YouTube Video Kalitesi Sorunsalı

Merhaba Dostlar. Adım Burak. Benzer konu bulamadığım için yeni konu oluşturuyorum. Eğer varsa ve göremediysem kusura bakmayın. Benim sorunum Youtube’a yüklediğim videolarla alakalı.

İşten fırsat buldukça kendimi bilgisayarın başında buluyorum ve kafa dağıtmak için oyun oynuyorum. Bir gün madem oynuyorum çekip YouTube’a atayım dedim ve kanalımı açtım. Sistemim biraz eski. i7 4790, gtx1060 3gb, 16gb DDR3 ram, samsung 750 evo + 2 tb HDD… Özellikle Forza Horizon 4 çok hoşuma gittiği için onu kaydetmeye başladım. İşim gereği Premiere Pro, After Effects gibi programları çokça kullanıyorum. Bu yüzden düzenleme kısmında sorun yaşamadım. Ama olay YouTube’a videoyu yükleyince saçma bir hal aldı.

Oyunu 1080p 30 ve 60 fps’te oynayabiliyorum. Sahne ayarlarım düzgün, video ile birebir örtüşüyor. Kayıt programı olarak nVidia ShadowPlay (MP4), Mirillis Actions (MP4, AVI) denedim. Olmadı BlackMagic Intensity Shuttle ile 2018 MacBook Pro (15")'ya aktarıp (Apple ProRes 422HQ, 4444) orada düzenledim.

Yaptığım kayıtlarda hiç sorun yok. Görüntü kalitesi muazzam. Düzenleyip render aldıktan sonra elde ettiğim videoda yine hiç sıkıntı yok. Ama videoyu YouTube’a yüklediğimde video 1080p60 olmasına rağmen sanki 360p gibi. Çok farklı ayarları denedim. Farklı bit hızlarını test ettim. Bildiğiniz gibi YouTube kapsayıcı olarak MP4 ve Codec olarak h.264 istiyor. Bit hızı kısmındaysa 1080p30 için 8Mb/sn, 1080p60 için 12Mb/sn istiyor. Bildiğim kadarıyla ben 100Mb/sn bile yapsam YouTube bunu sıkıştıracak. Premiere Pro’da bulunan hazır ayarları denedim. YouTube 1080p’de 16Mb/sn olarak çıkıyor hazır ayar. Bit Hızı Kodlamasını VBR 2 Pass olarak seçiyorum, Maksimum derinlik ve Maksimum render kalitesini seçiyorum, çok farklı hedef bit hızlarını ve maksimum bit hızlarını deniyorum, deniyorum da deniyorum. Ama sonuç bu; Volkswagen Golf R 2014 - 668 HP! | Forza Horizon 4 Gameplay #18 - YouTube … Video kalitesi gayet iyiyken bi anda piksel piksel oluyor. Sonra bi anda düzelip tekrar bozuluyor. Uzun zamandır araştırıyorum. O yüzden epeydir de video yüklemedim.

Araştırmalarım sonucunca WreckStation isimli bir kanal buldum. BeamNG videoları çekip hazırlıyor. 4 saatlik bir video paylaşmış. Videoda (How i Make my Videos | Recording, Editing (with subtitles) - Beamng drive - YouTube) tüm bu kurguları nasıl yaptığını, nasıl editlediğini ve nasıl render aldığını anlatıyor. Render ayarlarını bire bir denedim. Ama yine olmadı.

Evet sistemim eski. Olayı buna bağlamaya çalışıyorum ama video YouTube’a yüklemeden önce çok iyi. Sorun bende mi, render ayarlarımda mı, bilgisayarımda mı yoksa YouTube’da mı çözemedim. Var mı yardımcı olabilecek birileri?

nvidia share ayarların nasıl?
benim böyle

1 Beğeni

motion blur acikmi ?

1 Beğeni

Bit hızını daha yüksekte denedim. ama 60’ta denedim mi onu hatırlamıyorum. çözünürlük ve kare hızı ayarlarım seninkilerle aynı. yeniden oynatma 10 dakika olması lazım. Şu an işyerinde olduğum için bakamıyorum. akşam direk ss atarım :thinking:

evet açık. Dikey eşitleme de açık. tüm ayarları en yüksek seviyeye getirdiğimde 40-45 fps alıyorum. öyle bir durumda da 30 fps kaydediyorum.

bitrate hızı 60 50 olursa kaliteli kaydeder sende bir terslik var düşük kalitede çıkartıyor oyunu düşük fpsde bile oynasan nvidia nshare ile sorunsuz kayıt alabiliyorsun

1 Beğeni

işte sıkıntı orada. aldığım kayıtı ya da renderdan sonra videoyu izlediğimde yine sıkıntı yok. YouTube’a yüklediğimde bu sorunla karşılaşıyorum. son çare bilgisayarı formatlayıp tekrar deneyeceğim. Ama pek ümidim yok

nvidia ile kaydedince render almadan yuklermisin videoyu. deneme amacli.

1 Beğeni

Yanımda Instagram için ayırdığım bir video vardı. Onu yükledim şimdi. 1080p30 olarak nVidia ile 50 bitrate ile kaydetmiştim bunu. - YouTube

evet ayni sorun bundada var. bu videoyu yada bu sekilde kisa bir videoyu bana gonderebilirmisin.

1 Beğeni

ben de şimdi aynı videoyu megaya yüklemiştim. ham hali bu dosyanın: MEGA

bu durum benim donanımımla alakalı olabilir mi? pek alakası yok gibi megadaki videoya bakınca ama :thinking:

Sanirim degisen birsey olmadi.

1 Beğeni
1 Beğeni

aklıma şu geliyor. donanım yetersiz kalıyor ve video içinde belirli yerlerde bu piksellenmelere neden oluyor. aynı anda hem oyun oynayıp hem kayıt yaptığım için olabilir dedim. BlackMagic Intensity Shuttle kullandım. pcden hdmi ile tek çıkış karta. karttan da monitöre verdim. yani pcden tek ekran çıkışım var. ekstra bir yük binmiyor GPU’ya. macbookta kaydı yaptım. mesela bu da onlardan bir tanesi Chevrolet Corvette ZR-1 1995 - 1128 HP | Forza Horizon 4 Gameplay #33 - YouTube

aynen bak bunda da oluyor.

blackmagic kullanmadım bence onun arayüzüne bir bak orada kurcalıyor diyeceğim ama zaten bizim indirdiğimiz video dosyası 345mb boyuutunda 50mbps kaydedilmiş youtubeda sapıtıyor
codec sorunu desem o da değil gibi duruyor

Bunda da oluyor.Motion blur kapatip video kaydi yaparmisin.

onun arayüzü basit zaten. giriş seçeneklerini ve çıkış seçeneklerini seçip video formatını seçiyorsun. ekstra bir durum yok. sıkıştırılmamış formatta kayıt almayı denedim ama 4 dakikalık video 80 GB civarında tuttu. o yüzden onu deneyemedim.