ETS 2 Onal Map Turkiye [Ana Konu]

1 Beğeni

Dakika 1 gol 1… (Hasarın burayla alakası yok parasızlıktan :smiley:) Follow Cargo ve TM İstanbul’a giden İstanbul içi yollar kapalı, ancak ışınlanarak geçiliyor buralardan.

Ekleme: İstambul - Düzce arası gittim. Detaylara girmezsek genel olarak güzel duruyor. Şehir içinde 90 km/sa hız sınırı 50 olarak düzeltilmeli.

2 Beğeni

Bu hata giderilmiştir diye düşünüyorum :slight_smile:

10 Beğeni

Merhabalar! :raised_hand_with_fingers_splayed:

@M.ON4L arkadaşımız, Türkiye haritası modunun paylaşımının ardından bir video yayınladı. Videosunda haritaya gelen eleştirileri değerlendirmiş. Videoda ve paylaştığı mesajlarda hataları giderme adına olumsuz eleştirilere de gayet açık olduğunu ve söylenenleri makul karşıladığını gördüm. Ve bu beni sevindirdi. Bu davranışı için teşekkür ederim.

O zaman durur muyum ben. Yapıcı olabileceğini düşündüğüm eleştirilerime devam edeceğim… :grinning:

Öncelikle paylaşımlarında, haritadaki işaret karmaşası için bir düzeltme yaptığına veya yapacağına dair bir içeriğe rastlamadım. Bütün hataları gideriyorum derken bu konuyu dâhil edecek mi henüz bilmiyorum. Belki bu konuya bir açıklık getirir.

Asıl olarak bu mesajımda İstanbul ve Bursa Yolunu ele alacağım. Bu harita özelinde İstanbul’un DLC dışındaki kısmı ETS2’ye nasıl doğru bir şekilde dâhil edilebilir, kendimce fikir sunacağım.

ETS 2’yi güzel kılan sebeplerden biri de gerçek mekân simülasyonu oluşudur. Harita gerçeğe yakınlaştıkça verdiği mutluluk ta artmaktadır. Bu nedenle harita modu yapanların harita editörünü iyi derecede bilmesi gerektiği gibi, gerçek harita ve yollar hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir. İşte bu ikisini bir arada bulunduranların elinden Road to the Black Sea’ deki Trakya gibi küçük te olsa realist bir harita karşımıza çıkar.

Marmara bölgesi diğer bölgelerimize göre küçük ama şehir ve sanayileşmenin en yoğun olduğu bölge olduğu için ölçek noktasında zor yansıtılabilir bir niteliktedir. Örnek vermek gerekirse şu an Road to the Black Sea DLC’sinde Atatürk Havalimanın olduğu bölge, harita editörü açıldığında konum olarak Gebze’ye denk gelmektedir. Dolayısıyla İstanbul ve çevresinin makul bir şekilde yansıtılması, bilgi ve strateji gerektirmektedir. (Biraz abartmış olabilirim :sunglasses:) Zor bir durum olsa da aslında bazı bilgiler modcuların işini kolay kılabilir.

Bunlardan birisi İstanbul’un boğaz geçişlerinden yalnızca birisinin tırlara açık olduğu bilgisidir. Ağır taşıtlar sadece boğazın en kuzeyindeki Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçebilir. Yani İstanbul’un Anadolu Yakası eklenecekse bağlantı yalnızca üçüncü köprü üzerinden kurulmalıdır. Atatürk Havalimanı’nından yolu Suriçi’ne doğru devam ettirip hayali yollar kurmanın bir anlamı yoktur. Kuzeye doğru yol devam ettirileceğinden ölçek açısından da biraz ferahlama olacaktır. Road to the Black Sea de en son gelinen yer olan Mall of İstanbul kavşağından Yavuz Selim Köprüsü yaklaşık 42 km dir. Ölçek 1/19 olduğuna göre rahatlıkla yol kuzeye ve sonra köprüye uzatılabilir. Köprünün yer almasını engelleyen bir durum görünmemektedir. (Fark ettiyseniz aslında İstanbul’da zorunlu olarak yol uzatılıyor ve bu ölçek açısından kolaylaştırıcı bir durum.)

Yavuz Selim Köprüsü ile Osmangazi Köprüsü arası da yaklaşık 70 kmdir ki bu da ölçek açısından işimizi kolaylaştırmaktadır. Gebze bölgesi detaylı bir şekilde yansıtılmasa da (zaten şehir olarak gerek yok) Şekerpınar kavşağının hemen yanına bir-iki teslimat yeri konabilir. Daha sonra Osmangazi Köprüsü ile Bursa tarafına geçiş sağlanabilir.

Osmangazi’den Bursa da yaklaşık 80 kmdir. Bursa çevre yolunun hemen kenarında Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi yer almaktadır. Orda da teslimat mekânları konulabilir. Böylece İstanbul-Bursa arası gerçeğe yakın ölçüde tamamlanmış olur. Anlattıklarımı harita editöründe sadece yol kullanarak çizdim. Nasıl görüneceğine dair bir fikir vermesi açısından. Düzeltilebilir kaymalar olsa da gerçeğe daha yakın bir harita karşımıza çıktı. Yazımı karşılaştırmalı harita görselleriyle sona erdirmek istiyorum.

