ETS 2 Nasıl Daha Gerçekçi Oynanabilir?

Kac tane daha kisi var ?
Bunu yayginlastiralim o vakit. Dogru ayar dogru tat.

Konu hortlamışken bende ekleme yapayım :smile:

Yakın zamanda geçtiğim ekonomi sistemi ile daha ciddi oynuyorum. Sistemim gayet basit yol kmsini 5 ile çarparak (km başına 5 € gibi tabi gerçekte bu rakam eminim daha düşüktür).

Yani örnek olarak 500 km bir yoldan kazancımı 2.500 € düşünürek ve hesaplayarak gidiyorum. Bu rakamı ilk başlarda 1.25 - 2 - 2.5 denedim zarara girer hale ve oynanmaz hale geldiği için 5i uygun gördüm böylesi bile fazla zor.

Ne değişti?
Böylelikle oyunun uçuk para sisteminden kurtuldum. Artık ceza yakıt hasar gibi konuları ciddiye alıyorum (hatta dorsemin lastikleri %30 a geldiği için ve kredi borcumdan artık şirketlere çalışıyorum aracımı kaybetmem umarım :smile: )

Nasıl oluyor?
Para işini yapmak biraz sıkıcı ama alışılıyor. İnternette bunun benzeri modlarını denedim ama yine beğenmediğim için manuel olarak hesap makinesi ile parayı anlık hesaplıyorum. ( ceza yiyip -1100 yazmak üzücü) sonrasında bunu not defterine yazıyorum ve oyuna girdiğim zaman telefonum yanımda bulunuyor o paraya göre hareket ediyorum. Ara sıra game.sii dosyasını açarak gerçek paramı yazıyorum ama tekrar sefer atılıp bozulunca düzenlemek gerekiyor. Hep yeniden düzenlemek yerine kritik aralarda bunu yapıyorum genelde hesap makinesi ile oynuyorum. Birisi bunun modunu yaparsa sevinirim ekonomi modu işine hiç bakmadım ama karışık değildir. Genelde bu tarz modlar ceza ücreti xp gibi şeylerle de oynuyor onun için hoşuma gitmiyor xp’m orjinal kalsın istiyorum

Özetle ekonomiye yönelik kendi çapımda bir değişiklik daha iyi olabilir mi kesinlikle olabilir onun içinde düşünüyorum ve fikirlere açığım

1 Beğeni

Daha gerçekçi olması bakımından konsol ayarları dışında hangi fizik modunu kullanıyorsunuz?

Fov çok önemli :slight_smile: Trol mü değilmi. Net ayırıyor :slight_smile: Sözüm meclisden dışarı…

Şu meseleye bir daha değineyim zira bazı arkadaşlar yapamadıklarını belirtmişler
Öncelikle şunu söyliyeyim,evet! klavye üzerinden H-Shifter oynamak;hiç değilse mouse-klavye kullanıcısı için ,oyuncuya oyunda daha fazla etkileşim imkânı sunuyor ama gerçekçiliği tartışılır…
Çünkü örneğin tır gibi(hele yüklüyse)bir araçla rapma tırmanırken;H-Shifter’de sürücünün vites yükseltme gibi bir lüksü olamaz…
Zira vites yükselteyim derken vites geçişlerindeki o zaman fasılasında araç devirden düşebilir ve vites yükselteyim derken;aracı hepten durdurabilir.Tabii rampada o aracı yeniden kaldırmak da adeta bir Çin işkencesi olur
Yani gerçekçi olan yüklü araçla rampa tırmanırken;düşük bir vitesle o rampayı tırmanmak ve bu durumun bir mecburiyet oluşudur
Fakat klavye üzerinden H-Shifter kullanırken istersen vites yükseltebiliyorsun ve aracın devirden düşme ve rampada kalma durumu pek olmuyor
Bu durum da bana pek tatmin edici gelmediği için;herhalde son bir aydır hiç kodlama bilmediğim halde gerçekteki vites kutusu veya vites geçişlerini klavyeye uyarlamaya çalışıyorum
Şayet başarabilseydim yukarıda örneklediğim gibi bir rampayı yüklü araçla düşük viteste tırmanacak;vites yükseltme lüksüm olmayacaktı.Yani düşük vitesle rampa tırmanmak benim için bir roleplay değil gerçekte olduğu gibi bir zorunluluk olacaktı.Fakat %90 oranında başarılı olmama rağmen bir türlü aşamadığım ve gayet can sıkıcı bir %10’luk kısımı bir türlü aşamadım
O deneme-yanılma,yeni bir kodu oyuna girip denerkenki durumda fark ettiğim şey;haritada neredeyse düz bir zemin yok veya en küçük bir eğim bile aracı kaldırırken etkiliyor.
Hani oyundan beklentiyi yüksetmiyeyim ama herhalde bir rampayı düşük viteste tırmanmak zorunda olmak da bir "takıntılılık"olarak değerlendirilmemeli.
Neticede bu oyun bir tır simülasyonu ve belirttiğim üzere aracın en küçük bir eğimden bile etkilenme imkanı mevcudken…
Gerçekte H-Shifter sözkonusu oldumu basılan frenin,düşürülen vitesin sonra tekrar yükseltmelerin hesabı yapılır.Çoğu tırcı vites düşürecem veya araç devirden düşücek diye zorunlu hallerde bilr frene basmak istemez ve sair…
Herneyse uzatmıyayım illaki klavye üzerinden H-Shifter oynayacak arkadaşlar için nasıl yapılacağını tekrar anlatayım:

