Cafe Simülasyon - Sohbet, Muhabbet, Geyik, Gündem

hayranlık duymamak elde değil bundan 30 yıl sonra olurda gorursek bu dunya bambaşka yer olacak galıba

Millet var olan dünyanın üzerine yeni dünyalar inşa edip geliştirirken biz mevcut dünyanın haram olup olmadığını tartışıyo oluruz

1 Beğeni

ithal patatese sıfır vergi
https://eksisozluk.com/11-mart-2019-patates-kararnamesi--5966160?a=popular
üfff
:smiley:

4 Beğeni

Etiyopya havayollarına ait bir Boeing 737 Max 8 geçtiğimiz günlerde kalkıştan kısa bir süre sonra düştü. Kaltığı meydandan 62 kilometre uzağa düşen uçaktaki 157 kişiden kurtulan olmadı. 2017 yılında ticari seferlerine başlayan Boeing 737 Max 8 tipi uçağın karıştığı 2. kaza. Bazı şirketler uçağın seferlerini çoktan durdurdu. Ayrıca yaşanan iki kazanında yükselme safhasında yaşandığını belirtmekte fayda var.

Kazada hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yakınlarınada başsağlığı diliyorum

boeıng 737 max8 uçağı 6 ayda 2 kazaya karıştı aırbus neo gıbı çok fazla hata çıkaran teknık ekbibe fazla iş yükü ekleyen ucak oldu ve çin,max olan bütün uçaklarını ındırdı ve operasayonlarını durdurdu şuanda dünya da bir çok firmada operasyonlarını durdu ve boeıng fırmasına verilen siparişleri askıya aldı…

gazeteciler filosunda max bulunduran thy genel müdürü olan bilal ekşiye operasyonları duracakmısınız dıye sorulan soruya verdıgı gerızekalıca cevap şu arkadaşlar.

‘‘Boeing ile irtibat halindeyiz. Uçuş emniyeti önceliğimizdir. Gelişmeleri sıkı şekilde takip ediyoruz. Tüm operasyonlarımızı uçuş emniyetini en üst seviyede uyarak yürütüyoruz’’

bırı su salaga ulkeler can guvenlıgı ıcın durdurdu operasyonları havada olusacak sorunda emnıyetı en ust sevıyede tutsan ne olacak dusunce kucagını acıp beklıyecekmısın asagıda demeli…

bu adamı sivil havacılık genel müdürüyken sevmiyordum seven sayısıda azdı zaten iktidar için haysiyetini satacak kadar iğrenç ve öğrencilerin haklarını çalışanların haklarını hiç bir zaman savunmayan bir kişiliktir kendisi,onun için bu verdıgı cevaba çok şaşırmadım…

ve @200BasanTofas bu arada o kazada 149 yolcu 8 mürettap öldü müslümanı gayrimüslimi herkes öldü rahmet herkes okunur Allahın rahmetıdır bu çünkü sen ayrım yapmamalısın

rahman

Rahman: Dünyada mün’min kafir ayırt etmeden merhameti ile muamele edendir
(hayat, rızık, genişlik verendir)
Eğer öyle olmasaydı dünyada kafirlere bir yudum su içirilmezdi.

2 Beğeni

Her şey tamam da “kazada hayatını kaybeden müslümanlara Allah’tan rahmet” cümlesine anlam veremedim. Müslüman olmayanlara rahmet dilemiyor musunuz?

2 Beğeni

Abi son dediğin çok doğru. Cidden beni bu konuda düzelttiğin için teşekkür ederim.

Neyse gelelim şu boeing’e.

