Açılış Metni - SimülasyonPark nereden çıktı?

Evet geldik mühim konuya :smiley:
Vallah pat diye ortaya çıktı. Ama hikaye uzun tabii…

1 yıldır her şeyi tek bir sitede birleştirmeye fena halde kafayı taktım. Yeni bir site açmaya da tövbe etmiştim. Çünkü vakit ayrılamıyor. Her şey simulasyonturk.com’da olmalıydı. Önce forumu bıraksam da ilgilenmesem de gene millet geliyor konu paylaşıyor, mod ekliyor kendi kendine dönüyor diye gerekli eklentileri alıp mod galerisini ayrı yerde yapmak vs. vs. media alanı oluşturmayı düşündüm. Bu 100 dolara falan patlıyordu. Sonra üyeliklerle blogda giriş yapılabilsin diye düşündüm bunun için eklentiler araştırdık. Ama yine de artık 2 ayrı sistem bana saçma geliyordu. Daha hızlı daha kolay bir yer lazımdı.
Bundan vazgeçtikten sonra forumu kendi haline bırakıp hiç ilgilenmemeyi tercih ettim. Şu an zaten lisansının da süresi bitti yeni sürümleri indiremeyeceğiz. Bir önemi yok.
Blogda üyelik sistemi araştırmaya başladık. Bir sürü eklenti denedim. Aldım. En son bir eklentide karar kıldık onun da ücretli eklentileri vardı onları aldık.
Şu an WorldofTrucksTR.com ve SimulasyonTurk.com’da aynı üyelik eklentisi var. Avatar, kapak fotoğrafı yükleme, profil bilgileri girme zart zurt sosyal ağları ekleme gibi
Ama insanların ana sayfada kolayca konu yazabilmesi gerekiyor. Bunu Wotr’de mod eklemede gördüğünüz form eklentisi ile neredeyse çözdük ve şu an süper gidiyor. Eylül’de herkese tanıtacağım.
Her gün bir sürü insan üye oluyor.
Ama eklenti işe görsel anlamda pek iyi değildi ücretlisi var şu an almadık.

SimulasyonTurk.com’da herkesin simülasyonlara dair bir şeyler yazabilmesi için akış sistemi düşündük teknoseyir.com’da var. Aldık gene olmadı. İstediğimizi vermesi için ciddi biçimde modifiye edilmesi gerekiyor. Pek de mantıklı gelmemeye başladı.

Sitelerdeki yorum sisteminin değişmesi gerekiyordu. Daha görsel dikkat çeken yorumlaşmadan keyif verecek bir eklenti kurduk. Güzeldi ayarlamalrvs. ama bu seferde sitedeki haberlere, konulara insanlar farklı şeyler de sağlayabilsinler dedik. Bu eklentinin de pahalı eklentileri var. Çok değişik ikiş dönüyor yazılımda :smiley: Korsan eklentiler bile parayla satılıyor temiz olsun sdfsdfs
Media Uploader eklentisi sayesinde yorumlara(eklentinin yorum sistemi) fotoğraf ekleme, twitter,facebook postlarını önizlemeler, youtube videolarını önizlemeler vs. getiriyordu. Alalım dedik. tek site 25 dolar 3 site 39 dolar 2 sitede kullanacağız. :smiley:

Ama bu seferde iş gene bitmiyordu. 3 ayrı yer her şey karışıyor ve blogta istediğimi yapmak çok zor olacaktı çünkü aylık ücretli bir form sistemi aldık ve orada iyi bir şekilde yazı eklenebiliyordu. Ama bunu herkes yapamaz. Aynı sistem yine teknoseyirde var.
Blog arayüzü tasarımı nedeniyle istediğimizi elde edemeyecekti çünkü farklı farklı kutular alanlar reklamlar vardı. Bunlar yavaşlık demekti. Sade olması gerekiyordu.
Pat diye konu açamıyorduk.

Bir sürü sistem gezindik. Yeni site kurmak yoktu. Ama bloga ek olarak insanların kolayca paylaşım yapabileceği ciddi bir sistem arıyordum. Pat diye sorsun pat diye cevaplasınlar her şey kolay olsun kasmasın. Aklıma farklı farklı isimler geliyordu. tesis olsun adı wotrde kalsın vs. ets2 ats ne gelirse önüne millet yesin birbirini :smiley:

Aylardır tek derdim bu sitelerde paylaşımı kolaylaştırmaktı çünkü bildiklerimi, öğrendiklerimi ,araştırdıklarımı vs. kolayca aktarabilmem gerek. Sizin de bunu yapmanız lazımdı. Tek bir bilgi için haber yazılmıyor konu hazırlanmıyor. Ama her gün bir sürü şey görüyoruz duyuyoruz. Hiç tanıtamadığım bir sürü simülasyon var. Dayanamıyorum artık… seni seviyorum diyememek gibi bir şey :smiley:

