Cafe Simülasyon - Sohbet, Muhabbet, Geyik, Gündem

Sana da çok teşekkürler hocam @doksanbpm iyi ki varsınız.

11 Beğeni

güle güle oyna hocam ne demek :slight_smile:

7 Beğeni

Dostum bu güzel mesajınla beni çok mutlu ettin. Ben senin kalbinin ne kadar temiz olduğunu ilk oyun oynadığımız saatte anladım. Doğum gününde mutlu, sağlıklı ve ailen ile birlikte güzel bir yıl diliyorum.

5 Beğeni

Doğum günün kutlu olsun hocam :partying_face::blush:

2 Beğeni

Sağolun hocam

2 Beğeni
2 Beğeni

arkadaşlar elimde sıfır kutusunda th8a vites kutusu var isteyene 2500 tlden isteyene bırakabilirim, özel mesaj yoluyla iletişime geçebilirsiniz

Sizce ticari olarak büyük uçak mı yoksa küçük uçak mı? (hem kullanım hem de seyahat tecrübesi açısından cevaplarsanız çok sevinirim)

Geniş gövde mi dar gövde mi? Hangi model? Neden?
  • Boeing 737
  • Airbus 321
  • Boeing 777
  • Airbus 330/340
  • Boeing 787
  • Airbus 350
  • Boeing 747/Dreamlifter
  • Airbus 380/Beluga

0 oylayanlar

Sevdiğiniz modeli sebebiyle belirtin, tartışalım. :slight_smile:

9 Beğeni

Uçaklar hakkında çok bilgim yok ama 737’i tercih ederim :smile:

3 Beğeni

Bir kabin memuru olarak, favorim her zaman Airbus uçakları olmuştur. Çünkü overhead dolapları daha rahat kapanıyor. Maalesef Boeing 737 serisinde overhead dolaplarını kapatmaya çalışırken kanser oluyoruz ve demo gecikiyor. Airbus da favorim uçağım, A320 ve A321 olmuştur. Çünkü dar gövdeli uçak ve tek koridor olmasından dolayı daha rahat servis yapabiliyoruz :slight_smile:

3 Beğeni

Basınçlandırmada farklar var deniyor doğru mu? Boeing’de düzgün değil diye duymuştum sanki. O açıdan daha konforlu diyebilir miyiz sizin uçaklara

1 Beğeni

Tüm 737 serileri içerisinde 737-700 serisi favorimdir. Nedense bana çok derli toplu, her amaca yönelik bir uçak gibi geliyor. Hele bir de KLM ise tadından yenmez. :laughing: Benim için MD-11 den sonra KLM ile özdeşleşen ikinci uçaktır 737-700.

O kadar seviyorum ki 1,5 - 2 yıl önce bir illüstrasyon çalışmasını yapmıştım. :airplane:

9 Beğeni

757 ve 767 neredeee???

1 Beğeni

Basınçlar için öyle söyleniyor. Bu konuda katılıyorum. Boeing 737 de çok baskı yapıyor ve giydiğimiz üniformaya sığamaz hale geliyoruz :smiley: Airbus da nispeten daha düzenli bir basınç var ve rahat hareket edebiliyoruz. Ayrıca şunu da eklemek istiyorum; 737’lerde kapı açmak kapatmak inanılmaz zor. O kapıyı dışarıdan çekerek kapatmak veya dışarıya iterek kapatmak çok zorluyor. Ama Airbus kapısı pararel kaydırmalı olduğu için daha rahat, tereyağından kıl çeker gibi açılıp kapanıyor. Tabii bunların nedeni 737 nin daha eski model olması. Boeing in yeni uçaklarında bunların daha iyi olduğunu gördüm. :slight_smile:

1 Beğeni

Tabi ki de Boeing 737 olacak hocam .737 nin bir duruşu,asaleti,karizması var hocam 737-700 kraldır hocam

1 Beğeni

Operasyonel maliyete bakarsak Airbus A320 serisinin daha ekonomik olduğu söyleniyor. Ülkemizdeki lowcost şirketlerden bir tanesi filosunu A320 serisine döndürmeye başladı. Boeing 737 Yolcu konforu açısından Airbus A320 serisine kıyasla daha çok beğendiğim bir uçak. 777 ise firmalar için operasyonel maliyeti ve yakıt tüketimi açısından biraz maliyetli bir uçak. Benim görüşüm Dar gövde de en mantıklı A320 serisi, geniş gövdede ise 787 daha mantıklı geliyor. A350’ye kıyasla Fiyatı yüksek ama GEnx motorlarının performansı onu bir adım öne taşıyor. İşin Simülasyon tarafına gelirsek, 777 ve 737 uçurmak Airbus’a kıyasla daha keyifli, çünkü çoğu sistem pilotun kontrolü altında. 737 ve 777 de Airbus’a kıyasla daha çok iş yapıyorum Simülatörde :smiley:

3 Beğeni

737 görmekten bıktık ya. Yurtiçi seferler çoğu 737, pistlerde 737, oyunlarda da 737 görmek usandırdı.

1 Beğeni

Aslında 737’yi bu kadar göz önünde yapan şey, ilk çıktığı günden beridir operasyonunu yönetmenin kolaylığı. İlk 737 nin çıktığı yıllarda Havalimanlarında büyük merdivenler yaygınlaşmadığı için yere yakınlığı sayesinde 737 çok tercih görmüş bir uçak.

3 Beğeni

Hepsini yazsak liste bitmez, daha bunun md’leri var, dc’leri var, concorde’ları var, rus uçaklarına girmiyorum bile. Şuanlık basitçe türkiye sektöründe bulunan uçakları ve bu firmaların diğer boyutta uçaklarını sayıp bitirdim. :slight_smile:

A320 yok şıklarda. O olmadı için cevabım A350 ‘‘geleceğin uçağı’’

2 Beğeni