Boeing’te son zamanlarda birşeyler ters gitmeye başladı. Sadece para odaklı bir şirket mi oldu dersiniz, uçak yapmayımı beceremiyorlar dersiniz bilemem ama Kerem Gök son videosunda şöyle bir ifade kullandı. “Amerikalı bunlar, insanların ölmesi umurlarında olmaz” . Boeing’te CEO’su bilmemnesi bu tür kişiliklerdense McDonell Douglas şirketi gibi bir sonla karşılaşması uzun sürmez tahminimce. McDonell Douglas’ın sonunu başlatanda tasarım hatasını maddi kaygılardan dolayı duzeltmemekti. O kadar fazla insan öldü o Dc10 kazalarinda. En buyugu TK981 idi. 300 uzerinde insan öldü o kazada. :roll_eyes:

Su aralar sıkıntı var diyorum cunku 787 batarya problemli cikti 737 ard arda 2 kez dustu. 777X ne olacak bilemem ama son diyecegim su. Boeing hakkinda hayirlisi neyse o olsun.

3 Beğeni

Çiftçiye kazandırmadıkları sürece daha çok kararname çıkarırlar. Müteahhitler az belini doğrultsun Mersin’de narenciye bahçesi kalmayacak. O zaman da sıra limona gelecek.

2 Beğeni

Türk Hava Yolları B737 Max uçaklarının operasyonlarını durdurdu. Bu tarz olaylarda çok acele karar vermek yolcu açısından da olumsuz çünkü aksamalar ve uçuş iptalleri olabiliyor. Ayrıca uçuşu iptal edilen 737 Max modellerinin yerine farklı modelde uçakları sağlamakta zaman gerektiren bir iş. Bu derece büyük milli bir markanın karar aşamasıda çok titizlikle yürütülüyordur eminim. Doğru kararı vermişler, insan canı her türlü kâr amacı gütmenin önünde olmalı. Umarım bu kadar ikonik ve efsaneleşmiş bir uçak modelinin sorunu tespit edilir ve gerekli işlemler yapılır.

2 Beğeni

elbet sorun tespit edilecektir çünkü çok büyük bir darbe yediler

thy devlet desteklı bır fırma kar zarar açısından çalışmayan bır çok ulkeye ve sehre boş uçak kaldırabılen bir işletme elindeki bir çok uçak yerde özellikle de geniş gövdeler hatta 1 yıl önce falandı baya bır 330 ve 777 uçağı antalya base yapıp yatırdı kaldırmadı uçakları… aslında dıger 737ler yeterdı 737 max yerıne operasyona uçakları vardı çünkü 11 adet max şuanda operasyonda sadece

diğer ülkerde bayrak taşıyıcı fırmalar devlet desteklı degıldır yani kar zarar üzerine çalışan şirkettirler ve bata biliyorlar klm ile airfrance ortaklıgıda bu yüzden oluştu

thy ise milyon dolarlık reklamlar verip afrikaya hindistana boş uçak kaldırabilen ismini duymadıgımız yerlere sefer düzenleyen bir şirket bu yüzden de dünyada en çok yere uçan unvanını alabılıyor dıgerleri uçamayacagından değil doluluk oranı olmayacagından gıtmıyor

bu yüzden de pek insan hayatını düşünceklerini sanmıyorum bir kişiye sorup ne yapsak acaba bizde durdursak mı deyıp he ıyı tmm onlar durduruyorsa durdur muhabbetı gıbı muhabetleri olabileceğini tahmin edebiliyorum

eğitimde 5 uçağımız düştü ve 5 uçağında kaza kırım raporu hala yok bundan doalyı turkıye de ınsan hayatının onemı malesef düşük…

thy firmasına terkrar dönersek milli hava yolu ama yönetim yol geçen hanı havacılıktan anlamayan bir ton insan ICAO dan bizene yaw diye sohbet eden kişilerden oluşuyor

bir çok ekonomıstın de dedıgı gıbı özel bir firma olsaydı 40 kere batmıştı ama zararı devlet kasasından ödenen bir yeri istediğin kadar şahha kaldırabilirsin…

