ETS 2 Nasıl Daha Gerçekçi Oynanabilir?

Herhalde yaparsınız;şayet yapamazsanız yazın yardımcı olayım.Dediğim gibi videoları izleyin ama benim belirttiğim ayrıntıları uygulayarak yapın.
Çünkü bu yapacağımız işlem oyundaki pasif şanzımanları aktif hale getirerek;Scania,Volvo ve ZF şanzımanı kendi karakteristiği ile kullanma imkanı sunacak
Zira oyunda stok motor sesi gibi stok şanzıman var.Her oyuncu ister manuel kullansın ister otomatik fark etmiyor hep o stok şanzımanı ve stok şanzımanın değişmeyen değerleriyle kullanıyor.Galeride hangi şanzımanı seçerse seçsin pek bir şey değişmiyor.
Bu şekilde yani klavye(keyboard) ile H-Shifter kullanmak biraz alışma süreci gerektirir.Ama alışınca da pahalı vites setleriyle oynamaktan hiçbir farkı olmayacaktır.
Zaten piyasadaki pahalı H-Shifter setleri de otomobil yarışları için dizayn edildiğinden tır vitesine uygun değil.Bunun için bir de üzerine para verilip vites topuzu alınarak aktarmalı/takviyeli kullanma çabası içine giriliyor.
Klavyede bir H-Shifter dizayn ederek pahalı vites setlerinden daha pratik şekilde kullanabilirsiniz örneğin Scania 12+2 vites için şu şekildeki bir dizayn:
Debriyaj:“keyboard.s?0”
Geri vites:“keyboard.x?0”
Karınca(C):“keyboard.z?0”
1.vites:“keyboard.a?0”
2.vites:“keyboard.w?0”
3.vites:“keyboard.d?0”
Aktarma:“keyboard.lshift?0”
Takviye(buçuk):“keyboard.lctrl?0”
Yani toplamda klavyede atanacak 8 tane tuş ile bir H-Shifter dizayn edilebilir.
Artık detaylıca anlattım umarım yardımcı olabilmişimdir

1 Beğeni

Ben hep 12 vites oynuyorum olayı anladıysan kendine göre uyarlayabilirsin.

Oyun bir direksiyon setiyle oynanmalı kesinlikle. Bunu G29 aldıktan sonra çok iyi anladım. Trucksbook üzerinden şirket kurulabilir hem arkadaş edinme açısından da iyi olur. Oyun içi kurallara kesinlikle uyulmalı bu da en önemli konulardan biri. Eğer multiplayer oynayacaksanız kesinlikle video kaydınız açık olsun her an oyununuz mahvolabilir ki bu da çok muhtemel bir durum. Multiplayer üzerinde gerçekçilik kalmıyor aslında bence singleplayer oynanmalı gerçekçilik isteniyorsa:D Multiplayer yarış oyununa dönmüş durumda maalesef :confused:

SCS’nin şu kazanç sistemi meselesine de bir el atması lâzım.Multiplayer’da milyoner,milyarder profiller,0 tonluk dorselerle yük felan da taşımıyor;miraszade şımarıklığı ile trollük yapıyorlar.
Artık bir noktadan sonra oyunda aldığın paranın,yükseldiğin seviyenin bir anlamı olmuyor.Gerçi bu durum simülasyonculuk sadakatine bir etkisi olmuyorsa da;yeni bir profil açıp para kasmak ve seviye atlamak derdiyle de aynı şey değil.
Hani kasd ettiğim şey biraz da pisikolojik bir gerçeklik
Mesela World Of Trucks sitesine kişisel dorseyle yük taşıma özelliği getirilse.Böyle etkinliklerde verilen envanterler(steam pazarına çıkarabileceğimiz üç,beş kuruş kazandıracak envanterler;öyle uçuk kaçık şeyler de değil yani) etkinlikle değil de; profilinizdeki taşıdığınız tona göre verilse.Yani muhayyel değil;gerçekten bir karşılığı olan hedefler konulsa.
N’oluyor yani World Of Trucks hesabı namına etkinliklerin haricinde hiç yük taşımayınca işten mi atıyorlar.Bir şey olmuyor zira taşıdığında da bir şeyin değişmemesi gibi…
Yahut hiç değilse önümüzdeki günlerde veya yıllarda herkese verilmesi düşünülen Man TGX veya Range T ve daha başka modeldeki çekicilerin verilmesi ve yine seviyeleri de oyundaki değil;World of Trucks sitesindeki performanslara göre şekillense,öyle bir şarta bağlansa,"Yük taşımıyorsan yok sana yeni bir çekici"felan denilse fena olmaz mı(?)

