ETS 2 1:2 Türkiye Haritası

Evet evet bi örneği yapıldı onun torbalı tarafında ama haritada şimdilik başka yok. Zaman geçtikçe D yolunu da yaparım diye umuyorum. :slight_smile:

1 Beğeni

Amacım değerlenmesinden çok hobi olarak yaptığım bu projenin kullanıcılarının da hobi olarak oynadıkları oyunda eğleniyor olmasını sağlamak. Onun dışında hobi konusuna değinmek istiyorum.

Ben bundan 4 yıl önce 11. sınıftayken de bir harita yapıyordum. Hatta park henüz kurulmamıştı eski forum tarzı bir yer vardı bilenler bilir sanırım xenforo’yla çalışıyordu her neyse.

O harita da bolu gerede’den başlamıştı. Tabi o zamanın gençliğin verdiği gazla ileriyi göremeyip proje diye duyura duyura hasan abinin o forumunda şahşahalı bir konu da açmıştım herkes de beğenmişti. Hatta bana çevreden fotoğraf bulmak için gönüllü bir kardeşimiz de vardı şuan nickini hatırlamıyorum umarım günün birinde bu haritamı o da oynar en çok onun oynamasını istiyorum…

Sonra biraz gelişti derken 3-4 gönderi attıktan sonra harita bozulur gibi oldu. Sebebini bilmiyorum ama şuan da olsa düzeltemezdim büyük ihtimalle. Haritayı kaydediyordum ama değişikliklerim haritaya eklenmiyordu editörü açınca yine eski harita karşıma geliyordu.

O sıralar da herkes yine buradaki gibi abi şurayı böyle yap burayı şöyle et demeye başlamıştı. Herkes ilçe istiyordu hatta hedef istanbul ankara otobanıyken osmangazi köprüsü isteyen bile olmuştu…

O sıralar bir de yoğundum zaten iki gram heves kalmış üzerimde, içimden; bırakıyorum ne haliniz varsa görün diyip bir daha girmemek üzere forumdan çıktım. Ara sıra da girip baktım birkaç mesaj daha attı başta o otobüsçü reyiz ve birkaç takip eden edepli insanlar ama o diğer istek yağdıran tayfa bir daha uğramadı.

Kısaca bu gibi insanlar içimizdeki ufacık isteği de söndürebilir. Bu yüzden çok gerekli yerler olmadıkça kendi istediğim rotayı yapıyor olacağım. Ha zaman kalır orası ayrı onu o zaman konuşuruz.

İşte bu yüzden hobi diyor ve projeyi asla bir işmiş gibi göstermiyorum. Hobi arkadaşlar. Bunu yapmayı ben kendim istedim. Aynı şekilde 3-4 ay sonra devam etmeyebilirim de ya da 1 yıl boyunca yapada bilirim.

Tıpkı sizin oyunu istediğinizde açıp oynuyor olmanız gibi. Sonuçta benim de kendi hayatım var ve scs’nin maaşlı çalışanı değilim. :slight_smile:

5 Beğeni

Işıkkentte çok bir şey yok diye biliyorum büyük bi Tır Garajı var ve Ayakkabıcılar Sitesi var zaten Pınarbaşı ile Işıkkent birbirine çok yakın Işıkkentte var mı bilmiyorum ama Pınarbaşı’nda 5. sanayi BMC ve ZA Madencilik adında büyük bi maden yeri var

1 Beğeni

Helal olsun harbiden emek harcıyorsun emeğinin karşılığını veremiyorsak sende bizi affet

1 Beğeni

Mesele emek karşılığı değil hocam, karşılıklı iş yapıyor olsaydım ücretli harita olurdu bu. Ki ben bunu bir iş olarak değil, hobi olarak sürdürüyorum şuan. Yani bana yüklenilmesin de başka bir şey istemem :slight_smile:

2 Beğeni

Şuan internet hızım aşırı düşük olduğu için haritaları açamıyorum. Bu sürede mevcut bölgemin çevresini hatırladığım kadarıyla yapıyorum. Fotoğraf atmaya internetim yeterse atacağım.

2 Beğeni

Haklısın, hobi de olsa ortada bir emek var sana ve haritana yüklenilmesi büyük saygısızlıktır. Eğer imkanım olsaydı sana yardım etmeyi çok isterdim

1 Beğeni

Evet, şuan konuyu takip eden herkesten aşırı gereksiz ve konsept dışı noktaları istememeleri dışında başka bir şey istemiyorum. Bana en büyük yardım bu olacaktır :slight_smile:

4 Beğeni

Valla benim isteğim zor deği yukarıda yazdım bol sanayi tesisi bol otoban izmir buna müsait bir il zaten @Ulanalp hocam zaten siz haritanızda belli yerlerde güzel ince işçilik var birkaç zaman sonra mis gibi olur zaten normal bir tır sürme hissi veriyor

