ETS 2 Nasıl Daha Gerçekçi Oynanabilir?

Yüksek vites, düşük devir benim taktik bu V8 ler hariç aşırı olmuyor tüketim. Nedense bu tasarruf bende hep son 200-300 km kalana kadar geçerli, sonrası ver gelsiin :grin:

1 Beğeni

Az önce ölçtüm 2,252 km de promods haritasında km başına 42 kuruş yakıyor Renault 430. Bi dünya trafik vardı :joy:

Hararet yapmıyor mu ya 28 derece sıcaklıkta ? :smiley:

Öncelikle "Ekonomik Sürüş"e puan verdiyseniz ya da çok tonajsız çalışıyorsanız o değerler mümkün. Gerçekte bir TIR aşağı yukarı 32-33 litre yakar zaten. :slight_smile: Ben de en fazla 80 sabit gidiyorum. :slight_smile:

3 Beğeni

Yok araçlar yeni Allahtan :smile:

Dorse moduna/boyasına göre yük seçerim, şu an oyundaki norfood firmasının dorsesi var meyve sebze harici yük taşımam, o şehirde yoksa en yakın şehre gider bakarım, son 200-300km geceye denk gelirse 110 basarım, sonuçta sebzeciyiz. :grinning:

2 Beğeni

Daha önce bir başka başlık altına Mouse/Klavye kullanıcıları için 1800 derece direksiyon ve klavyeye uyarlanmış H-vitesin nasıl yapılacağını ve bu şekilde oynamanın gerekliliğini;gerekçeleri ile beraber yazacağımı belirtmiştim…
Fakat gerek bu başlık altında,gerekse başka başlıklar altında gerekçeleri mebzul mikdarda yazdığım için yenilemenin luzümu yok

Yalnızca şunu belirteyim veya şunu bilin ki;bu vereceğim ayarlarda oynamak ‘‘Direksiyon/H-vites setine verecek paranız yoksa;bu şekilde idare edin’’ tarzında bir idare-i maslahatçılık değil,o şekilde telakki etmeyin
Yani ayarlar gayet tatmin edici ve gerçekçi olduğu yönünde müsterih olun.Hatta bilakis SCS, bu oyunu piyasada tır/çekiciye uygun olmayan ve tamamı otomobil oyunları için tasarlanmış direksiyon/vites setlerine uyarladığından ötürü biraz idare-i maslahatçılığı onlar yapmış da denilebilir.Kitaba uymak yerine;kitabına uydurmak durumu

Öncelikle direksiyon meselesine değineyim…Vereceğim ayarlarda direksiyon kontrolünüz gerçekte olduğu gibi 1800 derece olacak
Zira bir mouse/direksiyon oyuncusu mousesini bir yelpaze gibi kullanır.Oyundaki direksiyon 900 derece olduğu için mesela sağa dönüşte mousesini birazcık sağa yatırması yeterliyken;1800 derece kullanımda tam sağa yatırması gerekiyor.Hatta direksiyonu tam sağdan tam sola döndürüşte mousesini tazelemesi de gerekebilir.
Yani eskiye nazaran bu yeni durum bir alışma ve ustalaşma sürecini gerektiriyor.Diyeyim ki ilk zamanlarda veya acemilikte,oyunda ışıklarda sağa veya sola dönerken araç tamamen kontrolden çıkabilir.Bu durum tamamen sizin acemiliğinizle
alakalı olacaktır.Ustalaşma ve aracın kontrolününün tamamen sizde olduğunu hissettiğiniz sürece bu tarz problemler olmayacaktır.
Bir de tabii oyundaki direksiyonun animasyonu da 900 derece olduğu,1800 derecelik kontrol animasyona yansımadığı için; direksiyonun animasyonuna değil mousenize yoğunlaşırsanız bu alışma ve ustalaşma süreci kısalacaktır.

