Windows 8 İşletim Sistemli PC Windows 10 Kurma Nasıl Oluyor

Arkadaşlar merhaba benim şuan kullandığım işletim sistemi windows 8.1 pro ama ben windows 10 yüklemek istiyorum nasıl yüklenir bana yardımcı olursanız çok sevinirim Masaüstü bilgisayar kullanıyorum
Yardımlarınızı bekliyorum
Hayırlı günler

Win 8 den win 10 serisine gecmek mumkundur. fakat bu konulara hakim olmayan birisi icin isler biraz karisik olabilir. yazdiklariniza bakinca daha once format atmadiginizi dusunuyorum. boot cd yada usb bellek hazirlamak gerekli. (microsoftun sitesinden indirebilirsiniz) bazen bilgisayar acilista bunlari gorur ve yuklemeye baslar bazende BIOS tan ayar yapilmasi gerekir. (bios ayarlarina bilgisayar acilirken DEL yada F2 basarak gecilebiliniyor ama markalara gore degisiklik gosterebilir) format islemi sirasinda C: uzerindeki veriler silineceginden D: ye gerekli seyleri kopyalamayi unutmayiniz.(hardiskinizin C ve D olarak bolunmus olacagini dusunuyorum. daha fazlada olabilir) eger bolunmemisse harici bir HDD ye verilerinizi saklayiniz.
Bilgisayara cd yi taktik yada bellek takildiysa simdi pc yi acabiliriz.acilista cd yada bellek okunursa yukleme baslayacaktir. bazende yukleme ekranina gelmek icin F8- F10-F12 gibi tuslarada basip yukleme secenek menusunun acilmasi saglanir. (Marka model ve anakarta gore degisiklik gosterir)
yukleme basladiysa oncelikle C: dizinine format atmali ve daha sonra orayi yeni secenegiyle tekrardan kullanilir hale gelmesini saglamaliyiz. bu islemide yaptiktan sonra kurulumun yapilacagi yer secilir ve tamam yada ileri secenegi secilir. bu islemden sonra win 10 on yuklemesi baslar bu islem sisteme gore 15-20 dk surer. bu bittikten sonra sisteme kurulum baslar bu birazdaha uzun surer. sonrasinda microsoftun birkac sorusu olur bunlar kayitlar ve daha kisisel kullanim icin sorulan sorulardir. bunlari cevapladiktan sonra kurulum tamamlanir.
win 10 kuruldu simdi diger gerekli yazilimlarin kurulmasi gerekli. ekran karti surucusu, chrome, winrar, ses karti suruculeri, anakart ve ethernet suruculeri. bu yazilimlarin bazen sistem tarafindan yuklenmesi mumkundur, son surum olup olmadigini kontrol etmeniz yeterli olacaktir.
( bu yazdiklarimi elinizde win 10 seri numarasi var oldugunu dusunerek yazdim)
kolay gelsin bol sans

1 Beğeni

@gampue hocam ilk önce anlatımınız için çok çok teşekkür ederim ama ben şöyle denemek istiyorum bilginiz var mı acaba
ilk önce microsof sitesinden windows 10 ISO indirip rufus ile flaş belleğe yazdırıp sonra flaşı pc takıp direk windows 10 kurmak istiyorum ama benim windows 8 yüklü şimdiki pc olur mu öyle bilginiz var mı
Saygılar

1 Beğeni

evet olur tabiyki .sanki program kurar gibi win 10 kurulumu yapmak sanirim o sekilde yapildiginda eski verileri koruyordu. (eski veri saklama konusu baska yerdede arastirilmali ) benim yazdigim sekil temiz kurulum seklidir. sizin yapmayi dusundugunuz sekilde bazen performans sorunlari yasanabiliyor.

1 Beğeni

@gampue
Performans sorunu derken kasma gibi mi

Evet, olma olasiligi vardir kesinlikle olacak diye birsey yoktur.

1 Beğeni

Youtube’da sayısızca Windows 10 kurulum videosu var, birkaç kez izlersen çözersin olayı, gerçekten zor değil. Yukarıda bahsettikleriniz gibi Rufus ile flash belleğe yazıp temiz kurulum yapmak en mantıklısı.

1 Beğeni

@Mci61
Hocam bende Windows 8.1 pro kullanıyorum o yüzden Flaştan Windows 10 yüklesem sıkıntı olur mu

Yani Windows 8.1 pro üstüne flaş bellek ile Windows 10 yüklecem sıkıntı olur mu

@Ziya_01 E zaten format atarken Windows 8.1’i silip yerine 10 yükleyeceksin. Ne gibi bir sorun olabilir ki?

1 Beğeni

@Mci61
yani hocam şuan bende windows 8.1 pro kullanıyorum ben flaşı takıp window 10 kurcam kurulur yani dimi hocam

Ziya bizimle dalga gectigini dusunmeye basliyorum !!

hocam gerçekten bilgim yok rahatsız ettiysem kusura bakmayın öğrenmek istiyorum ve wn 10 yüklemek istiyorum hocam kusura bakmayın

Mevzu rahatsiz etmen degil, sana acikladik. win 8 den win 10 a hatta win7 den vistadan XP den bile win 10 a gecersin. sonucta isletim sistemi format atarak siliyorsun. ayni soruyu birkackez sordun olurmu dedin evet olur windowsta eski surumden yeniye istersen yeniden eskiye format atarak gecebilirsin. eger bilgisayarla acil bir isin yoksa birkac video izle ve formata basla baska turlu bu isin ogrenilecegi yok. ama acil bilgisayar lazimsa format isini isin ehline birak

1 Beğeni

Yardımlarınız için teşekkür ederim
Hayırlı günler