ETS 2 Nasıl Daha Gerçekçi Oynanabilir?

Tüm yazılanlara ek olarak, gittiğim şehirdeki şehir içi tüm harici sözleşmeleri yapıyorum. Son zamanlarda uyguladığım bu yöntem oyunu biraz daha gerçekçi yapmakta yardımcı oluyor :slightly_smiling_face::+1:

2 Beğeni

Evet yazan herkez hemen hemen her detayı yazmış zaten. Bana gelicek olursak; oyunu ilk çıktığı seneden beri oynuyorum ve hala aynı profili kullanıyorum. Yeri geldi trollüğüne oynadım yeri geldi son derece ciddi oynadım. Genelde o anki ruh halime göre değişirdi. Evet direksiyon seti eminimki oyuna bambaşka bir hava katıyordur fakat o imkan benim elimde yok ne yazık ki. Bende klavye+mause oynuyorum. Ama diğer arkadaşlardan farklı olarak gaz ve firen bende mause da değil standarttaki “W” ve “S” tuşlarında. Onun dışında tuş kombinasyonlarını olabildiğince gerçek konsoldaki konunmlarına benzer şekilde yerleştirmeye çalışmıştım başlarda ama oyun o kadar gelişti ki yeni gelen tuşların önünü alamayınca ele en yakın gelen erlere yerleştirmeye devam ettim. Cümlenin başında dediğime örnek vericek olursam, kontak normal şartlarda nasıl direksiyonun sağ tarafındaysa benimde klavyemin en sağ köşesinde “+” tuşunda :slight_smile:

-Yazım biraz çorba ilerliyor kusura bakmayın :slight_smile: -

Bunların dışında modlar gerçekten hayat kurtarır. Grafik, fizik, trafik hepsinin gerçeğe en yakın olması gerekir. Seferleri -eğer modumdaysam- kurgulayarak oynamaya çalışırım, özellikle Simülasyon Park açıdıktan sonra ortaya çıkan Hikayeli Screenshots konusu olduğundan beri :slight_smile:

Ben oyunu kulaklıkla oynamam, hoparlörü sonuna kadar -olmasa da yakın - açarım. Böylece daha güçlü ve homojen bir ses olur, ha ev ahalisiyle tartışmalarda kaçınılmaz tabi :slight_smile:

Onun dışında sanırım pek fazla bişey kalmadı yazacağım ama sizlerin yazdıklarından yeni şeyler de öğrendim inşallah fırsatlar buldukça deneyeceğim.

Son olarak yukarıda yazılmıştı işin gerçek doğasıyla ilgili bir şey, ben bir tanıdığımdan duymuştum yurt içiyle yurt dışı çalışmak arasında öyle çok cazip bir fark yokmuş herhalde. Net bir bilgim yok ama duyduğumu paylaşmak istedim. Sevgiler saygılar en yakın zamanda https://www.park.simulasyonturk.com/t/ets-2-ats-seyir-defteri/319 konusunda yeni hikayemde görüşmek üzere esen kalın efem.

-Dip not: yazıyı yazdıkça havaya girdim cümle biçimlerim değişti :joy: -

2 Beğeni

S: ETS 2’yi daha gerçekçi oynamak için neler yapıyorsunuz?
C: İlk önce gerçekçi oynamak hileye başvurmadan oynuyorum devamlı yeni saveler ile oyununa başlar ve geliştirmeye çalışırım. trafik kurallarına uymak her zaman oyunda gerçekçiliği artırıyor 60 sa 60da gitceksin kardeşim, olur olmadık yerelerde dönmeyeceksin mpde insanları gördükçe oyundan soğuyorum o yüzden daha çok single oynamayı severim.
S: Seferleri nasıl yapıyorsunuz? Neyi göze alıyorsunuz?
C: Genelde seferleri gitmediğim yerler üzerine kuruyorum tabi yeni save ise ilk önce para nerde ise ordan alıyorum
S: Dinlenme yerleri, çalıştığınız sanal firmalarla(oyun içi şirketler) ne gibi gerçekçi rollere giriyorsunuz?
C: Atölyedeki modlardan sirket ile araç skini aynı olan modları tercih ediyorum. uyku konusu genelde yük yokken yapma ve yola uykusuz çıkmaya çalışıyorum.
S:Oyundan tat almak ve sürekli oynanabilir kılmak için neler yaptınız?
C: Bu oyuna tat katmanın yolu modlar ve seçtiğiniz müzikler, modlar olmasa zaten kimse şuan bile bu kadar ets2 oynamazdı
S: RPG öğelerinin olmasını çok istediğimiz bir yapım ama yok. Bunun yerine siz neler yapıyorsunuz?
C: Sıfır kamerası kullanarak insan bir geziyor rpg katmak için ama rpg özlemini genelde farklı oyunlarla halletmeye çalışıyoruz.