Klavye/H-vites meselesine gelince;klavye üzerinde H-vites oynamanın bilinen yöntemi varsa da;o yöntemin gerçekçiliği tartışılır.Hatta oyuncuya tam otomatik sürüşe göre oyunda daha fazla etkileşim sağlamaktan başka bir işe yaramıyor.Tabii gerçeklikten uzak oluşu da oyuncuyu bir müddet sonra sıkıyor,bir nevi hammallık durumu.Tam otomatik sürüş daha avantajlı hale geliyor.
Mesela ben gerçekte olduğu gibi oyunda da 23 tonla bir rampayı tırmanırken(‘tırmanmak’ ifadesiyle zorlu bir rampayı kasd ediyorum)düşük bir viteste ve o vitese sadık kalarak tırmanmalıyım;vites yükseltmek gibi bir lüksüm olmamalı,vites değiştirirken aracın büsbütün devirden düşüp; o rampada kalması gibi riskleri içermeli

İşte bu durumdan ötürü ben,gerçek vites setini veya çalışma şeklini bir nevi klavyeye uyarladım…Uyarladım çünkü klavye üzerinden H-vites oynuyor olsam da;vites geçişi için bir zaman fasılası ve o fasılanın bir tezahürü yani örneğin aracın devirden düşmek gibi bir riski olmalıydı.Gerçi el yordamıyla bir şeyler yapmaya çalışsam da gayet tatmin edici ve gerçekçi bir sonuç verdi.Yani bu yeni sonuçta o rampada vites yükselmeden,mevcud düşük vitese sadık kalarak;vites yükselteyim derken aracı devirden düşürme,rampada kalakalma,kalayazma gibi riskler içeriyor.
Gerçekçi olduğu için ve roleplay yapmadığınız için,kullanımının gerçekten bir karşılığı olduğu için Klavye/H-vites kullanımı insanı sıkmıyor

Fakat bu uyarlamada %90 oranında başarılı oldum;maalesef bir türlü halledemediğim %10’luk bir problem içeriyor ki;o problem şu:
1-Vitesin geri vitese atması problemi.Mesela yüksek hızda ilerlerken yanlış bir şey yaparsanız vites geri atarken;beraberinde siz de takla atabilirsiniz.
Vites geri attığı için geri vites uyarı sesinden ötürü aracı vitese takıp öyle stop etmelisiniz.Tabii çalıştırırken de önce debriyaja basıp sonra marşa basmanız gerek;yoksa araç viteste olduğu için yeniden stop eder.
Bu durumun sebebi galiba H-vites setinin klavyeye uyarlanması ile alâkalı ve aşılamılayacak bir problem.Yahut ben beceremedim
2-Konsol tuşuna basarsanız araç boşa atar ve araç boştayken de takırtı yapar.Çok istisna da olsa mesela geri vitese atınca 1.vitese geçmesi de söz konusu
3-Takviye(buçuklu vites)için de sırasıyla önce debriyaj,sonra mevcud vitesin tuşu ve beraberinde boşa al tuşuna basmanız gerekiyor
Fakat bu problemler gözünüzü korkutmasın.Zira özellikle vitesin boşa atması,acemilik safhasında çok ciddi bir problemken;ustalaştığınızda hiçbir problem olmayacak.Yani iş tamamen sizin ustalaşmanıza bakan geçici,önemsiz problemler

Nasıl Yapılacak ?

Öncelikle oyuna girin ve kendinize 16 vitesli bir çekici alın.Zira ben burada 16 ZF şanzımanı referans alacağım.Scania ve Volvo’nun;yahut ATS’de Eaton_Fuller 18 ileri şanzımanın kendisine özgü bir durumu(karakteristiği) ve kendine özgü bir şanzıman tablosu var,şayet dilerseniz o şanzımanlar içinde ayrıca bir tablo çıkarabilirim .Burada sözkonusu olan yalnızca ZF_16 vites olacak.Yani Zf_16 şanzıman ile Scania veya Volvo kullanamazsınız