Belki bu şekilde hem Multiplayerdeki D/C yolunun trollerine,hem de korsanın önüne de geçebilirler(tabii bizdeki de nihayetinde bir beyin jimnastiği)

Evet ulan…! o envanterleri satıp müstakbel harita dlc’lerini almayı düşünüyorum.Fakirim oğlum ben,şu fakirliğimin görkemi,asaleti; o renk,o doku sizin o "bastır parayı al"şeklindeki renksiz,heyecansınız dünyanızda yok​:grin::grin::grin:

2 Beğeni

Şu 1.33 güncellemesiyle el attıkları fren durumuyla beraber,fren hava simülasyonu da aktif olarak kullanılmalı.'‘Ya ötüyor,kafamızı şişiriyor’'dememek lazım;zira düşük hava,vites geçişlerinde problem doğurmasıyla beraber ;özellikle ağır yüklerde(sipesyal dlc’nin o ağır yükleri de değil;örneğin 20 ton) aracın kendisini toparlayıp hızlanmasını da etkileyen bir durum.Yani mesele sadece ötüp,kafa şişirmesi olayı değil;bir karşılıği,gerçekliği de var bu olayın.
Diyelim ki şehir içine giriş yaparken bir kırmızı ışık denk geldi,frene yüklendiniz ve hava düştü(dolayısıyla ötmeye başladı),sonra yeşil ışıkla hareket ediyorsunuz. Fakat düşük hava dolayısıyla ne vites geçiyor(manuel kullanırken geçse dahi etkisi olmuyor),ne de araç hızlanıyor.Derken bir sonraki ışıkta yeniden fren ve hava daha dolmamışken yeniden boşalıyor.
Haliyle artık aracı bir kenara çekip hava dolmasını bekliyorsun ki 'Çıkıp gideyim şu şehirden’diyorsun.Durum artık bir roleplay değil;%100 yaşanan gerçekliğe dönüşüyor.
Hava dolmasını beklerken artık çayını mı tazelersin yada lavoba ihtiyacını mı giderirsin
o da sana kalmış

8 Beğeni

Sırf bu nedenden ötürü ATS’de şehirlerden çıkmak işkenci şimdi Baltık paketi ile ETS 2’ye geldi. :slight_smile:

1 Beğeni

Aslında gerçekte de bu hava meselesi şayet araç dengesiz,kontrol dışı bir kullanım veya hızlanma neticesinde;dengesiz,bir keredeki bir frenlemede de bitebiliyor.Yani havanın düşmesi veya bitmesi bazan aracın kendisine,bazan kullanımına bağlı olarak sıklıkla da karşılaşılan bir problem .
ATS’de,ETS’ye göre daha sıklıkla görülüyor.Her iki oyunda da hele yüklü araçla geri yanaşıp yükü boşaltırken artık frene dokunmaya korkar hale getirebiliyor.
Hava bitmişse araç hiç haraket etmiyor,belirgin halde düşükse de gitmiyor.Mesele belirttiğim üzere yalnızca ötüp,kafa şişirmesinden öte bir durum.Çilekeş simülasyoncular için nur/nimet bir özellik.

1 Beğeni

Aslında başlık '‘N’asıl daha gerçekçi oynanır’'şeklinde açılmış ve galiba bu şekilde başlık açılmış,dahası böyle bir arayış içine girilen bir başka oyun da yok.Fakat bu başlık altına yazılanları kısmen incelediğimde ekseriyyetle gerçeklikten ziyade roleplay durumu var.

Benimse gerçeklikten anladığım; örneğin tırı 5(00) ile 10(00) devir arasında kaldırıp,10(00) ile 15(00) devir arasında kullanmak.Yahut 90 Km/Hızı geçmemek…

Hani denilebilir ki,‘‘Yahu 90 Km/h’ile yol mu biter’’;Ben de derim ki,‘Yahu bu oyunun olayı zaten yol gitmekten ibaret, başka da bir numarası yok.N’apacaksın 150 ile gidince,evde yenge/çoluk,çocuk mu bekliyor yada ocaktaki çay mı soğuyacak ;Çok mu sıktı çek kenara çık oyundan fakat böyle abuk/subukluklarla şu oyunu sabote etme!’

Oyun modsuz,yalın haliyle de gayet keyif verici.Gerçi harita ölçeği biraz düşük;zira aracı şöyle hız sabitleyiciye alıp,ağız tadıyla yolun keyfini süremiyorsun.Ya bir viraj denk geliyor hızını düşürüyorsun,yahut bir kavşak sebebiyle frenleme…yani her dakika bir aksiyon.Zaten bu sebebden ötürü bu oyunda öyle bırak 150 basmayı 90 ile gidebileceğin yerler bile eski harita bölgelerinde neredeyse yok,yeni yerlerde de gayet sınırlı

Herneyse,ben esas meseleye geleyim :
Peki bu oyun örneğin aracı 5(00) ile 10(00) devir ile kaldırıp,10(00) ile 15(00)devir ile kullanmaya riayet ettirecek;oyuncuda böyle bir algı oluşturacak imkana sahip mi?