%49 thy nın hıssesı %51 ise halkbankın(halkbank ın olaylarını zaten bılıyorsunuzdur dıye tahmın edıyorum bilmeyen var ise bankasyanın laciverti ) yani demem o ki devlet desteklı olmasaydı diğer ülkelerin bayrak taşıyıcı fırmaları gibi olsaydı bu gun thy bıraz zor olurdu…

thy ları 777 ve 330ları yer indirdi aylarca bekletıldı dedım çünkü koltuk arz talep olayı cok dusuktu ama cumhurbaşkanı amerıkaya gıttı ortada oyle bır durum yokken 25 kesın 5 sı opsıyonel boeıng 787-9 uçak alındı thylarına yani gelde çık işin içinden

bizim halkımzı türk reklamı olan her yerde as bayrakları as as dıye gururlanır ama kımse hıc bır sey bılmez şu günlerde bayrak ile millet olunsaydı tr çokdan lider olmalıydı…

bu arada yazdıklarım şahsına degıldı ortaya yazdım ama sana cevap olarak yazmıs gıbı oldum yanlış anlama @zekergezer

4 Beğeni

Yok ben de 1 saat önce falan gördüm haberi yazayım dedim. Kâr amacı derken de bütün havayollarını kastederek söyledim aslında. Yoksa çoğu bakanlığın başındaki insanın aslında o işle uzaktan yakından alakası olmadığının farkındayım. Hatta geçenlerde cloud depolama ile ilgili “Bulut var bir tane oraya gönderiyorsun işte” demişti birisi. Baya gülmüştüm.

3 Beğeni

ben haberelere bakmıyorum zaten artık hiç bir bakanın o makamla uzaktan yakından alakası yok hepsi deli bunların :smiley: gir… zaten şemsiyeyi açmaya çalışıyorlar bir de bakalım daha neler görecez

3 Beğeni

Nabız diye bir uygulama var haber içeriğini falan seçebiliyorsun. Havacılık, teknoloji gibi konulardan haberler okuyorum. Siyaset hayatımın hiçbir döneminde ilgi alanım olmadı :grin:

3 Beğeni

Humble Bundle üzerinden Grid 2 ve iki adet dlc’si ile birlikte bedava indirebilirsiniz. Önümüzdeki iki gün boyunca da bedava olacak. Sayfayı linkledim.

Humble Bundle Grid 2

1 Beğeni

:confused: görüntüleri izledim şu an ne diyeyim eleman baya eğitimli deliyi bulup eğitmişler kafasına girmişler
isteyene link verebilirim de çok kötü etkiliyor
baya baya pubgdir oyundur o şekilde canlı canlı camide ne var ne yok herkese ateş etmiş acımadan kimse de karşı koyamamış

3 Beğeni
1 Beğeni

ALLAH belasını versin kat kat beter şekilde geberip gitsin inşallah videoyu görünce neye uğradığımı şaşırdım bu nasıl bir vicdansızlık bu nasıl bir şey ya yani bu kanı bozuk mahlukata söyliyecek bir cümle kelime yok izlerken terledim dehşetten dolayı camidesin ve arkandan böyle bir … geliyor ve içerde geleni geçeni oyun oynar gibi vuruyor defalarca yerde yaralıya hatta ölmüş kişiye bile defalarca ateş ediyor bunu tarif edecek ne cümle ne bir kelime buna söyliyecek hiç bir şey bulunamaz…sonları inşallah beter şekilde olur ölmek için yalvarırlar umarım

4 Beğeni

Sözde Sırpların intikamını almış.:rage:

3 Beğeni

Sadece camiye değil dışarı çıkıpta rastgele ateş ediyordu hatta full halini olan izlediysen en sonunda oradan geçen bir kızı da öldürüyordu. O kadar süre geçmesine rağmen gelmeyen polise hayret ediyorum.
(Olay bittikten sonra yakalanmış ama yaptığı yanına kar kalacak. )

3 Beğeni

İnanılmaz kötü oldum keşke izlemeseydim. Sadece kendi inancı için, kendine ayrılmış bir ibadethanede, kimseye zararı dokunmayan onlarca yaşam sona erdi. Kim bilir ne hayaller, ne yaşamlar vardı. İnsanları dil,din,ırk,mezhep ile ötekileştirmek ne kadar acı ve çağdışı ve bu yüzden onlarca insanın canına kıymak ne kadar kolay. Ona aynısını yapsam bile rahatlamam, ona ne yapsam rahatlayamam. Dünya çok kötü bir yer olma yolunda hızla ilerliyor…

4 Beğeni