ETS 2 Nasıl Daha Gerçekçi Oynanabilir?

intel pentium dual core 3.40 ghz işlemci 4 gb ram 2 gb ekran kartı anakart gigabyte g41m combo ama eski o da

Donanım muhabbetini burada yapmayalım!

4 Beğeni

Yeni gelen dlc ile ilgili extra bir şey söylemek isterim .
Oda şu ki çekicinizin motor gücünü gerekirse en aza indirmek … şahsen güçlü bir motor almak special özelliğini yitiriyor benim açımdan…

2 Beğeni

Benimki senden daha kötü dimi ? Bide 32 bit benimki

1 Beğeni

Herhalde ETS 2 için en fazla ‘‘manyaklığı’’ yapan benimdir :slight_smile: … G27 veya G29 gibi setlerim yok. (Tabii ki tercih ederim lakin şu an için edemiyorum :smiley: ) Klavyeden idare ediyorum. Her şey elimin altında. Kendime göre değiştirdiğim tuşlar ile çok rahat kombinasyon sağlayabiliyorum… Oyunun gerçekçiliğini kendi adıma artırmak ve yaşamak için teslim alacağım dorsenin nereye ne kadar sürede götürüleceğine özen gösteriyorum. Hassas yükler gerçekliği oldukça artırdığı için onlara biraz daha fazla önem veriyorum… Bunlar sıradan şeylerdi tabii ki gelelim şimdi manyaklığa :slight_smile: … Yetmişin üzerinde garaja sahip olduğum - bu arada hepsi alın terim :smiley: - ve bir lojistik şirketi olduğum için kurumsallaşmaya oldukça fazla önem verdim. Her şehirde sadece bir model araç var ve her aracın kendine göre rengi var. Ayrıca her araçta şirket logosu kaplaması da mevcut. Şöyle ki; mesela Szeged’de Iveco’nun listede dördüncü sırada olan çekicisi var ve rengi de tüm Ivecolar gibi turuncu. :smiley: Daha da fazlası, puanı yüksek olan şoförlerimin eskiyen araçlarını değiştirerek genellikle ya daha iyi araçlar alıyor ya da en yükseklere direkt 8x4 şasili çekicileri gönderiyorum. Tabii ki şoförlerin bölgelerini değiştirirken de garaj verimlilikleri ve gelirlerine dikkat ediyorum. Şehir yapıları ve popülaritesine göre çekicilerin yerlerini belirliyorum. Ve tüm bunlarla beraber hangi çekiciden kaç tane mevcut,hangi garajda yer alıyor hepsini tek tek işliyorum. :smiley: Ayrıca çoğu şoförden iş beklentilerimi - beceri puanı dağılımına ithafen - iletiyorum… Sanırım bu kadar arkadaşlar. Sağlıcakla kalın, iyi geceler :slight_smile:

3 Beğeni

Sen bi doktora git bence kardeşim. :smiley: :smiley: :smiley:

Gerçekçi oynanması için çok kaliteli sistem ekran g29 ya da thrustmaster tarzı kaliteli direksiyon lazım kaliteli ses sistemi olabilir tırın ve çevre seslerini güzel almak için. Tır kokpitine benzer görünüm verilebilir button box vs oculus rift ile kullanılabilir ama uzun kullanımda mide bulantısı yapabilir ya da Track ır pro ile kullanılabilir bunlar ekipman olarak yapılabilecek oyun içinde kaliteli modlarla haritalarla sürekli oynanabilir hale gelir bence :smiley:

2 Beğeni

ben asla esc kullanmıyorum bazen mazot almaya durup bişey alıyomuş gibi yapıyorum tırdan inip binerkende daima dörtlüleri açıp kapatıyorum ki kilit havası versin.

dorse bağlarken tırdan inip ilk önce kabloları dorseye bağlarım sonra diğer tarafa geçip başlarım kolu çevirmeye :smiley:

Gişelerde parayı verirken kamerayı çevirirde veririm öyle direk basmam yani :smile:

benim yaptıklarım bunlar :blush:

tabiki bunları serbest kamera ile yapıyorum şimdi biri çıkıp sormasın nasıl yapıyosun diye :smiley:

4 Beğeni

Bugün -bu konunun olduğundan haberim olmadan- ETS 2’ye neler gelebilir diye düşündüm. Aklıma oyunda sadece taşıyıcı araç sürdüğümüz geldi. Para kasıp tır alıyoruz ve yükler peşi peşine geliyor. “Acaba oyuna dorse almakta mı gelse? Biz hazır yüklere gitmeyeceğiz de garajımızdan boş dorsemizi alacağız; örneğin tuğla işi var. Şantiyeye gideceğiz, orada hemencicik yükleyecekler ve biz yükü götüreceğiz; sonrasında yükü boşaltacaklar ancak dorse bizde kalacak”

şeklinde bir fikir geldi. şehir içinde gezme gibi bir şeyler olabilir, oyun sadece yük taşımaktan ibaret ancak tırcıların da istem dışı da olsa gezip tozmaya ihtiyacı var. (!) Şaka bir yana örneğin GTA San Andreas’ta belli bir süre yemek yemezsek kilo kaybediyorduk. Bunda da ona benzer belli bir süre yemek yenilmezse(tabi önce yemek modu gelecek) yorgunluk sorunu olabilir(normalde uyuyunca 10 saat yol gidebiliyoruz, yemek yemezsek bu süre 9, 8.5, 8, 7.5 şeklinde düşebilir kısaca)

vs. vs vs.

