NAUTIS Home - Yeni Ship Simulator [Ana Konu]

VSTEP, NAUTIS Home adı ile yeni Ship Simulator’ı duyurdu. Bu konu üzerinden gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yeni Ship Simulator NAUTIS Home, PC için 2020’de çıkacak! https://www.simulasyonturk.com/yeni-ship-simulator-nautis-home-pc-icin-2020de-cikacak/

7 Beğeni

yakında bu tür şeyler yayınlanmaya başlayacakmış
Development updates
Upcoming content
Screenshots and videos
Development roadmap

2 Beğeni

:open_mouth::open_mouth::open_mouth: vstepten özel bir mail geldi :smiley:

2 Beğeni

1-10 Kasım tarihleri arasında alfa sürümü gönderilecekmiş. 1 hafta boyunca oynayabilecekmişiz ve geri bildirimde bulunacağız.

NDA imzalandı. Yakında gelecek test edeceğiz. Baya ciddi ciddi önemsemişler. Bir şeyler paylaşılır mutlaka yeni görüntüler ve bilgiler yayınlanır. Ama biz bir şey söyleyemeyeceğiz.

2 Beğeni
2 Beğeni

Thank you for signing up for updates of NAUTIS Home . We have received a surprising amount of registrations for product development updates and participation in prototype testing. We are very pleased to see that so many of you are interested in this project and are as excited as we are!

With these newsletters, we are planning to keep you informed about all that is happening around NAUTIS Home. This way you will be able to get an idea of what you can expect in the future.

Depending on the roadmap, we will do our best to keep you up to date. However, please keep in mind that certain information will only be disclosed as we approach the actual launch of NAUTIS Home.

All aboard NAUTIS Home!

Prototype testing - November

At the beginning of October we officially announced the open registration for prototype testing of NAUTIS Home. We received an incredible amount of applications, however we are not able to include everyone in this initial test phase. We randomly selected a small group of people who matched the technical requirements. For those who were not selected - fear not, we are planning to continue research and will try to involve as many of you as possible.

FAQ #1

In these newsletters we will occasionally answer some frequently asked questions that we receive from everyone.

- When is NAUTIS Home released?

NAUTIS Home will be released in 2020. A more accurate date will be communicated when the product roadmap is more complete. As we continue development and testing, we will get a much better idea of what resonates most with users. This process will allow us to offer a great product that perfectly suits your needs.

- What are the technical requirements necessary to run NAUTIS Home?

Minimal technical requirements are not yet defined. However, you can expect that a standard gaming PC should be sufficient enough to run NAUTIS Home. Our aim is to make immersive maritime simulation available to as many people as possible.

- When can I try NAUTIS Home?

Alpha prototype testers will get a first glimpse of the product. In later stages we will continue with research and potentially also a Beta version testing phase.

1 Beğeni

Testers wanted!

Ahoy Maritime simulation enthusiasts!

Long time no news from our coast, we have been busy with daily operations here at our HQ. We kicked off this year by creating plans for 2020. More precisely, we worked on planning the next stages of the development of NAUTIS Home simulator.

The creation of the development roadmap is still in progress and we will update you as soon as we are ready. In the meantime, we will continue gathering feedback from the maritime enthusiasts out there. With this email, we are looking for anyone who is interested in testing the prototype version of the simulator and visiting our office in Rotterdam, the Netherlands.

If you meet the following criteria, we are looking for you:

•You have NO previous working experience or educational background in the maritime field.
• You currently reside in the Netherlands.
• You are available to visit our office in Rotterdam, the Netherlands on March 4, 2020 (after working hours).
• You are older than 18.


Ofislerinde test ettirmek istiyorlar. :smiley: Tabii böyle bir imkanımız yok.

1 Beğeni

What is the progress of NAUTIS Home development?

This past period has proven to be a challenge for the whole VSTEP team. Not only working remotely took time to adapt, but also many of the ongoing projects were put on hold due to various restrictions which unfortunately had a significant impact on our operations and planning.

The last month we have been re-evaluating the development roadmap of our products. It was clear that in order to successfully finish this year, we will need to focus on the projects with our long term customers. Unfortunately, it means that this year we will not proceed with the development of NAUTIS Home.