Daha sonra oyuniçi arayüz/seçenekler/kontroller kısmında, en üstteki yeri ‘‘Klavye + fare ile kontrol’‘şeklinde ayarlayın,’‘Direksiyon hassasiyeti’’ ayarını en sola,’‘Direksiyon doğrusalsızlığı’’ ayarını da en sağa çekin.
‘‘Tuşlar ve düğmeler’‘kısmındaki ilk dört sıradaki(w,s,a,d) birincil ve ikincil fonksiyondaki tuşları iptal edin.
Klavye/H-Vites kombinasyonu için,şayet şu tuşlara görev atamışsanız o tuşları da iptal edin ve görevlerine başka tuşlar atayın.c tuşu(ki bu oyunun standardında hız sabitleyicidir),lshift,lctrl,x,z,x.56(’’> < |’'tuşu)

Daha sonra oyundan çıkın

Mouse/Direksiyon ve Klavye/H-vites için Profil dosyası değişiklikleri:

Daha sonra Bilgisayar/belgeler/ETS 2/steam_profiles(steam_profiles 1.35.x.xx’gibi olanlar değil)/Profil No/controls belgesini not defteri ile açın

Burada bir kısım değişiklikler yapacağız.Yani istiyorsanız bu değişiklikleri yapmadan önceki orjinal hallerini yeni bir metin belgesine kopyalayayıp,kayıt altına alabilirsiniz.

Bu belgedeki veriler ve değerleri alt alta numaralandırılıp sıralalandırılmıştır

config_lines[2]: "device joy ’ ’ ‘’ kısmındaki tırnak içine

mouse.rel_position + gearbox_layout_zf_16

yazıyoruyz(istiyorsanız kopyalayıp,yapıştırın)
Bu işlem oyuniçi Seçenekler/Kontroller kısmındaki standart Mouse/Klavye kullanıcısına kapalı olan bütün alanları açacaktır
Ayrıca bu işlemle beraber oyuna her girişte '‘Eksik Kontrolcüler’'şeklinde bir uyarı alacaksınız.Bu önemli değil her defasında üzerindeki çarpı(kapatma işlemi)ya basıp kapatın

config_lines[11]: "input j_steer ’ ’ ''kısmındaki tıırnak içinde ‘‘joy.x’’ veya '‘joy.y’'gibi bir ibare varsa bu ibareyi silip yerine

mouse.rel_position

yazıyoruz.
Bu işlem de Mouseyi bir direksiyon seti gibi harici bir kontrolcü haline getirecektir.

config_lines[12]: "input j_throttle ’ ’ ''kısmındaki trırnak içindeki ‘‘Joy.x’’ veya '‘joy.y’'ibaresini silip yerine

mouse.button_right

yazıyıyoruz.
Bu işlem Mouse sağ tık tuşunu gaz pedalı haline getirecektir

config_lines[13]: "input j_brake ’ ’ ‘’ kısmındaki tırnak içi ibareyi silip yerine

mouse.button_middle

yazıyoruz
Bu işlem Mouse orta tuşu(tekerleğin üzerine basarak)nu fren pedalı haline getirecektir

config_lines[14]: "input j_clutch ’ ’ ''kısmındaki tırnak içi ibareyi silip yerine

mouse.button_left

yazıyoruz
Bu işlem Mouse sol tık tuşunu debriyaj haline getirecektir.
Bu Mouse üzerindeki tuş kombinasyonu gerçekte olduğu gibi tasarlanmıştır.Yani gerçekte olduğu gibi debriyaj pedalı solda,fren ortada ve gaz pedalı da sağda olacak şekilde.Bu üç tuşu mousedeki tuşlara atayın;klavyeye atarsanız Klavye/Hvites de düşünülürse pek kullanılışlı olmaz.
Sağ elimiz veya parmaklarımızla Mouse üzerinden debriyaj,fren,gaz koordinasyonu sağlarken;sol elimiz veya parmaklarımızla da Klavye üzerinden vites geçişleri koordinasyonunu sağlamış olacağız

config_lines[18]: "constant c_steer_dz ’ ’ ''kısmındaki tırnak içindeki sayısal değeri

