Mod paylaşımı ve Sharemods gibi siteler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yıllardır bu mod paylaşım işinin içindeyim ama son zamanlarda herhangi bir merak, ilgi kalmadı. Yıllarca depolama ve linkleri kalıcı hale getirme sorunu çektik. Zamanında kendi sunucumuzda yükleyip mod paylaştık sunucu çöktü vs. vs. bir sürü böyle delilikler yaptık. Rapidshare, hotfile gibi siteleri kullandık. Kimisi kapandı kimisi hala devam ediyor. Mod paylaşımında büyük problem her zaman dosya depolama olmuştur. Linkler hep silinmiş kaldırılmıştır. Hesaplar kapatılmıştır.

Yıllar geçtikçe haliyle daha düzenli mod yapımcıları çıkıyor. Onlar da kendi bağlantılarını kullanıyor kendi sunucuna yükle paylaş olayı etik olmuyor.

Steam Atölye var. Harika bir sistem. Desteği olan oyunlar çok hızlı büyüyor. Ama ETS 2 vb. yapımlarda ne yazık ki oyun yapısı itibariyle tutmuyor. Çünkü bir modu Steam Atölye’de resmi şekilde yayınlamak istediğiniz bütün hataları gidermeniz gerek. Onları tespit edip bildiriyor. Çoğu kişi bununla uğraşmayıp yarım yamalak paylaşmayı tercih ediyor.

Mod yükleme siteleri Sharemods uploadfiles gibi yerler bir anda türedi. Hala kalıcı olarak dosya barındırıyorlar ve indirme sayısında göre puan toplayıp bunun karşılığında Steam oyunu ya da gerçek para gönderiyorlar. 100 puan TRde 1 euro demek.
Paypal kapandı. Başka çözümler üreterek alabilirsiniz ama onun yerine oyun da isteyebilir cüzdan kodu da isteyebilirsiniz.

Uzun süredir devam bir sistem ama her şey güzel değil. Açılan pop up virüslü reklamlar vs. bir sürü şey üzerinden çerez yerleştirip para kazanıyorlar. 2 mod indireceğiz diye almadığımız tehlike kalmıyor. Buna yönlendirmeli reklamlı siteler de dahil.

Hiçbirini istemiyorum sevmiyorum ve bunları bu zamanda çağ dışı buluyorum.

Sonuç?

Hadi hiçbirini kullanmayalım. Yasaklayalım ama mod yapımcıları nasıl karşılığını alacak?
Paraya ihtiyacınız olur olmaz vs. artık alışılmış bir sistem.

Hadi ortaya download upload sunucusu yok buraya yükleyin istediğiniz dosyayı desen bile millet vazgeçmez. Çünkü karşılığında bir şey verilmeyecek.

Karşılık beklemeden de mod yapanlar tabii ki iyidir ama günümüzün gerçekleri…

Steam Atölye’de mod yapımcısıyla direkt iletişim kurarsınız. Bu hem sizi hem modu geliştirir. Bunu uygulayan yüzlerce oyun var.
Çok rahat yüklersiniz abone olursunuz modu kaldırırsınız sıkıntısız…

Bize zararı var elbet ama umrumda değil sağda solda link mi koşturulur bu devirde? Başkasının modunun peşinde koşmakla bir yere varılmaz.

Ücretli modlar bu yönlerden faydalanıyor. Ama bunu nerede denerseniz deneyin gönüllü “modlama” olayına aykırı…
Oyun yapımcıları zorunlu tutmadıkça ETS 2, Farming gibi yapımlarda çözülmeyecek.

Burada mesele tamamen göz göre göre kullanılmak.

3 Beğeni

keşke steam atölyesi her türlü modu desteklese

Steam atölye desteği cidden eksikliğini hissettiğim bir mevzu … Her ne kadar çoğu zaman linklerle uğraşmayı sevmesemde bazen mecburen sevdiğimiz modları indirmek için giriyoruz .

