ETS 2 Nasıl Daha Gerçekçi Oynanabilir?

Vergi ödeme yöntemi uğraştırsa da güzel olmuş. Bizim World of Trucks’ta bu özelliklere ihtiyacımız var.

7 Beğeni

Ben şu banka kredisini kapatayım ekonomi modu kuracağım. Mesela 1000 kilometreye 700€ gibi bir rakam verse en son bize kalacak kâr olarak güzel olur.
Belki de Man TGX 18.440 aldıktan sonra kurarım o modu. :smiley:

sana tavsiyem manı modlu kurman oyundaki pixel pixel duruyor alışık deilsen bezdirir grafikleri

Beğeniyorsanız ne mutlu bana hocam. :slight_smile:
Modlu olarak tavsiye ettiğiniz bir mod varsa (Sade olacak modifiyesiz) göz atmak isterim. Ayrıca illa MAN olacak diye bir kaide de yok zaten. :slight_smile: Hani şu anda hayal seviyesnde. Iveco Stralis ya da Man TGX ama bakarsınız para olunca Scania R420 alırım. :slight_smile:

Yine de tavsiye ettiğiniz her türlü çekiciye bakmak isterim.

Memlekette oldukça sefer yapar hikaye yazarım. :slight_smile:

1 Beğeni

neyse konuyu kalabalıklaştırmayalım ben modu bulup bu mesaja eklicem bekle beni :smiley:

bu daha iyi grafikli bir mod çok modfiye var ama gerçekçilik için yapmassın benim gibi herhalde :smiley:
https://forum.scssoft.com/viewtopic.php?t=177409
@Nomrukan şunu bırakayımda gelince gor mesajı

SCS forumlarında çok enteresan tipler var. Yıl olmuş 2018 ömrünü bu oyuna harcamış ama hala Steam’i aktif etmemiş varlıklar bile var. Teleferik olayı sanırım koltuğu en geri çekmenden dolayı oluyor. Benim görüş alanı tam şu şekilde:

Tam oturtamasam da, hala üzerinde oynamalar yapsam da uzun süredir böyle sürüyorum. Ayarlar da şu şekilde:

Sola bakmak için “Sola Bak” Sağa bakmak için “Kabinde Sağa Bak” tuşlarını kullanıyorum.

@YakupY’nin bahsettiği WOT olayı çok önemli. WOT olmasa binlerce km yol yapacağımı hiç zannetmiyorum. Mesela kişisel dorse geldi geleli sadece bir defa kendi dorsemi kullandım. O da sırf BM Lojistik konvoyu için.

7 Beğeni

Gerçekçiliğin canına okudum ama TGX o kadar güzeldi ki dayanamadım kredi çektim aldım. :smiley:

Ama 440 beygir 6 silindir motor da V8 sesi çıkarıyor o üzdü biraz. :smiley: Olsun, şu kredi bitince kuruyorum ekonomi modunu. Bu kamyonla kaç km göreceğim bakalım. Iveco’da şoföre gider. :smiley:

3 Beğeni

@SinagritBaba Koltuk ayarını çok beğendim, benimkinden çok daha güzel olmuş… “SCS” koltuk ayar bölümünde, çizgileri kaldırıp numerik kullansa kolaylık olur. Aynı araca, aynı ayarı yapmak istesem, ayarları paylaştığın halde, yapabildim mi? Emin olamam,

Senin konsol gözüme çok hoş geldi ama, nereye el atmam lazım ona bile emin olamadım :slight_smile:

Bu arada araçta ki 985k nın tamamını ben sürdüm, şöför eli değmedi :slight_smile:

4 Beğeni

İlki bayağı zor olsa da not alırsan ilerleyen zamanlarda farklı araçlarda ayarlaması daha kolay oluyor. :slight_smile:

2 Beğeni

Şu Actros’un içinde resmen darlanıyorum, nefes alamıyorum, boğuluyorum sanki. 985k kilometreyi düşününce bile nefessiz kaldım. :slight_smile:

2 Beğeni

Şimdi bu koltuk ve FOV ayarlarında millet iki gruba bölünüyor. Bi grup “Ben o solumda aynayı görücem arkadaş” der, diğer grup içinse bu pek önemli değildir. “Tuşumu atar soluma bakarım” der. Açıkcası ben o aynacılardanım. Ekranda solumda o aynayı görmem gerek :smile: Aynanın biraz köşesinden gidiyor, açı geride olduğu için göstergelerde hafif bulanıklık var ama pekte önemli değil. İdeal ayarlarım benim şu şekilde.