2.000000

yapıyoruz

Buraya dikkat edin!
Bu değişiklik oyun içi ‘‘Seçenekler/Kontroller’’ kısmındaki '‘Direksiyon ekseni ölü bölgesi’'nin ‘‘controls’‘belgesindeki sayısal değerine yöneliktir.Aynı belgedeki ve bir üstteki config_lines[17]: “constant c_steer_func 2.000000” (’‘Direksiyon doğrusalsızlığı’’ ayarının en sağa çekilmiş durumu)kısmıyla eşitlemiş olacağız.
Bütün değişiklikleri yaptıktan sonra oyuna girdiğinizde bu ayar en sağda olacaktır.Şayet '‘Direksiyon ekseni ölü bölgesi’'ayarıyla oynarsanız ve tekrar en sağa çektiğinizde dahi bu ayar orjinal haline yani 1.000000 değerine dönecektir.
Dolayısıyla '‘Direksiyon ekseni ölü bölgesi’'ayarı ile oynarsanız tekrar '‘controls’'belgesine dönüp config_lines[18]: "constant c_steer_dz ’ ’ ''kısmındaki sayısal değeri 2.000000 yapmanız gerekiyor.

Bu işlem de direksiyonumuzu gerçekte olduğu gibi 1800 derece haline getirecektir.Yukarıda da belirttiğim gibi bu 1800 derecelik etki oyundaki direksiyonun animasyonu 900 derece olduğu için animasyona yansımaz;Mousede kendini hissettirir ve kontrolde etki eder.

Klavye/Hvites ZF_16(Man,Daf,Mercedes,İveco,Renault araçları için geçerli) şanzıman tablosu:

Öncelikle Aktarma ve Takviye(buçuklu vites) meselesine değineyim;
Aktarma ve Takviye işlemimiz aç-kapa şeklinde olacak yani atanmış tuşa bastığımızda Aktarma ve Takviye açılacak;diğer atanmış bir başka tuşa bastığımızda da Aktarma veya Takviye kapanacak.
Yani gerçekte olduğu gibi aç-kapa mandalının Klavyeye uyarlanmış şekli

Aktarma için

config_lines[360]: "mix gearsel1on ’ ’ ‘’ kısmındaki tırnak içi ’ semantical.gearsel1on?0 ’ ibaresini silip;yerine

keyboard.lshift

yazıyoruz

config_lines[361]: "mix gearsel1off ’ ’ ‘’ kısmındaki tırnak içi ’ semantical.gearsel1off?0 'ibaresini silip;yerine

keyboard.lctrl

yazıyoruz
Bu işlem Klavye '‘lshift’‘tuşunu Aktarma/açma,’‘lctrl’'tuşunu da Aktarma/kapama haline getirecektir

Takviye için

config_lines[363]: "mix gearsel2on ’ ’ ''kısmındaki tırnak içi ibareyi silip;yerine

keyboard.x56

yazıyoruz

config_lines[364]: "mix gearsel2off ’ ’ ‘’ kısmındaki tırnak içi ibareyi silip;yerine

keyboard.z

yazıyoruz.
Bu işlem Klavye x.56(’’> < |’’ tuşu] tuşunu Takviye/açma,Klavye z tuşunu da Takviye/kapama tuşu haline getirecektir

config_lines[366]: "mix gear1 ’ ’ ‘’ kısmından; config_lines[372]: "mix gear7 ’ ’ ''kısmına kadar olan bütün ibareleri siliyoruz.
ZF_16 şanzıman tablomuz şu şekilde olacak

config_lines[366]: "mix gear1 ’ ’ "
config_lines[367]: "mix gear2 ’ ’ "
config_lines[368]: "mix gear3 ((mouse.button_left) & (keyboard.s) + (!keyboard.c)) "
config_lines[369]: "mix gear4 ((mouse.button_left) & (keyboard.s) + (!keyboard.w)) "
config_lines[370]: "mix gear5 ((mouse.button_left) & (keyboard.s) + (!keyboard.a)) "
config_lines[371]: "mix gear6 ((mouse.button_left) & (keyboard.s) + (!keyboard.d)) "
config_lines[372]: "mix gear7 ((mouse.button_left) & (keyboard.s) + (!keyboard.x)) "

şeklinde yapıyoruz.İstiyorsanız buradaki kombinasyonları tek tek kopyalayıp; ‘‘mix gear3’’ ve ‘‘mix gear7’’ arasına yapıştırabilirsiniz.