Evet sahip,bana göre öyle bir kaç monütöre,konsala yahut direksiyon veya H-Vites setine de gerek yok.Tek bir monütör ve mouse(direksiyon) ile klavyede(diğer kontroller) de bu gerçeklik yakalanabilir;oyuncuda bu algı oluşabilir.Yalnız,örneğin bir aksiyon oyunununda falanca hareketi çekmek için klavyedeki bir kaç tuşa basmanı gerektiren refleksi bu oyundan esirgememen şartıyla ve bu konuda kendini geliştirmen gerekiyor.

Öncelikle çekicimizin motor gücü 500 ile 550 beygir arasında olması gerekiyor.Zira 500’den düşüğü uluslararası taşımacılıkta az ve fazlası da gereksiz gibi

Şanzımanımız eğer otomatik ve sıralı kullanacaksak 12 vites olmalı.Eğer H-Shifter kullanacaksak da Volvo ve Scania’da 12+2,diğerlerinde 16 vites olmalı(bu durum ATS için de 18 vites)
Bu başlık altında bir kaç tık yukarıda klavye için H-Shifter’in nasıl yapılacağını detaylı olarak anlattım.Orada pratik tuşlar ve şanzıman tablolarını da vermiştim.Yalnız burada 16 vites için pratik tuşlar ve vites dizilim tablosu verip geçeceğim.

Aktarma için lshift ve takviye için lctrl atanabilir,16 vites için de tablo şu şekilde olabilir:
config_lines[304]: "mix gear1 ’ ’ "
config_lines[305]: "mix gear2 ’ ’ "
config_lines[306]: “mix gear3 keyboard.d?0
config_lines[307]: “mix gear4 keyboard.a?0
config_lines[308]: “mix gear5 keyboard.z?0
config_lines[309]: “mix gear6 keyboard.w?0
config_lines[310]: “mix gear7 keyboard.x?0

Yine yukarıda çekicinizin şanzımanı ne ise oyundaki profil/config dosyasına da onu yazmanız gerektiğini ve o şekilde oynanması gerektiğini belirtmiştim. ZF 16 şanzıman ise "gearbox_layout_zf_16"yazmanız gerektiğini…Örneğin Aktarmalı-Takviyeli(Range-Splitter)seçeneği tipik ve dengesiz bir şanzımanken;ZF 16 Şanzıman ile kullanmak o şanzımanın karekteristiğini oyunda kendini hissettirecektir.Galiba H-Vites setlerinde karekteristik şanzımanları pratik olarak kullanmak için ayrıca vites topuzu gerektirken;klavyede bu bir problem değil

Direksiyonumuzu illaki mouse ile kullanmalıyız ve direksiyon hassasiyetimiz en sol(veya en fazla bir iki tık geride)da olmalı,direksiyon doğrusalsızlığımız da en sağ da olmalı
'‘Niçin böyle olmalı’'sorusunun cevabını da yine bu sayfadaki başka başlıklar altında değinmiştim.Yinelemiyeceğim bu ayarda gayet dakik bir 1800 derece direksiyon kontrolü sağlanabilir ve tabiki SCS tarafından önerilen truck,trayler konsol kodları da aktif hale getirilmeli.Süspansiyon '‘0.7’'olabilir.

Belki şu da denenebilir;yani mouseyi oyunda direkt etki edecek şekile getirilebilir.Bunun için Belgelerim/ETS 2/Steam_Profiles/Profil No’yu not defteri ile açıp Controls belgesindeki,-config_lines[9]: "input j_steer-kısmındaki tırnak içinde yazan ''Joy.x ‘’ si silip yerine '‘mouse.rel_position’'yazılabilir.

Gaz için yine aynı belgedeki -config_lines[10]: "input j_throttle- kısmına da aynı şekilde '‘mouse.button_right(Türkesi,Sağ fare tuşu)’'yazılarak gazımızı da direkt etki edecek şekile getirilebiliriz

Fren içinse yine aynı yerdeki -config_lines[11]: "input j_brake- kısmına da '‘mouse.button_left’'yazılabilir.
Yalnız burada şunu belirteyim oyundaki oynanış kısmından fren gücünü sıfırlamanız(en sola çekmeniz) gerekiyor.Çünkü bu şekilde fren sizin tercihinizden bağımsız olarak gerçekçisi ne ise o olacaktır.

