ETS 2 ve ATS için Süspansiyon Sertliği "Konsol Kodu"

Bu kod ile oyundaki araçların süspansiyon sertliğini ayarlayabiliyorsunuz. Varsayılan değer 1.0

Konsol ekranını açtığınızda “g_suspension_stiffness” yazıp istediğiniz değeri 0.5 , 0.7, 0.1 gibi yazabilirsiniz.

Fiziklerde iyileştirmeler yeni başladı. Bu sadece bir özelliğin ayarı her şeyi değiştirmez.
Videolarda göstermiştik.

6 Beğeni

Arkadaşlar bütün süspansiyonların default olmasını istiyorsanız, konsola şu kodları yazınız:

• g_trailer_stability 0
• g_truck_stability 0
• g_suspension_stiffnes 0

1 Beğeni

Default komutlar bende;

g_trailer_stability 0.5
g_suspension_stiffnes 1

olarak gözüküyor zira stiffnes 0 olmuyor 0 yapıldığında 0.1 e dönüyor otomatikman…

Süspansiyonları yok edemeyeceğine göre?

0 (Sıfır) her zaman yok etmek anlamına gelmez , yeri geldiğinde restart (Yeniden başlatma) işlemi içinde kullanılır.

1 Beğeni

Oyundaki her komutun alabileceği değer aralıkları var ve bu komutun yani stiffnes’ın alabileceği değer aralıklarıda 10 ile 0.1 arasında değişiyor sen istersen -100 yap istersen 100 yap genede minimum 0.1 maksimum 10 olacaktır. Öyle yok etmekmiş şuymuş buymuş gibi şeyler olmaz ne yazıkki…

Bende bunu vurgulamak istedim :slight_smile:

Squirrel bu konu hakkında bir video çekti, Scs’nin en iyi deneyim için önerdiği kodlar bunlarmış.

4 Beğeni

yapılması gereken özetle;
g_truck_stability 0 (henüz çekici dengeisi gibi bişey arayüze eklenmedi)
g_trailer_stability 0 (bu zaten dorse dengesi)
g_suspension_stiffness 0

güncelleme başta böyleydi sonra bebeler ağlamasın diye normale çektiler sanırım
sanırsın arada dağlar kadar fark var
gerçek olan bir şeyi özellikle önemli simülatörlerde basite indirgenmesine karşıyım arayüz vb. oynanış karmaşık olmadıktan sonra hardcore bile olsa oynanır çocuk da oynar büyüğü de oynar
kimsenin canı sıkılmaz canının sıkıldığı simülasyon oyunları zaten bir boku başaramış geliştirilememış oyunlar

++ bu ayarlamalardan ikisinin arayüze eklenmesi lazımdı bu güncellemede ki millet farkı görsün ya da bir şeylerin değişmeye başladığını anlasın neyse…

7 Beğeni

Çekici dengesi gayette var ve default olarak 0.5 ve 0 yapıldığında Trailer Stability ile aynı mantıkta işliyor… Eğer gerçekci olmasını istiyorsanız 0 lamak makul ancak sonra 50 ile giderken dönüş yaptım niye yattım demeyin stiffness ile birlikte biraz saçmalayabiliyor…

Stability komutlarında aralık 0 ve 15 iken
Stifness komutunda 0 yazıldığında otomatikman 0.1 yapıyor Çünkü aralığı 0.1 ile 10 arasında

Stifness’ın 1 olması default olarak kötü bayağı kötü 0.1 de çok sallanıyor diyenler için 0.5-0.7 arası idealdir 1 olduğunda odun yutmuş gibi eski düzene geri dönülüyor…

Mpcilerin işine yarayacak bilgi 150 ile makas atma videolarında gördüğünüz viraja 150 ile girip hafif bir manevra ile devrilmeden kurtulma kodu içinde
truck stability ve trailer stability kodlarının değerleri 1 ya da 1.2 hatta kardeşim ben deviririm öyle bana hiç yatmasın diyosan 1.5 yapılmalı… 1.5 yapıldığında dorse ve tır virajın dönüş yönü ile aynı yöne yatmaya başlıyor ve virajı kolay almana fayda sağlıyor ama 1.5 dan fazla yapıncada o aynı yöne yatış abartılı derecede artıyor ve rahatsızlık veriyor ama bazı midesizler için 1.5 da az geliyor 2-3 e kadar gidiyor tabi bunlar MP ciler için Makascılar için NFS ciler için…

ETSciler için geri dönüceksek ben en ideal stiffness 0.5 olup stability komutlarıda 0.2 olmalı bana göre 0 olduğunda cidden çok dengesiz oluyor tır 30 la dönerken az daha yatıyordum kaç kere denerken…

DipNot: Şimdi fark ettim biraz ters anlamışım Hasan amcamın dediğini :smiley: ever arayüzde yok ama komutlarda var*

2 Beğeni

Bugünlük bu kadar boş yeter … boşları toplayalım… :tea:

3 Beğeni

arayüzde yok…

g_truck_stability 0 (henüz çekici dengeisi gibi bişey arayüze eklenmedi)

Diyip en çok boşu yapan geldi

konsollarda ‘‘0’’ değeri genelde ‘‘ortada’’ anlamına gelir. Yani eksi (-) değer de kullanabilirsiniz bir çok konum için.

