ETS 2 ve ATS için Süspansiyon Sertliği "Konsol Kodu"

Oyun ici consol nasıl acıcam

niye yukarıda verdiğim bağlantıya tıklayıp okuma zahmetine girmedin? bıktım artık hiç efor sarf etmeden her şeyi ağzına versinler istiyorsun???

6 Beğeni

Videoyu izledim ama bağlantı yoktu onu görmedim o yüzden yazdım

:joy::rofl: okuyunca istemsizce güldüm uzun yaşa sen :))

1 Beğeni

Ben,bu meseleyi burada gündeme getirdim ve hararetle de savundum,mebzul mikdarda da tartışıldı.Maalesef pek kayda değer bir bir şey olarak görülmedi.Daha doğrusu direksiyon seti ile herşeyin aşılabileceği;bu oyunun 900 derece ile de gayet oynanabilir olduğu yanılgısına düşüldü.Galiba halâ da düşülüyor :slight_smile:
Mesele sadece 900 derece ile şerit istikrarının sağlanamaması meselesiyle sınırlı da değil…
Videoda görüldüğü üzere,önerilen fizik/süspansiyon ayarları;direksiyon seti ile de oynanabilir gibi değil,arac devrilmeye pek müsaid.(yanılmıyorsam videoyu direksiyon seti ile kullanarak çekmişsiniz)
Siz,önerilen bu fizik/süspansiyonla hız sınırlamalarına uymanız gerektiğini ve bu şekilde aracın devrilmesi probleminin olmayacağının süylüyorsunuz.Fakat aracın devrilmesinin hız kurallarının ihlali ile alakası yok;mesele tamamen 900 derece ile alakalı bir mesele
900 derecelik direksiyon setinin avantajı, aracın kontrolünü biraz daha iyi hale getirmesi;başka da bir avantajı maalesef yok.Zira mouseyle felan,önerilen fizik/süspansiyon ayarlarında oynamak hiç mümkin değil,mouseyle durum tam bir felaket
Yani direksiyon seti de olsa;oyundaki aracın kontrolü 900 derece olduktan sonra bir şey değişmiyor
Galiba SCS, bu 1800 derece olayına da riayet etmiş.Fakat piyasada 900 derece direksiyon seti olduğundan veya belirttikleri üzere,oyun tadından uzaklaşmamak adına.Yahut artık her sebebden ötürü bilmiyorum,bu durumu oyuna yansıtmamış.
Aslında bu oyunda 1800 derece özelliği de var.Hatta bunun nasıl olduğunu veya nasıl yapılabileceğini "Ets nasıl gerçekçi oynanır"başlında yazdım.
Yapılacak olan şey mouseyi bir direksiyon seti gibi harici olarak oyuna bağlayıp,piyasada olmayan 1800 derecelik direksiyon olayını mouseyle sağlamak,tek eksik bu durumun direksiyon animasyonunda olmaması fakat aracın kontrolünde 1800 derece kendisini gösteriyor.
Zira ben bu şekilde oynuyorum ve şerit istikrarından,yapay zekaya herşey gayet iyi işliyor,yüksek hızlarda dahi önerilen fizik/ süspansiyon ayarları da hiç bir probleme yol açmıyor
Belki bu konu üzerinde durulabilirim.Yani "bakın böyle oynarsanınız…"diyerek.
Birde sözlü bir diyalog olsa daha rahat olurdu ;yazı/yorum işi,maksadı muhataba anlatmakda bayağı yorucu bir iş…Teşekkür ediyorum

işte yine direksiyon seti olayıyla çözmek istersek en kolay çözüm 900e uyarlamak öteki türlü olmaz ama seçenek olmalı o zaman klavye ve fare ile kontrolde sıkıntı olmaz ayrıca videoda hızlı döndürdüğüm için öyle oluyor ama tabii gerçekte öyle değil
ets2de her şey tam olsa belki bunları tartışmazdık bile 1.35’te nasıl bir geliştirme yapacklarına bağlı ama adam demiyor ki şöyle şöyle yapıcaz
mıy mıy şekilde çalışıyoruz gelecekte düşünüyoruz yapacak ama mıy mıy ederek anlatıyor genl olarak bütün açıklamalar böyle yol haritasını bilmediğimiz oyun hakkında çok da konuşmaya gerek yok işte