2 Beğeni

- ETS 2’yi daha gerçekçi oynamak için neler yapıyorsunuz?

Görüş açısını 50-55 derece arası yapıyorum. İnsanın tek gözünün “odak alanı” açısıdır bu. Yani insanın tek gözü 50-55 derece dışında gördüklerini anlamlandıramaz. Tek monitör kullandığım için gerek “hız” etkisini, gerek etraftaki orantıyı gerçekçi olarak görmek için en güzel ortam bu.

Ayrıca ibreleri görebilmek için koltuğu biraz geri alıp, yükseltip, kafa ayarını hafif sağa ve aşağıya çeviriyorum. Yani direksiyon tam ortada olmuyor hiç bir zaman.

Aynaları ATS’de ön kaputtaki ayna olarak, ETS2’de küçültümüş UI aynaları kullanıyorum. Hem tüm ön camı görebiliyorum. Direksiyon kamerası çok hassas ayarlı, direksiyonun döndüğü yöne göre kamera çeviriliyor. Aynalar için de sağ tıklamayla fare kullanıyorum, özel controls.sii dosyası ayarıyla otomatik olarak sağ tuşu bıraktığımda ilk haline geliyor kamera. Farenin alt tuşlarından biri ise zoom, uzak aynaya zoom giriyorum.

Seferleri nasıl yapıyorsunuz? Neyi göze alıyorsunuz?

Word of Trucks işleri yapıyorum. Hem zamanıma göre yakın mesafe alıyorum, hem de gitmediğim gezmediğim bölgelerden geçebilecek gibi hallediyorum. Hem yetiştirme çabam yok, gerçek hayat derdi yok, aheste aheste gidiyorum. Trafik kurallarına kesinlikle uymaya çalışıyorum ki, sürücü benim, çarptığımda hem maddi hem hayati şeyleri göze almayacak gibi yapıyorum.

Dinlenme yerleri, çalıştığınız sanal firmalarla(oyun içi şirketler) ne gibi gerçekçi rollere giriyorsunuz?

Seferlerde dinlenme tesislerini haritadan belirliyorum (tahmini olarak) ona göre yola çıkıyorum, benzini de her seferden önce almaya çalışıyorum. Şoförlerim var ama oyun içi şirket sadece ekstra para kazansın diye var. Yoksa pek bir önemsemiyorum açıkçası oyun içindeki şirketleri.

Oyundan tat almak ve sürekli oynanabilir kılmak için neler yaptınız?

Bir ton mod yaptım kendi zevkime göre. :slight_smile:

RPG öğelerinin olmasını çok istediğimiz bir yapım ama yok. Bunun yerine siz neler yapıyorsunuz?

Sürüş işinde RPG öğeleri mevcut. İnsanlar bunları kapatmayı tercih ediyor, yok uykusuzluk, trafik engelleri ve trafik kuralları. Eh, bunları kapatmazsan bir şoförün herşeyi var. “Sıçmaya gitmeyi” de RPG öğelerinden saymayalım, mola da yaparsın.

16 Beğeni

Öncelikle 1 hafta önce Promodsu indirdim ve SISL modlarını etkinleştirerek kariyere başladım şuan Promods da çok zevk alıyorum. Görüş alanını 45 derecede kullanıyorum ve az yaktırmaya özen gösteriyorum. Mercedes MP4 aldım. Yol bilgisayarını yakıt konumuna getirdim. Ordan sürekli takip ederek az yaktırmaya çalışıyorum,. Durmam gerektiğinde mutlaka benzinliğe çekiyorum. Depoyu asla fullemiyorum en fazla 600 lt yakıt alıyorum. Çünkü gerçektede fazla yakıt alırsanız depo sıkışma yapabilir. Uykusuzluk etkisi kapalı olduğu halde bile saat 22.00 falan olduğunda dinlenme tesisinde yatıyorum. Aracı sabah ilk çalıştırdığımda ısınması için sakin kullanıyorum. Her zaman en zor olan parkı seçiyorum ve iç kabinden aynalara bakarak yanaştırıyorum. Fren gücüm en full değil zaten dikkatli gittiğim için frenede abanmama gerek kalmıyor. Asla 500 hp üstü tır kullanmıyorum. Gerçekdede bizde Scania R500 var kırkayak onda olan bilgilerimi kullanarak oynuyorum oyunu ve hele hele promodsta çok zevkli oluyor aklıma geldikçe yazarım.