Bu yeni duruma göre

Aktarma açma;Klavye.lshift
Aktarma kapama:Klavye.lctrl
Takviye açma:Klavye.x.56
Takviye kapama:Klavye.z

Debriyaj:Fare sol tık
Araç boşa alma:Klavye.s
(Aracı boşa alma ve boşta tutmak için debriyaj yani fare sağ tık ile klavye s tuşuna birlikte basılmalı;yalnızca birine basıldığında vites geri yani reverse konumuna atar )

Geri vites(Reverse):Klavye.c
Birinci ve beşinci vites:Klavye.w
İkinci ve altıncı vites:Klavye.a
Üçüncü ve yedinci vites:Klavye.d
Dördüncü ve sekizinci vites:Klavye.x
tuşları olacak

Bu değişiklikleri kaydedip ''controls belgesinden çıkıyoruz

Daha sonra oyuna giriyoruz arayüz '‘Seçenekler/Kontroller’'kısmındaki ayarlarımız şu şekilde olmalıdır:

İkincil kontrolcü:Direksiyon
Şanzıman: H-vites
Direksiyon hassasiyeti:en solda
Direksiyon doğrusalsızlığı:en sağda
Titreşim geri bildirimi: açık veya kapalı olabilir.Şayet açık oynayacaksanız altındaki ayarlar en solda olmalıdır
Direksiyon ekseni:Bağil konum
Direksiyon ekseni ölü bölgesi:en sağda
(Yukarıda belirttiiğim üzere bu ayarla oynamayın oynarsanız ve yeniden en sağa çektiğinizde dahi ‘‘controls’’ belgesindeki sayısal değeri '‘1.000000’'olacaktır.Yeniden o sayısal değeri '‘2.000000’'yapın

Gaz ekseni:farenin sağ tuşu
Gaz ekseni ölü bölgesi:tam ortada
Gaz ekseni türü:normal(ters veya ortalanmış gibi seçenekler değil
Fren ekseni:farenin orta tuşu
Fren ekseni ölü bölgesi:tam ortada
Fren ekseni türü:normal
(’‘Oynanış’‘kısmından da ‘‘Frenleme şiddeti’‘ayarını en sola çekin yani sıfırlayın)
Debriyaj ekseni:farenin sol tuşu
Debriyaj ekseni ölü bölgesi:tam ortada
Debriyaj ekseni türü:normal
Aktarma ayarı:tam ortada
Vites dizilimi:ZF 16 vites(Aktarmalı,Takviyeli veya Aktarmalı-Takviyeli değil)
Vites diziliminin davranışı:ileri seviye(’‘basit’’ veya’'basit uyarı sesi ''gibi seçenekler değil.Zira bu durumda çalışmaz)
Vitesten değiştirme(sadece ileri seviye):debriyaja basarak

Not:
"Vites dizilimi"ndeki seçenekler kullanılan şanzımana göre değişir.Örneğin Scania kullanacaksanız ve şanzımanı “12+2” şeklinde satın almışsanız "Vites dizilimi"nde de "Scania 12+2 vites"olarak seçeceksiniz.Tabii 12 +2 şanzımanın tablosu da "controls"belgesinde değiştirilmelidir

