunu büyük ölçüde düzelmiş