3 Beğeni

●kamera açısı 60 derecede oynuyorum, kamera kadranları gorecek sekilde.

●route advisor daima kapalı, sadece durduğumda açıp bakiyorum.

●promods, rusmap, jazzycat trafik-otobus trafik-kamyon trafik, sisl trailer ve aksesuar paketi yuklu.

●az modifiyeli araç kullaniyorum, tercihim sadelik ve volvo.

●dinlenme tesisi harici durmuyorum. Arkadasların dedigi gibi en kotu ihtimal sağa çekmeden esc yapmiyorum.

●bu bir tercih ama 4x2 arac kullaniyorum, ağır nakliye almiyorum, agir nakliye islerini agir nakliye skinli, sirenli 8×4 araçla yapiyorum.

●trafikte yol veriyorum, arada kacamaklar dısında hiz sinirina uyuyorum.

●bazen gectigim ulkelerin radyolarini actigim oluyor.

●cruise kontrol esnasinda otomatik retarder ile vites disinda hersey manuel.

●fren ayari düsükte, dorse ve motor frenini mousun harici tuslarinda kullaniyorum, gercekte de yuksek kutleli tir sadece ayak freni ile zank diye durmaz, balata hemen erir.

●eger yukum 10 tondan az ise dorse dingilini kaldiriyorum.orta teker eskimesin, yuk 10 tondan fazla ise dar acida makaslayip donmuyorum, gercekte de agir yukte asiri dar donuste dorse ilk tekerler suruklenir yipranir hatta kirilabilir.

●olabildigince gece uyuyup gunduz surmeye calisiyorum. Yuk biraktigimda 2 kez ust uste uyuyup dengeliyorum.

●tek bir garajim var o da wroclaw polonyada. Cok uzaklara yuk tasisam bile belirli seferlerle ringler yapip, 2-3-4 yukte bir garaja geliyorum. Tamir ve yakiti garajda fulluyorum.

●bu da bonusu olsun.oynarken ruh hastasi oldugumu, tedavi icin bu oyunun oynatildigini
dusunuyorum.:grin:

11 Beğeni

Diğer arkadaşların da dediği gibi bende öyle aynı şeyleri tekrarlamayayım hiç :slight_smile: ben eğer multiplayerde oynamak isteyen olursa beraber teslimat yapabiliriz isteyen arkadaşlarla 60-80 arası hızlarla kullanırım beraber teslimat yapmak isteyen olursa ekleyebilir:

Bu konu hakkında şöyle bir yazı yazmıştım. Dileyen arkadaşlar hazır ayarları uygulayabilir. Fantastik fikirler de var :slight_smile:

http://www.furkanozden.net/2017/10/american-truck-simulator-icin-daha-gercekci-ayarlar.html

Yazılanlara ek olarak ben de şöyle diyeyim: Oyunda dinlenme tesisine girdiğimde bir bardak çay alıp tekrar geçiyorum direksiyon başına :slight_smile:

7 Beğeni

Yazılacak çok şey var da en basit şöyle diyeyim; fazla hız yapmayın, ani dönüşlerden ve ani frenlerden kaçının. Kısacası mümkün olduğunca ağır ve sakin sürün. Zaten hız sınırlarına uyarsanız bunu otomatikmen gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu sayede gerçekçiliği büyük ölçüde yakalarsınız. Altınızdaki bir Ferrari değil tonlarca yükü sırtlamış bir ağır vasıta. :slight_smile:

4 Beğeni

Mplayerı da o yüzden sevmiyorum. Herkes birbiriyle yarışıyor. Tır dediğin taş çatlasın 100 yapar düz yolda o da. Mp da ne lamba biliyorlar ne yol verme ne saygı ne kural. 15 yas altı gelişimini tamamlayamamıs cocuklar yüzünden oynamayı bıraktım. O yüzden butun modları ındırıp sp oynuyorum kurallara uyar vazıyette

5 Beğeni

Oyuna ai lerin oldugu gerekirse kisi siniri olan ozel oda mantiginda multiplayer gelirse o zaman multiplayer oynanir. Su anki multiplayer need for speedci tayfanin yeri, para verseler girmem.