Bu süspansiyon,çekici,trayler fiziğine el attılar ve bu ayarları öneriyorlarsa bari direksiyona da bir el atsalar…
Zira bu ayarlarda direksiyon dönüşü 900 derece olduğundan mouseyi(direksiyon) hafif çevirdiğinde trayler savruluyor ve bu savrulma,dengeleme aralığında;dorsenin ağırlığı çekiciye dolayısıyla direksiyon yani mouseyi de fazlasıyla etkiliyor ve ağırlaştırıyor.
Daha doğrusu her durumda problemli…
Klavyeyi bilmiyorum da herhalde direksiyon setinde de bir etkilenme ve problem oluyordur.
900 derecelik direksiyon dönüşüyle bu oyun oynanacak gibi değil.Mouseyle oynarken hangi ayarı yaparsan yap bir dengesizlik var.Umarım SCS bu durumun farkına varıp 1800 derece dönen direksiyon alternatifini getirmeyi düşünürler.
Herhalde bu işin uyulması gereken bir kanunu,mühendisliği var ki;gerçekte tırların direksiyonu 1800 derece dönüyor.Yoksa gıcıklık olsun,kullanan şöför biraz kas yapsın diye değildir.
Herneyse,mouse kullanımında bir başka başlık altında bir ayar vermiştim en ideali bu diye.Fakat o ayarda da bir savrulma,dengesizlik var.
En iyisi fare hassassiyetini ilk çeyrekten biraz fazlası olacak şekilde ve direksiyon doğrusalsızlığını da en sona(en sağa)dayayıp kullanmak.
Bu şekilde direksiyon 900 derece olsa bile doğrusalsızlıkla az-çok 1800 derecenin etki ve dengelemesi var.Bu şekilde yüksek hızlarda(90 km/h dolaylarında)bile traylerde,çekicide neredeyse hiçbir savrulma olmuyor.Mousenin ağırlığı da bir nebze kırılıyor.En önemlisi de mauseyi kaldırıp koysan bile veya elini tazeleme ihtiyacında bile direksiyon pek etkilenmiyor,uzun seferlerde bir rahatlık sağlıyor.
Belki bu şekilde, ilk kullanımında biraz garip gelse de kullandıkça ne demek istediğim anlaşılacaktır.

1 Beğeni

Şu meseleyi yeniden tashih edeyim:
Eğer direksiyon mouse ile oynanıyorsa(ki herkeste direksiyon seti yok ; mouse de klavyeye kıyasla daha mantıklı) ve bu süspansiyon ayarları SCS tarafından öneriliyorsa;kontroler kısmındaki direksiyon hassasiyyeti en soldan bir,iki tık geride ve direksiyon doğrusalsızlığı da en sağda olacak şekilde kullanılmalı.
Gerekçesini de yeniden belirteyim;oyundaki direksiyon 900 derece(yani tırın değil otomobilin direksiyon derecesi)dönüyor.Bu durum da yetersiz ve dengesiz direksiyon kontrolüne sebeb oluyor.Dengesiz direksiyon arkadaki dorseyi savururken;bu savrulma-dengeye/teraziye alma durumu,çekiciyi dolayısıyla direksiyonu(mouseyi) etkiliyor.
Bu dengesizlikler silsilesinin oyuncuya etkisi ağırlaşmış bir mouse ve bileği yorma durumu.
Tabii bileğini de tazeliyemiyorsun çünkü en küçük bir hareketin tırı kontrolden çıkarıyor.Eh mecbur f1 felan çekecen…
Yani aslında bu süspansiyon ayarlarının tırı devirmesinden daha girift meseleler var.
Eğer dakik bir direksiyon ayarıyla sağlıklı bir dengeleme/terazileme yapabilirsen tırın asla devrilmez.
Ayrıca dakik bir direksiyon ayarı bir viraja kaç km/h girmen konusunda da sende bir algı da oluşturur.
Şayet üşenmezsem "ETS nasıl daha gerçekçi oynanır"başlığı altına gerekçeleriyle beraber koltuk ayarından,şanzımana,direksiyona kadar uzun bir yazı döşemeyi düşünüyorum…

1 Beğeni

buradaki olayın az önce videosunu çektim
@berceste_0001 senin de 1800 derece olayından bahsettim videoya yorum yaparsan açıklayıcı olur diğer insanlar da asıl önemli şeylerin farkına varır :slight_smile:

1 Beğeni

Bu kodlar bende cıkmıyor kendi aracım olmadığı icin mi

Oyun içi konsoldan yapacaksın…