Sketchup hakkında

arkadaşlar farkındayım burası simülasyon oyun ıcın tasarlanmıs bır forum ama teknolojı ustune kurulu oldugunu dusundugum ıcın boyle bır sey açmak ıstedım belkı genc arkadaslarımız vardır cızımı ve modellemeyı seven belki ilerde iç mimar yada ınsaat muhendıslıgı yada makına çizimi yapmak ısteyen kişiler olur dıye gırıs manasında bır tanıtım yapmak ıstedım ısteyen olursa tabı detaylı anlatım gosterırım… ama zaten youtube da bır cok ders var bunların lınklerını asagıda verecegım

başlamadan önce:
bilindiği üzere piyasada bir çok çizim programı vardır hatta oyunlardakı modellerde bunlardan cıkmadır…
iç mimarlar,ınsaat,muhendısler,peyzaj mimarlıgı,makına çizim vb. meslekler cızım için bu programları bılmenız lazım

bu tarz programlar

• AutoCAD
  • SolidWorks
  • CATIA
  • 3D Studio Max
  • Blender
  • Revit
  • SketchUp

tabi solıd autocad 3d max bunlar bu ısın piri olan programlar cok detaya ınebılecegınız cızdıgınız paracaların sıcaklık katmanlarını belırlıye bılecegınız dayanıklılıgını olcebılecegınız hatta inşaat bölümünde deprem simülasyonlarıyla testlerını yapabılecegınız profesyonel duzeyde programlar
bunlarla ugrasmak cok cok daha guzel tabı

sketchup dan bahsetmemin sebebi ise bu işi alt tabanda daha kolay arayuzle pc kullanan herkesın kolayca alısabılcegı bır kullanısa sahıp ve cızım olarak gercekten ıyı işler cıkartabılecegınız sıfırdan bir program ve render eklentılerıyle gercege donusturebılırsınız hayallerınızı… suan bu programlarla bır cok proje yapıldı ve yapılmaya devam edıyor.buna alıstıkdan sonra daha ust duzey programlarda yapmak ıcın onların derslerıne kesınlıkle katılmak ıstıyeceksınız…

sketchup ınternetten ucretsız deneyebılecegınız surumlerı mevcut

bilinmesi gerekenler

sketchup kutuphanesı cok genıs yelpazesı var zaten dıger programlara gore one cıkmasının sebebı bu…
yani aradıgınız her modelı burda bulabılır kendı projenıze ekleyebılrsınız…

bunun dısında programda kullancagınız eklentıler vardır çim olusturma cam cervece kapılar açı çizme yada sanayi havalandırma boruları gıbı kolayca yapabılmenız ıcın eklentıler mevcut

SketchUp Extension Warehouse

http://extensions.sketchup.com

RENDER

ve en önemli ve en güzel olay render :smiley: bunun ıcın sketchup vray render eklentısı mevcut bence bu render programları olağan üstü şeyler :slight_smile:
render motorları görüntüyü elde ederken, Dünyamızda ki Fiziksel ışık hesaplaması yaparak, program içerisinde gerçeğe yakın olan görüntüleri bize verirler.

sag alttakı programdakı cızım buyuk olan render alınmıs hali…

tabi render motorları bu hesaplamaları yaparken işlemci ve ekran kartını cok guzel kullanıyor :slight_smile: onun için her pc de bu motoru çalıstırmayın pc yı yakarsınız cunku bazen buyuk kaplama atanmış projelerde saatlerce pc acık kalıp render alır…
tabi render aldıktan sonra iş photoshop a kalıyor…

burdan render ayarlarını ogrebılırsınız

render ayar

burdan bırcok ornek bulabılirısınız
örnek çizim anlatımları

render ozel ayarlaroda ınternetten ındırıp kullanabılırsınız…
burdan bırcok ayar ve kaplama ındırebılırsınız

gelelim programımıza sıze tavsıyem boyle seylerı kullanacak arkadaslar gırmeden once hayal kurun ne yapmak ıstıyorsunuz ve ondan sorun dokun gıtsın her seyı :smiley:

youtube da bır cok dersler var bunun ıcın ızleyıp ogrenbılırsınız ben sadece burda tanıtıp kucuk bır gırıs yapacam…

başlangıcta sızı boyle sayfa karsılıyor

buda benım sayfam eklentılı halı sız ıstedıgınız gıbı dızayn edersınız kendı sayfanızı eklentılerı anlatmayacam sadece burda ana bolgelerı gosterecem

render eklentıyı ekledıgınız de cıkacak karsınıza

ben sketchup 2016 kullanıyorum 2016dan sonra render da tabı yukseldı ama ben alısamadım 2016 da daha rahatım

render ayar sayfası burası ısıkları cam gecırgenlıklerı saydamlıkları materyal ayarları hepsı burdan yapılıyor arkadaşlar

materyal edıtoru ornegın bır cam yapacaksınız ustundekı materyal ataması burdan yapıp onu kırılganlıgını rengını buzlu halı vb ayarları burdan yapılıyor

arkadaslar cızım kutusundakı elemanlarla artık cızımlerınızı yapıp render bolumunde ayarlayıp gercek bır goruntu alabılırsınız ben cok detaya gırmıyecem dedım cunku sıze verecegım lınkte cok cok detaylı sekılde anlatımları var…

sketchup dersleri için

kendımce yaptıklarımdan

bunlarda benım yaptıgım projelerden bır kaçı

4 Beğeni

ozel bi is aldim kafeterya dizayni onunla ugrasirken yazini gordum. bende bu tarz isleri sketchup ta hallediyorum cok kullanisli. ozel bir sey olursa dedigin gibi 3D max :+1:

2 Beğeni

kolay gelsın hocam ıc mımarlıkla mı ugrasıyorsunuz aynen gercekten bu kadar basıte ındırgenmıs bır programda bu kadar ust duzey ısler yapılabılmesı benı mest edıyor tabı buyuk detaylara gırınce gelısmıs programa gecmek gerekıyor :slight_smile:

2 Beğeni

elektrik muhendisiyim ama yillardir insaat sektorunde calisiyorum. arada oldumu harcligimi cikariyorum :slight_smile:

3 Beğeni

hayırlı işler hocam kolay gelsın :slight_smile:

1 Beğeni