Prepar3D, FSX ve X-Plane Genel Sohbet [Ana Konu]

güncellemeyi yap bilmiyorum

ya hasan abi nav tusları calısmıyor basıyorum kapalı anahtarımı var ?
key not actıve dıyor ?

Çalışmayanlar hangileri tam olarak ?

4 kere CLR ye tıkladı açıldı saol lvlcg :slight_smile:

1 Beğeni

dün geceden beri yeni sorunlayım. gaziantep istanbul arası giderken donup kalıyor ekran.tıkladıgımdaysa hata veriyor sizce neden olabilir ?

iniş limanına kalan mil mesafesini navdan nasıl görebiliyoruz ?

Prog sayfasından görebilirsiniz.

1 Beğeni

Malum Dünya üzerinde her yerde yerçekimi ivmesi Dünya’nın geoips yapısından dolayı sabit değildir.
Uçaklar kalkış yaparken o ivmenin tersi yönde itme kuvveti yakalayabilirler ise kalkış yapabilirler . Bunun için öngörülen hız 200 km/sa tir . ( Buraya kadar benim doğru/ yanlış bilgilerim .)
Şimdi ise sorularım . . :slight_smile:

1. 2012 filmini bilirsiniz. Havalimanından kalkan lüks araba dolu uçağın kalkışını bilirsiniz. Yer çöker ve bir anda aşağı düşer veeeee bir anda yükselir . . Bu mümkün müdür? . :thinking:

2. Uçaklar havada giderken motorları bozulsa filmlerde düşer hemen . Ama Dünya yerküresi üzerinden yukarı çıkıldıkça yer çekimi ivmesi azalacağından ( G=mg ) uçağın kütleside azalacaktır ve havada süzülmesi gerekmez mi ?

3. Bu Soru bu oyunu oynayan arkadaşlara. 1. Soruma bağlı biraz. . Oyunda böyle gerecekcelik var mı ? Mesela kalkış için gereken min. Hız 100 olması gerek ama hızınız 80 de iken kalkamama gibi bir durum oluyor mu ?

Yanıtlarınız,yorumlarınız için teşekkürler …

2 Beğeni

1. (Bu benim düşüncem) Olabilir, araba gibi düşünün. Altgeçitlere girerken hızlanırlar. :slight_smile: İlk başta hızı yüzünden havaya tutunamayacaktır ve alçalacaktır. Ama alçaldığı için aynı zamanda hız kazanacaktır. O hızı yükselmek için kullanamaz mı? :smiley:

2. İlk maddede dediğim gibi uçaklar alçaldıkça -yer çekimi sayesinde- hız kazanacaktır. Planörlerin de uçuş prensibi budur. Motoru olmayan planörler yüksek biyerden kalkarak veya başka bir uçak tarafından yükseğe getirilerek motorsuz havaya bırakılır ve yerçekimini kullanarak hız kazanırlar. Bu sayede uçuşlarını gerçekleştirirler. Motorlarının bozulduğu düşünülen bir uçak da dev bir planöre dönüşecektir :slight_smile:

3. Fizikler tabiki gerçekle olabildiğince aynı. Stall denilen havaya tutunamayıp uçamama durumu bunların başında gelecektir diye düşünüyorum dediğine göre. Hıza bağlı mevzular :smiley:

Upuzun yazdık bi screenshot ile taçlandıralım… :crown:

3 Beğeni

Arabalarla aynı mantık değil sanırım çünkü yatay atış gibi düşünürsek yatay hız her zaman sabittir . Havalanırsa sadece sert yere çarpar :smiley:
Bu arada saol cevabın için :slight_smile:

Not: özellikle yoğun yerlerde alt geçitlere yavaş girmek gerekir .

1 Beğeni

Net cevaplar vereyim sizlere biraz, biraz da fiziğe biraz aerodinamiğe giriş yapalım kafalar bulanmadan :slight_smile:

1. Filmi tam hatırlayamadım ama ilgili sahneyi izledim. Buradaki bu sahnenin gerçekleşmesindeki temel olay enerji dönüşümüdür. Uçak bulunduğu yer itibari ile belli bir yükseklikte yani belli bir potansiyel enerjisi bulunmakta. Doğadaki enerji birden kaybolmayacağı gibi yoktan da var edilemezdir. Buradaki potansiyel enerjisini yere doğru düşerken hız kazanma olarak geri alıyor ve kanatlardan yeterli hava geçebilecek düzeyde hıza sahip olduğunda kalkabiliyor. Bu sahne gerçekleşebilir fakat bir adet es geçmememiz gereken yer var. O esnadaki hızı, filmdeki gibi bir tırmanma açısına yetmeyebilir. Yani bu sahne yarı gerçekçilikte diyebilirim.

2. Havada süzülme konusuna gelirsek, Dünyamızdaki yer çekimi ivmesi söylendiği gibi yukarı çıkıldıkça azalır ama malesef ki şu anki uçaklarımız bu ivmenin azaldığı irtifalara ulaşabilecek seviyede değiller. Yani çıkabildiğiniz 45.000ft 'te bile g=9,81m/s2 . Ve motorlar gittiğinde önceki maddede de bahsettiğimiz gibi belli bir potansiyel enerjiniz var ayrıyetten o esnadaki hızınız sizin kinetik enerjiniz. Bu enerji tüm motorlarınız gittiğinde bile sizi en yakın meydana çok rahatlıkla ve güvenle indirebilir. Tabi bu olay yaşandığında altınızda dev bir planör olmuş olur. Tek kötü yanınız ise o makine malesef sandığınızdan da hızlı çökecektir. Bunun da sebebi lift/drag ratio 'dur. LD ratio olarak da geçer, glide ratio olarak da bulabilirsiniz.