1 Beğeni

Yani gerçekte tır gibi büyük araçların direksiyonu 1800 derece dönüyor ama tekerlekler de mi 1800 derece gibi, otomobilden farklı olarak daha fazla veya daha yavaş dönüş yapıyor …
Yoksa tırların tekerleklerı de otomobildeki gibi dönüyor;fakat direksiyonda,otomobilden farklı olarak 'esneme payı"olarak nitelenebilecek 1800 derece,yani o fazla derece zorunlu olarak veriliyor.
Bence ikinci ihtimal daha kuvvetli ve bu durum gerçekte olduğu gibi ;ETS için de geçerli ve zorunlu.
Oyunun araç kontrolünde,bu esneme payı verilmediği için de ,900 derecelik direksiyonla araç kontrolü;videoda belirttiğiniz "kütük gibi"lik durumunu ortaya çıkarıyor veya aracı kasıyor
Gerçi siz o ifadeyi aracın süspansiyonu için söylüyorsunuz ama;videoda aracın böyle çabuk devrilmesi işte o esneme payının direksiyona daha doğrusu aracın kontrolüne yansıtılmamış olması ile alakalı.Yani sizin hızlı çevirmenizle alakası yok.
Örneğin mouse kullanıcısı da, kontrolde sizin hızlı çevirmenizdekı problemi yaşayacağı için;zira mouseyi azıcık çevirince direksiyonu,sizin hızlı çevirmenizdeki kadar dönecek ve aracı devirecektir.Direksiyon seti ile bu problem daha kontrol edilebilir bir durumda,haliyle direksiyon setinin böyle bir avantajı var
Yani aslında mesele mouse veya setle oynanması değil bizatihi 900 derecelik araç kontrolü ile,o esneme payının yansıtılmamış olması ile alakalı.
Benim bu meseleyi bu kadar üstelemem aslında temel bir problem,hani haklı çıkayım gibi bir derdim yok, dahası belirttiğiniz üzere biz bu oyunu gece gündüz oynuyoruz…
Fakat bu oyunun araç kontrolü,önerilen gerçekçi süspansiyon ayarları,dorsenin daha önce belirttiğim emme basma tulumba gibi savrulması,reverse(geri)modda aracın çabuk makaslaması,şerit istikrarı hatta yapay zekanın tavırları bile 1800 derece kontrole endeksli işliyor.
Örneğin adam,1800 derece kontrol olmadığı için(tabii bu durumun farkında da değil);900 derece kontrol ile de oyunun yapay zeka tavırları zevk vermiyor, multide takılıyor.Ya gidiyor D-C yolundaki trollüklere düçar oluyor veya haritanın diğer bölgelerinde yapayalnız takılıyor, yahut bir konvoya takılıyor zevk almak için… ki bence onun da pek keyif verecek bir tarafı yok;bir müddet sonra o da bezdirir.
SCS,fizik meselesinde herşeyin hesabını yapıp, gerçekte ne ise onu yansıtmayı düşünürken…1800 derecedeki esneme payının oyuna veya kontrole yansıtmayıp; 900 derecenin sebeb olduğu kasmayla bırakırsa bence geri kalan şeyler biraz havanda su dövmek gibi bir şey olur

sorun da o zaten mesela devrildiğim yolda o hızla gerçekte yine öyle olmazdı biz araç ağırlığı, yük ağırlığını yeni yeni hissetmeye başlıyoruz özellikle çekicide belki eksiktir ancak dorse bir sürü iş yapıldı nereden nereye geldi
çekicideki eksik de tamamlanınca kodlarla oynamaya gerek bile kalmaz çok fazla yatması zaten gerçekçi değil ama tır kullandığımızı pek hissettirecek şeyler yok anca farklı farklı fanteziler deniyoruz
keşke o dediğin olsa belki de olur bilmediklerinden değil her şeyin bir sırası olduğundan bekliyoruz 2019 güzel geçecek gibi :slight_smile: tek önemli yatırım oyun motoru ve araç özelliklerine olmalı artık kritik nokta bu

2 Beğeni

truck stability 0.5 yapıp kullanmaya başladım nebileyim saçmalıyor bazı yerlerde bunalttı

Yazmayım yazmayım dedim ama, o kadar çok 1800 derece mesajın var ki, cidden bian inanıyordum bişeyler bildiğine. Öncelikle hiç gerçek bi tır ile bir günün geçti mi bunu merak ediyorum. Geçmediği belli çünkü eğer öyle olsaydı basınç ve yük ağırlığından dolayı 1800 derece direksiyon çevirerek tekerleri 900 dereceye getirebildiğini bilirdin. Bi konuda haklısın. Direksiyonlar etsde 1800 derece dönmüyor, dönse de bildiğim kadarıyla senin de bunu destekleyen bi direksiyon setin yok. Klavye veya maus kullanarak en üst seviyede bi simulasyon eleştirisi, tır sürmeden yüklü, yüksüz, sadece kafa ile, bi eleştiri yapman tüm tepkileri üzerine çekiyor, birde şu var en ufak bi direksiyon sallantısında dorse hemen sallanıyor diyosun, bu gerçekte de böyledir. En ufak bi manevrada bu 5 derece bile olur dorsen en az 10 cm yer değiştirir. Kaldı ki sallanma da olsun yerden o kadar yüksek bi araç taşıyorsun arkanda. Bu konuda scs nin eksikleri çok, bunu hepimiz kabul ediyoruz. Makul seviyelerde eleştirmemiz gerek dostum. Sadece 1800 derece yapamazlar ama bi seçenek olması iyi olurdu, olsa da şuan direksiyon kullananların çoğu gene oynayamayacak, çünkü sadece 900 derece var en azından logitechlerde.

1 Beğeni

Şu 1800 derece meselesinden bir sana değil;şu mecradaki neredeyse herkese kerahat geldi…(en çok da bana)
Herhalde senin de bir direksiyon setin var,
Örneğin şu süspasiyon kodları(gerçeğe en yakını bu kodlar sayesinde oluyormuş)ile hiçbir mouse ve klavye kullanıcısı oynayamaz.

Daha doğrusu şu oyunun mouse ve klavye kullanıcısına sunduğu pek bir şey de yok
En makulu gidip en iyisinden bir direksiyon seti almak
Peki senin “direksiyon seti alın” demekten başka bir teklifin ,önerin var mı?
Belli ki yok ve olmayacak da !gelip burada ukalalık yapma!
Direksiyon setin ile sana saadetler dileyerek geçiyorum