Öncelikle oyuna girin, garajınızdan veya galeriden yeni bir Daf(Mercedes,Man,Renault,Iveco da olabilir) alın,şanzımanını 16 vites şeklinde değiştirin
Daha sonra oyundaki arayüz/Kontroller kısmında en üstteki yeri "klavye + fare ile kontrol"şeklinde atayın
Daha sonra "Tuşlar ve Düğmeler"kısmandaki ilk dört tuşun(w,s,a,d) birincil ve ikincil tuşlarını iptal edin("Boş"olacak şekilde) ve şayet hız sabitleyici tuşunuz da c tuşu ise ona da başka bir tuş atayın(örneğin "home"tuşu veya “insert”)
ve oyundan çıkın

Daha sonra Bilgisayar/Belgeler/ETS2/steam_profiles/profil no’ dosyasını açıp,o dosya içindeki "gearbox_laylout_scania_12"den "gearbox_laylout_zf_16"ya kadarki bütün belgeleri not defteri ile açın,o belgelerde yer alan "clutch _mode"kısmındaki "analog"ibaresini silip yerine digital yazın ve değişiklikleri de onaylayarak çıkın

Yine aynı dosya içinde yer alan "controls"belgesini de not defteri ile açin
Alt alta sıralanmış ve numaralandırilmıştır “confg_lines[2]: device joy” kısmındaki tırnak içine ‘mouse.rel_position’ yazıyoruz
Bu işlem bize oyunun Kontroller kısmındaki klavye ve fare kullanıcısına kapalı olan bütün alanları açacaktır

[9]'daki "input j_steer"kısmındaki tırnak içindeki ‘joy.x’ ibaresini silip;yerine yine ‘mouse.rel_position’ yazıyoruz
Bu işlem sizin mousenizi harici bir kontrolcü haline getirecektir(direksiyon seti gibi)
Şayet oyundaki "direksiyon hassasiyeti"ayarını en sola ve "direksiyon doğrusalsızlığı"ayarını da en sağa çekerseniz,1800 derecelik etki ile gayet dakik bir mouse(direksiyon) kontrolü sağlarsınız
Tabii bu durum oyuncuda sanki oyundaki direksiyon ile mouse arasında bir uyumsuzluk hissi yaratacaktır.Fakat oyunun direksiyonu 900 derece döndüğü için ;o boşluk hissi ve uyumsuzluk durumu aslında oyunda olmayan 1800 derecenin bir tezahürüdür.Yani aslında bir boşluk veya uyumsuzluk değil;kontrolde etkisi vardır.Tabii bu durum bir alışma süreci gerektirir

[10]'daki "input j_throttle"kısmındaki tırnak içindeki ‘joy.y’ ibaresini silip yerine ‘mouse.button_right’ yazıyoruz.
Yine [11]'deki "input j_brake"kısmındaki tırnak içindeki ibareyi de silip yerine 'mouse.button_left’yazıyoruz
Bu işlem de sizin mouse sağ tuşunuzu gaz,sol tuşunuzu da fren yapacaktır

H-Shifter bahsinde ise öncelikle şunu belirteyim:ben burada yalnızca ZF_16 şanzıman kullanımı ve onun şanzıman tablosunu vereceğim…Zira yukarıda yani önceki paylaşımlarımda “SCANIA 12+2” şanzıman tablosunu vermiştim yani tablo şanzımana göre değişebiliyor.

