Euro Truck Simulator 2 - Konsol & Config Kodları

Merhaba arkadaşlar, çoğunuz benden ölçeklendirmeyi nasıl arttırdığımla ilgili sorular sorunca, bende konsola yazdığımız kodlarla ilgili bir rehber hazırlamaya karar verdim.

Öncelikle konsolu oyunda kullanabilmemiz için config dosyasından konsolu aktifleştirmemiz gerek, bunun için şu yolu takip ediyoruz:

Belgeler > Euro Truck Simulator 2 > config.cfg

config.cfg’yi not defteri olarak açtıktan sonra aşağıdaki satırı bulup, “0” yazan yere “1” yazıyoruz ve kaydediyoruz…

uset g_console "0"

Artık konsol, oyunda aktif durumda. Oyuna girdikten sonra aşağıdaki resimde gösterilen (é) tuşuyla konsolu açabilirsiniz…

Click

Işınlanabilmek ve Serbest kamera

bu özelliği kullanabilmek için, config.cfg’de aşağıdaki satırı bulup yine “0” yazan yeri “1” olarak değiştiriyoruz ve kaydediyoruz…

uset g_developer "0"

Oyunda serbest kameraya geçebilmek için klavyenin en sağ tarafında bulunan rakamlardan 0’a tıklamamız yeterli. Kamerayı yine sağ tarafta bulunan rakamlar ve mouse yardımıyla kontrol ediyoruz.

"8" İleri
"5" Geri
"4" Sol
"6" Sağ
"9" Yukarı
"3" Aşağı
"F9" Aracınızı bırakmak istediğiniz yere ışınlar
"0" Serbest kameraya geçme tuşu

Serbest kameranın hızını arttırma veya düşürme

g_flyspeed 100

Serbest kameranın hızını arttırıp düşürmeye yarar, default değer 100’dür. Alternatif olarak mouse tekerleğini, ileri geri yaparakta hızı arttırıp düşürebiliriz

İstediğiniz şehire, veya kordinata ışınlanmak

goto koln veya goto dresden

Bu kod sayesinde istediğimiz şehire veya kordinata ışınlanabiliyoruz. Örneğin duisburg’dan koln’e gitmek istiyoruz, kodun karşısına bir kere boşluk bırakıp gideceğimiz şehiri yazıyoruz. (Gideceğimiz şehirin yerel adını yazmamız lazım)

Hava ve saat

Oyun saatini ileri-geri almak

g_set_time 16

Bu kod sayesinde zamanı ilerletip geri alabiliyoruz. Örneğin oyunda saat 14:00, saatin 16:00 olmasını istiyorsanız, kodun karşısına bir kere boşluk bırakıp ‘16’ yazıyoruz.
ÖRNEK

g_set_time 14 32
g_set_time 23 14

Yağmur yağdırma veya kapatma

g_set_weather 1 

Bu kod yağmur yağdırmak için veya kapatmak için kullanılır. Kodun karşısına “1” yazarsanız yağmur yağar, 0 yazarsanız yağmur durur.

Gökyüzü ve hava durumunu değiştirme

g_set_skybox 1

Bu kod sayesinde, kullandığınız grafik modlarındaki gökyüzü çeşitlerine bakabilirsiniz. örn: frkn64 Realistic Graphics, Project Next Gen 2.0 veya NaturaLux gibi modlarda bulunan gökyüzü modellerini (sisli, güneşli veya kapalı) deneyebilirsiniz.

Grafik

Ölçeklendirmeyi arttırma

r_scale y "2"
r_scale x "2"

Bu kodlar sayesinde maksimum %400 olan ölçeklendirmeyi yükseltebiliyoruz. Kodlar config.cfg dosyasında bulunuyor. Yukarıdaki kodların rakamlarından bir tanesini değiştirirseniz diğerininde değerinin aynı rakam olması gerekir. Örneğin r_scale y “2” yazan yeri “2.45” yaparsak r_scale x “2” yide 2.45 yapmamız gerekir.

4K veya 8K resim çekmek

g_hq_3d_scale "0"
 g_hq_3d_screenshot "0"

Yukarıdaki kod sayesinde 4K veya 8K monitöre ihtiyaç duymadan 4K ve 8K resimler çekebilirsiniz. Resim çekerken “F10” tuşunu kullanmanız gerekmektedir.

4K için:
 g_hq_3d_scale 2
 g_hq_3d_screenshot 1 
 8K için:
 g_hq_3d_scale 4
 g_hq_3d_screenshot 1

Tırınızın ve dorsenizin PNG’sini çıkartma

g_hq_3d_scale 4
 g_hq_3d_screenshot 2

Bu kod sayesinde, resim çektiğiniz zaman arka plan gözükmez ve sadece tırınız ile dorseniz resimde gözükür.

Evet arkadaşlar benden bu kadar… sizinde eklemek istediğiniz kodlar varsa aşağıya yazabilirsiniz…

Uyarı
Yukarıdaki bazı kodlar sisteminizi fazla zorlayabilir, Bu yüzden tedbirinizi ona göre alın…
43 Beğeni

Güzel bir rehber ellerine sağlık

4 Beğeni

Bilmeyenler için lazımdı. Güzel olmuş.