2 Beğeni

Bakın arkadaşlar. Harita modları gerçeğe uygun olarak uyarlanmaya çalışıyor. Gerçekte neyse o. Bu oyun bir simülasyon, ve bizde bunu aynı gerçek hayattaymış gibi oynuyoruz. Başka amaçlarla kullananlar var evet ama bu sunucuda ets de araba vs süren pek bir kişiler yok. Bol sanayi bölgesi olsun diyorsun. İzmir’de benim bildiğim nereler var söyleyeyim:
1-) Aliağa Organize Sanayi
2-) Aliağa Petrokimya Rafineleri
3-) Socar Konteynır Rafinesi
4-) Çiğli Sanayi
5-) Atatürk Organize Sanayi
6-)Kemalpaşa Organize Sanayi ve daha sayamadığım ana sanayi bölgeleri

Bu saydıklarımın içine genellikle şehir içlerinden uzakta. Tabi yapılabilir mi evet bu yapımcıya kalmış bir şey. Onu da bekleyip göreceğiz…

3 Beğeni

Heh bak şimdi o olaylarada geleyim. Ara sapa yollar çok rağbet görüyor evet misal google maps de baktığımızda şurdan örnek vericem mesela ankara- eskişehir arası ve ankara-afyon arası şimdi bu iki yol sivrihisarsan sorna ayrılıyor. Fakat Eskişehir tarafından afyon tarafına doğru ara bir yol iniyor çifteler diye kasaba felan var o mantıkla ara yollar yapılabilir. Yani demek iatediğim köy yolu yapılacaksa iki uçu bir anayola bağlanmak durumunda…Ayrıca orman endüstrisi olarak düşünürsek de Karadeniz bölgesinde anayoldan 10-15km içerlere kadar girip orda yolun sonuna kereste fabrikası koyabilir ordan odun çekebilirz. Bu türden planlarla çalışırsak neden olmasın? Scs zaten bu türden şeylere pek dikkat etmiyor kendi oyununda (ets için konuşuyorum). Şirketler hala neden şehir içlerinde? Gerçek hayatta bile öyle değil…artık bu soruna scs inde çözüm getirmesi gerek. Firmalardaki yük saçmalığına gelirsek; Yükler bütün eski firmalarda yanlış zaten bunda hemfikiriz…ama halledilemez bir sorun değil. O da şöyle ki oyunun companies(şirketler) klasörü içinde def kodları var orlarda kabul edilen-gönderilen diye iki çeşit yük kombinasyonu var. Atıyorum madene kabul edilen ve çıkış yapılan yük türünü sadece mermer, mıcır, kum gibi terimleri yazarsak bu sefer o madene sadece yazdığımız malzeme gider dorsesiyle ve o firmadanda sadece yazdığımız malzemeler çıkar. Bu şekilde bu işin çok uzun hikayesi var burda anlatmakla olmaz zaten konuyu açan arkadaşa da en başında demiştim burda anlatmakla olmaz bunlar diye :slight_smile:

2 Beğeni

Lazrail61 senden cok özur dılerım sana kaba davrandıgım ıcın ne zaman cıkacak dıye sözumu gerı alıyorum aynı soruyu sormak ıstıyorum 1 sefer soracam senın turkıye harıtan ne zaman cıkacak :slight_smile:

1 Beğeni

Evet, birkaç bölünmemiş yol yaptım fakat dediğim gibi haritanın ilk başladığı nokta olan torbalıda bu yollar hep. Ana yollar bitince onlara da bakacağım inşallah. Yük konusu ise onu düzeltmeyeceğim. Zaten adam gibi bir harita çıktıktan sonra büyük ihtimal açık kaynak şeklinde yayınlarım ki aramızda bu işlerden anlayanlar indirip haritayı biraz daha adam edip daha iyi linkler verebilsinler diye. Yoksa dediğim gibi benim tek yeteneğim editör ekranında yol düzmek…

3 Beğeni

İzmir’de benim bildiğim nereler var söyleyeyim :
1-) Karşiyaka isk. ve Örnekköy
2-) Bostanlı isk.
3-) Menemen
4-) Cevreyolu Otogar İzotaş
5-) Alsancak Gar ve Konak isk.
6-)Seferihisar
7-) Çeşme şehir merkezi

2 Beğeni

Lazrail61 abi ben seni gayet iyi anladım sagol bılgılendın ıcın ıyı calısmalar abi *

1 Beğeni

Arkadaşlar, bi şey diyeyim mi, Şurası olacak mı, burası olcak mı diye diye adam İzmir’den çıkamayacak, o yüzden bırakalım izleyelim nerelerin geleceğini…

2 Beğeni

İzmir’de deniz köyü benim bildiğim nereler var söyleyeyim :

1. Yenifoça
    2 ) Foça
    3 ) Dikili
    4 ) Doganbey ve Ürkmez
    5 ) Çandarli
    6 ) Cumhuriyet Dikili köyü
    7 ) Aliağa Merkez
1 Beğeni

@Ulanalp kardeşim Allah sabır ihsan eylesin başka birşey demiyorum valla :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Editör zor iş :smiley:

unknown-10

14 Beğeni

En iyi yanıtlardan biri de bu. Evet, İzmir’in çevre yolu ve öbür uçtan da mümkün olursa Aydın yapıp bitireceğiz onu umuyorum şimdilik…