Yine aynı "controls"belgesinde [12]'deki "input j_clutch"kısmındaki tırnak içine 'keyboard.s’yazıyoruz.Bu şekilde klavye s tuşumuz debriyaj olacaktır

[300]'deki"mix gearsel1tgl"kısmında tırnak içindeki ‘joy.b1?0’ ibaresini silip;yerine 'keyboard.lshift 'yazıyoruz,[303]'deki “mix gearsel2tgl” kısmındaki tırnak içine de ‘keyboard.lctrl’ yazıyoruz
Bu işlem de bizim klavye sağ shift tuşumuzu aktarma ve sağ ctrl tuşumuzu da takviye tuşu haline getirecektir

Daha sonra [304]'den [310]'a kadar olan “mix gear” kısmındaki tırnak içinde yazılı bütün joy ibarelerini siliyoruz(örneğin "mix gear1 “joy.b15?0” gibi)

Zf 16 şanzımanın ise tablosu şu şekildedir:
[304]: "mix gear1 "
[305]: "mix gear2 "
[306]: “mix gear3 keyboard.c”(geri vites)
[307]: “mix gear4 keyboard.w”(1.vites)
[308]: “mix gear5 keyboard.a”(2.vites)
[309]: “mix gear6 keyboard.d”(3. vites)
[310]: “mix gear7 keyboard.x”(4. vites)

şekilde yapıp değişiklikleri onaylayarak çıkın

Daha sonra oyuna giriyorsunuz arayüz/Kontroller ayarları ise şu şekilde olacak:

İkincil kontrolcü:Direksiyon
Şanzıman: H-vites
Direksiyon hassasiyeti:en solda
Direksiyon doğrusalsızlığı:en sağda
Titreşim geri bildirimi: açık veya kapalı olabilir.Şayet açık oynayacaksanız altındaki ayarlar tam ortada olsun
Direksiyon ekseni:Bağil konum
Direksiyon ekseni ölü bölgesi:tam ortada (en sağa da çekebilirsiniz.Hangisi uygunsa onu deneyin bence ortada olması gayet iyi)

Gaz ekseni:farenin sağ tuşu
Gaz ekseni ölü bölgesi:tam ortada
Gaz ekseni türü:normal(ters veya ortalanmış gibi seçenekler değil
Fren ekseni:farenin sol tuşu
Fren ekseni ölü bölgesi:tam ortada
Fren ekseni türü:normal
Debriyaj ekseni:klavye s tuşu
Debriyaj ekseni ölü bölgesi:tam ortada
Debriyaj ekseni türü:normal
Aktarma ayarı:tam ortada

Vites dizilimi:ZF 16 vites(Aktarmalı,Takviyeli veya Aktarmalı-Takviyeli değil)

"Vites dizilimi"ndeki seçenekler kullanılan şanzımana göre değişir.Örneğin Scania kullanacaksanız ve şanzımanı “12+2” şeklinde satın almışsanız "Vites dizilimi"nde de "Scania 12+2 vites"olarak seçeceksiniz.Tabii 12 +2 şanzımanın tablosu da "controls"belgesinde değiştirilmelidir

Daha sonra da oyuna girin,klavye s tuşuna basıp beraberinde w tuşuna basarsanız araç 1.vites(1L)geçecektir.Sağ ctrl tuşana da basarsanız 1.vites takviye(1H)olacaktır.Yine sağ shift tuşuna basarsanız w tuşu 5vites(5L veya 5H olacaktır)
Diğer tuşlar yani a,d,x,c tuşları için de aynı şeyler geçerli
Kullanım biraz oynama ve alışma süreci gerektitiyor

1 Beğeni

Diyerek tam da meclisin içine soktun biliyon demi :joy:

Kuş mu ? Hani nerde :D:D:D

1 Beğeni

Üstat neler yazmışsın neler. Tam benim kafadansın.

