Prepar3D, FSX ve X-Plane Genel Sohbet [Ana Konu]

Fizik dersinde bazı hesaplamalar yapılır ama gerçekte bunlar mümkün müdür ? Diye merak ediyorum. En basitinden ;
Mesela soruluyor bize;
2000 kg lık uçak 400 m/s hızla uçuyor…
Çember çizmesi için gerekli min.yaricap isteniyor .
Gerekli hesaplamalarla 16 km lik yarıçapla dönebileceğini söylüyor fizik ama gerçekte bu mümkün müdür?

Çözüm

Fm=mg olmalıdır.
mv^2/r=mg (m ler birbirini götürür. )
r=v^2/g => r=16 km

1440 km/h hız ile tüm sürtünmeler ve manevra esnasındaki yavaşlamalar göz önünde bulundurulmazsa mümkün. Zaten dakikada 24 km yol alıyor bu uçak. Fizik derslerinde de tüm araçlara sadece kütle gözüyle bakıldığı için herhangi bir ekstraya gerek de yok. 16,32pi yaparsak zaten uçak 102,478 km yol almış oluyor 16,3 km yarıçaplı bir manevrada. Yani yaklaşık 4 dakikada tamamlıyor dönüşünü. Olabilir neden olmasın. Çünkü elimizdeki uçak denilen şey sadece bir kütle. Tipini, manevra hızını, manevra hızlarındaki dönüş çaplarını bilmiyoruz. Fizik sorularında pek fazla gerçekçilik aramamak lazım. Çünkü gerçekte çok fazla detay var. (g=9,80665 m/s² aldım.)

1 Beğeni

Lisede 10 alıyoruz üniversitede 9.81 sen 9.80… :grin: teşekkürler cevap için

g=9,80665 m/s² yuvarlandığında 9,81m/s² yapıyor zaten :smiley: Rica ederim :smiley:

Bilmem yeni ayrı bir konuya ihtiyaç var mı ? Ama atayim dursun burada

Yazın sonlarına doğru florya taraflarına gittim , tabi hemen yukarı taraflarında atatürk havalimanı vardı, tabi o gün uçakların iniş yaptığı tarafa denk gelmişim.
Uçaklar ile ilgisi olan bir kişinin bence gitmesi lazım çünkü sanki elinizi uzatsanız uçakların gövdesine dokunabiliyorsunuz gibi oluyor . Güzel bir deneyimdi benim acımdan. Ee tabi bu güzelliğin kötü yani şiddetli bir ses yapması :smiley:

https://goo.gl/maps/oqwcofRkECr

Bilenler rica etsem yardımcı olabilirlermi.
X Plane 11 de 737-800 uçağında gps nasıl açarım?
uçağın kapılarını kargo kapısını vs yer arabalarını nasıl kontrol edebilirim tuşları nelerdir?
şimdilik bu konular hakkında yardımcı olabilirmisiniz.

Bir kerede buradan soralım :slight_smile:

@KaNUnCU hocam çevrimiçi mi uçuyorsun? Herhangi bir va ya kayıtlı mısın? Hangi platform ivao yada vatsim? Muhabereyi nasıl geliştiririz? Ufak bilgiler, taktikler paylaşır mısın?

@bicisim, Evet. IVAO’da uçuyorum. Herhangi bir sanal havayoluna üye değilim. Muhabere diyerek muhaberatı kastettiğinizi düşünüyorum. Türkiye üzerinde bu ve bunun gibi şeyler hakkında Türkçe bilgilendirme yapan bir platform olarak IVAO Türkiye’nin eğitim dökümanları dışında bir kaynak olduğunu zannetmiyorum. Eğer IVAO üyeliğiniz varsa, training sayfasından istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Ama açıkçası bu işi öğrenmenin en ‘‘masum’’ yolu olarak bizim yayınlarımızı izlemenizi tavsiye ederim. Kanalımızın linkini aşağıya bırakıyorum.

Kanalım LVLCHG

Discord Adresimiz (Sorularınız ve tartışma için.)

