Astronomi ve Uzay [Haberler, Araştırmalar ve Projeler]

Okyanusların zaten çok azı keşfedildi. Neredeyse keşfedilecek bir Dünya kadar yer var. Kim bilir oralar da bizleri neler bekliyor. Örneğin şu 105 dereceye kadar ki ısıya dayanabilen canlılar gibi…Bir de şu denizanası da inanılmaz güzel, eminim daha fazla çeşit vardır. :slight_smile:

3 Beğeni

Bu konuda teklifler sunan insanların ya da uyarılarda bulunanların fikirlerine yıllardır burun kıvırılıyor maalesef. Bu alanda çok öyle Nasa gibi decacorn ya da ona yakın şirket olmaya da lüzum yok. Elbette Nasa’nın alanı farklı fakat örneği buradan vermemin sebebi uzaya olan merakın deniz için de geçerli olması. Diyorum ya burnumuzun dibinde olup bitenlere bakmak yerine hep uzakları merak ediyoruz. O sebeple yukarıda videolarını attığım kanal gibi kişisel merakların sonucunda deniz altındaki çeşitliliğin hamsiden ibaret olmadığına şahit olabiliyoruz :smiley: Düne kadar varlığından haberimizin olmadığı canlıların burnumuzun dibinde olması cidden büyük ihmalkârlık.

1 Beğeni

Evet bu güzellik güneş panellerini çoktan açmış :slight_smile:

image

3 Beğeni

Yolu çok uzun keşke canlı yayın yapabilseler. :smiley: hoş olurdu.

Dünya’dan 600 bin KM uzaklığa az kalmış ve Lagrange 2 için son 853 bin KM. Ayrıca sıcaklıklar gelmeye başlamış.

3 Beğeni

Son durakta mavi soluk nokta olacağız herhalde.

Bir tarafından atıp video çeken adamın abone sayısı 350k+ ve anlattığı hiçbir şeyin kaynağı yok verdiği terimlerin hiçbiri ne kitaplarda var ne internette. Gerçekten enteresan bir milletiz.

Şu da aynısının laciverti utanmasa dünya düz falan diyecek belki demiştir tahammül edip izleyememiştim.

2 Beğeni

hahcxçvösaçdöcşazövşasdöaşsöfvz

image

Yılan: krşm ben ne alaka aw

2 Beğeni

Bunlara inanan etkilenen çok insan var. Aynı şekilde astroloji içeriklerine de tahammül edemiyorum. Çevreme her seferinde bunların palavra olduğunu söylüyorum ama kimse bana inanmıyor.

1 Beğeni

Yalana inanan nedense çok insan oluyor, anlayamıyorum. Fakat doğruya inanmıyor…

2 Beğeni

NASA’dan yeni yılı karşılayan astronotlar

ROSCOSMOS’un yeni yılı karşılaması

3 Beğeni

1 Beğeni

Evet geçen gün 1 milyon KM aşılmıştı bugün de en son aşama olan aynalar açılıyor yörüngeye az bir zaman kaldı :slight_smile:

3 Beğeni

Kalbimizdesin reis.
Doğum günün kutlu olsun…

3 Beğeni

2 Beğeni

Belçika’da bulunan Leuven Üniversitesi astronomlarının başlattığı ‘‘AstroSounds’’ isimli projeden bir teaser.
Burada yıldızların titreşimlerle müzik aletlerine benzer bir şekilde sesler çıkarabildiği gözlemlendi.
Bu sesler bir insanın duyabileceği frekanslara dönüştürüldü.
https://www.astrosounds.be/luister-naar-de-sterren/astrosounds-trailer

2 Beğeni
2 Beğeni

Sanırım artık aynalar senkronizasyon için hazır durumda bekliyor. Yolculuk bittikten ve yörüngeye yerleştikten sonra kalibrasyon aşaması başlayacak.

2 Beğeni

Yörüngeye çok az bir zaman kaldı ve artık aynalar için kalibrasyon sürecine girildi vesaire derken dün ilginç bir şey öğrendim. Tabii ne kadar doğrudur bilmiyorum ancak Nasa’nın da farkında olduğu bir “arıza” varmış. İşaretlemiş olduğum A6 ve A3 segmentlerinde kendilerinin de bildiği bobin arızası sebebiyle sanırım yedek motor prosedürüyle kalibre ediliyormuş. Sebep olarak da yeniden söküp sıfırdan tazelemek vesaire maaliyetli olacağı için o şekilde bırakıp farklı bir prosedürle çalışır hale getirmişler bu garibime gitti. Tabii Nasa bu olayı doğrular nitelikte 2018 yılında bir dizi bildirge yayınlamış. Bilmiyorum ama yine de her şey yolunda deniyor. Korkuttu bu durum ama bakalım bekleyip göreceğiz.

A6 ve A3 segmentleri :point_down:

2 Beğeni

Dediğin gibi yedek motor ile kalibre ediliyormuş. Sonsuz bir yolculuğa çıkacağı için, her şeyin bir b planını düşünmüşlerdir. :slight_smile: Çünkü bir daha asla geri gelmeyecek. :frowning:

2 Beğeni