Yalnız fren havasını bitirmeyi henüz başaramadım. Belki de modlu Scania kullandığım içindir. Bir tane modsuz kamyon ile tek seferlik teslimat yapıp deneyeyim.

Şu anda 400 beygir 8 vites Scania kullanıyorum. Üstelik 2 eski kasa. Yüküm varsa 2. vitesle kalkıp 4’e atıyorum, sonrası 5-6-7-8 diye gidiyor. Yüküm yoksa 4 ile kalkıyorum, sonrası gene 5-6-7-8 gidiyor.
Çoğunlukla 90’ı görmüyorum, hatta gideceğim mesafe çok uzun değilse (Mesela yola yeni katıldım ama az ileriden başka yola döneceğim) 80’i bulacağım diye gazlamıyorum bile. 1500 devri görünce vites büyütüyorum, eğer dik bir rampa çıkacaksam motorun o rampayı çekebileceği en yüksek vitese düşüp 1500 devirde sabit tutuyorum. Hızlanmaya çalışmıyorum, gerçekte bu arabaya düşmanlık olurdu. :smiley:
Çok nadir seri hızlanmalarda 1700-1800 devire çıkıyorum onun dışında 1500’de vites büyütürüm.
G27 ile 8 Vitese uygun bir şanzıman dizilimi yaptım. Şu şemanın aynısı oldu:

Benim Scania’da C yok ama geri kalanı bunun aynısı oldu. İleride 12 vites bir araba alırsam da yine buna benzer bir şema olur muhtemelen çünkü benim G27’nin geri vites kısmı bozuk, gene 6’ya geçiyor. O yüzden 3 seri bir şanzıman yapabilirim.

Ayna olayına gelince, sol aynayı mutlaka görmem lazım. Öyle alışmışım. :slight_smile: Zaten büyük bir monitörde görece yakın oynuyorum. Normal şartlarda ayna gözümün önünde durmuyor, aynaya bakmak için kafamı hafifçe sola çevirmem gerekiyor. Kafamı az sola çevirince aynanın orada olduğunu biliyor olmak yetiyor, yoldan kopmadan ayna kontrolü yapabiliyorum. Hatta bundan sebep sağ aynada zorlanıyorum.

Direksiyon meselesine gelince, gerçekçilikten ziyade keyif olarak bakabiliriz olaya. Açıyorum inceden müziğimi, dolduruyorum kahvemi aheste aheste yoluma bakıyorum. Direksiyon elimin altında farkında olmadan yola göre düzeltmeler yapıyorum (içgüdüsel), vitesle v.b işim olmadığı kısımlarda kahvemi yudumluyorum. Keyif almaya bakıyorum yani. Ama direksiyon ile ilgili hiç bir sorun yaşamadım, ne ileri giderken ne geri giderken. Sadece belki G27’nin orta kısımda bulunan boşluğundan sebep gerçek araba gibi yola oturma hissi yok, arada bir şeritte gezdirebiliyorum arabayı ama onu da pek yadırgamıyorum. Hatta dorseyi iç kameradan aynadan bakarak yanaştırıyorum. Henüz bir sorun yaşamadım. Rotayı kaçırırsam gerçekte de yapacağım üzere yolu uzatırım. Geri geri gitmem otoyolda. :smiley:

Frenleme esnasında viteste olma-olmama muhabbetine gelince, eğer hava kompresörü motordan tahrikli ise (Kamyonları tam bilemiyorum) vitesi boşa attığınızda motor rölantiye düşeceği için kompresörün bastığı hava da düşecektir. Vitesteyken motor devirli olduğu için hava da dolacaktır. Hatta vitesi boşa atıp 2000 devir gaz kökleyip frenlemek daha ağır bir frenlemede dahi havayı koruyabilecektir. Ama dediğim gibi henüz fren havası konusunda bir sorun yaşamadım. Ha bazen oyuna ilk girdiğimde arabayı marş etmeden önce kontak açıp fren pompalıyorum. Havayı 0’a düşürüp öyle marş ediyorum. Hava dolana kadar bekleyip yola öyle çıkıyorum.