Sağ tarafa ise kabinde sağ üste bak kısmına tuş atayarak bakıyorum. Hem yan hem kapı üstündeki küçük hemde ön aynaya bakıyorum böylece.

4 Beğeni

O ayna görünecek! O kadar! :smiley:

Bir de direksiyondaki logo görünsün o takıntı var bende.

Şu anda böyle sürüyorum. Göstergeler çok net değil yakınlaşınca harika oluyor da, ne ayna kalıyor ne logo. :smiley:

3 Beğeni

He bir de Android’de Sim Dashboard diye bir uygulama var (Ne yazık ki 16 lira ücreti var ETS 2 için).
Bilgisayara yazılımı indiriyorsunuz ve ETS 2’ye ait pek çok veriyi görebiliyorsunuz. Mesela oyunda normal şartlarda göremeyeceğiniz retarder kademesi ve fren balata sıcaklığını da takip edebiliyorsunuz.
İster hazır kadranları kullanın isterseniz sıfırdan kendi kadranınızı yapın. Hem yol bilgisayarı için de daha iyi oluyor (Aynı anda hem yakıtı hem cruise controlü takip edemiyorsunuz oyunun kendi çekicilerinde mesela) hem ayrı bir keyif hem de direksiyon dönükken falan da görünüyor.

He şu resimlerde direksiyonun üstünde de normalde azıcık solda tutuyorum (O zaman tam karşıma geliyor hem) resim çekmek için aldım ortaya.

9 Beğeni

Öncelikle SelamünAleyküm arkadaşlar tekrardan madem herkes yazıyo bende 1-2 kelam ekleyeyim dedim…yazdıklarınızla birebir olucak ama ne yapalım bu oyun bu kadarla oynanıyo

Şimdi profili ilk açtığımda gerçekçi olsun diye düşük bütçeli bir çekici aldım ilk iveco scania alıcak halimiz yok ya…
Sürekli sebze yükü taşıyorum başka hiç bir yük almıyorum kontrolü ise fareden oynuyorum retarderi fare topunu atadım boşa alma tuşunu c ye ileri geri vites shift-ctrl diferansiyel v hız sabitleyiciyide x atadım sinyalleride farenin yaninda ileri ve geri tuşu var ona atadım fare sgm-x7 everest yola çıkmadan önce bi besmele çekiyoz sonra kontağı açıyorum biraz bekliyorum ışıklar sönenen kadar sonra basıyorum marşa biraz gaz veriyorum malum havalar dolması için otelden başka bir yerde asla durmuyorum yol kenarlarında sadece kaza yaparsam tabi buda %20 lik bir ihtimal ozaman yol kenarına bekliyorum ve 4lüleri açıyorum sonrasıda zaten f7 yapıcak bi gerçekçilik yok…fazla kredi çekmiyorum 10 binlik felan çekiyorum oda tabi sebze taşırken fiyat düşül olduğundan gişelerde benzinlikte para lazım olduğundan arada bir kredi alıyorum günde en az 2 sefer atıyorum oyun saatiyle tabi aracımı yokuşlarda dik yerlerde bozuk yerlerde durdurmuyorum…işe çıkmadan önce 0 kamerasıyla lastikleri bi geziniyorum aracın merdivenine geliyorum ve merdivenden tırmanıyomuş gibi yapıyorum sonra 1 kamerasına geçiyorum dorseyi park ederken en zoru seçiyorum asla 2 kamerasiyla bakmıyorum çoğunlukla q tuşuna basıyorum yani yakınlaştırmaya ordan aynalardsn geri geri geliyorum bu arada 4 lüleride unutmuyorum…gerçekçi hava simulasyonlari yakıt tüketimi felan zaten açik bi arkadaşında dediği gibi otomatik olan herşeyi kapadım .tuşunu dorse freni olarak atadım,saat 8 den aşşağı uyumam 8noldumu direk otele sabah 6 da işe koyuluyorum yada devam ediyorum genelde en az 300 en fazla 700 kmlik işler alıyorum,aracıma modifiye yapmayı sevmem olduğu gibi daha iyidir bence sadece perde takarım bide cüzdan koyarım okadar…
Radyoyu açmadan yola çıkmam illa bir şey çalıcak hep kulaklık kullanırım sn-r4 aracın sesi çok iyi geliyor öyle,yol hız limiti neyse onla giderim fazlasını aşmam ha acil yük varsa 1 kat daha hız arttırırım uyumadan giderim öyle…yağmur seviyem ortada yağmurda araç kaydıglğı için hoş geliyor bana,aracımla yük olmadan asla gezmem nede olsa mazot harcıyoz…hasarım olmadığı sürece tamirhaneye gitmem her 1 bin kmde bakıma gidiyorum