2 Beğeni

Mplayera lambalar dahil yollara kamera sistemi getirilmeli hız sınırını aşan da trollük yapanda ömür boyu ban yemeli. Bak bidaha yapabiliyorlsr mı

1 Beğeni

Klavye mouse oynuyorum.Yalnız daha gerçekçi kılmak için gazı ve freni mouse ileri geri hareket ettirerek yavaş yavaş veriyorum.Tuşları da elime gelecek şekilde atadım.Direksiyon ben de isterdim.Lakin nasip olmadı:slight_smile:
Grafikler son ayarda oynuyorum.Ne kadar güzel görüntü o kadar gerçekçilik demek.
Kurallara uymaya çalışıyorum.Altta müzik illaki açık olur.Öyle garajları ağzına kadar doldurmayı sevmem.Tek araç alırım onu da ölümüne kullanırım.Yeni Scanialar gelince mecbur aldım bir tane.Hem makinem yenilendiği için save dosyam kayboldu gitti.

2 Beğeni

Konu dışına çıkmayalım. Sadece yazı ile nasıl daha gerçekçi oynanabildiğini anlatalım. Öteki konular için farklı başlıklar açabilirsiniz.

1 Beğeni

1- Hız sınırlayıcıyı mutlaka aktif edin ve navigasyonda gösterilen hız sınırını kesinlikle aşmayın (C Tuşu ile hız sınırlayıcıyı aktifleştirebilirsiniz)

2- Uykusuzluk etkisi ve trafik cezalarını mutlaka açık tutun

3- MOD yapmamaya özen gösterin oyunu orijinalliğiyle oynamak daha iyi

4- Teslimata başlamadan önce araç bakımlarını yaptırın ve benzin deposunu fulleyin

5- Oyuna başlamadan önce mutlaka kulaklık takın ve dışarıdan gelen sesleri engelleyin

6- Oyunda gerçek tır kameralarını kullanın UI kameralar yerine daha iyidir.

7- Yola çıkmadan önce yol üzerinde bulunan benzinlikleri ve dinlenme yerlerini tespit edin herhangi bir ihtiyaç durumunda yardımcı olacaktır.

8- Yük seçerken WorldOFTrucks yüklerinden alın gerçek zaman dilimi olduğundan daha iyidir.

9- Araç içinde nasıl rahat edebilecekseniz kamera görüntülerinizi ona göre ayarlayın

2 Beğeni

Eski model tır ile başlayın kimse yeni şöföre yeni tır vermez, eski tırlardan bulup yükleyin.

tırınız eski olduğu için retarder takmayın.

gerçekçi ekonomi modu yükleyin.

navigasyon kullanmamaya çalışın.

dış kamera kullanmayın.

en fazla 500hp takın, 730 gibi motorlar cidden taksi gibi.

bulunduğunuz yerde hava yağmurluysa oyunda da yağmur açın.

YKS map ile oynuyorsanız gittiğiniz bölgenin radyolarını açın mesela Konya taraflarında sadece trt fm çeker.

2 Beğeni

Ciddi şekilde kurallara uyulmalı. O ülkenin kuralı nasılsa… Ciddi cezalar uygulanmalı. Mesela ehliyet sistemi getirilebilir. Bu sistem ile kişinin tırı elinden alınabilir yada yüksek bir mebla ceza kesilebilir.

Bilgisayarım çok yavaş olduğu için normal oynanışta bile zevk alamıyorum. En düşük ayarlarda 10-15 oynuyorum (14 yaşında yaşlı bir bilgisayarla oynuyorum siz düşünün). Ama asıl konumuza gelirsek direksiyonsuz olmuyor. İlla güzel bi direksiyon lazım. 90 - 100 arası gerçekçilik isteyenler için yeterli (bu bile fazla ama olsun).

1 Beğeni

bilgisayarının özelliklerini merak ettim paylaşır mısın? benim pc den düşük olmadığı kesin.

İntel Pentium 4 3.2 ghz
2 GB ram
1 GB Nvidia GeForce 210
75 GB HDD
Anakart b*ktan birşey bilmiyorum.