TruckersMP Kuralları [Rehber]

Önemli Uyarı

Bu rehber sadece oyun içi yasaklara/kurallara kabaca değinmekle beraber kuralları ana başlıklar halinde kullanıcıları bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. Kuralların tamamı için TruckersMP kuralları sayfasını ziyaret ediniz!
Sonunda Yıldız(*) işareti bulunan kurallar, Freeroam/Serbest sunucularda geçerli değildir.

1 - Oynanış ile ilgili Kurallar

 1. Hile Kullanımı/Oyun Açıklarından Yararlanmak (Kalıcı ceza(ban)'a neden olur!)
 • Oynanışı değiştirebilecek herhangi bir üçüncü parti programının kullanılması yasaktır. (Cheat Engine vb.)
 1. Çarpmak*
 • Herhangi bir oyuncuya çarpmak veya oyuncuya çarpma girişiminde bulunmak yasaktır.
 1. Engelleme*
 • Herhangi bir oyuncunun yolculuk sırasında önünü kesmek, otoyol, şehir ve benzer alanların girişlerini aracınızla veya yükünüz ile diğer oyuncuların kullanımına kasıtlı olarak kapatmak, kullanıcıların geçişini engellemek yasaktır.
 1. Ters Şerit / Hatalı Sollama*
 • Oyun içerisinde ters şeritte seyretmek yasaktır. Trafiğin aşırı yoğun olduğu bölgelerde ve/veya FPS değerinin düşük olduğu anlarda diğer oyuncuyu/oyuncuları sollamak ya da sollamaya kalkışmak, manevranın sizin ya da diğer oyuncuların kaza yapmasıyla sonuçlanması ve benzeri durumların yaşanması tamamen kullanıcı sorumluluğunda olmakla beraber cezaya tabiidir. Trafiğin kilitlendiği alanlarda şerit değiştirmeye/diğer oyuncular arasından sıyrılmaya çalışmanız da bu ihlale dahildir.
 1. Uygunsuz / Dikkatsiz Sürüş*
 • Diğer oyuncuları tehlikeye atacak şekilde sürmek, otoyol/yol üzerinde geriye doğru sürmek, seyir halindeyken yolun dışına çıkmak, diğer oyuncularla yarışmak, diğer oyuncuları ve kuralları hiçe saymak yasaktır. Bu kurala, normal sürüş gerçekleştirerek ulaşılamayacak yerlere Oyun Moderatörü izni dışında ulaşmak/ışınlanmak ve desync yöntemi ile diğer oyuncuları mağdur edecek davranışlar sergilemek de dahildir.
 1. Gereksiz Trafik / Uygunsuz Park*
 • Herhangi bir amaç gütmeksizin aynı rota üzerinde sürekli olarak sürüş yaparak bölgede kalabalık etkeni olmak, kalabalık alanlarda sebepsizce park etmek ya da durmak da aynı kural çerçevesi içerisinde yasaktır. Kural, +25 oyuncunun bulunduğu alanlarda geçerlidir. Trafik yoğunluğunun düşük olduğu bölgelerde, belirli araç parklarında duraksama yapılabilir.
 1. Lüzumsuz uyarı ışığı kullanmak
 • Uyarı ışıklarını ve LED flaşörleri trafiğin yoğun olduğu bölgelerde kullanmamalısınız.
 1. Skoda Aracına Yük Taşımak*
 • Skoda aracının arkasına yük takarak trafikte seyretmek yasaktır.
 1. Uygunsuz Konvoy İdaresi / Skoda’nın Kötüye Kullanımı*
  Pilot aracı kullananlar trafiği yavaşlatma, engelleme ya da kontrol etme hakkına sahip değildir. PiLOT kaplamasını kullanarak oyun moderatörü gibi davranmak yasaktır. Kasıtlı olarak konvoyu trafiğin yoğun olduğu bölgelere yöneltmeniz yasaktır. Bu kural Calais-Duisburg ve çevre yollarında sınırlı olmamakla beraber her yerde geçerlidir.

 2. Double Dorseler artık tüm Avrupa ülkelerinde kullanılabilir. ( Orta Avrupa hariç: Calais - Hannover - Liege - Hamburg )

*Şehir içi ulaşım hızı 60 km/h ; şehir dışı ulaşım hızı 150km/h ile sınırlandırılmıştır.
*Sadece skoda ile alabileceğiniz karavan yükler gelmiştir. Çekiciler ile kullanılması Perma ( kalıcı) ceza ile sonuçlanacaktır.

2 - Kayıt Dosyası Düzenleme ile ilgili Kurallar

 1. Çekici (Tır) modlama
 • Aracınız mutlaka işlevsel olmalıdır. Modladığınız çekicide şasi, kabin, tekerler ve ışıklar bulunmalıdır. Diğer çekicilerin sahip olduğu özel kaplamaları bir başka çekicide modlama ile kullanmak yasak değildir.(Örneğin: Premium Racing kaplamasını Renault dışında bir başka çekicide kullanmak.)