1 Beğeni

Bir tek o sıkıntı işte daha önce denenmişti sanırım ücretli mod işini Skyrim’de denemişti Gabe Amca ama istedikleri sonuca ulaşamama vs. durumlardan iptal etmişti, tabi ayrı olaylar tıklanma başına para alma ile ama en azından güzel bir sistem olabilirdi. Onun dışında gayet güzel, modunuzu yayınlayınca kendine özel minik bir forumu ve yorum kısmı olduğu için daha rahat diğerlerine göre, direk modu yapanla iletişime geçebiliyoruz ve hata vs. olaylarını direk iletebiliyoruz. Ayrıca modda sadece 0.043mb’lik güncellemeyi direk 1.2gb’lik modu silbaştan indirerek değil sadece o 0.043mb’lik güncellemeyi indirerek düzeltebiliyoruz. Rayına oturmuş oyunlarda (Cities Skylines vs.) çok iyi işliyor.

Aslında Steam’de bir nevi çözümü var insanlar bağış linki veya trade linki koyuyorlar bu da yapanlara emeklerinin karşılığını az da olsa veriyor. Tabi bizim ülkemizde pek de yaygın olmadığı için sıkıntı.

unutmadan gördügünüz hiçbir linke hemen basmayın, refil yani gizli komisyon kodu icermesi cok yaygın.
özet =
-ben youtıbırrım kullandım tuvalet kadının linki aşaaada
-cocuk ne bilsin saf saf basıyor bakıyor
sonuc 2 sene gecsede o linke tıklayıp girdigi siteden ne alırsa alsın,o yutıbırrrr bundan komisyon alıyor.
sana söylemeden haber vermeden üstünden parayı kazanıyor.

iyi ahmet oyunda olmuyan birşeyi yapar linki koyar.
kötü ahmet linki acar içine virüsü koyar
garip ahmet kötü ahmetin linkini acar ayvayı yer.

ucus simulasyonlarinda bir suru parali mod var ve cogu kendi sitesi uzerinden dijital urun olarak satiyorlar .

Mod satisi olayini steamin kesmesinin nedeni oyun sirketlerinin isine gelmemis olmasindan olabilir.

Bence detayli bir mod icin en mantikli satis yontemi playstore a makul fiyatli basit bir program yapip , o program uzerinden modun kisiye ozel sifrelenmis indirme linkini paylasmak. Gonulluluk esasli, yada asiri zaman almayan modlar icin ucretsiz olmasi mantikli ama texture toplamak, uw maplerini cikarmak, oyuna uyarlamak, editorde duzenlemek, data dosyalarini duzenlemek her biri ayri is yani sonucta modculara biraz maddi destekle cok daha kaliteli ve stabil calisan modlar gelebilir.

Aklima gelen bu yontem yani 1-2 liralik android programi uzerinden modun linkini satmak sizce de mantikli ve kolay bir yontem degil mi?

Ahmet?? :grin: :hugs: Ahmetlere güven olmaz :stuck_out_tongue_winking_eye:

3 yıldır amatör şekilde mod işi ile bende uğraşıyorum. Steam workshop olayı olması ETS için benimde faydalandığım modları indirmemi sağlıyor ama denildiği gibi yapımcının hiç bir çıkarı olmuyor. Kendi modlarımı atölyeye eklemedim çünkü sharemods ile kendime pay çıkarıp kullanabiliyorum buda mod yapımına teşvik ediyor. Steam workshopdaki çoğu mod o günkü sürüme uygun yapılıp sonra güncellenmiyor. Ben bunu anladım. Sharemods çok iyi bir sistem değil ama mevcut olanın yapımcı ve kullanıcıyı birlikte düşünen bir sistem. Kendi modlarımı nerede paylaşacak olursam oluyum kusursuz yapmaya çalışıyorum şahsen. Sitelerde paylaşılıp sırf para kazanmak için yapılan modlar bu sitemi suistimal ediyor maalesef

Modcuların illa bu işten bir geri dönüş alması gerektiği fikrine karşıyım.

Bu işin keyif ve gönüllülük esaslı bir iş olduğuna inanıyorum. Diğer türlü git oyun firmasına gir çalış hakkın neyse alırsın.

Sadece devamlılık için modcu eğer isterse bağış linki koyabilir. gerçekten desteklemek isteyende buradan gereken yardımı yapar.

Modcular iyidir hoştur hatta candır ama öyle sendikalı işçi triplerine girmeleri hoş değil.

Sevdiğim modcu tipi: SISL

  • İşini severek değil taparak yapar.
  • parayla pulla işi olmaz, bağış yapmak isteyeni de geri çevirmez.
  • kaliteyi birinci planda tutar ve tüm gerekli yeniliklere anında ayak uydurur.
  • takipçilerini oyun firmalarından daha kurumsal ve kaliteli şekilde bilgilendirir, yardımcı olur.
  • muhabbeti hoştur.

