Simülasyoncuların Kitap Önerileri

Daha önce okuduğunuz; gönlünüze, zihninize ve hayatınıza dokunan kitapları bu konuda paylaşabilirsiniz.

Hayatımı değiştiren, beni baştan yaratan kitaplardan bazıları:

0000000416790-1

…sinağrit baba son nefesini, böyle hicbir insanlık imtihanı gecirmemişin sandalında pişman ve mağlup verdi.

0000000238062-1

Rahme düşmesi bir suç, doğumu bir ceza, hayatı bir meşakkat ve ölümü bir gereksizlik iken insan, nasıl vakur bir varlık olacaktır?

0000000283995-1

Ve kayığına bindi, yanına bir anlam aldı, açıldı.

image-7

Göz göre göre yok olmuştu o; kendi görünürlüğünün derinliklerine çekilmişti. Her gün her yerde karşılaşılacaktı eskisi gibi, sesi işitilip kokusu duyulacak, ama asla ona ulaşılamayacaktı. Herhalde kendi varlığına karışarak yok olmak en akıllıca yöntemdi.

0000000200775-1

Yazık! İnsanın artık yıldız doğuramayacağı zaman geliyor. Yazık! En horgörülesi adamın, kendini artık horgöremeyenin zamanı geliyor.

5 Beğeni

Yuval Noah Harari’nin Sapiens kitabını tavsiye ederim.

2 Beğeni

Kitap okuma alışkanlığım olmasını çok isterdim ama malesef kendimi bir türlü bu ise veremedim . Bunun yerine kitapların (varsa) filmlerini izlemekten daha cok hoslanirim . Ama soyle bir gercek var … kitaplar filmlerden daha iyi yansitiyor olaylari … çevremden edindiğim yorumlara göre …

2 Beğeni

Zorla kimse kitap okuyamaz, örnek ben. Sınav için zorla kitap okuyroduk 30 puan oradan geliyordu. max 10 alıyordum o bölümden. Kitap alışkanlığım yok evet okumayı sevmiyor değilim ama sürekli başka işler üstüne geçiyor. Sevdiğin tarzları okumaya başla bilim kurgu, fantastik, polisiye vs. Hiç değilse sadece istediklerini oku. Ayrıca bir de şu var bir kitabın ilk 10 sayfasına bakıp sevmedim sarmıyor vs derler ya, işte ona kapılmayın. Bir kitaba başladığınız zaman 50. sayfaya kadar sabredin sonra bakın bırakabiliyor musunuz

2 Beğeni

Evet buda genel-geçer bir görüştür…

Ayrıca kitap okumama sebebinin bir yandan eğitim sisteminden kaynaklandığını düşünüyorum cunki kitap okumamız için okutturmuyorlardı aksine not için okumak zorunda kalıyordum.

2 Beğeni

images-2

Okuduğum sayılı kitaplardan 1 tanesi… diğerlerini okumaya fırsat bulamadım .

Ama güzeldi yani okuduysam eğer . . Yani okutturduysa :joy:

2 Beğeni

image
Bu kitap güzeldir, 1. Dünya Savaşında 57. Alay, kendilerine susuz aslanlar denir. Savaştaki kahramanlıkları zorlukları sürükleyici bir şekilde anlatır.
Aynı zamanda Timaş yayınlarının diğer kitapları da güzeldir.Birçoğunu okumuşumdur.

