Thrustmaster T16000M Joystick & TWCS Throttle & TFRP T.Flight Rudder Pedals Deneyim ve İncelemeler [Ana Konu]

Thrustmaster T16000M joystick ana konusudur.
1478797550000_1296153

Bu ay başında uzun zamandır istediği uçuş joystick donanımını satın aldım. Logitech Exreme 3D Pro modelinden sonra eşekten inip ata binmek gibi oldu. Keşke daha önce ertelemeyip alsaydım arasında devasa fark var. Thrustmaster T16000M yeni bir model değil ancak şu an her türlü işimi görebilecek bir joystick. Eksenlerin arasındaki hassasiyet farkı zaten size nasıl olduğunu gösteriyor. Şu an Logitech Extreme 3D Pro joystick piyasada 250 TL civarında satılıyor ben daha önce 125 TL’ye falan almıştım hevesle oynadık ama devamı gelmedi çünkü joystick aşırı basit ve dandik… Bir önceki Logitech joystick modeli daha iyimiş ancak o eski ve piyasada yok. Saitek mi alalım yani? Alakası yok Thrustmaster’da bir sürü model seçeneği var. T16000M de bunlardan biri :slight_smile:
İki joystick de önümde durunca ilkini kırıp parçalayasım geldi çiftli joystick olarak FS19’da vinç kullanımında bile istemiyorum sağ elimdeki o kadar hassas ve iyiki solda olan Logitech’e dokunasım bile yok!

T16000M duo olarak satılıyor ve çoğu kişi FS19/FS17/EliteDangerous gibi yapımlarda çiftli kullanıyor.
T16000M için gaz kolu/throttle var. Bunu alamadım şimdi almak istediğim bu ve gaz kolunu da alırsam artık neler yaparım bilemem. Çünkü gerçekten uçuş deneyimini değiştirdi ve daha düzgün uçuyorsunuz, uçtuğunuzu, uçağı kontrol ettiğinizi anlıyorsunuz. Gaz kolu üzerinde çok güzel tuşlar var ve onlar gerçekten işe yarıyor. Bunu hallettikten sonra bir tane daha joystick alacağım :smiley:

HOTAS modelleri var ancak araştırdım bu daha çok önerildi. Onlar bile işinizi görür.

Ne kadara aldım?
Amazon.com’dan 29 Mart akşamı 468TL ödedim. Ertesi hafta Perşembe günü elimdeydi. @Emre54 de geçen hafta aldı ve bu hafta ona da gelecek. :smiley: Çoğu kişi soruyor. Nedense TR’de kimse tanıtmamış ya da çok sınırlı kalmış.

Not: Şu an döviz kuru yüksek ve fiyat artmış doğal olarak yine de tavsiye ediyorum. Paranızı biriktirin ve sizi yolda bırakmayacak, uçuş yeteneklerinizi geliştirecek bir joystick alın.

İki donanım da kullandığım için girdiğim oyunlarda farkını çok acı bir şekilde gördüm ve geçen sene alacakken erteleyip durduğuma yanıyorum. :frowning: Daha ucuzdu neyse önemi yok. Almadan önce böyle olduğunu bliiyor muydum? Evet biliyordum yeterince de araştırdım. Beklediğim gibi çıktı.

DENEYİMLER GÜNCELLENECEKTİR.

Şu an test ettiğim yapımlar;
ARMA 3 (Helikopterler ve Uçaklar)
Farming Simulator 19 (Ön yükleyicili traktörler, kepçeler, vinçler)
DCS World (Savaş Uçakları)

Test edeceğim diğer yapımlar(liste değişecektir)
Flight Sim World (şu an satışta değil)
X-Plane 11
Prepar3D(bende yok ama ileride neden olmasın?)
Elite Dangerous
Gold Rush The Game
Construction Simulator 2015
Battlefield V (uçaklar)
World of Tanks(gaz kolu alınca çok daha iyi olur)
World of Warplanes
War Thunder
Ship Simulator Extremes(gaz kolu alınca çok daha iyi olur)
World of Warships(gaz kolu alınca çok daha iyi olur)
Train Sim World(gaz kolu ile oluyor)

Ürünü satın aldığı yer

Gaz kolu https://www.amazon.com/gp/product/B01L28LVUG/ref=ox_sc_saved_title_1?smid=ATVPDKIKX0DER&psc=1

Son birkaç yıldır biliyorsunuz simülasyon oyunları çok gelişti ve oyuncu kitlesi hızla büyüdü. Türk oyuncuları hem oyun fiyatları hem de simülatör donanımlarının fiyatları nedeniyle bundan iyi bir şekilde yararlanamıyor. Elinden gelen kendi çapında bir şeyler yapıyor onun dışında tsunamili döviz kurlarıyla boğuşmak zorunda kalıyor. Olan biten her şey bize eksi yazıyor. Uyduruk direksiyon setleri uçuk fiyatlara satılıyor.
AMA DEĞER Mİ? SİMÜLASYON İÇİN HER ŞEY DEĞER…