 • Oyunun sunmuş olduğu varsayılan motorları ve vitesleri kayıt dosyası düzenleyerek bir başka çekicide kullanmanız serbesttir.(Örneğin: 750hp Volvo motoru ile Scania vitesi DAF marka çekicide kullanmak.) Ayrıca, çekicinin hitbox alanlarında değişim sağlamadığı sürece bir başka çekicinin şasisi ile gövdesini değiştirmeniz serbesttir. Arabalar ile çekicilerin parçalarını bu yöntemle birleştirmeniz yasaktır ve TruckersMP sunucularına giriş yaptığınız anda sunucudan atılmanızla sonuçlanacaktır.

 • Parçaların aşırı sayıda ve lüzumsuz şekilde eklenmesi yasaktır. Kuralda ayrıca belirtilmeyen çekici parçaları, sadece oyunun izin verdiği varsayılan alanlarda kullanılmalıdır.

 • Çekiciye; oyunun varsayılan haliyle izin verdiğinden daha fazla parça eklemek yasaktır.(Uyarı ışıkları, ışıklar, havalı kornalar ve benzeri parçalar).

 • Çekiciye; ön demir, güneşlik ve tampon üzerinde uyarı ışığı ve korna eklemek yasaktır. Uyarı ışıkları sadece tavanda bulunan oyunun varsayılan olarak izin verdiği alanlarda kullanılabilir. LED flaşörler sadece oyunun varsayılan olarak izin verdiği alanlarda kullanılabilir. Normal LED ışıklar ek demirler ve tavan demirlerine takılabilir.

 • Kabin aksesuarları araç dışında, araç aksesuarları kabin içinde kullanılamaz.

 • Tek bir parça alanına birden fazla parça takmak yasaktır. Farklı pozisyonlarda en fazla üç adet ek demir/parça kullanabilirsiniz. Ekleyebileceğiniz parçalar, oyunun izin verdiği varsayılan parça adedi kadardır.

 1. Yük(Dorse) Modlama
 • Yük(Dorse) modlama sadece oyunun varsayılan kombinasyonları ile yapılabilir.

 • Kayıt dosyası düzenleme yöntemi ile yük(dorse) ağırlığını değiştirebilirsiniz. Ancak yük(dorse) ağırlığınız en az 1 ton(1000kg) olmalıdır. Yani 0 ton olması cezaya tabiidir.

 • Stop lambaları göründüğü ve hitbox değeri değiştirilmediği sürece aynı türde uzun-kısa yükleri(dorseleri) kombin ederek kullanabilirsiniz. Yük(dorse) dengesine etkide bulunması sebebiyle yükün(dorsenin) tekerlerini değiştirmeniz yasaktır. İki farklı türde yükü(dorseyi) kombin edemezsiniz ancak bu kurala yükün(dorsenin) kaplamasını değiştirmek dahil değildir.

 1. Araba Modlama
 • Arabalarda, çekicilerin sahip olduğu kaplamaları kayıt dosyası yöntemi ile kullanabilirsiniz.

 • Oyunda bulunan AI(yapay zeka) araçların tekerlerini Skoda aracında kullanmanız serbesttir.

 • Araca ekleyeceğiniz tüm tekerler görünür olmalıdır. Sadece AI(yapay zeka) araçlarının tekerlerini kullanabilirsiniz, çekicilerin tekerlerini kullanmak yasaktır.

 • Kayıt dosyası yöntemi ile eklenmiş olan tekerler araç ile uyumlu olmalıdır. Araç kabininin dışına taşan tekerlerin kullanılması yasaktır.

 • Kabin içi aksesuarların araç dışında kullanılması, araç dışı aksesuarların kabin içinde kullanılması yasaktır. Bu şekilde yapılan düzenlemeler TruckersMP sunucularından atılmanız ile sonuçlanacaktır.(Kicklenme…)

 1. Eklenti Slotları ve Özelleştirilmiş Aksesuarlar
 • Ön koruma demirleri ve yük(dorse) kaplamaları gibi özelleştirilmiş aksesuarlar kullanmak ve eklenti slotları üzerinde düzenleme yapmak serbesttir. Şasi aksesuarları, kabin, iç mekan, ses, teker, çekici kaplaması, motor ve vites üzerinde düzenleme yapmak yasaktır.(Örneğin: Beygir değiştirme, oyunda bulunmayan bir kaplamayı ekleme, çekiciye araba tekeri takma vb.) Bu tarz aksesuarlar oyunun ve çekicinin doğru çalışması için gereklidir. Lütfen bu tarz düzenlemelerin sadece kendinize görüneceğini ve diğer oyuncular tarafından görülemeyeceğini unutmayın.

Yasaklama(Ban) Uygulaması Nasıl Yapılır?

 • İlk üç ceza(ban) cezası Oyun Moderatörü opsiyonuna bağlıdır.
 • Dördüncü ceza(ban) cezası bir(1) ay olarak uygulanır.
 • Beşinci ceza(ban) cezası üç(3) ay olarak uygulanır.
 • Altıncı ceza(ban) cezası süresiz(kalıcı) olarak uygulanır ve herhangi bir şekilde geri alınamaz.
 • Son cezasından 12 ay önceki banlar dikkate alınmaz!
4 Beğeni

Güncellendi!

2 Beğeni

Güncellendi!

2 Beğeni