Astronomi ve Uzay [Haberler, Araştırmalar ve Projeler]

NASA, 2021 yılında en çok beğenilen Mars fotoğraflarını bir video olarak paylaştı.
Bu güzel videoyu sizlerle baş başa bırakayım. :slight_smile:

5 Beğeni

Kesinlikle izleyin izlettirin çok önemli :slight_smile:

4 Beğeni

Yayın başladı

Offf fırlatmaya son 13 dakika :smiley: Allam yardım et Allaammm

Tarihe tanıklık etmek için yerimizi aldık bakalım :smiley:

Alllahhh gidiyor

Kapalı havadan dolayı çabuk gözden kayboldu ama sağ salim gitti bakalım şükür :smiley:

Artık tek başınasın çiçeğim :kissing_heart:

2 Beğeni

Yayını canlı olarak izleyememek…:frowning:

Valla tam bana denk geldi hem fırlatmayı izledim hem işimi yaptım çok iyiydi :grin: şu an halen seyahatine devam ediyor.

1 Beğeni

Her şey yolunda giderse altı ay sonra ilk fotoğrafını göreceğiz :slight_smile:

Aynen. Açıkçası bilinen evrenin ötesinde de yine aynı şekilde sonsuzluktan başka bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Eğer orada bir şey varsa insan aklı buna hazır mı onu hiç düşünemiyorum. Bir şeyler asırlardır olduğu gibi yine popüler kültüre alet olacak o kesin :slight_smile: benim en merak ettiğim şey exoplanetlerin yaşam barındırıp barındırmadığı ya da mümkünse yüzeylerinden gelecek ilk görüntüler. Uyku tutmuyor şimdiden :smiley:

1 Beğeni

Webb’in şu an nerede olduğunu aşağıdaki çizelgeden canlı olarak takip edebilirsiniz.

1 Beğeni

Uzayla ilgili bu tür bir çok bilgiyi içeren bir websitesi geliştiriyorum. Aslında 1 sene önce başladım fakat çözemediğim teknik sorunlar yüzünden bırakmıştım şimdi tekrar devam ettireceğim. Tabii öncesinde bilgilerimi tazelemem gerekiyor.

1 Beğeni

Aslında bakarsan benim en büyük sorularımdan biri görev, amacını gerçekleştirebilecek mi?
Teleskop, bize ne tür fotoğraflar sunacak?

Aynen bunu ben de merak ediyorum. Proje 25 yıldan fazla bir süredir geliştiriliyormuş sonuçta ve sırf bu proje için dünya üzerinde olmayan şeyler geliştirilmiş buluşlar yapılmış vesaire. Üzerindeki aynalar araca sığsın diye teleskop komple origami gibi çalışıyor. Aynaların hata payı sadece bir mikroorganizma kadar çıldırmamak elde değil :rofl: bu bağlamda düşünülünce gelecek görüntüleri ve keşifleri tahmin etmek mümkün ama asıl soru neyi nasıl göreceğiz, tüm bunlara hazır mıyız?

1 Beğeni

Acaba mikro göktaşlarını hesaba kattılar mı? Isı kalkanları çok narin görünüyor.

Lagrange noktaları toplamda 5 adet yani bu bölgeler özel olarak nitelendiriliyor. Araştırdığım kadarı ile bu bölgelerden en önemlisi L2 yani Lagrange 2 noktası. Buraya gönderilecek bir uzay aracı, dünya ve güneşin çekim etkileri sayesinde neredeyse dünya ile aynı hızda bir dönüş ivmesi kazanıyor ve yörüngede sabitlenebiliyor. Ayriyeten derin uzayı inceleyebilmek için astrofizikçiler bu bölgeye nimet gözüyle bakıyorlarmış :smiley: Webb’in bu bölgeye gönderilmesinin en önemli sebepleri de bunlar. Fakat asteroid kuşakları ile ilgili hiçbir bilgi bulamadım. Muhtemelen risklerin ve kararsızlığın en az olduğu bölgelerden biri ki zaten çekim etkisi de var.

1 Beğeni

Her zaman gözümüz yukarılarda. Belki biraz ağır olacak ama bize yakın olan şeylerden uzak, bize uzak olan şeylere yakın olmak istiyoruz. Bu kadar keskin bir yorum yapılır mıydı yapılmaz mıydı bilmiyorum ancak kendi gezegenimizde uzayın derinlikleri kadar olmasa da okyanusun derinliklerinde henüz yeni yeni keşfetmeye başladığımız “uzaylılar” var.

Özellikle bu videodan çok etkilendim. İnanılmaz bir güzelliği var. Tekrar tekrar izlemek istiyorum ve umarım görsel efekt değildir. Muazzam gerçekten :slight_smile:

Bu balığı daha önceden de görmüştüm haberlerde cidden akıl almaz bir görüntüsü var.

3 Beğeni

CGI gibi duruyorlar. Gerçek olamayacak kadar etkileyiciler. Daha derinlerde kim bilir daha neler var. Başka bir medeniyet?

Derin denizler bütünüyle başka bir medeniyet bence. Oradaki basınca ya da sıcaklığa vesaire dayanabilen canlıların olması ilgi çekici. Normal şartlarda suyun kaynama derecesinde neredeyse her şey pişebilecekken 105 dereceye kadar çıkan sıcaklığa dayanabilen deniz canlılarını varmış şu videoda gösteriliyor.

1 Beğeni