2 Beğeni

Türkiye haritasında oynarken tabi daha Hgs gelmese bile ülkedeki Hgs,ogs gibi geçiş uygulamalarından yaralaranarak aracıma hgs etiketi taktım.İçerisini gerçekçi yapmaya çalıştım bir tırcının ihtiyaç duyabileceği şeyler

gerçek bir simulasyoncusun

dostum senin o dediğin kişisel dorse ve biz onu 5 yıldır hem istiyor hem de bekliyoruz. ama gelecektir. beklemeye devam.

3 Beğeni

Valla bende istiyorum benzin alırken dinlenirken aracımdan inip lastiklere ayağımla vurup kontrol etmeyi falan ama işte gelmiyor :smiley:

1 Beğeni

1-Kesinlikle sıralıda oynayın(klavye mause kullanıyorsanız)
2-Sağ köşede çıkan navigasyonu kapatın tamamı ile çekicide varsa çekicinin navigasyonunu kullanın yoksa tabelalara emanet biçimde gidersiniz zaten :smiley: .(Kabin aksesuarı dlcsi ile tüm tırlara navigasyon takabiliyorsunuz.)
3-Havalı fren simülasyonu ve gerçekçi yakıt tüketimini açın.
4-İş aldığınızda teslim ederken kesinlikle park edin en üstteki seçenek yani. Başta zor gelir ama sonra alışırsınız.
5-Acayip güçlü tırlar sürmeyin 750lik volvoyla 730luk scaina gibi (mesela ben türkiye haritasında oynarken çok zevk alıyorum rampalarda felan 400lük tırlarla)
6-Hız sınırlayıcısını kapatıp trafik cezalarını kapatıp gezmeyin demem bile yani.
7- Otomatik herşeyi kapatın otomatik marş gibi olaylar varya :slightly_smiling_face:
Şimdide geleyim benim ayrıca yaptıklarıma mesela takoğraf mantığıyla sürüyorum 4.5 saat sürdüğümde bir yere çekip dinleniyorum sonra gene 4.5 saat sürüp uyuyorum.(İş acilse tehlikeye atıyorum tabi kendimi.) Ondan sonracığıma :grinning: direksiyon hasasiyetini biraz azaltıyorum (klavyeden bahsediyorum tabi) fren gücünü biraz azaltıyorum. Genellikle yavaşlamak için retarder kullanıyorum vs. böylece gerçekçilik katmış oluyorum oyunuda bırakamıyorum hiçte sıkılmıyorum.

2 Beğeni

oyunda bir çok şeyi kapatıp yüksek fps alalım diye oyun namına bir şey kalmıyor ne yaparsanız yapın sağlam pc şart çünkü insanlar modları kurup oynamak istiyor ve pcler buna müsade etmiyor fps sıkıntısı yaşadığı için ama harita modları indirip trafik modu felan bir çok şey yapılabilir ama pc el vermeyince var olan şeylerle idare etmeye çalışıyoruz bu devirde 4 bin tl pc olacakki anca o zaman biraz keyif alabilirsin oda sadece kasa monitor ve diğer dış donanım birimleri dahil değil teknoloji çabuk ilerliyor ama biz ayak uyduramıyoruz malum kur yüzünden geriden geliyoruz

Bence en önemli etken fren gücü. Ben neredeyse sola yaslanmış şekilde oynuyorum yine de çok güçlü bir şekilde duruyor. Normalde tır böyle duramaz abi :slight_smile:

Tırları hafife almayın tırlar öyle bir dururki

Bunlarda yük yok. Arkada tonlarca yük olan araç duramaz, mümkün değil.

2 Beğeni

her aks da akıllı fren sistemi bizde bu işin içindeyiz öyle bir durur ki :slight_smile: taş yüklü kırkayak ta freni kökle seni camdan çıkartır

1 Beğeni

Merhabalar, ben de 2 satır karalamak isterim.