Şimdilik bukadar arkadaşlar resim atamadım pc de değilim pek sırasına göre olmadı ama kusura bakmayın lütfen aklıma geleni yazdım yanlışım varsa kusura bakmayın tekrar…

4 Beğeni

Ben de 50 derecelik düşük favda oynuyorum bu şekilde sol aynayı da görüş açısından çıkararak daha iyi bir fps ve optimizasyon sağlanıyor.Gerektiğinde sol ayna için 2.kameraya ‘‘kabinde sol üste bak’’,sağ ayna için de 3.kameraya ‘‘kabinde sağa bak’’ şeklinde atadığım tuşlara basarak kullanıyorum.

Direksiyon ve vites setim yok;Mouse(direksiyon) ve klavye(vites) şeklinde kullanıyorum.Fakat ‘‘Gerçek Otomatik’’ değil de;Profil dosyamda bir kısım değişiklikler yaparak,klavyeye atadığım tuşlarla H-Shifter(H Vites) şeklinde kullanıyorum.Bu şekilde belki bir H-Shifter seti kadar olmasa da;ona yakın bir kullanış imkanına sahibim

Son model çekiciler artık otomatik vites olduğundan,H-Shifter kullanmak gerçekçiliğe pek uymasa da;otomatik vites gerçek hayatta olduğu gibi oyunda da insanı ve oyunu monotonlaştırıyor.
Haliyle H-Shifter kullanmak rampa inerken aracı şanzımanda tutma,yerine göre ‘‘buçuklu’’ vites geçişleri,vites değişiminde olası bir yanlışlıkla yüksek vitesden düşük vitese geçip aracı yığma,rampada aracı kaldıramama veya vites atarken ‘‘cırtlatma’’ gibi riskler içerdiğindenoyunu daha gerçekçi hale getiriyor.
Ben Daf’cı olduğumdan H-Shifter kullanmak o çekicide pek de sırıtmıyor.Hele ATS’de bu H-Shifter çok daha keyifli özellikle eski(classic) çekicilerde

Yani H-Shifter setim yok diye bu keyiften mahrum kalacak halim yok.Zira oyun klavye üzerinden de H-Shifter kullanabilme imkanı sunuyor.

1 Beğeni

H-Shifter nasıl yapıldığını anlatan bir video veya yazı var mı hocam?

1 Beğeni
2 Beğeni

Yalnız videoda anlatılanları yapın, yaptıktan sonra ek olarak şunları belirteyim bunları da yapmayı unutmayın çünkü bu dediklerim daha önemli:

Oyunda üç tane şanzıman türü var.Scania,Volvo ve ZF şanzıman(ATS’de Eaton Fuller) ve her şanzımanın kendi değerleri var .
Aracınızın şanzımanı hangisiyse;Örneğin 12 ,16 ZF veya Scania 12,12+2 yada Volvo 12,12+2 ;Artık hangisini kullanıyorsanız profil/control dosyanızı da ona göre şekillendirmeniz gerekiyor ki ,şanzıman farklarını hissedip,gerçekliği yakalayabilesiniz.Bu fark örneğin iki Zf 16 şanzıman arasında bile değişiyor.

Bunu da şu şekilde yapacaksınız:

Sesli anlatımdaki videoda(1.video)3:03. dakikada anlatılan ‘‘gear 1,gear 2…gear 7’‘ye kadar olan ve tırnak içine alınmış bütün ‘‘joy’‘ları silin,’‘gearsel1tgl’’(aktarma) kısmına tuş atadıktan sonra’‘gearsel2tgl’’(takviye) kısmına da tuş atayın(videoda olduğu gibi ‘‘lshift’’ ve '‘lctrl’'tuşları atanabilir(hangi tuş olacağı tercihinize kalmış).

Daha sonra yine profil dosyanızdası( bu '‘profiles (1.33.0.49s).bak’‘dosyası da olabilir)içindeki config kısmına girip aşağıya doğru bir yerde’‘uset g_hshifter_layout’'yazar,o yerdeki tırnak içine alınmış kısıma kullanacağınız şanzımanı yazmanız gerekiyor.

