Rigs of Rods - Ana Konu

Bu konu ilk sürümü 2005 yılında çıkan Rigs of Rods simülatörüne ayrılmıştır.

Ücretsiz indirmek için https://download.rigsofrods.org/Win.html

1 Beğeni

Trailer videosu güzel olmuş.
Bu oyunun bir amacı var mı ? Yoksa açık dünya istediğini yapıyor musun ?

fizik simülatörü her şeyi kurgulayabilir simüle edebilirsin çok çok eski sağlam bir efsane simülatör konuyu açtım tekrar inceleyeceğiz oynayanları bekliyorum

Hiç duymamış görmemiştim kısa bir vakitte deneyeceğim .

Bu tarz simülasyonlar neden hiç duyulmuyor ? BeamNG’nin f2p versiyonu gibi ama çok daha kapsamlısı. Neden yer bulamıyor bu tarz oyun/simülasyonlar.

Kurulumdaki indirme yapılmalı değil mi ? Çünkü yapmadan direk kurulunca boş bir harita çıkıyor bomboş

BeamNG’nin adı bile yokken vardı Rigs of Rods. Tam bir devrimdi aslında ama grafikleri zayıf diye hor görüldü.
İlk olarak 2005 senesinde sanırım kutu gibi kamyonlar vardı oyunda. Ama o kamyonların hem süspansiyonları o dönemde hiç bir oyunda olmayacak şekilde her teker bağımsız hareket edebiliyordu. Bu sayede çok gerçekçi salınımlar yapıyorlardı ve sürmesi çok zevkli oluyordu. Ayrıca kamyonlara dorse bağlamak, şeytan römork yapmak gibi o yıllarda hiç bi oyunda olmayan özellikler vardı.
Bu süspansiyon sistemi ve kasa salınımı sayesinde 8x8-12x12 gibi kamyonları sürmesi acayip zevkliydi. Her bir tekerin aynı çukura girip çıkmasındaki ahenk nefisti.
Körüklü otobüs vardı mesela yine. Neyse az ileri geleyim.
Gelen modlarda teferruat o kadar çok artmıştı ki bugün ETS yakınına yaklaşamaz. ETS daha dorse arası kabloyu detay olarak sunarken Rigs of Rods’da kupayı kaldırıp motoru görmek, şanzımandan çıkan şaftın hareketli olması gibi detaylar vardı.
Üstelik bunlar yetmezmiş gibi animasyonlu süspansiyonlar geldi, makaslar esniyor, geriliyor, hareket ediyordu. Lastik dişleri yapıldı mesela.
https://www.dailymotion.com/video/x2en5uw
Şu videoda hem bahsettiğim süspansiyon zevki, hem lastik detayları hem de -az da olsa- şaft hareketini görmek mümkün.
Gel gelelim sadece süspansiyon hareketleri, dingilin ve amortisörün hareketleri bile bugün ETS 2’de yok. Tabii ETS 2 bir fizik simülasyonu değil ama insan en azından bir hareketli şaft bekliyor.
Onun haricinde kabin içi fizikler konusunda da başarılı modeller vardı. Gösterge tablosu 3 boyutlu modellenmiş modeller vardı. Gaz, fren ve debriyaj pedalları hareketli, vites kolu attığınız vitese göre konum alan iç mekanlar vardı.

Vinç fizikleri de aynı derecede güzeldi. Yükü kaldırırken halat boşluğu bitip halat gerildiğinde bunu hissedebiliyordunuz ve yükün vinç ayaklarına bastığını görmek de mümkündü.
O yükü kamyon kasasına koyduğunuzda kamyonun ezilmesini görmek de mümkündü aynı zamanda.

Ampliroll olayı

Bu da lastik fiziği:

Grafikleri yüzünden biraz üvey evlat muamelesi görse de epik bir yapımdır. Canım çekti yine kurayım şunu bari. 0.35 zamanlarını hatırlarım hey gidi be…

2 Beğeni

Şöyle bir video buldum. Man Caetano Enigma’nın yürüyen aksamını göstermişler. Gerçek bir otobüs sürme hissini verme sebebi buymuş. :slight_smile:

1 Beğeni

Süspansiyonun limitini zorladım.Hey gidi Man

3 Beğeni

Truck Trial denemeleri. :smiley:


5 Beğeni

Dün Rigs of Rods için 0.4.8 RC4 sürümü çıkmış.

1 Beğeni

yeni sürüm çıkmış.
daha doğrusu 2022’de çıkan ilk sürümden sonra yayınlamışlar.

1 Beğeni

Aa yeni güncelleme. :open_mouth:
Bendekini de güncelleyeyim bari. :smiley:

Dingilsiz Ford’a 25 ton konteyner koyunca bir miktar ezildi garibim. :smiley:


2 Beğeni