BeamNG.drive [Ana Konu]

Modlarla içerik üretmenin kapsamlı bir lisansı olmayabilir sonuçta milyon izlenmeli videoları çekerken belli bi lisansla yayınlıyorsun. Monster Jam de bundan faydalanabilir. Daha büyük bir marka diye özel bir anlaşma yapılabilirmiş. Ama çocuk kanalı…
Garip garip videolar.

1 Beğeni

wtf derler buna

4 Beğeni

gerçek simülasyonun hali bir başka oluyor. :smiley: yine muhteşem bir güncelleme…

5 Beğeni

Car_killer kişisel bir projesinde 8k x 8k heightmap kullanarak onu 5 kat büyütüp 40km x 40km bir oyun içi zemin oluşturmuş. 1677km2 potansiyel alan. Üzerinde otomatik oluşturulmuş ağaçlar, taşlar ve bitkiler var. Ancak bu otomatik oluşturma tekniği sebebiyle eklenen ağaç ve taşlarda çarpışma fiziği yokmuş. İtalya haritasından 100 kat daha büyük bir deneme haritası. Böyle projeler oyunda neler tasarlanıp yapılabileceğini daha da merak ettiriyor.

6 Beğeni

Procedural Generation örneği. Daha önce başka oyunlarda görmüştüm ama BeamNG’de olması ilginç. Uçaklar için güzel olur yalnız.

Şu oyunlara acaba ne zaman kendi köyümüzü, bulunduğumuz alanları, yapabileceğiz yaw :smiley:

(editörden bahsetmiyorum hani mfs2020 deki gibi elle değil de otomatik oluşturan yazılımlardan :smiley: şöyle snowrunner da ets2 de beamng drive da vs. vs.)

1 Beğeni

Procedural Generation diyorsunuz sanırım. Yani tüm haritayı rastgele oluştursun. Bunu kullanan bazı oyunlar var. Hatta Space Engineers da öyle.

bu oyunun indirimsiz 40tl olması büyük şans.

Procedural generation’a bir örnek aslında oyunda var, oyunun parkur yapma özelliklerinden biri de ETK Sürüş Merkezinin Oval alanında, size rastgele ama (verdiği rakam kod ile) tekrar oluşturulabilir autocross pistleri hazılaması. Ama bir yazılımın otomatik olarak istediğimiz bölgeyi videodaki gibi yaptırması şeklinde bir şey henüz mevcut değil.

Buna en yakın şeyler Isavic’in yaptığı ve oyuna aktardığım Knjazevac modu gibi, drone ve kameralar ile photogrammetry gibi teknikler, ancak bizim çevremizdeki ayrıntıları en kolay şekilde aktarabilir.

Bir süre önce denediğim BlenderGIS veya blender-osm gibi blender eklentileri ile yol koordinatları ve OpenStreetMap’a işlenen bina ayrıntıları bir şekilde harita üzerine aktarılabilir belki. Ama bunların bahsettiğin otomatik aktarmaya bilgisayar başında saatler geçirmeden hiçbir yakınlığı benzerliği yok :smiley:

Outerra bunu yıllardır yapıyor ama motor geliştiriliyor sadece oynanabilir oyun olamadı. Dünyada seçtiğiniz herhangi bir yeri yükseklik verilerine göre oluşturur. Oyun motorlarına bu özellikler entegre edilmeye başlandı. Kolaylaşacak ancak içini doldurmak için de aynı mantıkta eklentiler gerekiyor. Yapılan çalışmalar var elbette yine de bunları temel anlamda sektörde eğitim vb. simülasyonlar için kullanırsın. Oyuna geldiğinde bir sürü şey yapılması gerek. MSFS’in yapısı geliştikçe zaten bu söylediklerim de eş zamanlı olarak diğer platformlarda daha iyi hale gelecek.

BeamNG için yok dediniz değil mi?

Dediğiniz şeyin videolu halleri var mı dostlar? oyun ile kıyaslama yapılan video hani

mfs2020 hariç tabi ki :smiley:

daha çok böyle açık dünyada takılmaca simulasyon da takılmaca falan

Beamng’de olanı autocross için nesne yerleştirme ve parkur oluşturma olarak var, açık dünya tasarlama olarak yok evet.

He ben genel olarak açık dünya tasarlayan yok anladım da, var diyecektim. Şimdi oldu. :smiley:

ah bi de şu oyuna snowrunner tarzında yer fizikleri gelse var ya tam aradığım oyun olacak valla. inş o günleri de görürüz. benim beam ng den umudum var adamlar çalışıyor valla :smiley:

Snowrunner’ın fiziklerini beğeniyor musunuz? :smiley:

yok beğendiğimden deil de o tarz bir şey olsa iyi olur diye dedim. onun öncesinde yapılanları oynamadığım için farklı gelmişti oynayınca.

Fizikler konusunda cidden sıkıntılı bir oyun Snowrunner. Açıkçası fiziklerinden dolayı tahammül edemiyorum bile. :smiley:
Spintires o konuda kat kat daha iyi. Yine de Spintires fizikleri BeamNG’de birleşir mi? Bilemem, bilgisayarları zorlar.

1 Beğeni

benimkisi zaten bir hayal olursa güzel olur diye yazmıştım zaten. belli mi olur teknoloji sürekli gelişiyor bakarsın ileride onu da getirirler belki.

birkaç gündür beamngdrive takılıyorum. klavyeden açıyorum. dün gece garage to garage ile kaptırdım.
yeni gelen senaryoları da denemiştim. umarım yeni oyun modları eklenir.

4 Beğeni