Ve son olarak yine aynı belgedeki -config_lines[2]: "device joy- kısmını da yine '‘mouse.rel_position’'yazılarak oyundaki kontroller kısmındaki Mouse-Klavye kullanıcısına kapalı olan bütün alanlar açılacaktır.Oradan gerekiyorsa kullanılan araca göre değişecek olan şanzıman türleri de seçilebilir.Galiba dosyadan değişiklik yaptığınız farklı vites dizilimi tablolarını da hafızaya alıyor.Böylece dosyadan yaptığınız vites dizilimlerini bir kere dosyada yaptıktan sonra bir daha dosyaya girmeye gerek kalmıyor.Daf kullanıyorken ZF 16 şanzımandan,Scania’ya geçecekseniz dolayısıyla şanzımanını da oradan değiştirebilirsiniz.

Oyundaki kontroller kısmındaki bütün ayarlar ortada olacaktır,ellemeyin! alttaki aktarma ayarını( bu ayar debriyajla alakalı)en sola çekin ve debriyaj,gaz,fren seçenekleri de normal olarak kullanın.Zira ters veya ortalanmış gibi seçenekler mesela frende problem oluşturuyor.

Oyundaki koltuk ayarlarında yapılan görüş açısı derecesi ayarı kesinlikle 50 dereye indirilmeli; bu durum sol aynayı sağlıklı olarak görmek için bazı araçlarda 55 dereceye çıkabiliyor.Ve sol ayna görüş açısından çıkarılmalı;zira ayna,kasma dolayısıyla aracının hız algısını da etkiliyor,gerektiğinde sol aynaya bakmak için 2.kamera tuşuna ‘‘Kabinde sol üste bak’’ ve sağ aynaya bakmak için 3.kamera tuşuna da '‘Kabinde sağa bak’'seçenekleri atabilir.Yukarıda mouse için belirttiğim direksiyon hassasiyet/doğrusalsızlık ayarında yüksek hızlarda bile kamera geçişlerinde aracınınızı kontrolden çıkmayacaktır.

İşte burada yani Klavyeye atadığımız H-Shifter için atadığımız tuşları ve kamara değişikliği tuşlarını kullanmak diğer aksiyon oyunlardaki gösterilen refleksleri bu oyun içinde gerektirecektir.
Fakat edindiğiniz gerçeklik algısında bu pek problem olmayacaktır.Zira bu belirttiğim şeylere riayet edip oynarsanız zaten kullanacağınız şeyin gerçekten bir tır olduğunu hissedecek ona göre hız yapacak ve ona göre kavşaktan döneceksiniz ve sair.

Ve nihayet ayna meselesi,SCS 1.31 güncellemesinde realistik ayna özelliğini getirdi fakat performas problemi oluşunca bunu oyuncunun tercihine bıraktı.Fakat bu realistik ayna ayarı da konsoldan aktif hale getirilmeli ve görüntüler kısmından ayna mesafesi yüksek olacak şekilde kullanılmalı.Çünkü bu ayna meselesi gerçekçiliğin sac ayaklarından birisi.Zaten görüş açımızdan aynaları çıkardığımız için ve gerektiğinde aynalara müracaat edecek şekilde oynayacağımız için bu performas sorunu bu şekilde tolere edilebilir.Zira oyunun eski ayna görüntüsü hem gerçekten uzak hem de yine algıda problemlere yol açıyor.

Bu şekilde ve oynamak belki biraz idman,egzersiz gerektirecek ama makulü ve mutediliği muhafaza ederek kullandığınızda;kullanacığız şeyin bir tır olduğunu bir müddet sonra hissettirecektir.
Hadi hayırlı yolculuklar!

Bu belirttiğim şeyler ATS İÇİN DE GEÇERLİ

Dipnot:Bir arkadaş,bir başka başlıkta normaldeki mouse ayarlarımı da sormuştu onu da belirteyim;İşaretçi Hassasiyetim açık ve İşaretçi Hızım,Hızlı(en sağda)olacak şekilde kullanıyorum

3 Beğeni

Başlığı görmüşken eklemek istedim. Ets’nin gerçekçi oynama hissiyatını bir anda 2’ye katlayacak bir şey varsa o da kafa takip cihazıdır. 1 saat kullanın daha sonra bırakamazsınız.

Ben daha önceden uçuş similasyonu için kendi yaptığım kafa takip cihazını kullanıyorum. Facetrackir programı ve ps3 kamerasını kullanıyorum. Keşke trackir insan gibi bir fiyata satılsa da hiç uğraşmayıp ondan alabilsek.

2 Beğeni

Bir tık yukarıda nasıl gerçekçi oynanacağına dair bir kısım önerilerde bulunmuştum.Hem o bir kısım önerilerin;bir kısmında tashih yapmak,hem de başka bir meselede tashihde bulunmam gerekiyor,gerceklik veya gerçekçilik meselesinde de söyleyeceklerim var.

