ETS 2 1:2 Türkiye Haritası

Bu arkadaş banlanip tekrar mı geldi acaba fotosu yok😄

2 Beğeni

Evet, bana yazdı hatta özelden. Başta takılmadım fakat diğer harita konularında da herkesten bölgeler istediğini görünce dayanamadım söyleyeyim dedim…

Bu arada TCK Şantiyesi de bitti biraz;

5 Beğeni

Hayır kaldı ki 1:1 yada 1:2 veyahut 1:3 gibi tarzda haritalarda bir şehir planı çıkarılmak zorunda. Çünkü bu türden gerçek ölçeğe yakın haritalarda asıl amaç şehirlerarası yollardaki o uzunluğun gerçek hissiyatını yaşatmak…fakat bazıları 1:1 mantığını şehir olarak da aynı olacak sanıyor ve sadece şehir mantığına odaklanıyor ara yolları hesaba katmıyor doğal olarak böyle bir düşünce bile mantıksız…şehirlerin sadece belli başlı caddeleri bağlantı yolları olması yeterli geriye kalan asıl önemli yer şehirlerarası yolları ve endüstiryel alanlarıdır. Bu oyunun temel amacı da budur zaten…şehirleri 1:1 yapmaya sistem yetse de ömür yetmez bu kesin kanıtlanmış birşeydir.

5 Beğeni

Vay be, bu proje çok hızlı ilerliyor maşallah.

2 Beğeni

Hocam o iş hiç belli olmayabilir. Bu hafta boş vaktimde yaparım bayağı, haftaya bi bakarsınız 1 kez bile açamam editörü :frowning: sonraki hafta yine yaparım falan dediğim gibi biraz canımın istemesi gerekiyor, biraz da boş olmam…

Bu arada sanırım bornovaya vardık çok az kaldı

Dik bir yokuş vardı orayı indikten sonra ufak kavşak gibi bir yer var yine ama kavşak sayılmaz. Google maps’de de yolu kapatmışlar ben de aynı şekilde yapmaya çalıştım. Az ileride de bornova kavşağı var sanırım oraya güzel uğraşmam gerekecek ama değeceğine inanıyorum :slight_smile:

2 Beğeni

selam ege bölge güzel iyi harita lazım indirim mi

yok indirme falan yapım aşamasında

1 Beğeni

Usta ege bölgesini komple yapıyorsan Dikili Bergama Aliağa gibi yerleri de yap. Aliağa deniz kenarı manzarası iyi gider.

2 Beğeni

Vakit buldukça neden olmasın

1 Beğeni

Elinize sağlık güzel olacak gibi duruyor.

1 Beğeni

Elleriniz dert görmesin içimden bir ses çok güzel olacak diyor

1 Beğeni

Bornova kavşağı’na başladım şuan evet. Işıkkent’te olması gereken önemli noktalar var mıdır? Ona göre orayı yapacağım. Şuan sadece Kavşak kısmı bitti.

3 Beğeni

ayakkabıcılar sıtesi pınarbaşı sehır merkezı 5 sanayi sıtesı Bornova Merkez olacak mı

olmayacak kardeşim yeter ya… şimdilik düşünmüyoruz. ilk amaç otobanı ve sabuncueli rampasını bitirip birkaç ikonik yeri yapmak. Sonrasında geliştirmeye devam ediyor olursam ve dediğin yerlere gelirsem yazarsın

6 Beğeni

Hocam buraya ilçeleri yazarken “niçin olması gerekli?” sorusuna da cevap verilipte yazılması daha iyi olacak. Birde Limanı yapabilirsiniz, Konteyner yükü almak için güzel olur. fakat orda tek sıkıntı ikonik bir yer olmasına rağmen Google Maps’te sokak görünümü yok.

