Cafe Simülasyon - Sohbet, Muhabbet, Geyik, Gündem

recep ve alinin a**ık kutu acılımı floodu aklıma geliyor sürekli.

Az bile yapmışlar buna başkalarına daha devamı gelecek yazıyordu şuan kendine geldi heralde :joy:

Yorumları kapamasina koptum JSOWONVLWONDV

Dürüst olmak gerekirse daha önce hiç RTX kart kullanmadım, 7900 XTX’den önceki kartım 950M’di yani bırakın ray-tracing’in karşılaştırmalı yorumunu yapabilmeyi, raster performansı hakkında bile eski deneyimlerimle karşılaştırmalı yorum yapamam. Monitörüm 1440p bu arada.

Ama aslında öyle eski deneyimlerle yorum yapmaya gerek yok çünkü bunun formülü çok basit, oynanan oyun aslında raster’ın üstüne ray tracing serpiştirilmiş bir oyunsa (Forza Horizon 5, F1 23, vb.) 7900 XTX 4080’den çok farklı bir performans göstermeyip (Azıcık arkasında tabii) 4070 Ti’dan daha iyi çalışıyor. Oyun gerçekten ray tracing’i hakkıyla veren bir oyunsa (Cyberpunk 2077 mesela) 7900 XTX anca 3000 serisi kartlar ile yarışabiliyor, 3090-80 tayfa ile kapışıyor. Yani oyunun içinde RT varsa doğru olmayan bir anlatım olsa da Nvidia kartlar Raster yüzünden bottleneck’leniyor, AMD kartlar ise Ray Tracing yüzünden bottleneck’leniyor. 4000 serisi Nvidia kartlar dışındaki her kart için Path Tracing hayal zaten, benim bildiğim oyunlar arasında da sadece birinde var. Ana fikir RT’yi fulleyince genelde oynatıyor ama AMD hala Nvidia’yı yakalamış değil.

Upscalerlar hakkında konuşmak gerekirse ne DLSS ile oyun oynadım ne de AMD kartım olmasına rağmen FSR ile. Şu ana kadar RT dahil en yüksek ayarlarda 60 FPS altı gören bir oyun görmedim, yani olduğunu biliyorum ama oynadığım oyunlar arasında değil. Eğer bir gün öyle bir oyun oynarsam da büyük ihtimalle RT kapama yoluna giderim. FSR’ın görüntü kalitesi hakkında kişisel bir deneyimim yok yani, gerçi onu gidip kendi PC’inde de test edebilirsin. Ama ana fikir upscaler ihtiyacı hissetmemiş olmam ama hissedersem de AMD’ye AMD alıcısı olarak güvenmemem.

Raster performansı dert ise önüne gelen her oyunu çıtır çıtır yiyor zaten, Cities: Skylines 2’yi bile çıktığı andaki çöp optimizasyonu ile yüksek ayarlarda (100K nüfusta gene anca 30 fps görüyordu oyunun ilk günü daha iyi performans veren bir kart daha piyasaya sürülmedi zaten lol) 60 fps oynatabilecek kapasiteydi. Gerçi C:S2 öyle bir oyun ki 4080’ler bile VRAM eksikliğinden performans düşüşü yaşayabiliyor. Starfield’da da mesela full ayarlarda en düşük 100 fps görüyordum (New Atlantis’de yani). Diğer ETS 2 & ATS, FS22, AC & ACC, Transport Fever 2 gibi oyunlarda da direkt ayarları fulleyip istediğim kadar mod kurabiliyorum. Ki dürüst olmak gerekirse RT oyunlardan daha çok Raster oyunlar oynuyorum.

Sürücülere gelirsek, ben bir sıkıntı yaşamadım. Son 4 ayda modlu oyunları saymazsak (çünkü o zaman oyunları modlar çöktürüyor oluyor) 3 kere crash yaşadım. 2’si Horizon 5’te oldu, 1’i ise Cities: Skylines 2’de oldu gerçi C:S2’nin ne kadar sıkıntılı bir oyun olduğu düşünülürse onun crash’lemesi sayılmalı mı o da ayrı bir konu. Ama şu da unutulmamalı ki AMD’nin Anti-Lag +'ı yüzünden kısa bir süre olsa da insanlar Counter Strike 2’de VAC-ban yedi. Suç Valve’da mı yoksa AMD’de mi tartışılır ama Nvidia’nın Reflex’i direkt oyun içine entegre edildiği için böyle bir sıkıntı yaşanmadı. Öbür yandan Valve CS2’de insanlar Windows 7 kullanıyor diye de VAC-ban’lamıştı.