Konuyu hortlatmış olabilirim, ama güzel bir yorumdu yazmadan edemedim.

Benim Scania bu:

10 Beğeni

Bu gerçekçi sayılır mı bilmem ben nakliyat piyasası bölümünden yük almıyorum.

Çekicimle serbest dolaşıp yol üzerinde bulduğum şirketlerde mola verip iki bardak çaylarını içiyorum :stuck_out_tongue: yorgunsam uyuyorum ardından gitmek istediğim yöne doğru teklifleri inceliyorum örneğin A noktasından B noktasına giden yolu hiç geçmemişsem rotayı ona göre seçiyorum illa seçeceğim yük çıkıyor onu çekicime takarak götürüyorum. Tatmin eden teklif yoksa yol üzerindeki diğer şirketleri inceliyorum.

Böyle böyle giderek Bari kentinden Mancherster’a vardığımı bilirim çok zevk almıştım. :slight_smile:

1 Beğeni

Işınlanmak gerçekçiliği yerle bir ediyor. Çok mecbur kalmadıkça kullanmıyorum. Yük bulma biraz uğraştırsa daha gerçekçi olabilir ancak böylesi de fena değil. GTA’da bazı görevlerin saat aralıkları olur, git sonra gel şeklinde, o tip aslında tam uyar ETS 2’ye. Tabii bu arada ne yapılır orası belirsiz, gerçek hayat değil ki bu. O yüzden fazla da şey yapmamak lazım :smiley:

1 Beğeni

Ben mümkün mertebe ışınlanmıyorum. Tek seferlik iş yapacağım zaman bile bulunduğum şehirde arıyorum. Çekici alacaksam satıcısının bulunduğu şehre yük arıyorum. Ya da garajı büyüteceğim zaman garajın olduğu şehre yük buluyorum. Bulamazsam bulana kadar çevresine yük alıyorum.

1 Beğeni

Aklıma bir fikir geldi ve serbest kamera ile kabin içine girip kamerayı şoförün gözüne hizalamaya çalıştım. Ortaya çıkan görüşü yaklaşık olarak uyguladım ve ortaya aşağıdaki görüş çıktı:

Görüşün gerçekte cama daha yakın olduğunu belirtenler olmuştu da değişik bir bakış açısı getireyim dedim :smiley:

1 Beğeni

Gerçek bir TIR kabinine oturmuştum. Görüntü aşağı yukarı böyle denilebilir.

2 Beğeni

80 km/s sabit İskandinavya-Dortmund gibi çalışırım.
Anayol 23.9 .Şehiriçi 26,5 tabi şoförden şoföre değişir.
(Man TGX 18.360)

5 Beğeni

O anca normal harutada olur, modlu harita da o kadar az yakıt tüketimi imkansız gibi ya da eziyet olur. En az normal şartlar da normal yük ile 32 30 litre arası değişiyor bende ortalama hız 80 ile 70 arası bu yakıt olayında her seçenek değişiklik gösterir, mesela trafik, yük ağırlığı çekici ağırlığı gibi, yüküm hafif olması az gaz basmanı sağlar mesela :slight_smile: ama tarzın güzel olması gereken bu aslında.

1 Beğeni

Çok uğraştım ama asla 30’un altına düşüremedim yakıtı.

2 Beğeni

Bide o araç 2bin km de daha :slight_smile:

Eugene’in yaptığı volvo modu yüklü bende 540 beygir 3.08 defransiyel ne yapsam ne etsem 39un altına inmiyor yakıt tüketimi. Not: promods ile oynuyorum.

ortalama yakıt 100 km/litre olarak hesaplanıyor sende biliyorsun,
ETS’de ise bu biraz daha fazla ama kesinlikle bir 2000 kilometre değil.
Araç 60.000’de olsa bile veri sana en fazla 59,700’den itibarenki yakıt verisini sunacak. Araç 4 seferini bitirdi (2641km) bu km yeterli kanaatimce yetersiz kalırsa aynı veriyi yüksek km’de de bulurum merak etme :smiley:

Bul kanka ben niye merak ediyim :joy: senin oyunun :smiley:

1 Beğeni