Türkiye Haritası Konsept Çalışmaları

1:1 ölçek tamamen hayalleri süsleyen bir durum.Olacağını,olma ihtimalini bile düşünmeyin.Onun yerine Türkiye yapılırken,oyuna aktarılan yerlerin gerçeği ile uyumu bence gayet yeterlidir.Ama dediğin 1:1 ölçekli durum ETS 2 için belki hiç olacak bir şey değil,ama ileride farklı bir oyun çıkarsa yolcu veya yük taşımacılığı üzerine,örnek vermek gerekirse mesela oyunda Trakya bölgesini birebir düşün,yolcu taşımacılığı yapıyorsun diyelim.Mesela İstanbul Seyahat; İstanbul-Tekirdağ,İstanbul-Çorlu,İstanbul-Şarköy,İstanbul-Uzunköprü,İstanbul-Çerkezköy-Saray-Vize hatta İstanbul Yeni havalimanı gibi yerlere taşımacılık yapabilirsin.Mesela şöfor olarak başladın o firmadan ayrıldın,Metro Turizm’e geçtin bu hatların yanına İstanbul-Edirne,İstanbul-Kırklareli ekle v.b . Yani anlatmak istediğimin aynısı yük taşımacılığı içinde geçerli.Sende Atego olsun mesela depodan aldığın yükleri x firmaların Trakya mağaza veya depolarına taşıyorsun.Özetle senin istediğin 1:1 ölçek durumu ancak belirli bir bölge için geçerli olur.ETS 2 için hiç bir zaman olmayacak bir durum.Hayallerde kalır.Boşyere hayalini kurup,gerçeği olacakmış gibi düşünüp,sonunda hüsrana uğramaya gerek yok. :wink:

1 Beğeni

Hiçbir şey imkansız değil elbet bir gün olacaktır ama bugün ama yarın. Black Sea DLC çıkınca az biraz SCS Tarafından yapılan Türkiye modellemeleri oyunda olacak ondan sonra yapılabilir değerli @bertan06 ? Harita çizimi içinde emeğinize sağlık @bona

2 Beğeni

1:1 Ölçekleme sadece il ve ilçe modellemeleri yapılırken kullanılabilir. Diyarbakır map öyleydi sanırsam. Ya da ben atıyorum Ankara’nın bir ilçesini detayına kadar yapmak istersem onu kullanırım. 1:1 Ölçekleme ETS 2’de imkansız.

1 Beğeni

Ben harita yapımından anlıyorum. Çözmek zor değil fakat zaman alan bir iş. Şöyle diyeyim, harita yapımı tıpkı makale vb. yazmak gibi. Herkes yapabilir ancak iyisini herkes yapamaz. Yaratıcılık, ilham, sabır ve zaman gerektirir. (Modelleme buna dahil değil. Sadece harita oluşturmayı kastediyorum.)

1 Beğeni

Giresun çamoluk da olsa cok iyi olur elininize emeğise sağlık

1 Beğeni

kadir yanlış anladım harita modu çalışması yok sadece görsel yapılmış geliştirilmiyor yani

E ben yanlıs anladım bardon abi simdi orda da böyle harita yok demi

Simdi anladım körsel tm abi

Benim kastettiğim bu değil. Ufak bir çalışma yapınca daha iyi anlaşılır olacak.
SCS zaten olması gerekeni yapıyor.

Untitled by bertan06, on Flickr

Untitled by bertan06, on Flickr

Yukarıya bıraktığım görseller, 2017 yılında hazırladığım ufak bir çalışmaya ait.
Harita düzenlemeden anlayan arkadaşlar zaten şu görüntünün neden sadece görüntüden ibaret olduğunu anlayacaklardır. Model ağırlığı, texture vesaire, bunları komple haritaya yerleştirmek zaten psikopatlık olurdu. Allahtan benim psikopatlığım bu kadardı :smiley:

Neyse anlatmak istediğim olay tam olarak bu.
Klasik oyun modelinden çok, fotorealistik modellerin oyuna adapte edilmesi.

Benzer bir çalışma yakında gelebilir, bu konunun altında paylaşım yapabilirim.