Ölçek bir sorun. Fakat üstesinden gelinebilir. Sadece biraz bilgi ve strateji… Hoşça kalın! :raised_hand_with_fingers_splayed:

19 Beğeni

çok güzel anlatmışınız okurken keyif aldım

3 Beğeni

Bu konuda açıklamanıza katılıyorum… :100:

Ben de müsaade olursa bu mod hakkındaki yorumlarımı, eleştirilerimi paylaşayım:

Öncelikle, en başta bu ana haritadaki ETS1’den kalma eski prefab’ları ve binaları (kavşak, daralan kaplama vb.) kullanmayalım artık.

Yolların bir kısmında rotadan ve gerçeklikten sapma var. Mesela, Atatürk Havalimanına inen yoldan (ki normalde orası Sahilyoluna, Avrasya Tüneline bağlanır ve Avrasya Tüneli ağır taşıtlara kapalıdır), direkt Gebze kavşağına ve Bursa yoluna bağlandım?? Ondan sonra orijinal haritada İSTOÇ’a giden kavşağın tabelasında Samandıra-Sultanbeyli falan yazıyordu, ne ara köprüden karşıya geçtim onu anlayamadım valla. :smiley: Yolların bazı kısımlarında gidiş geliş üç şeritli yol birden tek şeride düşüyor, onu da gördüm.

Sadece Road to the Black Sea DLC’siyle gelen model, tabela, akaryakıt istasyonları, yol dokuları, kaldırımlar, sokak lambaları, direkler, binalar, kavşaklar kullanılsa yeterli bu proje için. Ama mesela, Düzce-İzmit yolu üzerinde Bulgaristan’ın büyüklerini gösteren o duvara bile rastladım.

Daha fazla firma eklenebilir. Ana haritadaki EuroGoodies, LKWLog, Tradeaux gibi firmaların yerine, RttBS’yle gelen firmalar yer alabilir. Bursa’da BHV (TOFAŞ fabrikasının yerine) ve Dulcis (Renault fabrikasının yerine), İzmit’te Rump (Ford fabrikasının yerine) Marina, Lisette, CGLA (Şişecam), NSOil, SCS Paper (Seka’nın yerine), IKA Bohag (Ikea), Rimaf gibi firmalar da yer alabilir.

Ve hız sınırları… Şehir merkezlerine 50 km/h hız sınırı eklenirse, yolların bozukluklarına göre hız sınırları düşürülürse güzel olur.

Şöyle bir önerim var bu haritanın güzergahıyla alakalı. Orijinal RttBS haritasında inşaat halinde olan Kınalı kavşağını revize edelim. Kuzey Marmara Otoyolunun tamamlanmış haldeki güzergahı direkt bu inşaat halindeki kavşaktan başlıyor normalde. İstanbul’a girmeden, Anadolu’ya geçecek araçları buraya yönlendirip (araya da bir kaç kör kavşak koyup) YSS ve Osmangazi köprü bağlantısı üzerinden Akyazı’ya (yani İzmit-Düzce arasına) bağlayalım. Böylece o İSTOÇ’a giden dönel kavşağı ellememiş oluruz.

9 Beğeni

Levhalara takıntım var. :grinning:

Bakınız 0.4 Nolu İstanbul-Ankara Otoyolu’nun sıralı üç kavşağının yaklaşım levhalarını, harita editöründe çizdim. Birebir aynıları yapılabiliyor. SCS çok güzel bir fırsat sunuyor. (Böyle böyle harita işlerine kaptırır mıyım kendimi acaba? :grimacing: )

11 Beğeni

Aynı şekilde benimde takıntım var şu tabelalara…

Öncelikle emeğinize sağlık merakla gelişmeleri takip ediyorum. Eğer tüm Türkiye’yi yavaş yavaş yapmayı düşünüyorsan Değerli @bona’nın haritasına göre Aydın-Söke-Kuşadası-Didim-Milas-Bodrum gibi şehirlerin önemli yolların , detayları Yazın Türkiye’ye gelince resimleyebilirim. Tekrardan ellerine sağlık :wave:

11 Beğeni

Yanarım yanarım da Türkiye’nin başkentini oyuna bi türlü kimse yapmadı diye yanarım.

1 Beğeni

Aksaray ucundan kıyısından kurtararak haritaya girmeyi başarmış. Bazı insanlar 30’una gelmiş hâlâ Aksaray diye bir şehir olup olmadığını bilmiyor. Aksaray’ı senin için fotoğraflayabilirim. Aramızda Aksaray’ı yerini bilmeyen varsa aramasın boşuna :grinning:

6 Beğeni

böyle bir harita modu varmı ya?

hayır yok bu konsept

Logo mu ne o öyle? :smiley: @M.ON4L

6 Beğeni

İstediğin levhayı yapabilmenin tadı bir başka…

Hayırdır bir çalışma mı var yoksa? :blush:

4 Beğeni

Hemde nasıl… :slight_smile:
Şimdilik bir şey yok kendimce bildiğin gibi. :blush:

2 Beğeni

Şu haritayı görünce içim bir cız ediyor. Sürekli göndermeyin ya. :smiley:

2 Beğeni

Çerkezköy üzümlü kekim :smiling_face_with_three_hearts:

1 Beğeni