Klavye H-vites kullanımı:
1-Mesela debriyaj(fare sol tık)a basmadığınız müddetçe vites için klavye üzerindeki atanmış hiçbir tuş çalışmaz
2-Aracı boşa almak ve boşta tutmak için debriyaj(fare sol tık) ve klavye.s tuşuna beraber basmalısınız.Araç boştayken takırdama sesi gelir.Yalnızca debriyaja basarsanız araç geri vites(reverse konumu)atar
3-Debriyaj(fare sol tık) ve klavye.s tuşuna basıp beraberinde klavye.w truşuna basarsanız araç birinci vites (1.L konumu)e geçer.
4-Araç vitesteyken debriyaj(fare sol tık)dan parmağınızı kaldırırken gaza(fare sağ tık)basarsanız araç hareket eder.
5-Aktarma/açma(klavye.lshift)tuşuna basıp aracı boşa alıp tekrar klavye.w tuşuna basarsanız araç beşinci vitese(5 L konumu)geçer
6-Araç beşinci vites(5 L konumu)teyken Takviye/açma(klavye.x.56)tuşuna basıp,daha sonra debriyaj(fare sol tık),beşinci vites(klavye.w), daha sonra da araç boşa alma(klavye.s)tuşlarına beraber bastığınızda;araç beşbuçuk(5 H konumu)a geçer.
7.Aracı durdururken frenle(fare orta tık) beraber yalnızca debriyaj(fare sol tık)a basmanız yeterlidir.
Araç mevcud bulunduğu viteste kalacaktır.Yani gerçekte olduğu gibi

Son olarak
Aracınızı 500 ile 1000 devir arasında yumşak bir şekilde kaldırıp;1000 ile 1500 devir arasında kullanın(devir saati kadranındaki yeşil bölge).1500 deviri biraz geçerken de vites yükseltin

Daha iyi ve gerçekçi bir debriyaj,fren ve gaz koordinasyonu için de sağ işaret parmağınızla mouse üzerindeki debriyajı kulllanırken;sağ orta parmağınızla da gaz ve fren koordinasyonunu sağlayabilirsiniz(bu durum biraz alışma süreci gerektirir)

Herhalde her şeyi ayrıntısı ile anlattım,İnşaallah yaparsınız.Aslında bu değişiklikleri yapmak ve bu şekilde oynamak hiç zor değil
Hayırlı Yolculuklar…

8 Beğeni

ayrı konu açabiliriz? yani önemli bir ayrıntı

4 Beğeni

Ellerine dillerine saglik

1 Beğeni

Benim kişisel olarak yaptığım direksiyon olanlarda daha etkili olur.Yazın sıcakta varise vantilatör açıp sanki tırla rampa aşağı inerken cam açmıssınızda rüzgar geliyormuş gibi bir his oluyor.

Merhaba,

Benim de sormak istediğim bir konuydu ama nerede sormam gerektiğini de bilemediğimden bugüne kadar soramamıştım.

Bende Logitech Momo Racing Direksiyon Seti var. ETS de kullanırken de çok mutsuz değilim. Ama videolarda ve muhtelif platformlarda Logitech G29 gibi 900 derecelik ve daha geniş çaplı direksiyon setlerindeki kullanımı merak ediyordum. Bu setlere verilecek para, hakkını verir mi? Yani bu setleri kullanmak hakikaten kendini hissettiriyor mu diye düşünüyordum.

Yukarıda yazdıklarınız çok enteresan geldi bana. Yani bu yazdıklarınızdan direksiyon setlerinin tam olarak gerçekçi bir rol yansıtamadığını mı düşünmek lazım?

Almayı düşünmeye çalıştığım set aslında çok mu gereksiz diye sormak lazım.

Ne dersiniz acaba?

Senin şuan kullandığın direksiyon ile arasında illaki farklar olacaktır, fakat imkanın var ise daha hisli daha kaliteli direksiyonlar tercih etmeni tavsiye ederim.

G27 v.b direksiyonlar yarış oyunları öngörüldüğünden merkez kısmında bir boşluk var. Yani aslında komut kontrol ediyor ama force feedback yok. TIR sürerken ekseriyetle düz gittiğiniz için de bu biraz sıkıcı oluyor. Ancak manevralar falan güzel tabii.