1 yıl önce zaten Facebook’ta bir grup oluşturmaya karar verdim. Simülasyon Kulübü koyduk adını sadece tanıdıklarımızı almaya başladık. Onlar da kendi tanıdıklarını almaya başladılar. Birlikte oyun da oynayabilecek simülasyon oyunları ilgili konuşabilecektik. Amacım biraz da insanlar ne istiyor öğrenmekti ve yine belli bir kitleyi bazı gelişmelerden haberdar etmek oldu. 1 yılda neyin ne olduğunu oturttuk. Hiç bilmediğiniz şeyler orada konuşuldu :smiley: Ama Facebook gruplarında ne yazık ki istediğini pek alamıyorsun. Yaptığın her şey zaman tünelinde kaybolup gidiyor kendi konunu bulamıyorsun.
Bir sürü şey konuştuk yazdık çizdik neler neler güzel şeyler hem oyunlar hem simülasyonlar hem gerçek hayatla ilgili ne varsa…

Artık o yorumlarda resim eklentisini alacaktık ama pişman da olacaktım çünkü istediğimizi vermeyecekti yok yere para gidecekti. :smiley:
Olmadı…

@feelgood_inc şu adama aylardır söylüyorum böyle böyle bir şey lazım sitede üyelikler olmalı vs. vs. takmıyordu. Örnekler veriyordum vs. en son işte daha önce de göndermiştim. muhit.geekyapar.com var bilirsiniz onlar Discourse diye bir sistem kullanıyor. Sistemi zaten biliyordum ama yakından pek bakmamadım araştırmadım. Neden? Çünkü tak diye kurulmuyor. SSH ile sunucuya bağlanacan kuracan da götüm yemedi. Hep salla dedim hayır gelmez.
Sonra buna attım geçen hafta tekrar artık ne olduysa kafasına ne düştü bilmiyorum siteye girip kaydolmuş hızlı olduğunu görmüş vs. vs. sonra proje yapalım dedi. Ayrı isimle kuralım vs. vs. Düşündük taşındık aklıma zaten yatıyordu asıl mesele siteyi ben kuramıyorum bu biliyor bileni ikna ettim o kuracak.
Yurtdışından VPS kiraladık panel aldık falan domainde binbir türlü ikiş döndü kafamızda her şey alındığı için SimulasyonPark.com’da karar kıldık.
Sistemi kurmaya başladık fakat aşırı karmaşık olduğundan beceremedik profesyonel birinden yardım almak istedik. O sunucuya tekrar kurdu gereken her şeyi yaptı.

Sistem tek bir sunucuda çalışıyor içinde sadece bu yazılım var. Paneller vs. yok. O yüzden çok hızlı ve çok da iyi hazırlanmış.

Sonuç;
Bu siteden beklentimiz yoktu. Geyik muhabbet goygoy amaçlı da kafamıza göre bir yer olsun diye açtık. Aylık ufak bir masrafın kimseye zararı olmaz. SimülasyonTÜRK’le ilgisi olmasın dedik. Sonuçta o işe girince bazı konularda rahat davranamıyorsunuz. 1 ay denemedeyiz. İlk tepkiler güzel ve zaten kapatacak halimiz yok. Sıfırdan site kurmak vs. çok zor.
Sistem karışık değil başta alışamayacağınızı sanıyorsunuz ama hemen çözüyorsunuz çünkü forumdan bin kat daha iyi ve bedava… Burada adamlar reddit gibi bir yer diyebiliriz ama forumlaşmalardaki mantığı Facebook, Twitter’dan alıştığımız kullanım kolaylığıyla harmanlamışlar. Bizim için yorumlaşmalar önemliydi. Yani yazmak! Sitede başka isim seçmenin amacı da bu! Yazabilecek birilerinin olması lazım. 50 bin üye olalım diye bir saçmalıkta değiliz. 100 kişinin bir arada bir şeyler yapması daha önemli.
Yazmayacak okumayacak kişinin gerçekten burada yeri yok. Forum blog var zaten burada serbestlik var.
Sosyal ağ zart zurt gibi yer değil.

Sistemde gerçekten her şeyi düşünüp yapmışlar kullandıkça şaşırabilirsiniz ve bir de paneli görseniz ohaa diyeceksiniz. 140 dolar veriyorsun ama hala mal gibi forum sistemini kullanıyorsun yine eklentilere zart zurt kolay şeylere para ödeme zorunda bırakılıyorsun. Vallah söyleyeyim Facebook, Twitter, YouTube varken gerçekten saçma sapan şeylere vakit ayırmak zor. Hızlı olmak zorunda…

Sitede yazma hissi uyandıran bir yapı var. Not alma, bilgileri biriktirme, wiki oluşturma, günlük bir şeyler paylaşma vs. Bunun çok sevdim.