Öncelikle bir tık yukarıda,oyunun kontroller kısmında aktarma ayarının en sola çekilmesi gerektiğini belirtmiştim;lakin bu ayar da diğer ayarlar gibi ortaya getirilmesi gerekiyor.
İkinci olarak da 'belki denenebilir’diyerek bir tercih olarak gördüğüm direksiyon ve gaz- fren meselesi de oyuna direk etki edecek hale getirilmeli.
Hatta oyun arayüz/kontroller kısmından direksiyon titreşimi/sertliği/merkezlemesi ve sair özellikleri barındıran “Direksiyon sertliği geri bildirimi” tik’i de etkin hale getirilmeli.Her ne kadar mousemiz titreşmeyecekse de;örneğin direksiyon merkezlemesinde faydası olduğunu düşünüyorum.Mouse’yi merkezlemese de;oyunun kendi merkezlemesi etkin olarak çalışıyor ve bu durum kontrolü de kolaylaştırıyor.Onların ayarı da ortada olmalı
Yine kontroller kısmındaki direksiyon hassasiyeti en sola çekilmeli(bir tık geri gibi bir tasarruf hakkı yok) ve aynı şekilde direksiyon doğrusalsızlığı da en sağa çekilmeli

Yukarıda verdiğim önerilerin bir kısmından hazz etmeyip sarf-ı nazar edebilirsiniz.Örneğin 50 derece görüş açısı veya gerçekçi ayna görüntüsünün aktifleştirilmesinden yahut klavye üzerinden H-Shifter kullanmayıp;gerçek otomatik modunda kullanabilirsiniz.
Ama öncelikle direksiyon sonra gaz/fren meselesi ve mousemizin harici bir kontrolcü gibi oyuna doğrudan etki
edecek hale getirilmesi kesinlikle sarf-ı nazar edilebilecek bir durum değil.
Çünkü özellikle direksiyon meselesindeki 1800 derecelik direksiyon etkisi ancak bu şekilde tezahür ediyor.Hatta bir tık yukarıda ‘iyi-kötü’ demişim ama bilakis çok dakik,dinamik,optimize bir şekilde çalışıyor

Aslında SCS’ye de hakksızlık etmişim.Yani 1800 derece kullanım hiç değilse direksiyonu mouse ile kullananlar için mevcud ama bunu bulmanın tabir-i caizse samanlıkta iğne aramaktan bir farkı yok.
Tek problem 1800 derecenin mousede dakik bir şekilde kendisini göstermesine rağmen;oyunun direksiyon animasyonunda bir karşılığının olmaması.Şayet oyuncu direksiyon animasyonuna değil de;mousesine odaklanırsa bu bir problem de değil.

Bu şekilde kullanım, oyuncuda ilk önce sanki direksiyonda bir boşluk varmış hissiyatı yaratacaktır.Fakat o boşluk hissiyatı aslında 1800 derecenin fazlalığı veya "esneme payı"olarak nitelenebilir.Yani o boşluk özellikle bağlantı yolları veya kelebek denilen kıvrımlı yollarda aracı kontrol ederken şayet dikkat edilirse bir boşluk olmadığı,bilakis aracın kontrolünde bir karşılığı olduğu kolaylıkla fark edilecektir.

Tabii 1800 derecede kullanmak oyuncu açısından bir müddet alışma safhasını gerektiriyor.Alışılınca da 900 derecelik direksiyon setiyle kullanmaktan bile daha dinamik ve aslında gerçekte olan araç kontrolü imkanını oyuncuya sunuyor.

Bu mecrada ve bir başka başlık altında,900 derece direksiyon kullanımının yol açtığı problemler,maalesef! bazı arkadaşlarca doğru anlaşılamadığı gibi…anlaşılamayan problemin,aracın 900 derecelik direksiyonunda değilde;900 derece dönebilen direksiyon setinin himmetinde,kerametinde bulundu ve bu problemlerin direksiyon setiyle aşılabileceği zannedildi.
Ha keza yine o başlık altında ben,şayet gerçekte de bir tır direksiyonu 900 derece ile kullanılsaydı oyunda yaşanan problemlerin gerçekte de yaşanacağını veya yaşanabileceğini belirtmiştim.
Aslında mesele,gerçekte de bir tır direksiyonun 1800 derece dönmesinin keyfekeder bir mesele olmayıp;bunu gerektiren şartların ve dolayısı ile bunun bir zorunluluk olması ve aynı durumun ETS’de de keyfekeder bir mesele olmayıp bir zorunluluk olmasıdır.
Belki de SCS’nin hatası burada,yani aslında bu oyunun direksiyonu ;gerçekte olduğu gibi 1800 derece dönmeliydi ve piyasada 1800 derece dönen direksiyon seti olmadığı için de oyunda 900 derece kullanımı,direksiyon seti kullanıcıları için bir alternatif olarak sunmaması.
Başka oyunlar bahs-i diğerdir fakat ben,hiç değilse şu oyunun özelinde konuşuyorum:Pahalı direksiyon setiyle oynamanın gerçeklik algısına bir katkı sağlayabileceğini düşünmüyorum.Şu oyun için gidip direksiyon setine tabir-i caizse para bayılmak,900 derece dönen direksiyonun kontrolünde kolaylık sağlayacağı için bir avantaj getirebilir;lakin 900 derecenin yol açtıği problemleri bertaraf etmez.Direksiyon setinin gerçekliklik sağlıyabileceği düşüncesi bir vehimden ibaret.
Bu iş biraz şuna benziyor,örneğin oynamak için lisanslı dorse DLC’si alıyorsun;dorsenin lisansı,tasarımı şekli/şemaili hoşuna gidiyor.Fakat lisanslı dorse DLC’si de, giderken arkanda emme basma tulumba gibi sallanıp,savrulup duruyor.Yani bir şeyi değiştirmiyor DLC dorsesinin diğer kerametleri;ha lisanslısında oynamışsın,ha korsanında
Maksadım,meramım herhalde anlaşılmıştır(?)