5 Beğeni

Benden sana naçizane tavsiye şehir içine çok gitme gerekmedikçe çevreyolunu yap geç. Amaç zaten 1:1 e yakın yol hissiyatı vermek değil mi?..O sebeple bence çok yorma kendini de sisteminide. Önemli noktalar ve liman bölgesine giden yeri yaparsın bir de izmirin çevreyolunu bir de çiğli tarafındaki sanayi siteleri organize sanayiler felan yapar geçersin 1:2 yapıyorum diye şehirleri 1:1 yapma zorunluluğun yok dostum kafan nasıl rahat ederse öyle yap :wink: Çünkü sen ne yaparsan yap illa bir eleştiren olacaktır o yüzden kendi kafandaki planına göre yap. :+1:

5 Beğeni

@Lazrail61 abi valla aklımdakileri dökmüşsün helal olsun rampa derken yanlış anlamayın
@Ulanalp abi bu map çok değerlenecek !!! demedi deme

1 Beğeni

Ya ben de harita yapıyorum çünkü özellikle 1:1 yapıyorum o yüzden şehirler önemsiz bana göre. Burada asıl mantık sanayi merkezlerinden depolara veya limanlardan organize sanayilere gitmek olduğu için en önemlisi şehirler arasındaki yollar bir tır simulasyonuna göre…Yani dar sokak mı lazım? organize sanayide yap dar sokak çok var öyle :slight_smile: illa şehir içine gerek yok mesela…Sonuç olarak bu türden ölçekli harita işlerinde az kafada plan yapmak gerek. Çünkü şehir içlerine özenmeye kalkarsan bu sefer de şöyle bir polemik oluşacak; “Ya işte neden bu ilçe yok neden şurdaki ilçe de yok” vs vs city car driving dünyasında düşünülüyor ets biraz. O yüzden gerek yok şehir içlerine çok fazla. Ama dediğim gibi sadece 2-3 önemli şehir içi noktası olur o da eğer otogarlı olacaksa otogar bölgesi ve varsa şehir içerisinde liman konteyner alanı felan o bölgelerin olması gibi gibi gider hesabı.

3 Beğeni

Abi otobanlar olsun ama şu iller arası dar yollarda olsun ats deki gibi köye vs gerek yok ama çiftlik mandıra vs için gerekli olabilir
bi de sanayi tesisleri gerçekçi olmalı ets 2 de de ats de de öyle değil
şehirin ortasında maden çekiyorum böyle şey mi olur gidersin maden ocağı vs den alırsın mesela Almanyada LKW den çimento dorsesi çekiyorum ama LKW nin hiç çimentoyla alakası yok
sonra bu Estonyadaki bazı şirketlerde inşaat ile ilgili olanlarda çimento demir vs yerine şeker çıkıyor Norveç Bergen da da var

1 Beğeni

Evet, doğru açıklayıcı cevap bu aslında. Haritanın yapıldığı oyun Euro Truck Simulator 2. Bu oyunun içeriği kamyon ve tırlar yani taşımacılık yapıyoruz. Tabi bunun hemen ardından modcu tayfanın en çok ilgi duyduğu otobüsler geliyor. Şimdilik bu ikisini destekleyecek kadar bir harita düşünüyorum. Onun dışında dediğiniz gibi asıl amaç uzun yol hissiyatı. Çok doğru söylemişsiniz.

Kamyoncular için haritanın önemli bir ya da birkaç noktası olabilir çeşitli yükler alınabilmesi için. En basit örnekle birkaç gönderi yukarıda KGM Şantiyesi mevcut. Mesela bura yol üzerinde ve iş alınabilir. Bu bölgede bir sürü yok mudur iş alınacak yer? Vardır. Ama yapmaya gerek yoktur çünkü hem kaç kişi girip özenle buralardan iş alacak, buna uğraşacak, hem de bir ilçeyi bile yapmaya çalışsak bu çok uzun sürer. Beklediğim çıkış süresini 10 katına çıkarmış oluruz. Bu yüzden sembolik ve uğramaya değer birkaç iş alma noktası, otogar yolları ve çevreleri dışında şehir merkezi gibi bir planım yok.

2 Beğeni