Taşımacılık hikayeleri

bunun istanbul haritası vardı ya unutmuşum :frowning: bir şeyler düşünmek lazım

2 Beğeni

Ne çabuk unuttunuz bu oyunu!

2 Beğeni

Transport Fever İETT Hikayesinin 2. Bölümü geldi! :slight_smile:

2. Bölüm

Yılların ilerlemesiyle denizde çalışan küçük motorlar talebi karşılayamamaya başladı. O yüzden Eminönü Haydarpaşa hattına yeni 90 kişilik daha büyük vapurlar satın aldık. Eski motorları ise daha sonra açacağımız Üsküdar Eminönü hattına vermek üzere depoya yolladık.

Eminönü iskelesinin daha çok yolcuya ihtiyacı vardı, çünkü vapurlarımız anca yarım kapasiteye ulaşıyordu ve buna rağmen 1 milyon TL kâr yapabiliyordu. Ama 1 milyon TL o hat için yapılan yatırımlara kıyasla çok az kalıyor. O yüzden Eminönü Zeytinburnu tramvayını beslemek için Zeytinburnu Seyitnizam otobüs hattını açtık.

Ayrıca Beşiktaş Eminönü otobüs hattının da güzergahı itibariyle trafiğe fazla takıldığını farkettik ve yol boyunca otobüs şeridiyle donattık, artık hızlıca ilerleyebiliyorlar. Bu sayede o hattı da beslemek için yeni bir otobüs hattı açabilirdik. Bir gün ofiste düşünürken aklıma Kasımpaşa Tophane arasında çalışacak bir otobüs hattı ayarlamak geldi. Bu sayede vapurun yolcusu da artacaktı. Açılacak her iki hat için 10 adet daha Macaristan’dan IKARUS marka otobüs sipariş ettik.

Ve beklenen gün gelmişti… İkinci planladığımız vapur güzergahı olan Üsküdar Eminönü hattını açmak için kolları 10 Eylül 1980 tarihinde sıvadık. 2 gün sonra gerçekleşen ihtilal nedeniyle depoda duran motorlara ek olarak sipariş ettiğimiz 1 motor ve besleme olarak açtığımız Üsküdar Burhaniye otobüs hattına sipariş ettiğimiz IKARUS marka otobüsler, Doğu Bloku ülkesinden geldiği için biraz gecikmeli elimize ulaştı. Gecikmenin de verdiği sıkkınlıkla araçlar elimize ulaşır ulaşmaz hizmete koyduk.

Yukarı taraftaki perondan Üsküdar, aşağı taraftaki perondan ise Haydarpaşa vapuru kalkıyor.

Üsküdar iskelesini beslemek için açtığımız ikinci hat Üsküdar Altunizade hattı oldu. Bu hattı açarken kurum içinde değişiklik isteyen gençlerle bir toplantı yaptık ve yeni araç konseptleri istediklerini beyan ettiler. Biz de gençleri kırmamaya karar verdik ve bu hat için Batı Almanya’dan 5 adet çift katlı 82 model MAN SD 200 sipariş ettik (OMSI cilerin gözü yaşlı :sob:). Araçlar şuan garajdan görev aldıkları güzergaha doğru ilerliyorlar…

E5 güzergahı içinse trafikten korktuğumuz için otobüs hattı düşünmüyoruz, çünkü otoyol boydan boya bu şekilde. Bu kısmı şuanlık es geçiyoruz. İlerleyen yıllarda gelişen teknolojiyle bakalım daha nasıl ulaşım araçlarıyla tanışacağız?

Eminönü Beşiktaş otobüsünün gereksiz dolmasıyla ve yolcuların binememesi sebebiyle yeni vapur hattı olarak Beşiktaş Üsküdar hattını düşündük. Bu hatta eskiden kullandığımız motorların aksine yüksek kapasiteli 1 adet vapur çalıştırmayı düşünüyoruz.

Beşiktaşa yeni açılacak olan iskelenin 1 adet besleme hattı (Eminönü Beşiktaş) zaten halihazırda açık ama yeterli değil. Bu yüzden İstanbul’un derinliklerine ve tam ortasına gidecek olan hattı, Taksim Beşiktaş hattını açmaya karar verdik. Hatta çalışması için 6 adet körüklü IKARUS siparişi verdik. Bu hat İstanbul’da ilk körüklü otobüse sahip hat olarak basın tarafından büyük ilgi gördü.