900 derece direksiyon kullanımının oyunda artık ayyuka çıkmış problemlerinden defaatle bahsettim.Belki bu durumun yol açtığı daha başka,daha kılcal,sofistike sorunları da olabilir,bilemiyorum!
Yine örneğin 900 derece direksiyon kullanımı,ileri sürüş yani Drive modunda dorseyi ekstrem düzeyde savuruyorken;yine aynı şekilde geri sürüş yani Reverse(anaria)modunda da dorsenin çok çabuk kontrolden çıkmasına ve aracın çabuk makaslama yapması problemine de sebeb oluyor.
Bu durum her nekadar geri yanaşıp park etmede fark edilmese de;şayet yol ayrımının kaçırılıp,rotadan çıkıldığında ve yolu uzatmamak,tekrar rotaya girmek için reverse moda alınıp geri gidildiğinde ziyadesiyle fark ediliyor.
Zira aracı makaslama yapmaksızın kontrolde veya bir doğrultuda tutmak neredeyse imkansız.

Bu problem, Single’de sıfır kamerası vesilesiyle aracın tekrar rotaya indirilerek ve yanlış bilmiyorsam Multi’de de oyun kayıt dosyaları ile bertaraf edilebiliyor.
Fakat "World Of Trucks"etkinliklerinde öyle bir imkân da yok.Ya yolu uzatacaksınız,ya Drive modunda geri dönüp(reverse modunda değil;dediğim gibi o çok zor bir şey) rotanıza gireceksiniz
Single’de yapay zeka trafiği hiçe sayılarak şeritte ters yönde ilerlenip araç da tekrar rotaya sokulabilir;fakat multi’de bu bir banlanma sebebidir.Dahası pek çok oyuncu da ETS’yi
sadece Multi’si için oynuyor.
Hiçbir trollük niyyeti olmaksızın Multi’de Drive modda 900 derecelik direksiyon ile düzgün sürülse dahi;Reverse modda düzgün sürme şansı da yok.
Yani şu oyunda 900 derecelik direksiyonun Drive modunda zibilyon tane problemi fark edilmese,göz ardı edilse,hiçe sayılsa bile;Reverse modda üstelik de"ban yemek"gibi çok çiddi,çok gerçekçi(bu durum da gerçekçiliğin bir başka vechesi) de bir problemi de var.Yahut çaresiz Drive modda yola devam edilip yol uzatılacak.
Halbuki 1800 derecede örneğin araç emniyyet şeridine sokularak,dörtlüleri yakıp,şayet dengeli gaz verilerek reverse modda aracı bir doğrultuda yani şeritte tutarak gerisin geri gidip tekrar rotaya girilebilir.
Hatta Reverse modda 1800 derece ile kilometrelerce yol da katedilebilir.

Bu söylediğim her şey ATS için de geçerlidir.

Şu 1800 derece meselesinden ben,elimi yüzümü yuğsam,‘konuşmayacağım’ desem dahi görüldüğu üzere konuşturuluyorum
Dikkat edin…!Multide(aslında 900 derecenin yol açtiğı problemler sebebiyle)yolu uzatmamak,rotanıza girmek için;Drive modda ,ters şeritte ilerleyip ban felan yemeyin

3 Beğeni

Otomatik veya sıralı vites sürüşünde pek bir problem olacağını zannetmiyorum.Zaten otomatik vitesle kullanımın en büyük dezavantajı;sürüşü ve sürücüyü monotonlaştırması.
Ama H-Shifter özellikle klavye üzerinden H-Shifter kullanan arkadaşlar; şayet havalı fren simülasyonunu da aktif olarak kullanıyorlarsa,frenlemelerini araç vitesteyken yapmaları galiba daha az hava problemine vesile olacaktır.
Zira araç boştayken frenleme yapmak havanın daha fazla azalmasına veya bitmesine sebeb oluyor gibi…
Vites setinde bu durum daha kolay yapılabilir.Ama klavye üzerinden H-Shifter kullanımda;frenleme yapılırken,oyuncu illaki araç stop etmesin diye debriyaj tuşuna basıp, aracı boşa alıyor,tabii bu durum da sıklıkla hava problemine sebeb oluyor.
Yani gerçekte olduğu gibi önce biraz frenleme yapıp aracın hızı kırılacak;sonra da aracın stop edebileceği seviyeye gelindiğinde mevcud vitesin tuşuna ve debriyaj tuşuna beraber basarak aracı durduracak.