Modcu dediğin budur, böyle olması gerekir.

O sharemods falan filan siteler varya, onların hepsine kafam girsin. Alayı tefeci o sitelerin. Size 3 liralık steam oyunu verip sırtınızdan ne milyonlar kaldırıyorlar farkında değilsiniz.

5 Beğeni

Burada odaklanmamız gereken yer Sharemods o parayı veriyor ama nasıl veriyor? Bu siteler bariz zararlı ve hayrımıza değil. Mod ücretli olmuş olmamış başka bir konuda yine tartışırız ama bu puan kazanma uğruna berbat modlar yapılıp kısa süre çıkarılıyor. Her şeyi etkiliyorlar ama kim bunlar? Cevabı yok… Çok güzel bir hizmet yaptılar ama olmasa da olacak modlar vardı…

Ne guzel özetlemişsin :+1:

2 Beğeni

Maalesef işin içine eskiden girip sharemods ile geri dönüş sağlayan hiç bir mod yapımcı workshop için çalışmıyor. Kendi için çalışıyor. Workshop dışında da hep negatif bir şey illaki oluyor. Workshop olunca da yapımcı için negatif bir şey oluyor sonuçta mod indiren ikisini de tercih edebildiği için aslında bütün olay mod kullanıcısında bitiyor.

Mod dendiğinde saydığınız siteler ve daha nicesi akla gelmeden olmuyor. Bu işin veli nimetinden onlar faydalanıyor ancak kilit kısmını da oluşturuyorlar. Eskilere gidelim, 18 Wheels of Steel Haulin`in modifiye paketi ile birlikte çılgın bir modculuk patladı. Herkes, skinden tutun dorse lastiğine kadar mod yapmaya ve yayınlamaya başladı. Bu modlar yapılıyordu ancak, yüklenecek bir yere ihtiyaç vardı. Bu durumda o zamanın babayiğitleri RapidShare, Filefront, Mediafire ve daha sayamadığım onlarcası hayatımıza girmeye başladı. Bu siteler o yıllar için tartışmasız gerekliydi. Modların paylaşılabileceği alternatif herhangi bir mecra yoktu. Ve o zamanlar mod işini herkes hakkını vererek yapamıyor, yapanlar da ücret talep etmiyordu. Zaten o zamanlarda korsan oyunlar çok yaygındı, oyuna para bile vermeyen kitle moda para verir mi? Bana göre, o sebepledir ki paralı mod kavramı günümüzde olduğu kadar yaygın değildi. Simulasyon oyunlarının sahip olduğu oynanış süresini arttırmanın yegâne yolu modlardan geçmesiyle birlikte, mod kültürü günümüz şeklini alana kadar çeşitli değişimlere uğradı. Günümüzde artık insanlar karşılıksız mod yayınlamaktan yana değiller.(Yapanlar var elbet.) Bazı yapımcılar bağış ile karşılık arasa da bazıları direk modlarını satmayı tercih ediyor. Modlara emek, zaman harcıyorlar ve hakkıyla karşılıklarını arıyorlar. En basitinden gerçekçi, kaliteli, sorunsuz bir skin bile saatlerinizi, günlerinizi alabiliyor. Zaten sağda solda 3€-15€ civarında skinler görmeniz mümkün. Bir takım yapımcılar, parayı direk temin etmek yerine bahsettiğimiz bu sitelerden gelir elde etmeye çalışıyorlar. Hangi durum daha iyi bu tartışmaya açık bir konu. Steam Atölye güzel bir çözüm. Başınız ağırmıyor, güncellendi mi diye takip etmek zorunda kalmıyorsunuz, iki tıklama ile istediğiniz modu oyuna ekliyorsunuz. Ancak atölyenin katı kuralları var ve bu sebeple tüm mod yapımıcları modlarını atölyede yayınlamaya yanaşmıyor. Mod kullanıcılarına zarar vermeden,(zararsız reklamlar v.s) mod yapımcılarının gelir elde edebileceği bir çözüm bulunabilirse belki bu sitelerin zararlı içerik sunmasının önü kesilebilir. Benim düşünceme göre, saydığımız ve sayamadığımız onlarca site biz simulasyon severlerin hayatında olmaya devam edecekler.

