ETS 2 için gerçekçi ekonomi faktörü - konsol komutları rehberi

Herkese selam arkadaşlar bu konuda sizlere oyun çıktığından beri var olan ama gördüğüm kadarıyla kimsenin kullanmadığı bir konsol kodunu paylaşmak isterim.

Konsol kodumuz g_income_factor varsayılan olarak 1 dir. Bunu 0.5 0.3 veya 0.05 0.03 vs gibi keyfinize göre azaltıp oyunun ekonomisini düşürebilirsiniz veya tam tersi şekilde 2.0 5.0 yada 7 şeklinde yaparsanız oyunun ekonomisini arttırırsınız.

Artısı: Ekonomi modu kullanmanıza gerek kalmaz. Bildiğiniz gibi ekonomi modları pek sık güncellenmiyor veya bazıları hiç güncellenmiyor. Bu nedenle bu kod işinize yarayacaktır

Farkı:oyun beta sürecine girdiğinde veya scs görevleri olduğunda veya sevdiğiniz bir dorse-yük modunda ekonomi modları çok sık güncellenmediğinden bu kodu kullanabilirsiniz.

Eksisi ise eğer garajınızda şöforleriniz varsa belirli bir seviyeden sonra mesela 0.6 veya 0.5 size sürekli eksi bakiye getirecektir. Çözümü ise yükü teslim edeceğiniz noktaya kadar ekonomi kodunu şöforlerinizin size en az veya getirmesini istediğiniz seviyede tutup tam yükü teslim etmeden önce ekonomi kodunu istediğiniz seviyeye alıp bıraktıktan sonra tekrar şöforlerinizin minumum seviyesine getirmektir.

Örnekleyelim g_income_factor 0.6 şöförün minumum getiri seviyesi yükü bırakınca 0.05 benim istediğim fiyat yükü teslim ettikten sonra hemen yine 0.6 bu kadar basit 10snlik iş

Ayrıca bu kod sadece oyun içindeki ekonomi faktörünü değiştirir level arttırmaz azaltmaz veya trafik cezalarını değiştirmez onlar standart kalır.
Bu arada ets 2 için yazdım ama varın siz ats içinde bu kodu kullanın

Herkese iyi keyifli oyunlar dilerim.

11 Beğeni

En gerçekçi oran hangisi?

Yararlıymış deneyeceğim

En gerçekçi olan gerçek hayata göre baz alınan rakamdır. Mesela bana göre 0.05 dir. Ama dediğim gibi belki siz daha fazla veya daha az kazanmak isteyebilirsiniz. Mesela size göre 0.1 de olabilir. Tamamen kendinize göre ayarlayabilirsiniz
ekonomiyi

şu an denemediğim için sordum geçen haftalarda profildeki parayı sıfırladım ets2ats için ve işçileri yine çıkarmak zorunda kaldım ekonomi modlarının sevmiyorum konsol komutlarıyla yapmak daha mantıklı

• başlığı uygun hale getirdim rehber için teşekkürler

Rica ederim benim 2 3 profilim yandı ekonomi modları yüzünden bu yüzden böyle bir konu açmak istedim

şu an 0.1 yaptım mantıklı geliyor da :smiley: böyle gitmez

Doğru ama hiç diilse para kazanmanın bi anlamı oluyor. Ben 0.05 te kullanıyorum benzindi tamirdi derken neredeyse çoğu zaman zararına veya ucu ucuna çalışıyorum bazen sıkılınca 0.1 yapıp birazcık vurgun yapıp sonra gene 0.05 yapıyorum hiç değilse oynamak için bi sebebim oluyor.

Aslında bu konuyu video çekerek anlatmak isterdim ama benim külüstür kendini çekemiyor bu yüzden sadece yazmakla yetindim Aslında bu konuda bi video çekseniz veya canlı yayınızda değinseniz daha fazla insanın bilgisi olur malum pek bilinen bi özellik değil

1 Beğeni

daha önce forumda bilal bu tür şeyleri anlatmıştı birçok şeyin ayarlaması var ancak insanların konsol satırlarında kodlarla uğraşması pek kolay olmuyor ama özelliğe göre videolar iş görüyor
bu hafta yeni fizik olayını anlattığım bir video olacak zaten oynarken yine bu konudan bahsederim videolarda yayınlarda yaptıkça görürler

2 Beğeni

economy def dosyasında 1.33 versiyonundan itibaren 3 basit satırla ayarlanabiliyor. ayrıca bu satırlardan ayarlama yaparken şoför maaşlarını, bakım masraflarını vb. de 0,1 oranında ayarlayıp her seferinde uğraşmadan daha net bir ayarlama yapılabilir.