Birkaç tık yukarıda klavye üzerinde nasıl H-Shifter yapılacağını ve nasıl kullanılması gerektiğini anlatmıştım
Bunu belirtmememin sebebi;bir nevi satış sonrası hizmet veya kullanım kılavuzu olarak değerlendirilebilir.Belki vites setiyle oynayan arkadaşlara da katkı sunar.

3 Beğeni

Arkadaslar yazmis gerci herseyi. Bende gercekci oynamaktan yanayim. Instagramdaki soforlere cok ozeniyorum ozellikle tomvart cok temiz norvecli sofor…
Bankadan borc ile aldiim tir ile hala oynuyorum oyunu cok daha zevkli oluyor ufak bi aile sirketiyiz. Sansima oyunda soyisim ayni kisi geldi iki tane onlar italya daki garajimda calisiyorlar. Sirket ve tir olayi epey gerceklik katiyor.
Hatta set yapimina girdim Arduino ile bakalim.
Vites bitti bile.

2 Beğeni

ets 2 gerçekçi oynamanın bir altın kuralı var

hile kesinlikle yapmayın
hile yaptığınız anda bütün tırları alıyorsunuz ve en kısa sürede oyun sizi sıkıyor çünki bütün tırları anında alıyorsunuz ve sıkıyor
para biriktirip alsanız yeni tırlara hefes etseniz çok süper bir oyun oyunun arkasında da duruyorlar güncellemeler geliyor süper
saygılar

-Hile kullanmıyorum.
-Direksiyon seti kullanıyorum.
-Bir program var sitede reklam olmasın diye ismini söylemiyim.Bu program oyun içinde yakıtınızdan yükünüze ne kadar kazandığınıza kadar kayıt altına alabiliyor.
-Türkiye haritasını indiriyorum.

1 Beğeni

Bir tek ben mi yapamadım?:unamused:

1 Beğeni

ben de zamanında denemiştim olmadı, şimdi tekrar uğraştım yine olmadı. Videodaki arkadaş debriyaj ölü bölgesini ortaya getirin diyor ama ben de o kısım açık görünmüyor, yani hshift ayarını seçmeme rağmen hiç ayar yapılmıyor.

Tekrar yazayım.
Uzun süre ve sıklıkla oynamayın. Oyundan bıkmanızı ve sürekli şu eksik bu eksik demenizi sağlayan, tatminsizlik yaratan en büyük şey bu. Sağlam kafa ile rahat rahat oynamadıktan sonra her oyun ızdırap.
Biz Pazar akşamı @Emre54 ile sıfırdan profil açtık multiplayer’da takılıyoruz. :smiley: Yine sarmaya başladık bakalım ne zaman kaçacak delik arayacağız? :smiley:
Ekonomi sistemi baştan sona yenilenmedikçe bir anlamı kalmıyor elbette…

Tek iş alarak farklı araçlar ve yüklerle farklı yerlere gidiyoruz. Modifiyeli, boyalaı falan filan araçlardan bunaldık gerçekçi gelmiyor.

3 Beğeni

Bu oyun ne kadar gercekci mantigina gore oynanirsa o kadar fazla keyif verir. Tamam oyun fizikleri tam gercegi yansitmiyor fakat bu aracin dorse ile bos agirligi 15 -16 ton geliyor. 24 ton atsan 40 ton geliyor. Bu arabayi surmek 1.5 tonluk araba surmeye benzemez.

Direksiyon seti ile oynuyorum. Simdiki TIR lar otomatik vites o yuzden g920 alirken yaninda vitesini almadim. Bucuklu vites olsa alirdim ama degil.

Seti kur oyna ile olmuyor bu is. Zamanla kesfettigim ince ayarlar sayesinde virajlara 80 le girmezseniz size TIR olayini yasatiyor.

Ortalama bir tonajla gercek tir yollarda nasil ivmelenir hizlanir virajlara o hizla girerse bende oyle giriyorum. Dorsede 20 ton yuk varken dorseyle seri bir manevra yaparsan o tekerler maf olur. Yani zamanla bilgilenerek inceliklerini fark ederek daha da keyif aliyorum.

Birincisi gaz pedalinda min bosluk birakin. Dokunur dokunmaz araba sahlanmasin.

Frenleri tam guc yapmama ragmen retarder +ayak freniyle bile zor duruyor ani durmalarda bu iyi olmus.