4 Beğeni

Eline emeğine sağlık @Burak34
Screenshot kodlarını deneyeceğim en kısa zamanda :slight_smile:

Konu kodlar gerçi ama bir ufak not olarak ; serbest kamera hızı mouse tekerleğinden aşağı yavaş, yukarı hızlı olarakta değiştirilebiliyor.

6 Beğeni

Güzel konu olmuş. Bir ekleme ve bir düzeltme yapmak istiyorum ben de.

Saat için dakika da yazılabiliyor. Bunun için örneğin g_set_time 12 01 yazabilirsiniz. 1/19 ölçekte pek önemi olmasa da 1/3, 1/1 vb. gibi büyük ölçekli haritalarda (Modlar) daha anlamlı olacaktır.

Şehre gitmek için goto komutundan sonra şehir ismi İngilizce değil yerel isme göre yazılıyor. Örneğin Almancada Köln İngilizcede Cologne. İsim değil sadece karakterler İngilizce olmalı. Köln’de ö yerine o yazılması gibi. Ayarlarda Türkçe isimler açıksa buna dikkat edin. Bir örnek, goto kopenhag değil goto kobenhavn. (İpucu: Kısa olarak da yazılabilir. goto kobe, goto koben gibi… Burada aynı şekilde başlayan başka şehir olmamasına dikkat edin çünkü gitmek istediğiniz şehir yerine başka şehre gidebilir.)

5 Beğeni

@anilonursal @The.Yigido68 Teşekkür ederim
@bkaakco @ONURKULL Yanlışlar düzeltildi, öneriler eklendi.

3 Beğeni

Ellerinize sağlık :heart_eyes:

Sormak istediğim bir soru var :smiling_face_with_three_hearts:

4K ve 8K Resim çekme komudu config’e mi yazılıyor yoksa oyun konsoluna mı ? ve Sadece fotoğraf çekme aracına girince mi 4K veya 8K çekiyor ? Şimdiden teşekkürler :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Teşekkür ederim, Dediğim gibi sadece F10 ile çektiğiniz fotoğraflar 4K ve 8K oluyor, kodları oyun konsoluna giriyoruz. Maalesef biz Reshade kullanıcıları bu özelliği kullanamıyor…

3 Beğeni

Tavsiye ettiğiniz ReShade ayarı veya grafik modu var mı?

2 Beğeni

Reshade olarak Johndoe’nin Preset’lerini tavsiye ederim, PC’yi zorluyor fakat sonuçlar mükemmel.
Grafik olarakta, NaturaLux en iyilerinden.

3 Beğeni

Ben HQ resim kodlarını açık bırakıp grafik ayarlarını değiştirdiğimde ya da oyundan çıkıp girdiğimde ciddi fps düşüşü oluyor. Config dosyasını silip oyuna yeniden girmem gerekiyor. Bunun olmaması için bir çözüm var mı?

2 Beğeni

Bende hiç öyle bir şey olmadı, muhtemelen sistem kaldıramıyor.

3 Beğeni

Dediğin kodları bende uyguladım 4 fps yukarı çıkmadı oyunu silip yükledim en sonunda kodları eskisi gibi yaptım düzeldi boşuna uğraşmışım :slight_smile: çok üzülmüştüm bu fps olayına anlayamamıştım çok uğraştım meğer kodlardanmış

1 Beğeni

Aynı durumu bende yaşadım eminim fotoğraf için config ile oynayanlar config’i varsayılana çevirdiğinde (0 kamerası ve konsolu açma kodları hariç ) fps artışı en az 5-10 fps artıyor bizzat kendimde sorun yaşamıştım bir ara konuda açmıştım 30 fps sabitleniyor diye config’i sıfırladım 60 a tekrar çıkmıştı bu tarz problem yaşayanlar işi bittikten sonra konsol kodlarını varsayılana sıfırlamayı unutmayın.

1 Beğeni

Allah’tan yazmıştım :smiley:

7 Beğeni

Ya arkadaşlar bir bana lütfen yardımcı olabilir mi?
ets2 nin confing dosyasını kurcalarken yanlışlık bi değeri değiştirdim ne olduğu hakkında hiçbir fikrim yok fakat oyun şuanda ağır çekimde gibi
çözümünü bilen lütfen yardımcı oplsun
Dipnot: Warp kodu değil!

config.cfg dosyasını sil oyuna girince sıfırdan oluşturulması lazım.
(ne olur ne olmaz eski config.cfg dosyasının yedeğini almayı unutma!)

Dediğine katılıyorum ben denemek için config.cfg dosyasını sildim oyuna yeniden giriş yaptım dosya yeniden oluştu. Bu durumda üzerinde değişiklik yaptığın cfg sil kendisi yeniden oluşturacaktır.

tamam teşekkür ederim dostlar düzeldi

Konvoy güncellemesinden beri "F9"la ışınlanamıyorum. Nasıl düzeltebilirim?

1 Beğeni