Off ya korktuğum cevaplar geldi… Logitech Force 3d de vardı onu da T16000 ile değiştirmem gerekecek. Bütçe çıkacak şimdi…

Sanırım H-Vites seti olmadan G29 ve T16000 ile devam edeceğiz. Keşke şu kurlar biraz düşse… Of ya off

Oyunu çıktığı zamanlarda klavye ile uzun yıllar oynadıktan sonra ilk DFGT ile sonrasında G27 ile deneyimleme imkanım oldu. Aslında olay tutku meselesi, setlerimi aldığım zamandan bu zamana kadar hep ets2 oynadım ve halen keyifle oynamaya devam ediyorum. Direksiyon ile oynayacağın oyunlara ne kadar vakit ayırıyor, ilgin oluyorsa onu tart biç ona göre karar ver. :smile:

3 Beğeni

Direksiyonla oynamak oyuna anlam katıyor resmen. Olay yük teslim edip para kazanmaktan, kamyon sürme keyfine dönüyor.
Kahvemi yudumlaya yudumlaya, manzarayı izleye izleye seyrediyorum. Yük az para getirmiş, çok para getirmiş umrumda olmuyor.
Keyfime bakıyorum, yakıt harcamadan arabayı yıpratmadan araba kullanma zevki. :slight_smile:

2 Beğeni

Ben direksiyon seti kullanmıyorum;sizin sorunuz daha iyi bir direksiyon seti hakkında.Herhalde direksiyon seti kullanan,dahası kasdettiğiniz marka seti kullanan arkadaşlar varsa ve onlar cevaplarsa daha makbule geçer.
Ets 2 veya Ats özelinde konuşmak gerekirse aslında bu mesele burada ve daha önce ziyadesiyle tartışılmış bir mesele
Gerçekte bir tır direksiyonu aslında 1800 derece(iki buçuk tur sağa ve iki buçuk tur sola)dönüyor;Ets de ise 900 derece(bir buçuk sağ,bir buçuk sol)dönüyor.Bu durumun da oyunda sebeb olduğu pek çok problem var
Mesela gerçekte bir tırın direksiyonu Ets’deki gibi 900 derece dönseydi kanaatimce Ets de yaşanan o pek çok problem gerçek hayatta da yaşanırdı
Yani bir tırın direksiyonun 1800derece dönmesi keyfi bir mesele değil
Bir direksiyon seti ile oynamak ki isterse bu 900 derece dönen piyasadaki en iyi direksiyon seti olsun fark etmez…Şayet 1800 derece dönmedikten sonra 900 derecenin sebeb olduğu problemleri gidemeyecektir.
Yalnızca şu olur bir direksiyon seti ile oynamak;mouse veya klavye ile oynamaktan daha keyifli ve 900 derecenin sebeb olduğu problemleri yine mouse veya klavye kullanıcısına göre daha kontrol edilebilir hale getirir diye düşünüyorum
Ha bahsettiğiniz seti alır başka oyunlarla(yarış oyunları ve sair) beraber Ets’yi de oynarsız o zaman durum başka
Ama Ets özelinde piyasadaki mevcut direksiyon setleri 900 derece döndüğü için keyifli olur belki ama gerçekçi olmaz

Ama illa yüksek bişey almana gerek yok g29 sadece oyunayan birisi için yeterli. Profesyonel bi işte kullanmayacaksan bütçeni dara sokmaya gerek yok. Manuel vites kullanacaksan da vites şart :man_shrugging:t2: ve ayağın debriyaja değecek ki zevki çıksın @duplexer.

900 derece olması ne gibi bir soruna sebep oluyor onu merak ettim ama.
Benim tek sorun ettiğim şey G27’nin orta kısmında FF olmaması.

1 Beğeni

900 derece olduğu için meselâ giderken arkadaki dorse ahenkle dans ediyor,emme basma tulumba gibi sallanıp,savrulup duruyor.Aynı şey geri giderken(reverse modu) de aracın çabuk makaslamasına sebeb oluyor.
Yine meselâ 900 derece olduğu için yeni gelen fizik/süspensiyon iyileştirmeleri ve dolayısıyla bunları gerçekçi ayarlarınına(en sola çekilmiş ayar)çekip oynayamıyorsun…
Ve sair,ve şair
Bir önceki ce cevabda belirttiğim üzere bir direksiyon seti bu problemleri gidermez yalnızca daha kontrol edilebilir hale getirir ve biraz da zevk verir

1 Beğeni