TrackHat Clip Plus İncelemesi

Merhaba!
Beni büyük ihtimal bir kısmınız LVLCHG kanalında yaptığım yayınlardan biliyorsunuz ya da duydunuz.
Kanalımızda hem insanlara ucuz bir TrackIR alternatifi sunmak, hem de bunun incelemesini yapmak için TrackHat firması ile iletişime geçtim. Kendileri ucuz head tracking ekipmanları sunuyor. Ve böylelikle simülatör seven bizlerin gönlünde taht kurmuş oluyorlar.

İşte karşınızda bugün elime ulaşan ve bu akşam canlı yayında kutu açılımı ve incelemesini gerçekleştireceğim TrackHat Clip Plus!
com-webp-to-png%20(1)

Evet, ilk baktığınızda aklınıza gelen şeyi tahmin edebiliyorum. O bir Playstation Eye kamerası. Fakat hem piyasada bolca bulunan bir kamera olması hem de 120 FPS’e kadar kayıt edebilmesi, onu kafa hareketlerini algılamada çok kullanışlı hale getiriyor.

Nedir bu TrackHat Firması?
İngiltere merkezli ve aslında tek bir kişinin üstlendiği, TrackIR gibi oldukça pahalı ekipmanların alternatiflerini oldukça ucuz fiyata üretip dünyanın birçok noktasına ulaştıran firmadır. Başında olan isim ise James Allen’dır. Birçok farklı tipte ve her kullanıcıya uygun aparatları mevcuttur. İsterseniz şapka şeklinde, isterseniz kulaklık yanına yerleştirilen tipten alabilirsiniz. Şarj edilebilir mi olsun yoksa USB bağlantılı mı tamamen size kalmış! Bütçenize ve kullanımınıza en uygun şekilde ürünü bulabilmeniz mümkün.

Birçok seçenek arasından ben seçimimi “TrackHat Clip Plus” olarak yaptım. Gelin kargo elime ulaştığında kutudan neler çıktı bir bakalım.

Kutu İçeriği
1x TrackHat Clip Plus (şarj edilebilir)
1x PS3 Eye Camera (Kızıl ötesi filtresi sökülmüş ve modifiye edilmiş)
1x Micro USB şarj kablosu
2x Arkası yapışkanlı kulaklık için cırt
1x Kullanım kılavuzu
1x Monitör için kamera aparatı

Elime yeni ulaşsalar da ürün hakkında genel görüşlerimi belirtmek isterim.

İlk elime aldığımda TrackIR ile fiyat karşılaştırıldığında neredeyse 1/3 oranında bir fark olmasına rağmen kaliteden ödün verilmediğini fark ettim. Forumlarda bazen karşılaşıyoruz. TrackIR bile plastiği ince yapılı olduğu için zamanla kırılmalara sebep oluyor. Fakat bunda 3D yazıcı ile yapılmış ve oldukça kalın bir gövde mevcut. Uzun süre dayanacağı aşikar.

Benim aldığım bataryalı modelde, üstünde bir aç-kapa düğmesi var. Ayrıca açık olduğu hakkında, şarj durumu hakkında bize bilgi veren 3 tane LED üzerinde mevcut. Oldukça da hafif. Kulaklığın yanına kutu içerisinde gelen cırt ile tutturduğumuzda oldukça sağlam duruyor ve istersek kolayca çıkarıp şarj edebiliyoruz.

Tamamen şarj olduğunda 10 saat civarı gidiyor ve toplam şarj olma süresi yarım saat kadar sürüyor. Ayrıca eğer aksiyondan kopmak istemezseniz şarj olurken de kullanmaya devam etmeniz mümkün.

Yazılımı hakkında biraz konuşacak olursak ürünün kendi içerisinde gelen bir yazılımı yok. Onun yerine size verilen katalog benzeri kullanım kılavuzunda yazılım kurulumu hakkında bilgi veren linklere yönlendiriyor. Ve bu linklere girdiğinizde karşınıza detaylı bir kurulum videosu çıkıyor. Ve söylenilene göre bu yazılımların hepsi açık kaynaklı, herkes erişebiliyor.

Ürünü aldığınızda bir sıkıntı oluşursa, 30 gün içerisinde tamamen geri gönderip yenisini isteyebileceğinizi de unutmayın.

Twitch Üzerinden Yapacağım İncelemeye de Beklerim!
Konunun başlangıcında da belirttiğim gibi. Bugün sanal havacılık hakkında canlı yayınlar yaptığımız kanalda bu ürünün kutu açılımını, incelemesini, kurulumunu ve testini yapacağız. Hepinizi bekliyor olacağım.

Birkaç fotoğraf,
com-webp-to-png%20(2)
com-webp-to-png%20(3)
com-webp-to-png%20(4)

Siz ne düşünüyorsunuz? Alınır mı?
Teşekkürler

6 Beğeni

Ben bunu sipariş vermeyi düşünüyorum. Siz nereden sipariş verdiniz ve ne kadar sürede geldi ?

Linki aşağıya bırakıyorum. Benim kargomun gelme işlemi 3 haftaya yakın sürdü fakat bu sırada gönderici ile konuşmalarımız oldu. Ve kargo zannedersem gümrüğe takılmış ama çok basit şekilde halloldu.

Teşekkür ederim. Ebay’den bir arkadaşım vasıtasıyla sipariş verdim. Kendisi avusturyada yaşıyor önümüzdeki ay gelecek Türkiyeye o yanında getirecek.

1 Beğeni

Öyleyse güle güle kullanın :slight_smile: Eğer kafanıza takılan bir soru olursa bana ulaşabilirsiniz. Yardımcı olmaya çalışırım.

1 Beğeni

Çok teşekkür ederim geldiğinde mutlaka soracağım şeyler olur :slight_smile:

1 Beğeni

Freetracknoir programı vasitasiyla ve ps3 kamerası ile kendi yaptığım pilli 3 nokta bacaklı ledli şapkayı kullanarak ets ve prepar3d yi uzun süre kullandım.

Freetracknoirin yeni versiyonu ücretli ve düzgün çalışması için ledlerin parlaklığının ve konumunun uygun, kameranızın ps eye kamera olması gerekiyor.

Ve programı hariç tutarak masrafınız piller dahil şapka vs toplam 10 euro tutmaz fakat bu firmanın pilli ledli şapkası 59 euro. Yani gereksiz pahalı.

Keşke geri kalmış ekonomisi batık bir 3. dünya ülkesinde yaşamasak da bunlarla da uğraşmayıp trackir 'ı basıp parayı alabilsek.