3. Eveet geldik 1. soru ile bağlantılı bir soruya. Önce şuradan başlayalım. 9 senedir simülatörlerle uğraşıyorum ve 6 senedir de gerçek havacılığın içerisindeyim. Bu deneyimlerime dayanarak şu şekilde cevaplayayım. Hem simülatörlerden hem gerçek hayattan örnekler verelim.

Simülatörde işler nasıl olur diye soru soracak olursak cevabı ikiye ayırmamız lazım. Microsoft 'un hesaplaması farklı X-Plane 'in hesaplaması farklı.
Microsoft 'un ürünü yani Flight Simulator 'de işler daha basit matematik işlemleri ile gerçekleşir. Şimdiki Lockheed Martin 'in ürünü olan Prepar3D 'de de aynı şekilde.
X-Plane 'de ise kanat yüzeyinden geçen havanın hızı ve lift 'i hesaplanarak uçuş gerçekleştirilir.

Peki gerçekte olay nasıl ?
Gerçekte olay tabiki de X-Plane 'inki gibi. Kanat yüzeyinden geçen havanın hızı, oluşturduğu lift kuvveti, havanın türbülanslı veya laminer akış olup olmadığı, angle of attack dediğimiz havanın kanadın hücüm kenarına hangi açıyla geldiği filan her şeyi değiştiriyor. Ne kadar lift o kadar köfte !

Microsoft diyor ki basit olarak: Bu ağırlıktaki uçak “100kt” ile kalkabilir yerinden o yüzden ben “80kt” a kadar uçağı kaldırmam. Sonrasında yavaş yavaş tutunabilir.

X-Plane için ayrı cevap vermeyeceğim. Direkt gerçektekiyle aynı hesaplamayı içeriyor.

Stall sürati uçağın uçamayacağı değil havaya tutunup seyrini gerçekleştiremeyeceği sürattir. Dolayısıyla “100kt” ile V1 süratine sahip uçağı “70-80kt” civarlarında kalkışa zorladığınızda nazlana nazlana kalkmaya çalıştığını göreceksiniz. Bu da lift kuvvetinin uçağın ağırlığına eşit olduğu süratler anlamına gelecektir.

Malesef basit matematik ile yani Microsoft 'un işiyle bu işler yürümüyor. O matematiği daha derin formüller ile kullanarak doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Meraklı olan arkadaşlar için Bernoulli denklemine göz atmalarını tavsiye ediyorum. Bugünlük bu kadar yeterli.

Pasımı attım teşekkür ederim :smiley:

6 Beğeni

Nefesimi tutarak okudum , beynim yandı diyebilirim . Ama net cevap oldu . Fizik dersinde aklima takılmıştı sorayim dedim …Cevaplar için teşekkürler . :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Rica ederim. Böyle soruları (mantık çerçevesinde) diğer arkadaşlardan da beklerim. Cevaplamak benim için oldukça zevkli oluyor :slight_smile: Ayrıca konunun da amacına uygun hareket etmiş oluruz :slight_smile:

1 Beğeni

beyler x plane 11 de cabin görüntüsüne hangi tuşla giriyoruz kokpit değil yolcuların oldugu yeri nasıl giriyoruz 737-800 de

@Baby

Araba gibi düşünmek saçma oldu, evet. Ama mantığı basitleştirdi. :smiley:

Fizik dersinde bazı hesaplamalar yapılır ama gerçekte bunlar mümkün müdür ? Diye merak ediyorum. En basitinden ;
Mesela soruluyor bize;
2000 kg lık uçak 400 m/s hızla uçuyor…
Çember çizmesi için gerekli min.yaricap isteniyor .
Gerekli hesaplamalarla 16 km lik yarıçapla dönebileceğini söylüyor fizik ama gerçekte bu mümkün müdür?

Çözüm

Fm=mg olmalıdır.
mv^2/r=mg (m ler birbirini götürür. )
r=v^2/g => r=16 km

1440 km/h hız ile tüm sürtünmeler ve manevra esnasındaki yavaşlamalar göz önünde bulundurulmazsa mümkün. Zaten dakikada 24 km yol alıyor bu uçak. Fizik derslerinde de tüm araçlara sadece kütle gözüyle bakıldığı için herhangi bir ekstraya gerek de yok. 16,32pi yaparsak zaten uçak 102,478 km yol almış oluyor 16,3 km yarıçaplı bir manevrada. Yani yaklaşık 4 dakikada tamamlıyor dönüşünü. Olabilir neden olmasın. Çünkü elimizdeki uçak denilen şey sadece bir kütle. Tipini, manevra hızını, manevra hızlarındaki dönüş çaplarını bilmiyoruz. Fizik sorularında pek fazla gerçekçilik aramamak lazım. Çünkü gerçekte çok fazla detay var. (g=9,80665 m/s² aldım.)

1 Beğeni

Lisede 10 alıyoruz üniversitede 9.81 sen 9.80… :grin: teşekkürler cevap için

g=9,80665 m/s² yuvarlandığında 9,81m/s² yapıyor zaten :smiley: Rica ederim :smiley:

Bilmem yeni ayrı bir konuya ihtiyaç var mı ? Ama atayim dursun burada