Öncelikle G27 ile oynuyorum. Normalde manuel vites sürmek isterim ama G27 vitesi bu konuda çok da rahat değil. 1. Vites grubundan 2. vites grubuna geçişi gerçekçi bir şekilde yapmazsam içime sinmiyor (ETS 2’de vitesi istediğiniz gibi kurcalayın, debriyaja basana kadar işlemez, debriyaja basınca ne yaptıysanız o olur). Mesela 6. vitesteyim, 2. gruba geçeceğim, önce 2. gruba geçiren düğmeye basıp sonra debriyaja basarsam yol bilgisayarında sırasıyla 6-12-7 şeklinde gözüküyor vites. Bu da hoşuma gitmiyor. 6. Viteste debriyaja basıp, vites kolunu boşa çekip, 2. gruba geçiş düğmesine basıp vitesi 7’ye takana kadar da araç devirden düşüyor. O yüzden otomatik kullanıyorum. Sonuçta otomatik vitesli bu arabalar (Oyundakiler otomatik dikkat edin).

Onun dışında:
Hız sınırını kat’i suretle geçmem. 80 diyorsa 80, 70 diyorsa 70, 50 diyorsa 50 ile giderim.
ADR teslimat yaparken 60-50-30 sınırlarına uyarım. Yani hız sınırı 80 bile olsa ADR yük 60 km/sa ile taşınabilir. Ben de buna uyuyorum. ADR taşımanın da bir handikabı oluyor böylece.

G27’nin sol kulakçığını uzun far, sağ kulakçığını silecek yapmıştım. Sonra retarder kullanmak zor olduğu için değiştirdim. Artık orada Retarder var, normalde hız sabitleyici kendisi tutsa da özellikle bol virajlı, rampalı yollarda aracı tamamen ben kontrol ediyorum. Bunun haricinde yavaşlamak için retarder dahi kullanmamaya çalışırım. Trafiği okuyup, ileride yapacağım hareketleri önceden kestirip mesela ileriden sağdan çıkacağım, keserim gazı araba bir süre salınır. Sonra retarder ile yavaşlarım. Trafik kurallarına muntazaman uyar, kavşaklarda yol verme kurallarına riayet eder, arabayı da mümkün mertebe yumuşak kullanmaya çalışırım.

Kamyonları büyük ölçüde aldığım gibi kullanırım. Özellikle büyük değişiklikler (Kupa, motor, şase, şanzıman) yapmam. Sonuçta servise gidip “Ustam bu kupayı komple değiştirelim” demezsiniz ya. :slight_smile: Mümkün mertebe çekicide değişiklik bile yapmam, ufak tefek aksesuar v.b belki. Yoksa 310 beygir aldığım araba 310 beygir kalır.

Yine mesela bakım yaparken lastiklere bakım yapmam. Gerçekte de lastik bakımı diye bir şey yoktur. Daha doğrusu vardır da, bakım yapınca lastikler tekrar %100 olmaz. Mesela şu anda kamyonda %16 hasar gözüküyor lastik yüzünden. Lastiklerimin durumunu % olarak takip ediyorum. Lastik hasarının %20 olması “Lastikler %80” anlamına geliyor. Mesela lastikler %50’ye falan indikten sonra değişim yaparım. Aslında taa 2001’in King of the Road’ında bile lastikler eskidikçe yol tutuşunu kaybediyordu, ne olurdu ki ETS’de de olsaydı. :slight_smile:

Marş ettikten sonra kısa bir süre beklerim motor yağlansın diye. Aslında havalı fren simülasyonu var ama arabalar muntazam olduğu için sanırım havayı hiç boşaltmıyor. Bas marşa çık yola. :slight_smile:

Aslında araçtan inme olayı olsa (Sadece aracın çevresinde ufak bir bölümü bile gezsek yeter) marş etmeden önce arabanın etrafında gezinip sanki kauçuk çekiçle lastiğe vurup kontrol ediyormuş gibi roleplay yapardım (City Bus Simulator 2010’da marş ederdim otobüsü, o hava doldururken ben de otobüsün etrafında bir tur atar lastiklere bakıyormuş gibi yapardım, hatta yağmur varsa daha bir acele ederdim sanki gerçekten ıslanacakmış gibi).

Yakıt olayı benim için önemli bir olay. Ekonomik sürüşe hiç puan vermem, araba az yakacaksa bunu ben yaktırmalıyım. Zaten ekonomik sürüşe puan verince gerçek değerlerden uzaklaşıyor yakıt. Genelde yol bilgisayarında anlık yakıt tüketimi durur, ona baka baka sürerim. Şu anki Daf biraz fazla yakıyor %34-35’i buluyor ama hep dar virajlı rampalı yollarda geziyorum. Son teslimatı otobanda 80 km/sa sabit hızla yaptım yük de çok tonajlı değildi %32’lere kadar düştü yakıt. İşin sırf bu kısmı bile büyük zevk.

Bunların dışında ufak detaylara önem veriyorum. Mesela dorseyi bırakmadan önce el freni çekerim. Sonra bırakırım. Kasislerden yavaşça geçer, arabanın -fizik motoru hatasıyla- çok zıpladığı kasis, köprü birleşim yeri gibi yerlerde güzelce bir söverim. :smiley: Oyundan çıkmadan önce ya arabayı petrole çekerim ya otoparka, öyle çıkarım.

:slight_smile:

10 Beğeni