Bu uzun yol arabasi ve uygun sanziman secmek lazim. 90 km gelince 12 vitese gelen otomatik sanziman 2.74 difransiyel oraniyla. Hem yakit ekonomisi hem de ideal hizlanma. Gercektekilerde boyle.

Motor gucunu tam gucte yapin. Motor sesinden yol durumuna gore vitesi elden geldigince kendi hissiyatiniza gore araba deviri bulunca kendiniz vitesi attirmak isteyince ayaginizi gazdan az cekin kendi yukseliyor. Baktiniz rampaya geldiniz motor grrr grrr yapiyor. Vitesi ufaltmak icin az tam gaz yapin akilli otomatik sanziman hemen vitesi ufaltiyor.

R 620 kullandim. Motoru asiri guclu. 440 -540 arasi yeterli.

Yolda asla acele etmem. Durmam kalmam normaldir.

Evet asil olay konuya geliyoruz. Bunu da Hasan Ofke sayesinde fark ettim arkadaslar.

45 fov oynadigini gormustum. Olur mu oyle sacmalik diye kizmistim. Bir kac gun sonrasi gercekte yeni Scania tir kullandim.

Gercek tiri siz surerken ayni anda yolu ayni anda yolu goremiyorsunuz. Yok boyle birsey. Illa kafanizi cevirmeniz gerekiyir biraz…

Sonra test ettim. Tracker5 lazim oldugunu fark ettim bunun icin. Hem pahali hem de magazalarda satilmiyor.

Direksiyon tuslarina sag sol bakis acilarini ekleyerek TIR ina gore 45 50 arasi gorus acisini ekledim. Cunku sag aynaya baktiginizda aynayi gormek onemli.

24 inch ekranla oynuyorum. Bana gore super oldu. Ilklerde alisamadim ama sonrasinda alistim. Super zevk veriyor.

45 -50 arasi fovla oynadiginizda avantajlarini soyleyim.

Gercekte TIR koltuguna oturdunuzda o bakis acisini yakalayabilirsiniz. Tir konsolu ekranlar detaylar daha gercekci yakin gorunur.

Tirla geri geri manevrayi sadece kabin icinden bile ileri geri park edebilirsiniz. Onceki 75 povla ufacik aynadan neyi goreyim de park edeyimki. Ama simdi mumkun !

Yolda giderken tira hakim olmak daha kolay. Yolda giderken sizde alisinca seritte duzgun sag sol yapmadan istikrarli gitceginizi fark etceksiniz.

Artik birebir gercekcilik hissini yakalatmaya yardimci oluyor. Karsidan gelen tirlari daha net gorebiliyorsunuz. Arkadan gelen dorse manevra hareketleri vs artik herseye daha rahat hakim oldugunuzu fark ediyorsunuz.

Yani fovu 45 50 arasi duruma gore yapin. Koltuk ayarinizi kendinize gore ileri geri asagi yukari ayarlayin ve alisma surecine gecin.

Maksat gercek bir TIR simulasyon olarak anlayabildigimiz kadar hissedebildigimiz kadar anlamaya calisiyoruz.

Eskiden canim sikildikca model model tir alirdim. Bu da yanlis beni siktigini fark ettim. (i ve l )yazmiyor idare edin.

2008 Scania aldim 440. Retarder sesi vazgecilmez gercekten. 10.000 km oldu onu suruyorum. Bu kmyi 3 haftada yaptim galiba cok oynayan birisi degilim.

Once eski TIR lari kullanmayi tercih ediyorum. Arabalari iyice taniyabilmek ve hissedebilmek icin.

Multiplayerden oynamayi tercih ediyorum. Imkani firsati olanlar GERCEK tirlari yakindan bir gorsunler binsinler tanisinlar. Cunku hayatimda 17 metrelik TIR kullanmadim. Ets sayesinde koskoca tiri 1 saate yakin surdum.

Cunku bir nevi pratigini yapiyoruz etsde. Hasan ofke sayesinde 45 50 fov ile surmenin gercekci aci oldugunu fark ettim. Dogrusu budur arkadaslar.

Tracker5 olsa %99 yakin gercekciliyi yakalayacaz. Hem pahali hem de magazalarda bulunmuyor. Bence birde boyle deneyin.

6 Beğeni

FOV öven birisi daha :smiley:

3 Beğeni

adam oraya 40 ceşit ayar koymuş niye? 40 ceşit insan,40 ceşit zevk var diye.

istiyen amuda kalkar sürer,istiyen arka yataktan.kimsede aga bu ne diyemez.

düne kadar fov ne bilmezken şimdi herkez fovcu.

altı üstü oyun abartmayın bakın oynunuza,fovunuza pov yaparım aklınız durur.:stuck_out_tongue_winking_eye:

7 Beğeni