Örneğin Daf kullanıyorsunuz ve şanzımanınız ZF 16’ysa "gearbox_layout_zf_16"şeklinde yazmanız gerekiyor

Scania 12 vites ise “gearbox_layout_scania_12”

Yani videoda bahsedilen '‘anolog’'kısımlarını '‘digital’'e çevirdiğiniz yerlerdeki isimlendirilmiş şanzıman türlerini aynıyla config dosyasındaki '‘uset g_hshifter_layout’'daki tırnak içine alınmış yere yazmanız gerekiyor

Daha sonra control dosyasına girip gear1/ gear 7’e kadar kısmı şekillendirin

Ben ZF 16 şanzıman kullanıyorum,atadığım tuşlar ve gear1/gear7 arası şu örnekteki gibi şekilleniyor:

config_lines[277]: “mix gear1 ?0
config_lines[278]: “mix gear2 ?0
config_lines[279]: “mix gear3 keyboard.d?0
config_lines[280]: “mix gear4 keyboard.a?0
config_lines[281]: “mix gear5 keyboard.z?0
config_lines[282]: “mix gear6 keyboard.w?0
config_lines[283]: “mix gear7 keyboard.x?0

Örnekte görüldüğü üzere geri vitesim gear1’de değil;gear 3’de.
‘‘gear4’’ birinci vites,'‘gear7’‘dördüncü vites sonra’‘gearsel1tgl(keyboard.lshift)’'ye basıp aktarmaya alınca '‘gear4’'beşinci vites oluyor ;takviyeler de L/H şeklinde ilerliyor

Kullanacağınız şanzımana göre bu tablo değişebilir yanlış hatırlamıyorsam Scania 12+2 şanzımanın tablosu da şu şekildeydi:

config_lines[277]: “mix gear1 ?0
config_lines[278]: “mix gear2 keyboard.z?0
config_lines[279]: “mix gear3 keyboard.x?0
config_lines[280]: “mix gear4 ?0
config_lines[281]: “mix gear5 keyboard.a?0
config_lines[283]: “mix gear7 keyboard.d?0

Yani kullanılan şanzımana göre tablo değişebiliyor

Birde ATS’den bir tablo vereyim örneğin 13 vites Eaton Fuller kullanacaksanız oyundaki profil/config dosyası ‘‘uset g_hshifter_layout’’ kısmındaki tırnak içine "gearbox_layout_eaton_13"yazıp control dosyasına girin ‘‘gear1/gear7’’ arası şu aşağıdaki tablodaki gibi olmalı:

config_lines[277]: “mix gear1 ``”
config_lines[278]: “mix gear2 keyboard.c?0
config_lines[279]: “mix gear3 keyboard.d?0
config_lines[280]: “mix gear4 keyboard.a?0
config_lines[281]: “mix gear5 keyboard.z?0
config_lines[283]: “mix gear7 keyboard.x?0

Klavyedeki atayacağınız tuşlar tamamen sizin tercihinize kalmış.Deneme yanılma yöntemi ile kullanacağınız şanzımanın tablosunu tesbit edebilirsiniz

Son olarak da bu değiştirdiğiniz kısımları değiştirmeden önce bir tedbir olarak ya profil dosyanızı orjinal haliyle bir yere kopyalayın veya değiştirdiğiniz kısımların orjinal halini bir not defterine kaydedin

1 Beğeni

Şunu da ek olarak belirteyim:örneğin Mercedes kullanıyorsanız gerçekte 12 ZF şanzımanın gerçekçi kullanımı ya otomatik veya manuelse triptonik oluyor yani H-Shifter değil bir nevi sıralı vitese benziyor.H-Shifter kullanıma uygun olan 16 ZF şanzıman,Eski Scania kullanıyorsanız H-Shifter’e en uygun;daha doğrusu gerçekçi olan Scania 12+2 (12+C vites kamyoncuların jargonuyla 12+karınca vitesi) şanzıman seçeneği,yine Volvo’da da H-Shifter’in gerçekçi olanı Volvo 12+2 şanzıman seçeneğiyle kullanmak
ATS’de ki H-Shifter’e en uygun olan Eaton Fuller 18 vites (R R/H,L LL/LH,1L/H+2L/H+3L/H+4L/H=5L/H+6L/H+7L/H+8L/H) şanzıman şeklinde kullanış

1 Beğeni

Haftasonu yapacağım çok sağolun

1 Beğeni