1 Beğeni

Ben de seninle aynı fikirdeyim. Yakın gelecekte satılan mod üzerinden oyun firmalarına komisyon vererek satılabilen bir mod platformu gelebilir. Daha önce de yazdığım gibi gönüllü yapana, bedava dağıtana kimse paylaşma demez ama mod işi gerçekten yorucu, tecrübe ve zaman istiyor. Bu arada bir yerde mod satmış filan değilim, fakat gelecekte modların ücretli olmasını mantıklı buluyorum.

Kaldı ki günümüzde paralı satılan iyi modların da fiyatlarının yüksek olması da dediğim gibi mod satılabilen ortak bir platform olmamasından kaynaklanıyor. Temiz bir platform olsa, reklamsız, sürümden kazanacak mantıkla hem mod kalitesi ve işçiliği artar,hem modcu, hem platform, hem oyun şirketi ekstradan kazanır. Ayrıca puanlama ve kritik sistemleriyle modların puanlanması da iki taraf için de geliştirici ve faydalı olur.

Steam de mod satışının olmamasının belki de en önemli nedeni modların içeriğinde oluşabilecek hukuki haklar. Örnek verecek olursam modcu bir harita yaptı ve ABC isimli bankanın bankamatiğini oyuna aktardı, sokaklarda görmeye başladık. Bankanın avukatları logosunun parayla satılan bir üründe kullanıldığını söyleyip hak talep edebilir. Bu yüzden zaten çoğu oyunda etraftaki markalar ve logolar uydurma yada esinlenmedir.

Dİğer yandan modcunun modları tam takır olucak, tek tıklamayla indirebilicem, sürekli güncelleyecek anlayışı yine tam gönüllülük olmadığında geçersiz oluyor. Kaldı ki pimapen imal etmek gibi olmayan rutin bir sanayi üretimine benzemeyen, zaten ilgi ve alaka gerektiren dijital sanatsal işleri para da kazansa ilgisiz insan yapamaz. Kamyonlarla ilgilenmeyen biri modeller geçer ama sektöre ilgili adamın koyduğu modelin bazı ayrıntılarından mahrum olur. Modların steam mantığıyla ucuz ama ücretli olması freelancer iş yapan dijital artistleri, texture cüleri, scriptcileri vs oyuna çekebilir. Oyun satın alma kredisi vermesi bile teşvik edici olabilir.

Modcu paralı satıcaksa, oyun yapsın demek de yanlış.O zaman her oyun firması da kendi konsolunu üretsin yada kendi ürettiği işletim sistemi üzerinden yayınlasın, yada hiçbir oyun firması önceden yazılmış oyun motorunu kullanmasın. Ben oyunları, ortak benimsenmiş platformlar gibi görüyorum, satılan mod üzerinden oyun firmasının hak talep etmesi doğrudur, ama her modcu gönüllü olsun demek de yanlış oluyor.

-3. parti DLC ile ücretli modlar arasında fark var. 3. parti DLC’nin bile reklam tabelaları vb. lisanssız şeylere ihtiyaç duyan bir modu olabilir. Gönüllü modlamanın önünü kimse kesemez ama bu olaylardan ziyade başarılı tecrübeli kişilerin emek harcamasından yanayım. Pek umrunda olmayıp öylesine mod yapan beceriksizlerin yer almaması gerek.

Yazdıklarınız güzel şeyler aklıma bir sürü fikir geliyor ama TR yerine Eng içerikli bir sistemde olabilir. Burasının ingilizce versiyonu için adım attım ama sadece mod odaklı gitmek yakışmıyor. Çerçöp modları kopyala yapıştır mantığıyla yayınlamak artık etik değil. Elimizi taşın altına koyabileceğimiz işler lazım.

Sertifikam çıktı iş planını hazırlayıp yılbaşından sonra onaya sunacağım. SimülasyonTÜRK’ü kendi işlerimin içinde kurumsallaştırmak istiyorum.

4 Beğeni

Bu bahsettiginiz bir mod platformu mu?

Mod paylaşımı için kullanılan diyelim :slightly_smiling_face:

Ucretli mod konusunu konustuktan sonra konu uzerine boyle bir aciklama gelmesi sasirtti, guzel olur, girisimciligini takdir ettim :slight_smile:

Uzun süredir ingilizce site yayına sokmak istiyorduk simulationpark.com’da başladık.

2 Beğeni