ETS 2 - Kuzey Marmara Harita Modu Projesi

-Merhaba arkadaşlar, ben oyuna Kuzey Marmara’yı ekliyorum. Ocak ayında sırf merak üzerine hiç bilgim olmadan kullanmaya başladığım harita editöründe youtube’dan saatlerce eğitici videolar izlemem ve SCS’nin kendi haritasını nasıl yaptığını incelemem sonucu editörü kullanmayı öğrendim ve 3 aylık bir uğraş sonucunda haritamın ilk etabını bitirdim. Haritamda temel olarak Kuzey Marmara Otoyolu, İstanbul Havalimanı, D-20 yolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü bulunuyor. Bir iki yer dışında her yeri Google Maps ve Google Earth kullanarak yaptım.

-Harita şuan köprüden geçince sonlanıyor. 2. etapta bu yolu Sakaryalı olduğum için Sakarya’ya kadar götürmeyi planlıyorum. Ayrıca oyuna Arnavutköy’ü eklemeyi düşünüyorum.

-Ancak belirtmek isterimki bu modu ilk başta kendim için yapıyordum ve acemice olacaktı. Harita ilerledikçe paylaşma kararı almıştım. Bu yüzden etraf çok dolu ve ben 60 fps oynayabiliyorum ancak sistemi iyi olmayan arkadaşlarda yoğun bir fps sıkıntısı yaşanabilir, bunun için şimdiden özür dilerim.

![ets2_20200410_152414_00|690x388](upload://3KvYSvtQohgWmcTUdh 5W0XSzgzZ.jpeg) Yükleme: ets2_20200410_154341_00.png…

32 Beğeni

İlk çalışmaya göre başarılı. Umarım devam ettirirsin. Başarılar!

7 Beğeni

gayet güzel olmuş ellerine sağlık devam edersen güzel işler çıkarabilirsin bende editörü öğrenmeye çalışıyorum

5 Beğeni

Öncelikle tebrik ederim.Detaylı ve güzel bir çalışma olmuş.Sadece Kuzey Marmara Otoyolu değil,kuzeyden Çatalca’ya kadar uzanan ve devamında Saray ve Kırklareli’ne uzanan eski yolu bile yapmışsın Subaşı’ya kadar.Hele ki yakın bir zaman kadar sürekli gittiğim Subaşı’nı oyunda görmek beni çok şaşırttı ve mutlu etti.Kuzey Marmara Otoyolu’nu da kavşaklarına kadar detaylı,özenli ve güzel yapmışsın.Belki 2-3 hata vardır,o da işin nazar boncuğu diyelim,görmezden gelelim.Düzeltilemeyecek şeyler değil elbet.Önemli olan senin düşüncen ve gerçeği ile yansıtma çaban bence. :wink: Ama bu çalışma sonunda bence başka çalışmalar ile birleştirilmeli.Yani daha Rttbs çıkmadan önce forumda bahsettiğim gibi öncelikle bizim harita çalışmamız Marmara üzerinden başlayacaksa ve şuanda ortaya çıkan gerek bireysel,gerekse bir kaç kişi ortak yürütülen çalışmalar belli bir zaman sonra bu platform artında ortak bir çalışma olarak sunulmalı.Herkes gönüllü olarak bu işi yapıyorsa,ortaklığı da çok sorun edecek bir durum olmamalı.Çalışmalar en sonunda bu platformda belirlenen ortak bir isimle tek olarak ortaya çıkarsa işte o zaman,yabancı menşeili harita çalışmalarından Türk oyuncuların neden bir beklentisi olsun ki ? En fazla haritanın büyük olmasını isteyenler için uyum ve destek beklentisi olur.Tekrardan eline sağlık,devamında da başarılar. :wink:

10 Beğeni

Son zamanlarda Türkiye haritası üzerine çalışmalar artmaya başladı bu sevindirici.

9 Beğeni

Öncelikle çok teşekkür ederim ve fotoğraf da çok hoşuma gitti. İleride Sakarya’yı bitirdikten sonra zaman ayırabilirsem o eski Kırklareli yolunu da yapmak istiyorum.Sonrasında, bahsettiğin konu hakkında da sana katılıyorum ve her türlü birleştirme, ekip haline gelme, ortak çalışma… işlerini de destekliyorum. Benim bu haritadan kar amacım da yok. Yardım isteyen herkese de yardımcı olmak isterim

7 Beğeni

Fotoğraflara bakacak olursak müthiş olmuş eline sağlık.

Bende trakya tarafında ufak dokunuşlar yapmak istiyorum ama harita düzenlemeyi tam kavrayamadım. Acaba sen nasıl başladın bu tip düzenlemelere?

İlk önce youtube’da “lethal arayas” adında bir youtuberın 12 bölümlük eğitici videoları var, onları izledim. (İngilizcem iyi değil ama bu adamın da iyi olmadığı için ve altyazı seçeneği de olduğu için anlamak kolay. Hintliler gibi konuşuyor ingilizceyi). Sonrasında ise mutlaka tavsiye ederim, editörde SCS’nin yapmış olduğu yerlere detaylı olarak bak, neyi nasıl yapmışlar. Köprüleri nasıl yapmışlar, 500 metre uzunluğundaki tarlaları nasıl yapmışlar… Yukardaki çubukta mavi renki ünlem varya, ona basıp incele, mesela bir yola bas, yolun sağında hangi terraini kaç derece yükseklikte kaç metre uzunluğunda koymuşlar, ağaçtır çiçektir %kaç yoğunlukta, kaçıncı metreden sonra düşük kalitede bitkiler başlıyor… gibisinden incele adamların ne yaptığını. Örneğin yoluma otoban gişesi koymuştum, ama nasıl çalışacağını, kaç para keseceğini vs. ayarlamayı bilmiyordum. Hemen scs’nin İstanbul gişelerine gittim ve nasıl yapıldığına baktım, aynısını kendi gişeme uyguladım. Taklit ederek başlamak çok güzel öğretiyor. Umarım faydalı olmuşumdur. Kaydedip sonra devam etmeyi biliyor musun, anlatmamı ister misin?