Bi manyaklık yaparsam burada toplaşırız :crazy_face:

14 Beğeni

Abi karlar gerçek gibi duruyor

1 Beğeni

Öncelikle @bona’nın yaptığı çalışmayı beğendiğimi iletmek isterim. Çok güzel olmuş :slight_smile:
Konuşulan konulara ufak bir ekleme yapmak istiyorum :
Bu saatten sonra bir Türk ekibinin çıkıp da Türkiye haritasının tamamı (!) için uğraşacağını sanmıyorum. Hem zaman gerektiren bir iş. Hem tecrübe. Hem de düzgün bir ekip ! Bunu yapacak insanlar ya emekli olacak ya da öğrenci. Ki zaman bol olsun… Aslında saydıklarımın en önemlisi de zaman…
Türkiyedeki oyuncu kitlesinin hazıra konmayı sevdiğini de düşünürsek , harita yapmayı öğrenmek isteyenlerin sayısı bile az… Harita modu çıkarmayı başarabilen çok az insan var. Projeye başlansa bile yarısında bırakılıyor…
Aslında talep çok , yapan yok…
Ayrıca : Varolan tecrübeli Türk ekiplerinin de , tecrübe edinmeye çalışan diğer ekip / bireylere kasten yardımcı olmaması da üzücü bir durum , bu da ayrı bir konu.
@bertan06 eğer editöre girme fırsatını bulursam anlattığınız model olayını , görsel olarak anlatmak isterim. Optimizasyon için büyük bir nimet…

1 Beğeni

Optimizasyon açısından geleneksel texture mantığı ve düz bir yüzeyle halledilebilir. O konuda sıkıntı yok fakat bunu haritaya entegre etmek bırak emekliliği, neredeyse mezara kadar giden bir süreç olur. :slight_smile: Ufak bir yazılımla belki halledilebilir ama bu konular derin bilgi ve tecrübe gerektirir bahsettiğin gibi. Bizim de editöre ayıracak vaktimiz ve tecrübemiz pek yok.

Hayaldi gerçek olacak inşallah :slight_smile:
ETS2 1:1 Roads Turkey Map Projesi[WIP] - FurkanG61 tarafından #88

1 Beğeni

Herkese Merhaba! :raised_hand:

17 gün önce yayınlanan Road to the Black Sea DLC’si, hayallerimizin gerçek olabileceğine dair bir umut ışığı oldu bizler için.

Peki Romanya ve Bulgaristan önceden var olsaydı ve SCS, sadece Türkiye Paketi yayınlamış olsaydı, nasıl bir haritamız olurdu?

Son DLC’deki Bulgaristan ve Romanya’da bulunan yaklaşık 6200 km’yi Türkiye’ye uyarladım.
Ve karşıma böyle bir harita çıktı. Doğuda Adana’dan, Batı’da İzmir’e, 27 şehrimiz pakette olabilirdi. Bazı ilçelerin de yer almasıyla güzel bir harita ortaya çıkmış olurdu.

Yakın gelecekte ETS2’de Tüm Türkiye’nin yer alması temennisiyle selamlar!!

19 Beğeni

mp ye kar modu geldikten sonra tırı sürerken scs nin neden bunca yıl kar olayını getirmediğini kendimce düşünüp haklı sebepler buluyordum bu sebeplerden biride bu fotoğraftaki gibi karlı olması için tekerlekle geçtiğimiz yerlerin içeri çökmesi vs ayrı bi motor yazmalarını gerektirecek herhalde. Birde sizin f max de fps problemi yaşıyanların bu karda oyunu çalıştıramaz halde olurdu her halde :slight_smile: Kafamda oluşturduğum karlı yolu bu fotoğrafta görmek garip hissettirdi. (Anlamsız yerler olabilir yazıda)

Keşke cikartsa da memleketimde de oynayabilsem

BU ANATOLİA ne zaman çıkacak

Hocam bu çok iyi olur Bursa’dan İzmir’e araç sürebilirim

Road to the Black Sea ile birlikte gelen yeni prefablarla bu projeye başlanılmaz mı acaba?

F-Max projesi gibi büyük ses getirir bu. İmece usulü yapılır, herkes bir bölgenin elinden tutsa, Google Maps’ten dolaşa dolaşa harita en az 1.5 yılda tamamlanır derim ben.

3 Beğeni

Olmayacak şey değil. Ama cidden boş vakti olan ve bu işlerden iyi anlayan bir ekibin girişmesi gereken bir proje bu. 5 kişi başlasa atıyorum bölge bölge 9-10 ayda bir bölge getirerek yayınlarlar. DLC’nin adına uygun olarak ilk etapta Bartın Kastamonu Zonguldak taraflarına sonra Ankara Konya Kayseri , Ege , Akdeniz diye giderek haritayı bitirecek gönüllü bir ekip çıksa Türkler inanılmaz ilgi gösterir, yabancılar da ‘‘acaba bir kısmı gelen Türkiye’nin devamındaki yollar nasıl’’ diyerek merak eder. Hele Bartın-Karabük yolunu , Akdeniz’de Mersin-Antalya uçurumunu , Ankara’yı oyuna güzel detaylarla benzeterek aktarırlarsa bayıla bayıla oynanır. Ama ilk önce ekibin oluşması gerek.

2 Beğeni