Ha 3080 Ti’dan 7900 XTX’e geçilir mi sorusuna cevabım 4090 alınmayacaksa değişim öyle süper gerekli değil olurdu. Eğer Ray Tracing yüzünden 7900 XTX’e geçmek istiyorsan mantıklı olmaz, çünkü değiştirince performansının yükseleceği RT oyunlarda performansının yükselmesinin nedeni Nvidia’nın Raster performansının yetersizliği yüzünden olacaktır. Adam akıllı RT oyunlarda ise performansın aynı kalacaktır. Ama dert Ray Tracing ise 4080 altı Nvidia kartları RT’li oyunlarda raster yüzünden 7900 XTX’in altında kalabiliyor bu durumda tek seçenekler 4080 ve 4090 kalıyor. Dert Raster ise şu anki jenerasyonda para da düşünülürse RT’de 3080 Ti’dan downgrade olmayacak en iyi kart 7900 XTX olabilir. Ama şu da unutulmamalı ki RDNA 4 ve Nvidia 5000 serisi kartların sadece bir seneden biraz fazla süre sonra çıkacağı düşünülürse onları beklemek 7900 XTX veya 4080 almaktan mantıklı olabilir. Gerçi RDNA 4’ün peformansı ne kadar artar tartışmalı, AMD elini en yüksek GPU segmentinden çekebilir, Nvidia da 5000 serisinde de 4000 serisinde ne kadar kazıklıyorsa gene ya o kadar ya da daha fazla kazıklar. Zaten normalde arada bir jenerasyon bile beklemeden kart değiştirince performansın ne kadar fazla arttırılabileceği de bir sıkıntı. Dert VRAM ise 16 GB’ye de güvenmemek mantıklı olabilir, o durumda 7900 XT, 7900 XTX, 3090 ve 4090 kalıyor ki bu durumda da sadece 7900 XTX ve 4090 performans açısından da mantıklı bir upgrade olabilir. Yani evet nasıl cevap vereyim cidden bilemedim ben de aklıma ne geldiyse sıraladım.

1 Beğeni

30 yaşında pasif agresif ergen, vatandaşlıktan çıkıp küfür edecekmiş, çok delikanlı ya korkudan abd’de olsa bile vatandaş olduğu için sövemiyor, tipik Türk atesti, islamofobiyi ateizm sanıp İslam’dan bir farkı olmayan yahudileri modern sanıyor.

op

1 Beğeni

Çok güzel bir özetleme olmuş teşekkürler

1 Beğeni

@muhammedarikan2572 bende iki kart arasinda bircok video ve arastirma yaptim detaylara girmeyecegim, 4080 - 7900 den iyi oldugu kanisina vardim, bakalim nasipse olur

1 Beğeni

emektar 1080 ti emekliye mi ayıracan serhan abi abi bende 2 gündür baya yaptım da dediğin gibi 4080 daha iyi ama piyasa fiyatı olarak çok fark var aklımı kurcalayan o 3080ti üstüne 2 tane daha 3080ti fiyatı koyup alıcam ki değer mi şuan onun git gelini yaşıyorum

uzun vadede olacagi icin deger. ben 7900 u ozellikle bekledim (aslina bakarsan cokta umitliydim) ama karsilastirmalar sonucunda 4080 onde gidiyor

4080 aldım geçtim abi Rt de ve dlss 3.0 da baya fark oluyormuş yabancı forumlara baktım biraz aradaki farka değer dediğin gibi

Nvidia amd den 10 yıl önde, bütçe varsa düşünmeden nvdia tercih edilmeli. Amd’nin çok ekmek yemesi lazım daha :cowboy_hat_face:

1 Beğeni

ben ram den oturu 7900 u istiyordum, neyse 4080 candir :slight_smile: hayirli olsun. 4090 a guvenebilsem alirimda yanarsa ugrasmak istemem diye bulasmiyorum

Eyvallah abi 4090 oyun için fazla geldi bana o yüzden hiç bakmadım 4080 yeter sanki :joy:

1 Beğeni
2 Beğeni

Discord kanalı açıp özgeçmişinize ekleyin. :grinning: scs çalışanlarına bakarken karşıma çıktı.

7 Beğeni

gemini için direkt en üst paketi çakarım

Kumaş araba koltuğundan hızlı yapıştırıcı nasıl çıkar beyler? Var mı başına gelen, bir fikri olan.

aseton söküyor basına gelen olursa kullanabilir :smiley:

1 Beğeni

ETS 2 için bol gazlamalı jete kalkabileceğimiz virajları keskin olmayan ya da yüksek ölçekli harita modu önerebilir misiniz? Tercihen map tasarımı da güzel olursa tadından yenmez :slight_smile:

1 Beğeni

ETS için ayrı bir konu var oraya sormani tavsiye ederim burası o konu değil

1 Beğeni

Simülasyon full hızda devam ediyor.
https://x.com/yirmiucderece/status/1734295134710223032?s=20

2 Beğeni