2. BÖLÜMÜN SONU

6 Beğeni

#U N U T M A Y I Z
#U N U T T U R M A Y I Z

2 Beğeni

Transport Fever İETT Hikayesi 3. Bölümü yükledim.

3. Bölüm

Geçen bölümden sonra hizmet ağımız şu şekilde:

Daha çok insana hitap etmemiz gerekiyor! Yıl olmuş 1990, şunun şurasında 10 sene sonra milenyuma gireceğiz, ve biz hala İstanbul’un trafik sorununu çözemedik. Gerçi çözülecek gibi durmuyor ya… Alternatif bulmamız lazım aslında. Otobüsler trafikte takılıyor, tramvaylar da bir yere kadar, arabalarla aynı yolda giden şeylerde gelen bi sıkıntı var. Yeni fikirler bulmak için danışmanlarımı Avrupa’nın büyük başkentlerine 1 haftalığına gönderdim. 1 hafta sonra geldiklerinde gayet yiyip içip eğlenmişlerdi, ama bunun talimatını ben vermiştim, tek kuralları sadece toplu taşıma kullanmak zorunda olmalarıydı, taksi yasak! Çünkü otelden merkezi yerlere gitmek için kullanacakları araçları öğrenmek bize büyük yarar sağlayacaktı. Neyse 1 hafta sonra geldiler ve bana anlatmak için odama geldiler. Verdikleri fikirler dahiyaneydi! Yolların üstünden giden monoray mı öneren dersin, yerin altından giden elektrikli trenler mi dersin…

Eninde sonunda tartıştık ve yerin altından giden trende karar kıldık, ismi metroymuş yani orda öyle diyorlar… Hemen güzergah arayışına başladık ve aklımıza E5 faciası geldi. Metro, şehrin merkezi olan Aksaray’dan başlayacak, Topkapı ve Bayrampaşadan geçerek E5 hizasının kuzeyine çıkacaktı. Ardından Zeytinburnu civarından tekrar E5 hizasına inecekti. Tren sadece Aksaray-Topkapı arasında yer altından tünellerle, hattın geri kalanında zeminden ve viyadükler sayesinde gidecekti. Güzergah da belirlendiğine göre hemen inşaat işlerine başladık.

İlk önce finansman bulmamız gerekiyordu. Çok şükür birkaç adet bankadan toplamda 30 milyon TL kredi aldık ve önceki borçlarımızla beraber toplam borcumuz 60 milyon TL ye çıktı. Sıcak para da elimize ulaştığına göre artık gerçekten işe koyulabilirdik.

(sağdan sola Aksaray, Emniyet-Fatih, Topkapı-Ulubatlı ve tünel yeryüzüne çıkıyor) İlk 3 istasyonun inşasını hızlı bir şekilde bitirdik. Yer altı istasyonları sayesinde sadece istasyonun bulunduğu sokaklarda konutları istimlak etmek gerekiyor. Bu sayede para tasarrufu ediyoruz. Ama hattın geri kalanında işler biraz zor olacak.

Merter ve arkada Davutpaşa istasyonları. Hattın viyadük kısmı ise bu şekilde. En arkadaki 2 istasyon ise Sağmalcılar ve Bayrampaşa istasyonları. Hattımız şehrin yoğun konutsal bölgelerinden geçiyor, ama hattımız kısa olduğu sürece kâr etmemiz biraz zor olacak.

İşte geldik zor kısma, hat inşaasının en zor kısmı burası olacak. Çırpıcı Mahallesinden yukarı doğru geçecek olan viyadük inşaatı için güzergah boyunca evlerin yıkımı için talimat verdik, ama bu bize yaklaşık 3 milyon TL’ye mâl oldu. Sonunda ise çok güzel bir metro hattına sahip olduk.

İnşaat kısmı bittiğine göre vasıta alımına başlayabiliriz. Ama bundan önce sizlere güzergahtan bahsetmek istiyorum:

Neyse nerde kalmıştık… Ha, araç alımı. Viyana’ya giden danışmanımız bu hat için en uygun aracın bir hafif metro olacağını söyledi ve ABB markasının 500 serisi metroyu önerdi. Biz de hatta uygunluğunu araştırdıktan sonra ise firmayla konuştuk ve anlaştık. Tanesi 1.7 milyon TL’den 8 adet 2 vagonlu set aldık.

