SCS için blender hatası

Merhaba arkadaşlar, blender kullanıcı ve mod yapan arkadaşlara sesleniyorum;
Arkadaşlar blender v2.29 kullanıyordum. Blender da bir hata almaya başladım.

b%20hata
Bu hatayı v2.79 da sürümünde (blender) almaya başladım, belki daha eski sürümlerde bu hatayı almam diye sürümü düşürdüm lakin aynı hatayı almaktayım. Hata almam, Ets2 dosyasından base dosyasını ‘scs_extractor’ yardımıyla açtım. İçindeki tır dosyasını (PMG) blender a taşımak isteğim ile bu hatayıı almaya başladım. Scs ait hiç bir dosya açamadım. Hiç bir yerde çözüm bulamadım ne formlarda ne videolarda. Artık bu hatayı tek ben mi alıyorum demeye başladım. Bildiğim her mecraya baktım lakin bir çözüm bulamadım. Türkçesi ‘‘yanlış png dosyası sürümü’’ demekte, yardım ederseniz sevinirim… (blander sürüm v2.77, ets2 sürüm 1.35)

1 Beğeni

PMG dosyaları direk Blender ile açılamıyor. Daha önce açtığınız/çıkardığınız o base dosyasını ConverterPIX programını kullanarak dönüştüreceksiniz. Ardından Blender’a aktarabilirsiniz. Blender ile düzenlediğiniz dosyaları SCS’nin Conversion Tools aracını kullanarak oyuna aktarabilirsiniz. Ayrıca modlamayla ilgili bazı temel bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

3 Beğeni

Daha önce bu foruma yazdığım bir mesajı bulup buraya ekleyeceğim ama kabaca 50kedanin yazdiği convertwrapper i kullanacaksin diye hatirliyorum. Eskiden bütün basei convertle açip blenderda ilgili dosyayi import etmen gerekiyordu bu yeni sistemle direk base.scs dosyasinin icine girip ilgili dosyayi seciyorsun ve kendine ozel klasöründe cikarilmis dosya olusturuyor.

3 Beğeni

Eski bir mesajımı tekrardan atıyorum, oyuna blenderda sıfırdan modelleyip bir statik modeli atma ile ilgili video da çektim ama çok çok uzun sürdü ve belki hir gün derleyip internete yüklerim.

1-50kedanin yazdigi Convertwrapperin zipli olanini indir.

(50 kedanin convertarinin butun orj base dosyasini tek seferde convertleyip yani pim pit dosyalari haline getiren versiyonu da var fakat convertwrwpper sadece istedigin dosyayi belirttigin klasore cikartir alir editlersin.

50kedanin converrwrapperinin diger avantaji da pis dosyalarini da ceviriyor yani animasyonlu modelleri blenderda gorebilmen icin tek yontem.)

2-blender icin en son yayinlanan scs toolsu ve convertirini tekrar yazayim scsnin converterini indir ve bunu blendera nereye hangi klasore koydugunu belirtceksin (blenderda scs ayarlari)
3-scs toolsun io ile baslayan dosyasini blenderin kurulu oldugu klasorde script/addons a at
4-ayni sekilde convertwrappirin io ile baslayan dosyasini blenderin kurulu oldugu klasorde script/addons icine at.
5- blenderi ac ve user preferences dan ikisini de aktif et.
6- (buraya dikkat)import pim demeden once blenderda base klasorunu goster. Ister oyunun kurulu oldugu yere bir base klasoru ac istersen nereye istersen ac, atiyorum masaustune denemebase diye bir klasor ac ve blenderda scsnin ayar kismina bu klasoru goster, simdi importtan convertwrapper import pim secenegine gel ve oyunun kurulu oldugu klasordeki zipli orjinal base dosyasini iki kere tikla, karsina otomatik bir menu gelicek , simdi istedigin arac,bina, animasyonlu model ne isyersen onun pim dosyasini sec ok dedikten sonra sectigin dosya icin butun gerekli materyel texture obj butun dosyalari en basta belirtigin masaustundeki denemebase klasorune aticak, ayni anda da blenderda goruceksin.
7- duzenlemeni yaptiktan sonra sagdaki menulerden scs yi bul ve sirasiyla export , converrtproject ve pack mod dugmelerini kullanarak yeni modunu paketlenmis sekilde mods klasorunde gorebilirsin. Eger export ve convertten sonra paketlemeden once moduna ekstra bir def dosyasi yada baska bir gerekli dosya atman gerekirse scsnin converteri yaziliminin klasorunde yani nereye kurduysan orda cache klasoru icinde convertlenmis dosyalarini gorebilirsin birsey ekliyeceksen ekleyip manuel de zipleyebilirsun.Sadece export dersen masaustune actigin denemebase klasorunde varsa alt klasorlerinde pmd ve pmglerini gorebilirsin.
8-biliyorum biraz kafa karistirici ama internette tek bir video bile yok, pmdleri cevirmeyi de promods forumundan bir cocuk videolamisti scsnin bu durumlarda basit bit video ile anlatmasi lazim video olmadan anlatmasi zor eger usenmezsem bir video yapicam. Bu mesajimi varsa bir modlama basligi oraya da tasiyabilirsiniz, yeri geldi yardim olsun diye buraya yazdim.umarim yardimci olur.

3 Beğeni

staniss, scs convert_pix i yükledim yüklediğim yerde ve sizin yazdığı bilgileri izlerken yine bir sorun ile karşılaştım.
wq
Böyle ilgin bir sorun aldım, size atayım dedim.

Scs blender add ons u aktif etmedigin hatasini veriyor sanirim. Scs blender tools add ons yüklü değil mi?