Ne istiyoruz?
SimülasyonPark’ta kurmaya başlarken aklıma bir sürü şey geldi. Normalde forumda olması gereken şeyler ama ne yazık ki yapamıyordum. Heves kalmamıştı artık. Yıllar sonra açıkçası ilk kez bir yer için böyle heyecanlandım. Facebook’ta her gün bir sürü şey paylaşıyorduk ama orası Facebook grubu olmuyor… Burada gün içerisinde ne görürsek ekleyeceğiz. Bazı oyunlar için organize kampanyalar yapılabilir, haftalık tartışma konuları olabilir, insanların merak ettiği konulara açıklamalar getirilebilir, eski simülasyonları için konular yazılabilir, kim ne biliyorsa ekler, yapılması gereken çok şey var. İnanmasam gram uğraşmam.
Beklentimiz yok dedim çünkü gerçekten sen gelsen de gelmesen de ben ana konulara ya da yeni açılacak başlıklara bildiklerimi yazacağım bunu kendim için yapacağım çünkü ihtiyacım var. Bildiklerimi, gördüklerimi listelemem lazım.

Yorumlarda geri bildirimlerinizi belirtebilirsiniz. Ne istediğinizi öğrendim ona göre bir yer oluşturmaya çalıştım. Ha SimülasyonTÜRK olmuş ha SimülasyonPark ismin bir önemi yok. Birkaç saatte isim park.simulasyonturk.com olur. Önemi yok yani…

Site ayarlamaları bitene kadar pek tanıtmayacağız. Yorumlarda sorularınızı ben de cevaplarım siz de istediklerinizi yazın ve bazı şeyleri benden beklemeyin.

20 Beğeni

Açılış metni güzel olmuş, “…50 bin üye olalım diye bir saçmalıkta değiliz. 100 kişinin bir arada bir şeyler yapması daha önemli…” bu cümle beni benden aldı. Herkes bu zihniyette olamıyor malesef. :+1:

7 Beğeni

hayırlı olsun diyelim sistem çok güzel olmuş elinize sağlık

4 Beğeni

Hayırlı olsun :slight_smile: İyi yerlere gelme dileğiyle…

4 Beğeni

Ben çok beğendim burayı. Çok iyi düşünmüşsün. Hem sade hem de kullanımı kolay. Hayırlı olsun :slight_smile:

4 Beğeni

Yazı, site gibi gayet net anlatıyor derdini. :heart:

5 Beğeni

Sistem akıyor maşallah… herşey harika ben burayı daha çok sevdim

2 Beğeni

Biraz zaman geçsin Discourse üyeliklikleriyle SimulasyonTurk.com üyeliklerini birleştireceğiz. Aynı hesapla iki yerde de giriş olabilir. Farklı domainler olduğu için sorun oluyormuş. Şimdilik kesinlik yok.

2 Beğeni

iyi olur bencede. Kesinlik olsun bence yani olmalı . :rofl:

2 Beğeni

Normalde bu kadar uzun bi yazıyı oku deseler üşenirim okumam hele ki forumla ilgili yada blog ile ilgili bir yazıysa bakmam bile çünkü kendi düşüncelerini gelişi güzel yazıp millete okutma egosunda çok insan gördüm ve sırf bu yüzden yaklaşık 5-6 yıldır forum sitesinde takılmıyorum.

Ama adam inanmış aga valla helal olsun hasan, bi an önce bitir başarılı işler çıkartacağından eminiz, bunu da görecek olmamız ayrı bir zevk.

5 Beğeni

Bu arada sayın Öfke bey Simuş Özel Harekat (SÖH ) için bir konu açmam uygun mudur? uygunsa hangi kategoride açayım ?

3 Beğeni

dinlenme tesisi aç şimdilik de ne yapacan orada?

1 Beğeni

Simuş Özel Harekat ( SÖH ) 6 ay önce kurulmuş çok gizli bir topluluk
Misyonumuz SimulasyonTÜRK adını ve dolayısıyla sizi korumak kollamak destek çıkmak savunmak…
Şuanlık sadece mesaj grubumuz var… Aynı zamanda discordda da özel rütbe ve oda talep ediyoruz… Üyeleri ben facebook grubundan ifşalarım :smiley:

3 Beğeni

İlgimi çekti bu :joy:

2 Beğeni

Aynı zamanda burada kendimize özel grup/rütbe…

2 Beğeni

Grubu açtım da başka bir şey olmaz şimdilik.

1 Beğeni

Bu tarafa da geldik. Hayırlı olsun effenim

3 Beğeni