Sanal Havacılık keyif veriyor insana yahu :smiley:

5 Beğeni

Sanal pilotlarımıza bir sorum olacak :smiley:

Yeni yapılan İstanbul Airport için yapilan çeşitli eleştirilerden en önemlilerinden biei olan rüzgar hakkında ne düşünüyorlar?Şahsen 2 hafta önce iniş yaparken dikkatimi çeken bolca rüzgar gülü vardı . Eeee bu kadar rüzgar gülünün olduğu yerde (İnşaatten dolayı bir çoğu kaldırılmış sonrasında) rüzgar şiddeti fazla olması gerekir yani uçakların iniş kalkışı için risk barındırmaz mı bahsettiğim rüzgar faktörü?

Sanal pilot değilim ama İstanbul’un tek rüzgar gülüne sahip olan bölgesine havalimanı yapmak anca bu iktidarın yapabileceği bir şeydi o da oldu. Aynı istanbul anadolu yakası şehir hastanesinin kocaeli sınırına yapıldığı gibi :slight_smile:

3 Beğeni

Araplar gibi her seyin en büyüğünü sadece yapmanın peşinde bu ülke ne bir mühendislik harikası ne bir proje harikası yaratırlar en buyuk pide en buyuk dondurma en buyuk köprü vb neden cunku övünülecek hic bir şeyleri olmadıkları icin…

1. Havalimani gereksiz di heleki atatürk havalimanında yeni dış hatlar terminali yapılıyor ken daha bitmeden ataturku kapattılar…
    gereksiz dememin sebebi bitmeden açılmasından dolayı…
    metro yok lojistik desteğin yok ınsaat ortakları çıkıyor ılk devreden sırket kolin oldu diğerleride çıkmayı değerlendiriyor ve daha ilk faz bıtmedı…
    havalimanı istanbulun en buyuk ruzgar potansıyeline sahip bölge ve istanbulun nadir kalan doğal yaşam alanıydı…
    bizde sadece yapılsın denildiği için gerisi öenmli değil havalımanı projesınde tandığım kişilerle konuşmamda ve de açılamdan gidip gözlerimle görmüş olan biri olarak pistler tehlke arz ediyor… ileride bol bol pist kapatıp tamırat haberleri alacaz…ama spotterlar için harika bütün ıuçaklar crosswind geliyor anasını satayım…

ve havalimanı sadece büyük yani ne bir görsellik ne bir cezbeden bir tarafı ne bir teknoloji harikası var ya 2019 da yapmışsın ulan karsında bu kadar örnek teşkil eden yerler var biraz insanları çekmek için bir şeyler yap bak sıngapur havalımanına orman,şelale var lan dünyayı kendısıne bağladı trenle içerde gideceğin yere gidiyosun bizde ise uçakla arka körüklerden birinde iniyorsan sıçtın arnavutköyden başaksehıre kadar yürüyosun çıkış kapısı için…

belki bitince güzel olacaktır ama bitene kadar harap olacak havalımanı çünkü işçilik sıfır böyle milyarlık projede bu kadar dandik ve bu kadar estetıkden uzak işçilik olamaz gidenler görmüştür yerdeki mermerlerı ve fayanslarının renklerını yada tuvaletlerde fayansların nasıl ust uste bındıgını burası milyar dolarlık yatırımı olan havalımanın ılk fazı artık dusunun…

neymiş almanlar bizden kormuyormus ya bi s… gidin artık he korkuyorlar altlarına ettıler…
aslında korkutabılırdıler ama ellerınden bu fırsat kaçtı…

bu gün aktarma merkezi olarak kullanılan 4 büyük havalımanı var heathrow, frankfurt, paris charles de gaulle ve amsterdam

şimdi senin bunlardan yolcu kapman için senin bir haltlar başarman lazım havalimamın yolcu transıtlerı ıcın ucretlerı ıga belırlıyor ve aktarım fıyatları çok yüksek oldugu ıcın 3 dogu fırması vazgecıp frankfurt ile yoluna devam ettı…ve arkadaş önce bir sorarlar sana lan tamam aktarım merkezı olacaksın da lojıstık destegın nerede senın dıye ‘’ heee yaw gardaşım bizim lojistik bölümü atatürk havalımanında daha açamadığ burayı yakında açacagız dersınız …‘’