5 Beğeni

Hayır bilmiyorum, ama zamanın varsa anlatırsan sevinirim.Benim dışımda diğer arkadaşlar da öğrenmiş olur.

Bir de şunu soracaktım, editlemeyi normal haritanın üstünde mi yapıyorsun yoksa 0 dan mı başlatıyorsun?

Haritayı az önce tamamen gezdim. Daha önce 2,3 defa İstanbul Havalimanı’na gitmiş birisi olarak bu harita olmuş diyorum. Tabelaların tamamına bakamadım ama baktıklarımda yanlışlık yoktu. Yollar gerçeğine çok benziyor, İstanbul Havalimanı sapağı birebir bile denilebilir. Havalimanına gelecek olursak, onu da imkanların dahilinde benzettiğini düşünüyorum. Gerçekçiliği yüksek bir harita olmuş ellerine sağlık. Gelecek güncellemeleri merakla bekliyorum.

2 Beğeni

Bana henüz oraları görmek nasip olmadı, google’dan gezdiğim kadarıyla yaptım :smiley: . Oraları bilen birinden böyle yorum almak çok sevindirici. Teşekkür ederim.

3 Beğeni

Birşey merak ediyorum yanlış anlamayın scs den izin alarak mı yapıyorsunuz?

Yok almıyoruz ama SCS de bunu yaptığımız için bize kızmıyor. Tamamen serbestiz. Yapmamızı istemeseydi zaten harita editörüne erişimi kapalı tutarlardı.

Ben discorta bir arkadaşla konuşuyordum dediki biz scs den izin alıyoruz izin vermezse telif atıyorlar falan dedi

Tabiki anlatırım. Öncelikle normal haritanın üzerine yapıyoruz. Steamde sağ tuş tıklayıp özelliklere bastıktan sonra başlatma seçeneklerini ayarla’ya basıyoruz ve oraya -edit europe yazıyoruz. Oyunu böyle başlatınca direk harita editörü açılıyor. Kodu silip girersek de normal oyun açılıyor.
Gelelim kaydetme işine. İlerlemeni bildiğin üzere sol yukarıdaki kaydetme tuşuna basarak yapıcaksın. Sonrasında editörden çıkış yapabilirsin ancak tekrar editöre girdiğin zaman kaydettiğin dosyayı açamazsan. Açabilmek için de şöyle yapmalısın:
Oyunun kurulu olduğu yere git, “base” dosyasına gir, orada harita klasörü göreceksin, sağ tuş tıkla ve “add to archive” tuşuna bas(winrar yüklü olmalı sanırım). Açılan pencerede 3 seçenek var, onlardan en sağdaki “zıp” tuşunu seçmelisin. Sonrasında ise en yukardaki isim yazma yerine de istediğin ismi yaz ve sonuna “.scs” yaz( Örneğin: haritadenemesi1.scs ) . Sonra tamama bas, işlem bittikten sonra oradaki dosyayı kes ve belgelerdeki ets2’nin mod klasörünün içine at. Sonrasında editöre girdiğinde ise direk kaldığın yerden devam edebilirsin. Buraya bahsettiğim adamın ilk videosunun linkini bırakayım, 12 tane daha bölümü var ve işi öğrenmemde çok faydalı oldu. ETS2 Map Editor ep.1 - Starting and saving a map - YouTube

Belki de birçok kişinin daha ilgisi varsa başka bir konu açılıp orada da konuşulabilir bu konular detaylı detaylı. Çünkü bunun daha şehir ekleme, şirket ekleme… işleri de var onlar oldukça karışık işler. Ama aslında bu bahsetttiğim linkteki abi her şeyi çok güzel anlatmış.

4 Beğeni

Belki de haklısındır benim %100 bir bilgim yok sadece tahmin yürüttüm. Konu hakkında kesin bir bilgi sahibi varsa o cevap verse daha iyi olur.

Youtuba da video yüklemek istedim belki indirmeden önce izlemek isteyenler olursa diye, şuraya linkini koyayım: ETS 2 Kuzey Marmara Otoyolu ( İstanbul Havalimanı Kargo Bölümü-Yavuz Sultan Selim Köprüsü) - YouTube

Haritanı indirip oynadım (gerçi ekran kartı arızalı olduğu için düşük ayarda işlemcinin kendi kartı ile oynadım) ama harika olmuş tekrardan eline sağlık.
Ben biraz az yol bekliyordum ama nerdeyse oyuna bir şehir daha eklemiş gibi yapmışsın.

evet bahsettiğin kanala bir göz gezdirdim, harbiden iyi anlatıyor.
base map dosyalarını da hazırladım kaydetmek için
-edit europe kodunuda girip Tekirdağ’da dolandım dedim abovv bu scs ne yapmış burda dedim :smiley:

1 Beğeni

hangi dlcleri gerektiriyor?

1 Beğeni

drive dan nasıl açıp yükleyecem