Bu söylediğini daha net ve ayrıntılı bir şekilde anlatablir misin?

economy_data.def dosyasını not defteri ile açıp, aşşağıdaki satırları bulup istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz:

no_cargo_prob: 0.1 =bu değer 0 ile 1 arasında olmalıdır. şoförlerin iş bulamadan dönme olasılığını belirtir.

AI driver related configuration

fuel_cost_per_km: (0.5, 0.9)		# şoförlerin km başına minimum ve maximum  yakıt tüketim değeridir. 

driver_max_cargo_damage: 1.0		#şoförlerinin kargoya verdiği maximum hasar seviyesidir.

driver_maintenance_cost: (0.15, 0.30) 	# şoförlerin km başına bakım masrafını belirtir

minimal_driver_salary:	25		# şoförlük ücretinin baz miktarıdır. nu miktarın üzerine km başına ücret hesabı yapılır. kazanılan levellerdan gelen çarpanlar bu miktarı etkilemez. 

driver_revenue_coef_per_km: 0.01		# şoför e serbest işte ödenen km başına ücret miktarıdır

driver_cargo_market_revenue_coef_per_km: 0.012 # şoför e yük marketinde ödenen km başına ücret miktarıdır

driver_hire_cost: 500		# şoför tutarkan ücret bedeli

fixed_revenue: 100               #bir iş alındığında ödenen baz miktar

revenue_coef_per_km: 0.055 # serbest işte kazanılan km başına miktar

cargo_market_revenue_coef_per_km: 0.066 # yük marketinde kazanılan km başına miktar
6 Beğeni

Ben g income factor u 0.1 yapıyorum ama hiçbir şey değişmiyor varmı bunun çözümü yapamadım bir türlü

Economy data def dosyasını bulamadım :thinking:

scs ecxractor (yada nasıl yazılıyorsa) ile oyunun ana dosyasındaki def.scs yi açın. bunun içerisinde bulabilirsiniz

2 Beğeni

Konu çok eski ama bildiğiniz cezalara vs etki eden ekonomi modu varmıdır çünkü bir işten 5k kazanıyorum bu kod ile radar 8 kitliyo :smiley:

Oyun profilini bozduğu için en azından benimkini bozduğu için ve pek sık güncellenmediği için ekonomi modu kullanmanızı pek tavsiye etmiyorum. Ama yine kullanmak istiyorsan Steam atölyeden Klass econmy mod ve Economy owerhaul modunu kullanabilirsin.
Bu modları pek kullanmadığım için cezayı düşürür mü bilmiyorum ama sana tavsiyem hız kurallarına uyarak git ve aldığın cezalara hayali gider olarak (vergi, kasko, sigorta, ihtiyaç, yeme, içme, ev kirası vs.) gibi düşünürsen ki ben öyle yapıyorum daha iyi veya gerçekçi olur.

Arkadaşlar benim hesaplarıma göre de oyundaki ekonominin gerçekçi olması için g_income_factor 0.3 falan ideal. 0.1 le nasıl vurgun yaptıgını merak ediyorum açıkçası galiba oyunda kredi çekmiyorsun tır falan değiştirmiyorsun çünkü oyunda 100 000 tl kredinin günlük ödemesi 2800 ama siz 0.05 yaparsanız ekonomiyi günlük 16 saat tır sürdüğünüzü farzedersek kazancının 2800 bile olmaz ki krediyi ödeyemezsiniz. Evet günlük hayatta en gerçekçi 0.05 olabilir ama unutmayın oyunda 1 gün gerçekte 1.5 saat sürüyor ve krediler gerçek hayattaki gibi aylık değil günlük ödeniyor. O yüzden biz oyunun günlüğünü aylık olarak düşünmeliyiz ve o zaman en gerçekçi ayar 0.3 en kötü 0.2 yapmalısınız ki hem kredinizi ödersiniz hem ucundan ama harbi ucundan az az para biriktirirsiniz. Tabi ceza kaza vs olmamasına dikkat edin 0.3 de bile zarara girersiniz :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Şahsen ben 0.28 ile oynuyorum, kredimi de ödüyorum, maaşları da. Üstüne ufak ufak birikim bile yapıyorum :grin:

1 Beğeni