2019 da bu kadar ısrarla bıtmeyen havalımanını açtın tamam lan barı metro bıtseydı arabayla gıdıyosun otoyollar onların havalımanı onların anansının nıkahı gıbı otoban ucretı var ucret az odemek ıcın kemerburgaz dan köylerden gıdıyosun cunku 60 tl bayıldım onceden bır havalımanıan gıtmek ıcın Allah belanızı versın sızın oglum ulke battı battı işte bunlar da ölüyü s… anlayın artık ya…

köprüler nasıl zarar ettikçe garanti olan türkiyenn kasasından para çıkıyorsa havalımanıda öyle

havalimanını yapan ve 25 yıl işletecek iga nın yüzde 20’şer payla 5 ortağı vardı: kolin, limak, kalyon, cengiz, mng. İhaleyi 3 Mayıs 2013’te KDV hariç 22 milyar 150 milyon Euro’ya aldılar. İktidar da şirketlere ağır Hazine garantileri sağladı

İlk 13 yıl için 6.3 milyar euro yolcu garantisi verildi. garanti tutarı yolcu başına dış hatta 20 euro, dış hattan gelip dış hata gidenlerde 5 euro ve iç hattan gelip dış hata gidenler için de 3 Euro üzerinden hesaplanacak. Devletin verdiği yolcu garantisi ilk etapta 90 milyon kişi. Miktar tutturulamadığında üzerini devlet ödeyecek.

ve bunla bıtmedı ışler işi alanlar kendı paralarıyla bunu yapamadılar çünkü yok

Dolayısıyla yine Hazine devreye girdi. Ve 3.4 milyar euro’su ziraat, halkbank ve vakıfbank’tan, 500 milyon euro’su denizbank’tan, 300’er milyon euro’su da Garanti ve Finansbank’tan olmak üzere toplam 4.5 milyar euro borç alındı. 16 yıl vadeli, dört yılı ana para ödemesiz. :smiley:

bu cebinden 1 kuruş çıkmayan fırmalar geçen yıl mayısta hazine garantisi altında 1.4 milyar euro daha kredi çekti. Borç toplamı 6 milyar euro’yu buldu. havalimanının ilk fazı zar zor bu krediyle bitirildi.
ve şuan ev için ınsanalra kredı vermıyorlar ınsanlara :smiley:

ve kolin bu işten ayrıldı borcuda diğer firmalara yani devlete kitlediler…

yani anlayacagınız bu havlaımanı ne bok olacak bellı degıl sizlerde huloggg dıye bağırmaya devam edın sunlara oy verenlerı hala analmıyorum lan hıc bır sey mı gormuyorsunuz be

bunlara ınananlar musluman sözde o zaman şunu bılyıorsunuzdur…

“Muhakkak Allah, inkâr edenleri ve zulmedenleri ne bağışlar ne de doğru bir yola eriştirir.” (Nisa, 4/168)

Zulmedenlere meyil/eğilim göstermeyin, yoksa size ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka veliniz yoktur, sonra yardım da göremezsiniz.” (Hud, 11/113)

böyle koyun olun siz zaten dini gerçekten yaşasaydınız bu kadar zulme haksızlığa karşı olurdunuz

2 Beğeni

ben böyle oynamaya başlarsam bana kimse ulaşamaz ama

1 Beğeni

omg

1 Beğeni

offf efsane duruyor :smiley:

1 Beğeni

çıkmış :smiley: tabii bizde yok

1 Beğeni

arkadaşlar fsx e başladımda bazı şehirlerin dlc si mevcut oyun içinde yalnız o şehirler var zaten almaya değermi varmı bilgisi olan mesela floransa dlc si var oyundada var yanlıs bilmiyorsam

bu devirde fsx mi kaldi. Hic bir sey degmez FSXe

1 Beğeni