SnowRunner | Off-road Simülasyonu [Ana Konu]

İlk başlarda çıkan dlc lerde kırılan buzlar, craftlama, odunculuk, jenaratör gibi yenilikler geliyordu. Sonra Amur gibi berbat bir dlc geldi. Daha sonra ilgi çekecek hiçbir yenilik eklenmedi. 7.dlc yarış araçları geldi ama bu oyun düz asfaltta giderken aracın hasar aldığı bir fizik motoruna sahip. Anlamsız ve saçmaydı. 8. dlc ile traktörle tarla sürcez diye heycanlandık ama okadar berbattı ki anlatmaya gerek yok.
3. yıl bileti çıkınca almadım bekledim ve beklediğim gibi çıktı :smiley: ilk dlc geldi ve hiçbir yenilik yok. Hatta yakıt tankerlerinin sadece skinleri değiştirip su tankerleri ekledik diye dalga geçer gibi iş yapmışlar…
Varolan sorunları düzeltmiyorsunuz anladık! ama en azından yeni bişeyler getirinde kandırın, ikna edin bizi :smiley:

1 Beğeni

Amur DLC’si güzel bence. Yol bakımından biraz abartmışlar ama köprüleri tamir edince oynanılabilir hale geliyor.

Aslında çok basit detayları yapmamışlar.

Mesela kamyonlara takabildiğimiz ekipmanların Amerika ve Rusya için bire bir aynı olması abes. Açık kasa olsun, tanker olsun bence her bölge için farklı farklı olmalıydı. Mudrunner öyleydi mesela. Sadece modelleme meselesi zor bir şeyi yok.

Sonra mesela çamur efektleri gayet güzelken, hiç bir şey yapmasanız bile araba kendi kendine temizleniyor. Oysa kozmetik hasarı garaja girmeden düzeltemiyorsunuz. Oyunun fizik motorunda sıkıntılar varken, garajın olmadığı bir bölgede yerden hasar aldıysanız o hasar görseli ile oynamak zorundasınız. E hasar modellemeleri çok kötü iken (2001 yılının King of the Road’ı daha gerçekçi hasar modellemesine sahipti) kozmetik hasarı kapatamamak (Mekanik hasar kapanıyor kozmetik gene kapanmıyor) çok kötü bir dayatma bence. Öte yandan çamurun sürekli temizlenmesi (Suya girmeden, garaja girmeden temizlenmemeli) çamur deryası içerisinde pırıl pırıl araç sürmeye sebep oluyor.

Yine oyunun fizikleri taşlarla v.b etkileşimde falan çok iyi değil. Neden her yere taş serpiştirme ihtiyacı hissettiniz ki? Spintires’da taşların hepsi lastikle etkileşime giriyor. Taşlık yerde aracı sürmek imkansızlaşıyor. Snowrunner’da ise genelde tekerin biri taşın içinden geçiyor diğeri üzerinden atlıyor. Ayrıca taşlarla herhangi bir etkileşime girmek (Küremek, alıp bir kenara atmak v.b) mümkün değil. Velev ki yapsanız bile oyun haritayı yeniden yüklediğinde her şey eski yerine geliyor. Oysa Spintires’da lastiğime takılan bir taşı alıp yol kenarına atabiliyordum.

Son olarak haritalara yaptığımız değişiklikler kalıcı olmuyor. Yol kapalı diye dubalar var, görevi yapıp yolu açıyorum dubalar hala yolda kalıyor. Her seferinde yıkıp geçmek gerekiyor, gıcık ediyor beni.

Yani bu kadar basit şeylerde bile bu kadar hatalar yapılmış. Ayrıca oyun sırf zorlaştırılmak için gerçekçilikten gereğinden fazla uzaklaştırılmış. Spintires’da bir harita bütünlüğü vardı. Aynısını Snowrunner’da göremedim. Yani iki yönlü karayolu var, 200 metre sonra yol yok oluyor. Böyle varmış da yıkılmış gibi değil hiç yol yapılmamış oraya. Sonra 100 metre gidiyorsunuz tekrar asfalt yol. Sonra tekrar toprak. Böyle bir dengesizlik var. Sırf oyun zor olsun derken saçmalamışlar. Yakıt sarfiyatları inanılmaz fazla. Tamam zorluk açısından iyi de, tek depo mazotla bir görev tamamlamak mümkün değil. AWD açıkken vites boşta araç sabit durur olsa bile yakıt sarfiyatı artıyor. Mesela vinç kullanırken AWD kapatmak icap ediyor yoksa fazladan yakıt yakıyorsunuz. Gibi gibi gibi…

Ha gene de keyif alarak oynuyorum yalan değil ama çok basit detaylarla çok daha keyifli bir oyun olabilirmiş.