İlk gün çektiğim video;

daha sonra iyice kavradım tabii… :smiley:

ARMA3’te efsane senaryolar buldum yardırıyorum :smiley: Mülteci taşıma, asker taşıma, desteğe gitme :smiley:

Satın alacaklar yazabilirse sevinirim. Kimler almış etkilenmiş bilelim. :smiley:

6 Beğeni

“PC’de klayve varken kontrolcü ile oyun mu oynanır lem” diye şaşıranlar var daha, böyle joystick ile oynayanların çıkması zor. :laughing:

3 Beğeni

Çok süper bir joystick gibi duruyor açıkcası joystick hiç kullanmadığım oyunlarda nasıl bir zevk verdiğini bilemiyorum @HasanOfke abi logitech satarsan haberim olsun ya da sattın mı bilmiyorum ama eğer o zevkle oynarsam belki daha ileride para biriktirerek thrustmaster’a geçiş yaparım gaz kolu ile birlikte…

hayır satmıyorum duracak zaten başkasının önünü kapatmaya gerek yok :smiley:

@HasanOfke abi desene pamuk eller cebe para biriktirmeye devam :smiley: :smiley:

Ah o klavyeciler bizde konsolda muzdaribiz her oyunda klavye desteği gelsin istiyorlar konsol bu konsol diyorsun anlamak istemiyorlar.

1 Beğeni

Şeytan diyor al…

1 Beğeni

Sanalda uçanlar bilir. Bazı simulatorlerde -benim simulator dahil- dikey stabilizatoru kullanabilmek icin sol click’e basılı tutarsınız. böyle olunca özellikle crosswind’li inişlerde aynı anda hem sağ sol yatırma hem de dikey stabilizatoru kullanamazsınız. Bu durumda uçağı kontrol etmek hayli zorlaşır. İnşallah en yakın zamanda benim ve tüm isteyenlerin eline bunu alma fırsatı geçer.

LazTrucker durumu özetlemiş zaten :smiley:

1 Beğeni

@HasanOfke aslında eski joystickteki kolu eski yerine götüren parçayı bulup söksen onu da throttle yapabilirsin. Hiçbir türlü kullanmayacaksan yapmayı bi dene bence :grin:

Edit: ayrıca yeni aldığın joysticki train sim world deki class 66 nın freninde kullanabilirsin çok müsait geldi bana

Şuan Logitech Exteteme 3D Pro kullanıyorum. Değişmeye değer mi? Ona göre siparişi vereceğim.

ya o joysticki ellemek dahi istemiyorum parçalıcam videosunu çekicem alın şeyinize sokun diyecem o derece sinirliyim
gaz kolunu alıcam ya :smiley: tren ve gemi kullanmak kolaylaşacak o zaman :slight_smile:

yarın arma 3 videosu çekeyim diyorum ???

1 Beğeni

@HasanOfke bey peki Thrustmaster T16000M’de throttle var değil mi? O tekerlek?

aşağıda ufak gaz kolu var :smiley: uçaklarda kullanıyorsun

1 Beğeni

Bi DCS World çekmedin bekliyoruz kaç gündür :slight_smile:

onda çekilecek bişey yok arma3 oynuyorum savaşıyorum :smiley: bari uçak helikopter çeşitliliği var
biraz ilerleyelim dcs world için düşünürüz çeksem ne anlatıcam? gösteririm bırakırm :d inişlere kalkışlara alışmak lazım alet malet bilgisi :smiley:

1 Beğeni

Ne it dalaşları yapıyor adamlar sende yap abi multiplayer’da :slight_smile: ama Rus uçaklarıyla tavsiye ederim, manevra kabiliyetleri daha yüksek + kobra manevrası ki hayat kurtarıyor. Yapması zor ayrı, bol pratik lazım.

Birde tam Su-27, Su-33 ve MiG-29 aldım ertesi hafta tüm modüllere %50 indirim geldi -_-

Benim joystick yok. Hasan abiye sor @HasanOfke

1 Beğeni

Yukarıda yazmış, en kısa zamanda veriyorum siparişi :slight_smile:

1 Beğeni

şu an fiyatı 595 tl :smiley:

1 Beğeni

Flight Sim World testi yapmıştım sıkıntı yok elbette diğer joystickten çok farklı :smiley: yani bunu söylemeye gerek duymuyorum

ama böyle ayrıntılı simülatörlerde gaz kolu şart biliyorsunuz ve şu an almak mümkün değil

1 Beğeni