İstanbul’umuzun ilk metrosu depodan çıkarken! Yolcularla kavuşmasına sadece birkaç dakika kaldı.

Hattın ilk istasyonu olan Aksaray istasyonu.

Trenler Davutpaşa istasyonunda yan yana gelmişken.

Neyse, metromuzu da açtığımıza göre artık bu hattı beslemeye başlayabiliriz çünkü kapasitesinin %10 civarında çalışıyor. 40 kişilik metrolarda 4-5 kişi var ve bu durum bütçemize yük olmaya başladı. Şuan bile metro hattı 1.1 milyon TL zarar ediyor. Bu yüzden Topkapı Sağmalcılar (Rami) arasına T4 tramvay hattını açacağız. Zeminin uygunluğu araştırıldıktan sonra inşaat hızlı bir şekilde tamamlandı.

Bu tramvay sayesinde metronun ulaşamadığı orta taraftaki mahallelerden yolcular metroya ulaşabilecek.

Tramvaylar için Duewag (Düwag) firmasıyla anlaştık ve 3 adet tramvay satın aldık. İleride maddi durumumuz yeterli oldukça tramvayların sayısını artıracağız. Hat güzergahı ise şu şekilde:

Bir sonraki metro besleme hamlemiz ise Çırpıcı Mahallesi’nde olacak. Şehrimizin ilk “Ring” hattı olarak ise bu güzergahı düşündük:

Otobüsler için ise Almanya’dan MAN firmasıyla eskiden aldığımız çift katlı otobüslerin yeni modelinden 3 adet sipariş ettik.

1 adet otobüsümüz görev yerine giderken E5 karayoluna saptı ve mahsur kaldı :frowning:. Güzergaha ulaşması diğer otobüslerden daha uzun sürdü.

Ayrıca bu bölümlük son besleme hamlemiz ise T1 Eminönü Zeytinburnu tramvayını E5 hizasına kadar uzatıp (1 durak ekleyerek) metro ile buluşmasını sağlamak oldu. Metrodan Merter’de inen yolcular şehir merkezine gitmekte zorlanıyorlardı. Bu sayede metroya hem daha çok yolcu binecek hem de tramvay boş kalmayacak.

3. BÖLÜMÜN SONU

5 Beğeni

Mazilerden…

3 Beğeni

Hikayem için yatırım önerilerinizi bekliyorum daha, nerelere ne yapalım söyleyin bakalım :slight_smile:

1 Beğeni

Ikarus alımı yapabilirsin. Kaç tane varsa, onlardan 2 veya 3 tane alabilirsin.

Ikaruslar artık üretilmiyormuş 2002 yılından sonra araç mağazasından gitti :frowning: oysaki ne verimli araçtı…

1 Beğeni

duygulandım, peder 15 sene iett şöförlüğü yaptı küçükken her hafta 1 kere giderdim yanına

1 Beğeni

Üzüldüm :slightly_frowning_face:

Bir mod vardı araçlar hiç kalkmıyordu pazardan, gerçekçiliği biraz baltalıyordu gerçi ama “Nostalji” ayağına bazen alıyordum eski otobüslerden. Sanki böyle restorasyon yapılmış gibi (Alıp garajda saklayınca her yeri paslanıyor, ben sıfır almış oluyordum)

1 Beğeni

Vehicles no end date mi modun adı?

1 Beğeni

Hatırlayamadım hocam oyun masaüstü bilgisayarımda kurulu, şimdi de evden hayli uzağım. :slight_smile:

1 Beğeni

Sadece Karayolu taşımacılığı yapmıyorum. Aynı zamanda Demir yolu da işletmekteyim :sunglasses:

2 Beğeni

Aga bee, Trainz o galiba. Vakti zamanında bilgisayar kaldırmıyor diye ne türlü taklalar attık açılması için…

1 Beğeni

Aynen. Ben bunu en son sürüme, yani Build 44653’e kadar update’lemiştim.

1 Beğeni

Bu oyun “Trainz Simulator 2009” diye geçiyor.

1 Beğeni

Arkadaşlar, ben bugün Konya’da olacağım. Konu içerisinde aktif kalın. Bu arada, 100. Gönderinizi beklerim. Konya’dan dönünce, daha çok gönderi gelecektir.

401 ton basar tonajımızla 288 ton demir cevherini base’imize getiriyoruz.

5 Beğeni