NAUTIS Home is a project that the whole team is excited to work on. We have the knowledge, we have the tools, but for now, everyone in the team has their hands full. Being a small company, at the moment we are not in the situation to bring more people on board.

What does the future hold for NAUTIS Home?

For now, the project is put on hold. However, we are positive about the future and planning to continue the development at the beginning of 2021. Needless to say, this situation is not what we have planned, however, we believe that by the end of this year, we will be ready to continue where we stopped and have new energy to deliver the best consumer maritime simulator possible.

To keep you updated, at the end of this year, we will share more information regarding the development plan and estimated timeline.

We appreciate your support and understanding, and we hope that you will stay with us until next year!

Yours sincerely,

NAUTIS Home team

1 Beğeni

Pandemi mazereti gösterilse de zaten çok ama çok başındaydılar. 2021 başında geliştirmeye devam edeceklermiş. Geliştirme planı ve takvimi bu yıl sonuna doğru açıklayacaklar. En azından yapacaklarını biliyoruz. On binlerce dolarlık(belki de yüzbinlerce) simülatörleri satmak varken Steam’de 30 dolar kovalamak anlamsız. :smiley:

1 Beğeni

NAUTIS Home için geliştirme yol haritası hazırlanıyor. Bu yıl tekrar çalışmaya başlayacaklar. Planları daha fazla araştırma yapmak ve ürün stratejisi için temel unsurları belirlemekmiş. 2021’de yine test seansları yapacaklarmış.
İki tane konsept görüntü var ama paylaşmalı mıyım bilmiyorum. Kesin yapacaklar ancak oynanış tarafı ve tekrar oynanabilirlik çok önemli burada kilit unsurları yerleştirmeleri gerekecek.
Ciddi ve uzun vadeli bir proje bekleyip göreceğiz. :slight_smile:

1 Beğeni

dayıı bizim bir simülatör vardı evlere gelecekti… :frowning:

2 Beğeni

Artık uğraştıklarını bile düşünmüyorum, bence iptal edecekler.

piyasada bütün herşeyin simulatoru var ama şöyle güzel grafikli adam gibi bir gemicilik simulatoru yok… ah oysa ki tr de gezmek yük taşımak ne zevkli olurdu :frowning: hele multisi :smiley: umarım bir gün böyle bir oyunu deneyimleme şansımız olur

kaldık vstep’in eline umarım düzgün bir şey çıkartırlar.

geliştiriyorlar (!) ama kayda değer bir paylaşım yok bize gelen mailde son halini görmüştüm ona bakarak söylersekk ooooo

O kadar kötü değil bence ya :slight_smile: Herkese açık bülten de oyun içi 2 tane görüntü paylaşmışlardı HUD’lar ship simulator 2008 den halliceydi.

Home versiyonu olmasa da oyun içi görüntüleri

1 Beğeni

Bence biraz ruh getirmeliler.Mesela gemiyi kullanalım ama içerde diğer mürettebat da animasyon olarak yer alsın ve turist gemisinde de dışarda kullandığımızda yakınlaştığımızda biraz npc koyup animasyon ve müzik sesi felan eklemeliler.Çünkü ruh gibi olunca sıkıyor ve gerçekçi olmuyor,öte yandan küçük gemilerde motor gücüne bağlı yanaşma ve hızlanmalarda kabin titreşimi koymalılar.Birde ets gibi bir noktadan diğerine konteyner taşıma ve feribotla araba taşıma görevleri olmalı bir limandan diğerine ama serbest gezme de olmuyor.

NAUTIS Home ile ilgili yeni bir bülten geldi.

Pandemi vs. mazereti gösterilen yazıda NAUTIS Home’un geliştirilmesine geri dönülmüş. Şu an belirledikleri bir yol haritası ve bu simülatörü geliştiren özel bir ekip varmış. 2022’de çıkarmayı planlıyorlar. Sürekli geliştirilecekmiş.

Planlar açıkladığında bakarız. :slight_smile:

https://www.simulasyonturk.com/nautis-home-ship-simulator-tekrar-gelistirilmeye-baslandi/