Sırf fizikler, araç sesleri ve vites değişimi için gittim Spintires Steam key satın aldım tüm DLC’leriyle birlikte. 2021 yılına kadar güncellenmiş bayağı güzelleşmiş. Oyunu ilk açtığımda kamyon sürmek işte budur dedim. Snowrunner’da araçlar giderken kendimi sıkıyorum sandalyede. :smiley: Kamyonların ne sesi çıkıyor ne de vitesleri doğru düzgün atıyor. Gazı bıraktığın an kamyonlar duruyor. 4 veya 5. viteste giderken gazı 1 saniye bırakıyorsun anında 1. vitese düşüyor.

1 Beğeni

Uzun bir süre sonra oyuna tekrar başladım. Ve aptalca bir hatayla karşı karşıyayım. Ne yapsam düzeltemedim.

Oyun normal düzgün bir şekilde çalışıyor hiç bir problem yok. AMA mikrofon kullanan herhangi bir program discord veya nvidia shadowplay açıksa ve mikrofon kullanıyorsa oyun sürekli yanıt vermiyor hatası veriyor.

Böyle bir sorun yaşayan oldu mu? O kadar araştırma yaptım bi çözüme ulaşamadım.

Evet onlar da ciddi hatalı yapılmış.
Yani sürekli gaza basarak gitmek gerekiyor, hissiyat konusunda aynen katılıyorum resmen kendimi sıkıyorum araba öyle tuhaf “gidiyor” ki gitmek istemiyormuş gibi, bir şey arabayı tutuyormuş gibi. Hisler ortak.
Motor sesleri zaten rezalet. Spintires bu konularda çok daha iyi ama sonuç itibarıyla amaçsız bir oyun. :smiley:

@HetriX Maalesef hocam hiç karşılaşmadım.

1 Beğeni

Steam bahar indirimlerinde Mudrunner’ı da alayım ne olur ne olmaz. Bakarsın o da satıştan kalkar sonra üzülürüz.

Hocam Mudrunner aslında iyi bir oyun değil, herkes Spintires ile bir tutuyor ama Spintires’ın yanına yaklaşamaz. Yine de çeşit olsun diye alın bulunsun. Ancak fizikler Snowrunner kadar olmasa da berbat gene.

Bu arada şey soracağım, oyunda yakıt tüketimini tamamen kaldıran bir mod biliyor musunuz? Hiç yakıt tüketimi olmasın istiyorum.

Hocam ben Spintires ı çalıştıramadım pcde.Optimizasyon konusunda atladığım bir şey mi var acaba,hemen her oyunu yüksek grafiklerle oynuyorum çünkü.

Korsan indirdiysen yardımcı olamayacağım. Steam sürümü sorunsuz.

Snowrunner için soruyorsan elbette vardır. Daha önce bakmadım hiç. Bence oyunun amacına aykırı.

Hocam evet amaca aykırı ama ben biraz rahatlamak istiyorum. İşin mücadele değil keyif kısmında olmak istiyorum.
Şöyle L’ye alıp aheste aheste gideyim istiyorum ama L’de gidersem mazot yetmiyor. A’ya alırsam yerden hasar alıyorum. :smiley:

1 Beğeni

Hocam ses yok nasıl aheste aheste gideceksin? :smiley:

Hocam ses umurumda değil, aheste aheste böyle bata çıka gideyim istiyorum ama L’de kaplumbağa gibi gidersem 5,5-6 litre yakıyor dakikada. E A ya alıp yardırırsam da 6 litre yakıyor. :smiley:

1 Beğeni

Spintires i steam mağazada bulamadım hocam nereen aldın ki
ayrıca mudrunner epic bedava vermişti. steamda 199 tl

Spintires Snowrunner’ın yapımcısı ile davalık olduğu için oyunu satıştan kaldırdı. Ben de bu yüzden 2 tane DLC’yi alamadım hatta.
Anca dışarıdan key alırsanız Steam’da aktif edebilirsiniz.

Steam key olarak satın aldım. Bir çok yerde stoklar bitmiş.

Ben Epic Games gibi dandik launcherları kullanmıyorum. Zaten indirimle alacağım. Yaklaşık 40₺’ye kadar iniyor.

Bulabildiğim bu başka bulamadım. DLC leride eksik sanırım

burası hangi sitedur

https://www.eneba.com/