Aynı zamanda bu kitaplar yanında;
image
image
Bu kitaplarıda okuyabilirsiniz

1 Beğeni

bu arada bu konu iyi fikir olmuş biz simulasyoncuların kültür seviyesini arttırıcaktır :+1::slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Sanayileşecektik Büyüyecektik N’oldu Bize? Güngör Uras
Ayşe Teyze soruyor, Güngör Hoca anlatıyor:

Osmanlı’dan bu yana sanayileşmeye, kalkınmaya çabalıyoruz. Niyetimiz iyi de… Netice kötü…

Biz yola geç çıktığımız için, bizden önce yola çıkanlara yetişmekte zorlanıyoruz. Üretmek yerine ithal etmenin kolaylığı var. İçeride ithalatçı ile sanayicinin kavgası var. Dışarıda daha önce sanayileşenlerin, bizim gibi ülkelerde sanayileşmeyi engellemeleri var. Türkiye’nin bulunduğu bölgenin, işimize gücümüze bakmamızı engelleyen özellikleri var. Osmanlı’dan bu yana dinmeyen başkaldırılar, terör olayları var. Eğitim sisteminin bozukluğu var. Eğitimde, dini eğitimin bilimsel eğitimin önüne geçmesi var. Hukuk sisteminin, mülkiyet hakkının gelişmemesinin getirdiği sorunlar var. Bütün bunların üzerine özelleştirme rüzgârında Cumhuriyet döneminde var olanların yok edilmesi var. Bir türlü silkinerek kendimize gelemiyoruz… Hele hele şimdilerde üretmekten vazgeçtik. Tüketiyoruz. Sanayi sektörüne, tarıma, üretime yatırım yapacak yerde dış ve iç kaynakları inşaata, konuta, AVM’lere harcar olduk. Bu kısırdöngüden kurtulmak zorundayız. Kısırdöngünün dışına çıkabilmenin tek yolu, planlı ekonomiye dönmek, yeni bir “Atılım Programı” ile sanayileşmeye, kalkınmaya yönelmektir.
indir

4 Beğeni

Kitap-Önerisi-Sherlock-Holmes-Şüphe-Asla-Uyumaz-12
Birşeyleri saklamanın en iyi yolu onu herkesin görebileceği bir yere koymaktır :smiley:

3 Beğeni

Kesinlikle… Kitap okumak zorunlu o ders kitabını getirdi isen okuyacaksın. Okumazsan veya kitap getirmezsen dil anlatım - edebiyat ders içi performanstan düşecekmiş falan filan… Saçmalıktan başka birşey değil

2 Beğeni

“Neden? Neden böylesiniz?” Olanla yetinerek, aramadan, düşünmeden yaşanılsın diye yaratılmış bir dünyada yalnızdı.

2 Beğeni

Hoşça kalın
dostlarım benim
hoşça kalın!
Sizi canımda
canımın içinde,
kavgamı kafamda götürüyorum.

Ne sabahı göreyim, ne sabah görüneyim;
Gündüzler size kalsın, verin karanlıkları!
Islak bir yorgan gibi, sımsıkı bürüneyim;
Örtün, üstüme örtün, serin karanlıkları.

Susmanın kalesine sığınıyorum
Önümde karanlıktan duvarlar
Sırtımda insan yüklü bir gök var.

1 Beğeni

Sipariş verdim Salı günü elimde olur herhalde…
suikast

1 Beğeni

Okumayan pişman olur :smiley:

2 Beğeni

Bizim ingilizce ödeviydi bu kürt mantolu madonna
Kitabı okuyup ingilizce özetini çıkaracaktık
Gerçekten güzel ama karamsar ve gerçekçi bir kitap, yazar karakterin iç duygularını çok iyi yansıtmış.

3 Beğeni

Daha az önce bitirdim. Sanırım unuttuğum kitap okuma sevgimi tekrar ateşledi :slight_smile: Okumak isteyenlere tavsiye ederim, güzel.

3 Beğeni

Bazı insanlar neden başarılı olurlar . Bir insanın başarı hikayesi …

1 Beğeni

Kibir devrim yarattı; özgürlük sadece bahanedir.

2

Adasının alçak tepesinde oturup denize bakı­yordu; görünürde başka hiçbir şey yoktu, yalnızca soluk, sessiz deniz. Ve puslu okyanus gi­bi, zihninin puslu bir dinginliğe büründüğünü duyumsayışı.

1a

Felsefeye giriş yapmak isteyen simülasyoncu düşünürlere önerilir :slight_smile:

1 Beğeni